Metabase - en to da translation catalogue (7750 entries)

en: Your database has been added!
da: Din database er blevet tilføjet!

en: We took a look at your data, and we have some automated explorations that we can show you!
da: Vi kiggede på dine data, og vi har nogle automatiske resultater, som vi kan vise dig!

en: I'm good thanks
da: Det er nok, tak

en: Explore this data
da: Udforsk data

en: Select a database type
da: Vælg databasetype

en: Save
da: Gem

en: To do some of its magic, Metabase needs to scan your database. We will also rescan it periodically to keep the metadata up-to-date. You can control when the periodic rescans happen below.
da: Metabase scanne din database for at kunne lave sin magi. Vi vil genscanne med jævne mellemrum for at holde metadata opdateret. Du kan bestemme, hvornår genscanningerne skal finde sted nedenfor.

en: Database syncing
da: Synkroniser database

en: This is a lightweight process that checks for
    updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this
    set to sync hourly.
da: Dette er en simpel proces, der tjekker efter opdateringer til denne databases skema. I de fleste tilfælde kan du lade dette været indstillet til at synkronisere hver time.

en: Scanning for Filter Values
da: Scanner for filtreringsværdier

en: Metabase can scan the values present in each
    field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This
    can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large
    database.
da: Metabase kan scanne værdierne i hvert felt i denne database for at aktivere afkrydsningsfeltfiltre i dashboards og spørgsmål. Dette kan være en ressourcekrævende proces, især hvis du har en meget stor database.

en: When should Metabase automatically scan and cache field values?
da: Hvornår skal Metabase automatisk scanne og cache feltværdier?

en: Regularly, on a schedule
da: Planlæg gentagelse

en: Only when adding a new filter widget
da: Kun når man tilføjer filter værdier

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will
    scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
da: Når en bruger tilføjer et nyt filter til et dashboard eller et SQL-spørgsmål, scanner Metabase det eller de felter, der er knyttet til dette filter, for at vise listen over valgbare værdier.

en: Never, I'll do this manually if I need to
da: Aldrig, jeg vil gøre det manuelt hvis nødvendigt

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Server error encountered
da: Server error

en: Delete this database?
da: Slet denne database?

en: All saved questions, metrics, and segments that rely on this database will be lost.
da: Alle gemte spørgsmål, metrics og segmenter, der er afhængige af denne database, vil gå tabt.

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: If you're sure, please type
da: Tast hvis du er sikker

en: DELETE
da: SLET

en: in this box:
da: i denne boks:

en: Cancel
da: Annuller

en: Delete
da: Slet

en: Databases
da: Databaser

en: Add Database
da: Tilføj database

en: Connection
da: Forbindelse

en: Scheduling
da: Planlæg

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Actions
da: Handlinger

en: Sync database schema now
da: Synk databaseskema nu

en: Starting…
da: Starter

en: Failed to sync
da: Synk fejl

en: Sync triggered!
da: Synk igangsat!

en: Re-scan field values now
da: Scanner feltværdier nu

en: Failed to start scan
da: Kan ikke starte scan

en: Scan triggered!
da: Scanning påbegyndt!

en: Danger Zone
da: Pas på

en: Discard saved field values
da: Slet gemte feltværdier

en: Remove this database
da: Fjern denne database

en: Add database
da: Tilføj database

en: Name
da: Navn

en: Deleting...
da: Sletter...

en: Loading ...
da: Loader...

en: Bring the sample dataset back
da: Genskab sam

en: Couldn't connect to the database. Please check the connection details.
da: Kunne ikke oprette forbindelse til databasen. Tjek venligst forbindelsesdetaljerne.

en: Successfully created!
da: Oprettet!

en: Successfully saved!
da: Gemt!

en: Edit
da: Rediger

en: Revision History
da: Historik

en: Retire this {0}?
da: Vil du trække denne {0} tilbage?

en: Saved questions and other things that depend on this {0} will continue to work, but this {1} will no longer be selectable from the query builder.
da: Gemte spørgsmål og andre ting, der afhænger af denne {0}, vil fortsætte med at fungere, men denne {1} vil ikke længere kunne vælges fra forespørgselsguiden.

en: If you're sure you want to retire this {0}, please write a quick explanation of why it's being retired:
da: Hvis du er sikker på, at du vil trække dette {0} tilbage, bedes du skrive en hurtig forklaring på, hvorfor det trækkes tilbage:

en: This will show up in the activity feed and in an email that will be sent to anyone on your team who created something that uses this {0}.
da: Dette vises i aktivitetsfeedet og i en e-mail, der sendes til alle på dit team, der har oprettet noget, der bruger denne {0}.

en: Retire
da: Træk tilbage

en: Retiring…
da: Arkivere

en: Failed
da: Fejlet

en: Success
da: Succes

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: No column description yet
da: Ingen kolonne beskrivelse endnu

en: Select a field visibility
da: Vælg felt synlighed

en: No special type
da: Ingen specifik type

en: Other
da: Andet

en: Select a special type
da: Vælg en specifik type

en: Select a target
da: Vælg destination

en: Columns
da: Kolonner

en: Column
da: Kolonne

en: Visibility
da: Synlighed

en: Current database:
da: Nuværende database:

en: Show original schema
da: Hvis oprindeligt skema

en: Additional Info
da: Yderligere Info

en: Find a schema
da: Find skema

en: {0} schema | {0} schemas
da[0]: {0} skema
da[1]: {0} skemaer

en: Why Hide?
da: Hvorfor skjule?

en: Technical Data
da: Tenisk data

en: Irrelevant/Cruft
da: Irrelevant/Overflødigt

en: Queryable
da: Søgbart

en: Hidden
da: Skjult

en: No table description yet
da: Ingen tabel beskrivelse endnu

en: Metadata Strength
da: Metadata styrke

en: {0} Queryable Table | {0} Queryable Tables
da[0]: {0} søgbar tabel
da[1]: {0} søgbare tabeller

en: {0} Hidden Table | {0} Hidden Tables
da[0]: {0} skjult tabel
da[1]: {0} skjulte tabeller

en: Find a table
da: Find tabel

en: Schemas
da: Skema

en: Add a Metric
da: Tilføj metrics

en: Create metrics to add them to the View dropdown in the query builder
da: Opret metrics for at tilføje dem til forespørgelsesværktøjet

en: Segments
da: Segmenter

en: Add a Segment
da: Tilføj segment

en: Create segments to add them to the Filter dropdown in the query builder
da: Opret segmenter for at tilføje dem til filter dropdown i forespørgelsesværktøjet

en: created
da: oprettet

en: reverted to a previous version
da: genskab tidligere version

en: edited the title
da: rediger title

en: edited the description
da: rediger beskrivelse

en: edited the
da: rediger

en: made some changes
da: har lavet nogle ændringer

en: You
da: Dig

en:  History
da:  Historik

en: Revision History for
da: Revisionshistorik for

en: {0} – Field Settings
da: {0} - felt indstillinger

en: Where this field will appear throughout Metabase
da: Hvor dette felt vil blive vist i Metabase

en: Filtering on this field
da: Filter på dette felt

en: When this field is used in a filter, what should people use to enter the value they want to filter on?
da: Når dette felt bruges i et filter, hvad skal folk så bruge til at indtaste den værdi, de vil filtrere efter?

en: No description for this field yet
da: Ingen beskrivelse for dette felt endnu

en: Original value
da: Oprindelig værdi

en: Mapped value
da: Kortlagte værdier

en: Enter value
da: Indtast værdi

en: Use original value
da: Brug oprindelig værdi

en: Use foreign key
da: Brug fremmednøgle

en: Custom mapping
da: Brugerdefineret kortlægning

en: Unrecognized mapping type
da: Ukendt kortlægningstype

en: Current field isn't a foreign key or FK target table metadata is missing
da: Det aktuelle felt er ikke en fremmednøgle, eller metadata for FK-måltabel mangler

en: The selected field isn't a foreign key
da: Det valgte felt er ikke en fremmednøgle

en: Display values
da: Vis værdier

en: Choose to show the original value from the database, or have this field display associated or custom information.
da: Vælg at vise den oprindelige værdi fra databasen, eller få dette felt til at vise tilknyttede eller tilpassede oplysninger.

en: Choose a field
da: Vælg et felt

en: Please select a column to use for display.
da: Vælg venligst en kolonne, der skal bruges til visning.

en: You might want to update the field name to make sure it still makes sense based on your remapping choices.
da: Du vil måske opdatere feltnavnet for at sikre, at det stadig giver mening baseret på dine gentilknytningsvalg.

en: Cached field values
da: Cachelagrede feltværdier

en: Metabase can scan the values for this field to enable checkbox filters in dashboards and questions.
da: Metabase kan scanne værdierne for dette felt for at aktivere afkrydsningsfeltfiltre i dashboards og spørgsmål.

en: Re-scan this field
da: Scan dette felt igen

en: Discard cached field values
da: Kassér cachelagrede feltværdier

en: Failed to discard values
da: Kunne ikke kassere værdier

en: Discard triggered!
da: Kassering udløst!

en: Select any table to see its schema and add or edit metadata.
da: Vælg en tabel for at se dens skema og tilføje eller redigere metadata.

en: Name is required
da: Navn er påkrævet

en: Description is required
da: Beskrivelse er påkrævet

en: Revision message is required
da: Revisionsmeddelelse er påkrævet

en: Aggregation is required
da: Samling er påkrævet

en: Edit Your Metric
da: Rediger din metrik

en: Create Your Metric
da: Opret din metric

en: Make changes to your metric and leave an explanatory note.
da: Foretag ændringer af din metric og efterlad en forklarende note.

en: You can create saved metrics to add a named metric option to this table. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
da: Du kan oprette gemte metrics for at tilføje en navngivet metric-indstilling til denne tabel. Gemte metrics omfatter aggregeringstypen, det aggregerede felt og eventuelt ethvert filter, du tilføjer. Som et eksempel kan du bruge dette til at oprette noget som den officielle måde at beregne "Gennemsnitspris" på for en ordretabel.

en: Result:
da: Resultat:

en: Name Your Metric
da: Navngiv din metric

en: Give your metric a name to help others find it.
da: Giv din metric et navn for at hjælpe andre med at finde den.

en: Something descriptive but not too long
da: Noget beskrivende, men ikke for langt

en: Describe Your Metric
da: Beskriv din metric

en: Give your metric a description to help others understand what it's about.
da: Giv din metric en beskrivelse for at hjælpe andre med at forstå, hvad den handler om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious metric rules
da: Dette er et godt sted at være mere specifik om mindre indlysende metriske regler

en: Reason For Changes
da: Årsag til ændringer

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required.
da: Efterlad en note for at forklare, hvilke ændringer du har foretaget, og hvorfor de var nødvendige.

en: This will show up in the revision history for this metric to help everyone remember why things changed
da: Dette vil dukke op i revisionshistorikken for denne metric for at hjælpe alle med at huske, hvorfor tingene ændrede sig

en: At least one filter is required
da: Der kræves mindst ét filter

en: Edit Your Segment
da: Rediger dit segment

en: Create Your Segment
da: Opret dit segment

en: Make changes to your segment and leave an explanatory note.
da: Foretag ændringer i dit segment og efterlad en forklarende note.

en: Select and add filters to create your new segment for the {0} table
da: Vælg og tilføj filtre for at oprette dit nye segment til tabellen {0}

en: Name Your Segment
da: Navngiv dit segment

en: Give your segment a name to help others find it.
da: Giv dit segment et navn for at hjælpe andre med at finde det.

en: Describe Your Segment
da: Beskriv dit segment

en: Give your segment a description to help others understand what it's about.
da: Giv dit segment en beskrivelse for at hjælpe andre med at forstå, hvad det handler om.

en: This is a good place to be more specific about less obvious segment rules
da: Dette er et godt sted at være mere specifik om mindre indlysende segmentregler

en: This will show up in the revision history for this segment to help everyone remember why things changed
da: Dette vil dukke op i revisionshistorikken for dette segment for at hjælpe alle med at huske, hvorfor tingene ændrede sig

en: Settings
da: Indstillinger

en: Metabase can scan the values in this table to enable checkbox filters in dashboards and questions.
da: Metabase kan scanne værdierne i denne tabel for at aktivere afkrydsningsfeltfiltre i dashboards og spørgsmål.

en: Re-scan this table
da: Scan denne tabel igen

en: Add
da: Tilføje

en: Not a valid formatted email address
da: Ikke en gyldig formateret e-mailadresse

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Email address
da: Email adresse

en: Permission Groups
da: Tilladelsesgrupper

en: Make this user an admin
da: Gør denne bruger til administrator

en: All users belong to the {0} group and can't be removed from it. Setting permissions for this group is a great way to
    make sure you know what new Metabase users will be able to see.
da: Alle brugere tilhører gruppen {0} og kan ikke fjernes fra den. Indstilling af tilladelser for denne gruppe er en fantastisk måde at
    sørg for, at du ved, hvad nye Metabase-brugere vil kunne se.

en: This is a special group whose members can see everything in the Metabase instance, and who can access and make changes to the
    settings in the Admin Panel, including changing permissions! So, add people to this group with care.
da: Dette er en speciel gruppe, hvis medlemmer kan se alt i Metabase-forekomsten, og som kan få adgang til og foretage ændringer i
    indstillinger i Admin Panel, inklusive ændring af tilladelser! Så føj folk til denne gruppe med omhu.

en: To make sure you don't get locked out of Metabase, there always has to be at least one user in this group.
da: For at sikre dig, at du ikke bliver låst ude af Metabase, skal der altid være mindst én bruger i denne gruppe.

en: Members
da: Medlemmer

en: Email
da: E-mail

en: A group is only as good as its members.
da: En gruppe er kun så god som dens medlemmer.

en: and
da: og

en: {0} other group | {0} other groups
da[0]: {0} anden gruppe
da[1]: {0} andre grupper

en: Default
da: Standard

en: Something like "Marketing"
da: Noget som "markedsføring"

en: Remove this group?
da: Vil du fjerne denne gruppe?

en: Are you sure? All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group.
    This can't be undone.
da: Er du sikker? Alle medlemmer af denne gruppe vil miste eventuelle tilladelsesindstillinger, de har baseret på denne gruppe.
    Dette kan ikke fortrydes.

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Ingen

en: Edit Name
da: Rediger navn

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: Done
da: Færdig

en: Group name
da: Gruppe navn

en: Groups
da: Grupper

en: Create a group
da: Opret en gruppe

en: You can use groups to control your users' access to your data. Put users in groups and then go to the Permissions section to control each group's access. The Administrators and All Users groups are special default groups that can't be removed.
da: Du kan bruge grupper til at kontrollere dine brugeres adgang til dine data. Sæt brugere i grupper, og gå derefter til sektionen Tilladelser for at kontrollere hver gruppes adgang. Grupperne Administratorer og Alle brugere er specielle standardgrupper, som ikke kan fjernes.

en: Edit Details
da: Rediger detaljer

en: Re-send Invite
da: Send invitation igen

en: Reset Password
da: Nulstille kodeord

en: Deactivate
da: Deaktiver

en: People
da: Mennesker

en: Who do you want to add?
da: Hvem vil du tilføje?

en: Edit {0}'s details
da: Rediger oplysningerne for {0}

en: {0} has been added
da: {0} er blevet tilføjet

en: Add another person
da: Tilføj en anden person

en: We couldn’t send them an email invitation,
    so make sure to tell them to log in using {0}
    and this password we’ve generated for them:
da: Vi kunne ikke sende dem en e-mailinvitation,
    så sørg for at fortælle dem, at de skal logge ind med {0}
    og denne adgangskode, vi har genereret til dem:

en: If you want to be able to send email invites, just go to the {0} page.
da: Hvis du vil være i stand til at sende e-mailinvitationer, skal du blot gå til siden {0}.

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to set their password.
da: Vi har sendt en invitation til {0} med instruktioner til at angive deres adgangskode.

en: We've re-sent {0}'s invite
da: Vi har gensendt {0}s invitation

en: Okay
da: okay

en: Any previous email invites they have will no longer work.
da: Eventuelle tidligere e-mailinvitationer, de har, virker ikke længere.

en: Deactivate {0}?
da: Vil du deaktivere {0}?

en: {0} won't be able to log in anymore.
da: {0} vil ikke være i stand til at logge ind længere.

en: Reactivate {0}'s account?
da: Genaktiver {0}s konto?

en: Reactivate
da: Genaktiver

en: They'll be able to log in again, and they'll be placed back into the groups they were in before their account was deactivated.
da: De vil være i stand til at logge ind igen, og de vil blive placeret tilbage i de grupper, de var i, før deres konto blev deaktiveret.

en: Reset {0}'s password?
da: Vil du nulstille {0}s adgangskode?

en: Reset
da: Nulstil

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker?

en: {0}'s password has been reset
da: Adgangskoden til {0} er blevet nulstillet

en: Here’s a temporary password they can use to log in and then change their password.
da: Her er en midlertidig adgangskode, de kan bruge til at logge ind og derefter ændre deres adgangskode.

en: We've sent them an email with instructions for creating a new password.
da: Vi har sendt dem en e-mail med instruktioner til oprettelse af en ny adgangskode.

en: Active
da: Aktiv

en: Deactivated
da: Deaktiveret

en: Add someone
da: Tilføj nogen

en: Last Login
da: Sidste login

en: Signed up via Google
da: Tilmeldt via Google

en: Signed up via LDAP
da: Tilmeldt via LDAP

en: Reactivate this account
da: Genaktiver denne konto

en: Never
da: Aldrig

en: {0} table | {0} tables
da[0]: {0} tabel
da[1]: {0} tabeller

en:  will be
da:  vil være

en: given access to
da: givet adgang til

en:  and
da:  og

en: denied access to
da: nægtet adgang til

en:  will no longer be able to
da:  ikke længere vil kunne

en:  will now be able to
da:  vil nu kunne

en:  native queries for
da:  native forespørgsler til

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Save permissions?
da: Vil du gemme tilladelser?

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Discard changes?
da: Vil du kassere ændringer?

en: No changes to permissions will be made.
da: Der vil ikke blive foretaget ændringer i tilladelser.

en: You've made changes to permissions.
da: Du har foretaget ændringer af tilladelser.

en: Permissions for this collection
da: Tilladelser til denne samling

en: You have unsaved changes
da: Du har ikke-gemte ændringer

en: Do you want to leave this page and discard your changes?
da: Vil du forlade denne side og kassere dine ændringer?

en: Sorry, an error occurred.
da: Beklager, der opstod en fejl.

en: Administrators always have the highest level of access to everything in Metabase.
da: Administratorer har altid det højeste niveau af adgang til alt i Metabase.

en: Every Metabase user belongs to the All Users group. If you want to limit or restrict a group's access to something, make sure the All Users group has an equal or lower level of access.
da: Hver Metabase-bruger tilhører gruppen Alle brugere. Hvis du vil begrænse eller begrænse en gruppes adgang til noget, skal du sørge for, at gruppen Alle brugere har et tilsvarende eller lavere adgangsniveau.

en: MetaBot is Metabase's Slack bot. You can choose what it has access to here.
da: MetaBot er Metabases Slack bot. Du kan vælge, hvad den har adgang til her.

en: The "{0}" group may have access to a different set of {1} than this group, which may give this group additional access to some {2}.
da: "{0}"-gruppen kan have adgang til et andet sæt af {1} end denne gruppe, hvilket kan give denne gruppe yderligere adgang til nogle {2}.

en: The "{0}" group has a higher level of access than this, which will override this setting. You should limit or revoke the "{1}" group's access to this item.
da: "{0}"-gruppen har et højere adgangsniveau end dette, hvilket vil tilsidesætte denne indstilling. Du bør begrænse eller tilbagekalde "{1}"-gruppens adgang til dette element.

en: Limit
da: Begrænse

en: Revoke
da: Tilbagekald

en: access even though "{0}" has greater access?
da: adgang, selvom "{0}" har større adgang?

en: Limit access
da: Begræns adgang

en: Revoke access
da: Fjerne adgang

en: Change access to this database to limited?
da: Vil du ændre adgangen til denne database til begrænset?

en: Change
da: Lave om

en: Allow Raw Query Writing?
da: Tillad skrivning af rå forespørgsler?

en: This will also change this group's data access to Unrestricted for this database.
da: Dette vil også ændre denne gruppes dataadgang til Ubegrænset for denne database.

en: Allow
da: Give lov til

en: Revoke access to all tables?
da: Vil du tilbagekalde adgangen til alle tabeller?

en: This will also revoke this group's access to raw queries for this database.
da: Dette vil også tilbagekalde denne gruppes adgang til rå forespørgsler for denne database.

en: Grant unrestricted access
da: Giv ubegrænset adgang

en: Unrestricted access
da: Ubegrænset adgang

en: Limited access
da: Begrænset adgang

en: No access
da: Ingen adgang

en: Write raw queries
da: Skriv rå forespørgsler

en: Can write raw queries
da: Kan skrive rå forespørgsler

en: Curate collection
da: Kurater samling

en: View collection
da: Se samling

en: Data Access
da: Dataadgang

en: View tables
da: Se tabeller

en: SQL Queries
da: SQL-forespørgsler

en: View schemas
da: Se skemaer

en: Data Model
da: Data model

en: Sign in with Google
da: Log ind med Google

en: Allows users with existing Metabase accounts to login with a Google account that matches their email address in addition to their Metabase username and password.
da: Tillader brugere med eksisterende Metabase-konti at logge ind med en Google-konto, der matcher deres e-mailadresse ud over deres Metabase-brugernavn og adgangskode.

en: Configure
da: Konfigurer

en: Allows users within your LDAP directory to log in to Metabase with their LDAP credentials, and allows automatic mapping of LDAP groups to Metabase groups.
da: Tillader brugere i dit LDAP-bibliotek at logge ind på Metabase med deres LDAP-legitimationsoplysninger og tillader automatisk tilknytning af LDAP-grupper til Metabase-grupper.

en: That's not a valid email address
da: Det er ikke en gyldig e-mailadresse

en: That's not a valid integer
da: Det er ikke et gyldigt heltal

en: Changes saved!
da: Ændringer gemt!

en: Looks like we ran into some problems
da: Det ser ud til, at vi er løbet ind i nogle problemer

en: Send test email
da: Send test-e-mail

en: Sending...
da: Sender...

en: Sent!
da: Sendt!

en: Clear
da: Klar

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Server Settings
da: Serverindstillinger

en: User Schema
da: Brugerskema

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Group Schema
da: Gruppeskema

en: Using
da: Ved brug af

en: Getting set up
da: Ved at blive sat op

en: A few things you can do to get the most out of Metabase.
da: Et par ting, du kan gøre for at få mest muligt ud af Metabase.

en: Recommended next step
da: Anbefalet næste trin

en: Google Sign-In
da: Google-login

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}
da: For at tillade brugere at logge ind med Google skal du give Metabase et klient-id til Google Developers-konsolapplikationen. Det tager kun et par trin, og instruktioner om, hvordan du opretter en nøgle, kan findes {0}

en: Your Google client ID
da: Dit Google-klient-id

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from:
da: Tillad brugere at tilmelde sig på egen hånd, hvis deres Google-konto-e-mailadresse er fra:

en: Answers sent right to your Slack #channels
da: Svar sendt direkte til dine Slack #-kanaler

en: Create a Slack Bot User for MetaBot
da: Opret en Slack Bot-bruger til MetaBot

en: Once you're there, give it a name and click {0}. Then copy and paste the Bot API Token into the field below. Once you are done, create a "metabase_files" channel in Slack. Metabase needs this to upload graphs.
da: Når du er der, skal du give den et navn og klikke på {0}. Kopier og indsæt derefter Bot API-tokenet i feltet nedenfor. Når du er færdig, skal du oprette en "metabase_files" kanal i Slack. Metabase har brug for dette for at uploade grafer.

en: You're running Metabase {0} which is the latest and greatest!
da: Du kører Metabase {0}, som er den nyeste og bedste!

en: Metabase {0} is available.  You're running {1}
da: Metabase {0} er tilgængelig. Du kører {1}

en: Update
da: Opdatering

en: What's Changed:
da: Hvad er ændret:

en: Add a map
da: Tilføj et kort

en: Delete custom map
da: Slet brugerdefineret kort

en: Remove
da: Fjerne

en: Select…
da: Vælg…

en: Sample values:
da: Eksempelværdier:

en: Add a new map
da: Tilføj et nyt kort

en: Edit map
da: Rediger kort

en: What do you want to call this map?
da: Hvad vil du kalde dette kort?

en: e.g. United Kingdom, Brazil, Mars
da: f.eks. Storbritannien, Brasilien, Mars

en: URL for the GeoJSON file you want to use
da: URL for den GeoJSON-fil, du vil bruge

en: Like https://my-mb-server.com/maps/my-map.json
da: Ligesom https://my-mb-server.com/maps/my-map.json

en: Refresh
da: Opdater

en: Load
da: belastning

en: Which property specifies the region’s identifier?
da: Hvilken egenskab angiver regionens identifikator?

en: Which property specifies the region’s display name?
da: Hvilken egenskab angiver regionens visningsnavn?

en: Load a GeoJSON file to see a preview
da: Indlæs en GeoJSON-fil for at se en forhåndsvisning

en: Save map
da: Gem kort

en: Add map
da: Tilføj kort

en: Using embedding
da: Brug af indlejring

en: By enabling embedding you're agreeing to the embedding license located at
da: Ved at aktivere indlejring accepterer du indlejringslicensen på

en: In plain English, when you embed charts or dashboards from Metabase in your own application, that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds. You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
da: På almindeligt engelsk, når du indlejrer diagrammer eller dashboards fra Metabase i din egen applikation, er den applikation ikke underlagt Affero General Public License, der dækker resten af Metabase, forudsat at du holder Metabase-logoet og "Powered by Metabase" synlige på disse indlejringer. Du bør dog læse licensteksten, der er linket ovenfor, da det er den faktiske licens, som du vil acceptere ved at aktivere denne funktion.

en: Enable
da: Aktiver

en: Premium embedding enabled
da: Premium indlejring aktiveret

en: Enter the token you bought from the Metabase Store
da: Indtast det token, du har købt fra Metabase Store

en: Premium embedding lets you disable "Powered by Metabase" on your embedded dashboards and questions.
da: Premium-indlejring lader dig deaktivere "Powered by Metabase" på dine indlejrede dashboards og spørgsmål.

en: Buy a token
da: Køb et token

en: Enter a token
da: Indtast et token

en: Edit Mappings
da: Rediger kortlægninger

en: Group Mappings
da: Gruppekortlægninger

en: Create a mapping
da: Opret en kortlægning

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Membership to the Admin group can be granted through mappings, but will not be automatically removed as a
    failsafe measure.
da: Mappings gør det muligt for Metabase automatisk at tilføje og fjerne brugere fra grupper baseret på de medlemsoplysninger, der leveres af
    mappeserver. Medlemskab af Admin-gruppen kan tildeles gennem tilknytninger, men vil ikke automatisk blive fjernet som en
    fejlsikker foranstaltning.

en: Distinguished Name
da: Fornemt Navn

en: Public Link
da: Offentligt link

en: Revoke Link
da: Tilbagekald link

en: Disable this link?
da: Deaktiver dette link?

en: They won't work anymore, and can't be restored, but you can create new links.
da: De virker ikke længere og kan ikke gendannes, men du kan oprette nye links.

en: Public Dashboard Listing
da: Offentlig Dashboard Liste

en: No dashboards have been publicly shared yet.
da: Ingen dashboards er blevet delt offentligt endnu.

en: Public Card Listing
da: Offentlig kort oversigt

en: No questions have been publicly shared yet.
da: Intet spørgsmål offentligt delt endnu.

en: Embedded Dashboard Listing
da: Indlejret Dashboard Liste

en: No dashboards have been embedded yet.
da: Ingen dashboards er blevet integreret endnu.

en: Embedded Card Listing
da: Indlejret kortoversigt

en: No questions have been embedded yet.
da: Ingen spørgsmål er blevet indlejret endnu.

en: Regenerate embedding key?
da: Regenerer indlejringsnøgle?

en: This will cause existing embeds to stop working until they are updated with the new key.
da: Eksisterende indlejringer vil holde op med at fungere, indtil de er opdateret med den nye nøgle.

en: Regenerate key
da: Regenerer nøgle

en: Generate Key
da: Generer nøgle

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: handicappet

en: Unknown setting {0}
da: Ukendt indstilling {0}

en: Setup
da: Opsætning

en: General
da: Generel

en: Site Name
da: Side navn

en: Site URL
da: Webstedets URL

en: Email Address for Help Requests
da: E-mailadresse for anmodninger om hjælp

en: Report Timezone
da: Rapportér tidszone

en: Database Default
da: Database standard

en: Select a timezone
da: Vælg en tidszone

en: Not all databases support timezones, in which case this setting won't take effect.
da: Ikke alle databaser understøtter tidszoner, i hvilket tilfælde denne indstilling ikke træder i kraft.

en: Language
da: Sprog

en: Select a language
da: Vælg et sprog

en: Anonymous Tracking
da: Anonym sporing

en: Friendly Table and Field Names
da: Venlige tabel- og marknavne

en: Only replace underscores and dashes with spaces
da: Udskift kun understregninger og bindestreger med mellemrum

en: Enable Nested Queries
da: Aktiver indlejrede forespørgsler

en: Updates
da: Opdateringer

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: SMTP Host
da: SMTP-vært

en: SMTP Port
da: SMTP-port

en: That's not a valid port number
da: Det er ikke et gyldigt portnummer

en: SMTP Security
da: SMTP-sikkerhed

en: SMTP Username
da: SMTP brugernavn

en: SMTP Password
da: SMTP-adgangskode

en: From Address
da: Fra Adresse

en: Slack API Token
da: Slack API-token

en: Enter the token you received from Slack
da: Indtast det token, du modtog fra Slack

en: LDAP Authentication
da: LDAP-godkendelse

en: LDAP Host
da: LDAP-vært

en: LDAP Port
da: LDAP-port

en: LDAP Security
da: LDAP-sikkerhed

en: Username or DN
da: Brugernavn eller DN

en: Password
da: Adgangskode

en: User search base
da: Bruger søgebase

en: User filter
da: Bruger filter

en: Check your parentheses
da: Tjek dine parenteser

en: Email attribute
da: E-mail attribut

en: First name attribute
da: Fornavn attribut

en: Last name attribute
da: Efternavn attribut

en: Synchronize group memberships
da: Synkroniser gruppemedlemskaber

en: Group search base
da: Gruppesøgningsbase

en: Maps
da: Kort

en: Map tile server URL
da: URL til kortfliseserver

en: Metabase uses OpenStreetMaps by default.
da: Metabase bruger OpenStreetMaps som standard.

en: Custom Maps
da: Brugerdefinerede kort

en: Add your own GeoJSON files to enable different region map visualizations
da: Tilføj dine egne GeoJSON-filer for at aktivere forskellige regionskortvisualiseringer

en: Public Sharing
da: Offentlig deling

en: Enable Public Sharing
da: Aktiver offentlig deling

en: Shared Dashboards
da: Delte Dashboards

en: Shared Questions
da: Delte spørgsmål

en: Embedding in other Applications
da: Indlejring i andre applikationer

en: Enable Embedding Metabase in other Applications
da: Aktiver indlejring af metabase i andre applikationer

en: Embedding secret key
da: Indlejring hemmelig nøgle

en: Embedded Dashboards
da: Indlejrede Dashboards

en: Embedded Questions
da: Indlejrede spørgsmål

en: Enable Caching
da: Aktiver cachelagring

en: Minimum Query Duration
da: Minimum forespørgselsvarighed

en: Cache Time-To-Live (TTL) multiplier
da: Cache Time-To-Live (TTL) multiplikator

en: Max Cache Entry Size
da: Max Cache størrelse

en: Your alert is all set up.
da: Din underretning er klar.

en: Your alert was updated.
da: Din underretning blev opdateret.

en: The alert was successfully deleted.
da: Underretningen blev slettet.

en: Please enter a valid formatted email address.
da: Indtast venligst en gyldig formateret e-mailadresse.

en: Passwords do not match
da: Kodeordene er ikke ens

en: Back to login
da: Tilbage til login

en: No Metabase account exists for this Google account.
da: Der findes ingen Metabase-konto for denne Google-konto.

en: You'll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
da: Du skal bruge en administrator for at oprette en Metabase-konto, før du kan bruge Google til at logge ind.

en: Sign in with {0}
da: Log ind med {0}

en: Please contact an administrator to have them reset your password
da: Kontakt venligst en administrator for at få dem til at nulstille din adgangskode

en: Forgot password
da: Glemt kodeord

en: The email you use for your Metabase account
da: Den e-mail, du bruger til din Metabase-konto

en: Send password reset email
da: Send e-mail til nulstilling af adgangskode

en: Check your email for instructions on how to reset your password.
da: Tjek din e-mail for instruktioner om, hvordan du nulstiller din adgangskode.

en: Sign in to Metabase
da: Log ind på Metabase

en: OR
da: ELLER

en: Username or email address
da: Brugernavn eller Email adresse

en: Sign in
da: Log ind

en: I seem to have forgotten my password
da: Jeg ser ud til at have glemt min adgangskode

en: request a new reset email
da: anmode om en ny nulstillings-e-mail

en: Whoops, that's an expired link
da: Hov, det er et udløbet link

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need
    to reset your password, you can {0}.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager udløber links til nulstilling af adgangskode efter et stykke tid. Hvis du stadig har brug for det
    for at nulstille din adgangskode, kan du {0}.

en: New password
da: Nyt kodeord

en: To keep your data secure, passwords {0}
da: For at holde dine data sikre, skal adgangskoder {0}

en: Create a new password
da: Opret en ny adgangskode

en: Make sure its secure like the instructions above
da: Sørg for, at den er sikker som vejledningen ovenfor

en: Confirm new password
da: Bekræft ny adgangskode

en: Make sure it matches the one you just entered
da: Sørg for, at den matcher den, du lige har indtastet

en: Your password has been reset.
da: Din adgangskode er blevet nulstillet.

en: Sign in with your new password
da: Log ind med din nye adgangskode

en: Save failed
da: Gem mislykkedes

en: Saved
da: Gemt

en: Ok
da: Okay

en: Archive this collection?
da: Arkiver denne samling?

en: The dashboards, collections, and pulses in this collection will also be archived.
da: Dashboards, samlinger og pulser i denne samling vil også blive arkiveret.

en: Archive
da: Arkiver

en: This {0} has been archived
da: Denne {0} er blevet arkiveret

en: View the archive
da: Se arkiv

en: Unarchive this {0}
da: Fjern arkivering af denne {0}

en: Our data
da: Vores data

en: X-ray this table
da: Røntgen dette bord

en: Learn about this table
da: Lær om denne tabel

en: Clickity click
da: Clickity klik

en: Saved!
da: Gemt!

en: Saving failed.
da: Gem mislykkedes.

en: Su
da: Sø

en: Mo
da: Ma

en: Tu
da: Ti

en: We
da: On

en: Th
da: To

en: Sa
da: Lø

en: Your admin's email address
da: Din administrators e-mailadresse

en: To send {0}, you'll need to set up {1} integration.
da: For at sende {0} skal du konfigurere {1}-integration.

en:  or
da:  eller

en: To send {0}, an admin needs to set up {1} integration.
da: For at sende {0} skal en administrator konfigurere {1}-integration.

en: This collection is empty, like a blank canvas
da: Denne samling er tom, som et tomt lærred

en: You can use collections to organize and group dashboards, questions and pulses for your team or yourself
da: Du kan bruge samlinger til at organisere og gruppere dashboards, spørgsmål og impulser til dit team eller dig selv

en: Create another collection
da: Opret endnu en samling

en: Dashboards let you collect and share data in one place.
da: Dashboards giver dig mulighed for at indsamle og dele data ét sted.

en: Pulses let you send out the latest data to your team on a schedule via email or slack.
da: Pulser lader dig sende de seneste data til dit hold på en tidsplan via e-mail eller slack.

en: Questions are a saved look at your data.
da: Spørgsmål er et gemt kig på dine data.

en: Drag something here to pin it to the top
da: Træk noget her for at fastgøre det til toppen

en: Collections
da: Samlinger

en: Drag here to un-pin
da: Træk her for at frigøre

en: {0} item selected | {0} items selected
da[0]: {0} element er valgt
da[1]: {0} elementer er valgt

en: Move {0} items?
da: Vil du flytte {0} elementer?

en: Move "{0}"?
da: Flytte "{0}"?

en: Move
da: Bevæge sig

en: Edit this collection
da: Rediger denne samling

en: Archive this collection
da: Arkiver denne samling

en: My personal collection
da: Min personlige samling

en: New collection
da: Ny kollektion

en: Copied!
da: Kopieret!

en: Use an SSH-tunnel for database connections
da: Brug en SSH-tunnel til databaseforbindelser

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host.
    This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available.
    Enabling this is usually slower than a direct connection.
da: Nogle databaseinstallationer kan kun tilgås ved at oprette forbindelse gennem en SSH bastion-vært.
    Denne mulighed giver også et ekstra lag af sikkerhed, når en VPN ikke er tilgængelig.
    Aktivering af dette er normalt langsommere end en direkte forbindelse.

en: This is a large database, so let me choose when Metabase syncs and scans
da: Dette er en stor database, så lad mig vælge, hvornår Metabase synkroniserer og scanner

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values.
    If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
da: Som standard laver Metabase en let synkronisering hver time og en intensiv daglig scanning af feltværdier.
    Hvis du har en stor database, anbefaler vi, at du slår denne til og gennemgår, hvornår og hvor ofte feltværdiscanningerne sker.

en: {0} to generate a Client ID and Client Secret for your project.
da: {0} for at generere et klient-id og klienthemmelighed for dit projekt.

en: Click here
da: Klik her

en: Choose "Other" as the application type. Name it whatever you'd like.
da: Vælg "Andet" som applikationstype. Navngiv det, hvad du vil.

en: {0} to get an auth code
da: {0} for at få en godkendelseskode

en: with Google Drive permissions
da: med Google Drev-tilladelser

en: To use Metabase with this data you must enable API access in the Google Developers Console.
da: For at bruge Metabase med disse data skal du aktivere API-adgang i Google Developers Console.

en: {0} to go to the console if you haven't already done so.
da: {0} for at gå til konsollen, hvis du ikke allerede har gjort det.

en: How would you like to refer to this database?
da: Hvordan vil du referere til denne database?

en: Next
da: Næste

en: Delete this {0}
da: Slet {0}

en: Pin this item
da: Fastgør dette element

en: Move this item
da: Flyt dette element

en: Edit this question
da: Rediger dette spørgsmål

en: Action type
da: Handlingstype

en: View revision history
da: Se revisionshistorik

en: Move action
da: Flyt handling

en: Archive action
da: Arkiver handling

en: Add to dashboard
da: Føj til dashboard

en: Download results
da: Download resultater

en: Sharing and embedding
da: Deling og indlejring

en: Another action type
da: En anden handlingstype

en: Get alerts about this
da: Få besked om dette

en: View the SQL
da: Se SQL

en: Segments for this
da: Segmenter til dette

en: Show error details
da: Vis fejldetaljer

en: Here's the full error message
da: Her er den fulde fejlmeddelelse

en: Hi, Metabot here.
da: Hej Metabot her.

en: Based on the schema
da: Baseret på skemaet

en: A look at your
da: Et kig på din

en: Search the list
da: Søg på listen

en: Search by {0}
da: Søg efter {0}

en:  or enter an ID
da:  eller indtast et ID

en: Enter an ID
da: Indtast et ID

en: Enter a number
da: Indtast et tal

en: Enter some text
da: Indtast noget tekst

en: No matching {0} found.
da: Ingen matchende {0} fundet.

en: Including every option in your filter probably won’t do much…
da: At inkludere alle muligheder i dit filter vil sandsynligvis ikke gøre meget

en: Something's gone wrong
da: Noget er gået galt

en: We've run into an error. You can try refreshing the page, or just go back.
da: Vi er stødt ind i en fejl. Du kan prøve at opdatere siden, eller bare gå tilbage.

en: No description yet
da: Ingen beskrivelse endnu

en: New {0}
da: Ny {0}

en: Asked by {0}
da: Spurgt af {0}

en: Today,
da: I dag,

en: Yesterday,
da: I går,

en: First revision.
da: Første revision.

en: Reverted to an earlier revision and {0}
da: Vendte tilbage til en tidligere revision og {0}

en: Revision history
da: Revisionshistorik

en: When
da: Hvornår

en: Who
da: WHO

en: What
da: Hvad

en: Revert
da: Vende tilbage

en: Reverting…
da: Tilbagestiller

en: Revert failed
da: Tilbagestilling mislykkedes

en: Reverted
da: Tilbageført

en: Everything
da: Alt

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Pulses
da: Pulser

en: Back
da: Tilbage

en: An error occured
da: En fejl opstod

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Metabase Newsletter
da: Metabase nyhedsbrev

en: Get infrequent emails about new releases and feature updates.
da: Få sjældne e-mails om nye udgivelser og funktionsopdateringer.

en: Subscribe
da: Abonner

en: You're subscribed. Thanks for using Metabase!
da: Du er tilmeldt. Tak fordi du bruger Metabase!

en: We're a little lost...
da: Vi er lidt forvirret...

en: Temporary Password
da: Midlertidig adgangskode

en: Hide
da: Skjule

en: Show
da: At vise

en: Saved! Add this to a dashboard?
da: Gemt! Tilføj dette til et dashboard?

en: Yes please!
da: Ja tak!

en: Not now
da: Ikke nu

en: Error:
da: Fejl:

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: First
da: Først

en: Last
da: Sidst

en: 15th (Midpoint)
da: 15. (midtpunkt)

en: Calendar Day
da: Kalenderdag

en: your Metabase timezone
da: din Metabase tidszone

en: Filter this list...
da: Filtrer denne liste...

en: Blue
da: Blå

en: Green
da: Grøn

en: Red
da: Rød

en: Yellow
da: Gul

en: A component used to make a selection
da: En komponent, der bruges til at foretage et valg

en: Selected
da: Valgte

en: Nothing to select
da: Intet at vælge

en: Sorry, you don’t have permission to see that.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at se det.

en: Unknown error encountered
da: Der opstod en ukendt fejl

en: Create
da: skab

en: Create dashboard
da: Opret dashboard

en: Table
da: Bord

en: Creator
da: Skaber

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Try adjusting your filter to find what you’re looking for.
da: Prøv at justere dit filter for at finde det, du leder efter.

en: View by
da: Se efter

en: of
da: af

en: Don't tell anyone, but you're my favorite.
da: Fortæl det ikke til nogen, men du er min favorit.

en: Once you connect your own data, I can show you some automatic explorations called x-rays. Here are some examples with sample data.
da: Når du forbinder dine egne data, kan jeg vise dig nogle automatiske udforskninger kaldet røntgenstråler. Her er nogle eksempler med eksempeldata.

en: Start here
da: Start her

en: Our analytics
da: Vores analyser

en: Browse all items
da: Gennemse alle elementer

en: Replace or save as new?
da: Udskifte eller gemme som nyt?

en: Replace original question, "{0}"
da: Erstat det oprindelige spørgsmål, "{0}"

en: Save as new question
da: Gem som nyt spørgsmål

en: First, save your question
da: Gem først dit spørgsmål

en: Save question
da: Gem spørgsmål

en: What is the name of your card?
da: Hvad er navnet på dit kort?

en: Description
da: Beskrivelse

en: It's optional but oh, so helpful
da: Det er valgfrit, men åh, så nyttigt

en: Which collection should this go in?
da: Hvilken samling skal dette med i?

en: modified
da: modificeret

en: item
da: vare

en: Undo
da: Fortryd

en: Applying Question
da: Anvender spørgsmål

en: That question isn't compatible
da: Det spørgsmål er ikke foreneligt

en: Search for a question
da: Søg efter et spørgsmål

en: We're not sure if this question is compatible
da: Vi er ikke sikre på, om dette spørgsmål er kompatibelt

en: Archive Dashboard
da: Arkiv Dashboard

en: Make sure to make a selection for each series, or the filter won't work on this card.
da: Sørg for at foretage et valg for hver serie, ellers fungerer filteret ikke på dette kort.

en: This dashboard is looking empty.
da: Dette dashboard ser tomt ud.

en: Add a question to start making it useful!
da: Tilføj et spørgsmål for at begynde at gøre det nyttigt!

en: Daytime mode
da: Dagstilstand

en: Nighttime mode
da: Nattilstand

en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærm

en: Enter fullscreen
da: Indtast fuldskærm

en: Saving…
da: Gemmer

en: Add a question
da: Tilføj et spørgsmål

en: Add a question to this dashboard
da: Tilføj et spørgsmål til dette dashboard

en: Add a filter
da: Tilføj et filter

en: Parameters
da: Parametre

en: Add a text box
da: Tilføj et tekstfelt

en: Move dashboard
da: Flyt dashboard

en: Edit dashboard
da: Rediger dashboard

en: Edit Dashboard Layout
da: Rediger Dashboard Layout

en: You are editing a dashboard
da: Du redigerer et dashboard

en: Select the field that should be filtered for each card
da: Vælg det felt, der skal filtreres for hvert kort

en: Move dashboard to...
da: Flyt betjeningspanelet til...

en: Dashboard moved to {0}
da: Dashboard flyttet til {0}

en: What do you want to filter?
da: Hvad vil du filtrere?

en: What kind of filter?
da: Hvilken slags filter?

en: Off
da: Af

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 60 minutes
da: 60 minutter

en: Auto-refresh
da: Automatisk opdatering

en: Refreshing in
da: Forfriskende ind

en: Remove this question?
da: Vil du fjerne dette spørgsmål?

en: Your dashboard was saved
da: Dit betjeningspanel blev gemt

en: See it
da: Se det

en: Save this
da: Gem dette

en: Show more about this
da: Vis mere om dette

en: This card doesn't have any fields or parameters that can be mapped to this parameter type.
da: Dette kort har ingen felter eller parametre, der kan tilknyttes denne parametertype.

en: The values in this field don't overlap with the values of any other fields you've chosen.
da: Værdierne i dette felt overlapper ikke værdierne i andre felter, du har valgt.

en: No valid fields
da: Ingen gyldige felter

en: Name must be 100 characters or less
da: Navnet skal være på 100 tegn eller derunder

en: Color is required
da: Farve er påkrævet

en: What is the name of your dashboard?
da: Hvad er navnet på dit dashboard?

en: did some super awesome stuff that's hard to describe
da: lavede nogle super fede ting, der er svære at beskrive

en: created an alert about -
da: oprettet en advarsel om -

en: deleted an alert about -
da: slettede en advarsel om -

en: saved a question about
da: gemt et spørgsmål vedr

en: saved a question
da: gemte et spørgsmål

en: deleted a question
da: slettet et spørgsmål

en: created a dashboard
da: oprettet et dashboard

en: deleted a dashboard
da: slettet et dashboard

en: added a question to the dashboard -
da: tilføjede et spørgsmål til dashboardet -

en: removed a question from the dashboard -
da: fjernede et spørgsmål fra dashboardet -

en: received the latest data from
da: modtaget de seneste data fra

en: Unknown
da: Ukendt

en: Hello World!
da: Hej Verden!

en: Metabase is up and running.
da: Metabase er oppe og køre.

en: added the metric
da: tilføjede metrikken

en:  to the
da:  til

en:  table
da:  tabel

en: made changes to the metric
da: foretaget ændringer af metrikken

en:  in the
da:  i

en: removed the metric
da: fjernede metrikken

en: created a pulse
da: skabte en puls

en: deleted a pulse
da: slettet en puls

en: added the filter
da: tilføjede filteret

en: made changes to the filter
da: foretaget ændringer i filteret

en: removed the filter {0}
da: fjernede filteret {0}

en: joined!
da: tiltrådte!

en: Hmmm, looks like nothing has happened yet.
da: Hmmm, der ser ikke ud til at der er sket noget endnu.

en: Save a question and get this baby going!
da: Gem et spørgsmål og få denne baby i gang!

en: Ask questions and explore
da: Stil spørgsmål og udforsk

en: Click on charts or tables to explore, or ask a new question using the easy interface or the powerful SQL editor.
da: Klik på diagrammer eller tabeller for at udforske, eller stil et nyt spørgsmål ved hjælp af den nemme grænseflade eller den kraftfulde SQL-editor.

en: Make your own charts
da: Lav dine egne diagrammer

en: Create line charts, scatter plots, maps, and more.
da: Opret linjediagrammer, punktplot, kort og mere.

en: Share what you find
da: Del hvad du finder

en: Create powerful and flexible dashboards, and send regular updates via email or Slack.
da: Opret kraftfulde og fleksible dashboards, og send regelmæssige opdateringer via e-mail eller Slack.

en: Let's go
da: Lad os gå

en: Setup Tip
da: Opsætningstip

en: View all
da: Se alt

en: Recently Viewed
da: Senest set

en: You haven't looked at any dashboards or questions recently
da: Du har ikke kigget på nogen dashboards eller spørgsmål for nylig

en: {0} items selected
da: {0} elementer er valgt

en: Unarchive
da: Fjern arkivering

en: Activity
da: Aktivitet

en: Results for "{0}"
da: Resultater for "{0}"

en: Pulse
da: Puls

en: Entity Key
da: Enhedsnøgle

en: Overall Row
da: Samlet række

en: The primary key for this table.
da: Den primære nøgle til denne tabel.

en: Entity Name
da: Enhedsnavn

en: The "name" of each record. Usually a column called "name", "title", etc.
da: Navnet på hver post. Normalt en kolonne kaldet "navn", "titel" osv.

en: Foreign Key
da: Fremmed nøgle

en: Points to another table to make a connection.
da: Peger på et andet bord for at oprette forbindelse.

en: Avatar Image URL
da: Avatar billede URL

en: Common
da: almindelige

en: Category
da: Kategori

en: City
da: By

en: Country
da: Land

en: Image URL
da: Billed-URL

en: Field containing JSON
da: Felt, der indeholder JSON

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længde

en: Number
da: Nummer

en: State
da: Stat

en: UNIX Timestamp (Seconds)
da: UNIX-tidsstempel (sekunder)

en: UNIX Timestamp (Milliseconds)
da: UNIX-tidsstempel (millisekunder)

en: Zip Code
da: Postnummer

en: Quantity
da: Antal

en: Income
da: Indkomst

en: Discount
da: Rabat

en: Creation timestamp
da: Tidsstempel for oprettelse

en: Creation time
da: Oprettelsestid

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Product
da: Produkt

en: User
da: Bruger

en: Source
da: Kilde

en: Price
da: Pris

en: Join timestamp
da: Deltag tidsstempel

en: Join time
da: Deltag tid

en: Join date
da: Tilmeldingsdato

en: Share
da: Del

en: Owner
da: Ejer

en: Company
da: Selskab

en: Subscription
da: Abonnement

en: Title
da: Titel

en: Comment
da: Kommentar

en: Cost
da: Koste

en: Gross margin
da: Bruttoavance

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Search box
da: Søgefelt

en: A list of all values
da: En liste over alle værdier

en: Plain input box
da: Almindelig inputboks

en: Everywhere
da: Overalt

en: The default setting. This field will be displayed normally in tables and charts.
da: Standardindstillingen. Dette felt vises normalt i tabeller og diagrammer.

en: Only in Detail Views
da: Kun i detaljevisninger

en: This field will only be displayed when viewing the details of a single record. Use this for information that's lengthy or that isn't useful in a table or chart.
da: Dette felt vil kun blive vist, når du ser detaljerne for en enkelt post. Brug dette til oplysninger, der er lange, eller som ikke er nyttige i en tabel eller et diagram.

en: Do Not Include
da: Medtag ikke

en: Metabase will never retrieve this field. Use this for sensitive or irrelevant information.
da: Metabase vil aldrig hente dette felt. Brug dette til følsomme eller irrelevante oplysninger.

en: Count
da: Tælle

en: CumulativeCount
da: Kumulativ Antal

en: CumulativeSum
da: Kumulativ Sum

en: Distinct
da: Distinkt

en: StandardDeviation
da: Standardafvigelse

en: Average
da: Gennemsnit

en: Max
da: Maks

en: sad sad panda, lexing errors detected
da: trist trist panda, lexing fejl opdaget

en: {0} second | {0} seconds
da[0]: {0} sekund
da[1]: {0} sekunder

en: {0} minute | {0} minutes
da[0]: {0} minut
da[1]: {0} minutter

en: Hey there
da: Hej med dig

en: How's it going
da: Hvordan går det

en: Howdy
da: Hejsa

en: Greetings
da: Vær hilset

en: Good to see you
da: Godt at se dig

en: What do you want to know?
da: Hvad vil du vide?

en: What's on your mind?
da: Hvad tænker du på?

en: What do you want to find out?
da: Hvad vil du finde ud af?

en: Raw data
da: Rådata

en: Cumulative count
da: Kumulativt antal

en: Average of
da: Gennemsnit af

en: Distinct values of
da: Særskilte værdier af

en: Standard deviation of
da: Standardafvigelse på

en: Sum of
da: Summen af

en: Cumulative sum of
da: Akkumuleret sum af

en: Maximum of
da: Maksimalt

en: Minimum of
da: Minimum af

en: Grouped by
da: Grupperet efter

en: Filtered by
da: Filtreret efter

en: Sorted by
da: Sorteret efter

en: True
da: Rigtigt

en: False
da: Falsk

en: Select longitude field
da: Vælg længdegradsfelt

en: Enter upper latitude
da: Indtast øvre breddegrad

en: Enter left longitude
da: Indtast venstre længdegrad

en: Enter lower latitude
da: Indtast lavere breddegrad

en: Enter right longitude
da: Indtast højre længdegrad

en: Is
da: Er

en: Is not
da: Er ikke

en: Is empty
da: Er tom

en: Not empty
da: Ikke tom

en: Equal to
da: Svarende til

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Greater than
da: Bedre end

en: Less than
da: Mindre end

en: Between
da: Mellem

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indeholder ikke

en: Starts with
da: Starter med

en: Ends with
da: Slutter med

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Inside
da: Inde

en: Just a table with the rows in the answer, no additional operations.
da: Kun en tabel med rækkerne i svaret, ingen yderligere handlinger.

en: Count of rows
da: Antal rækker

en: Total number of rows in the answer.
da: Samlet antal rækker i svaret.

en: Sum of ...
da: Summen af ​​...

en: Sum of all the values of a column.
da: Summen af alle værdierne i en kolonne.

en: Average of ...
da: Gennemsnit af...

en: Average of all the values of a column
da: Gennemsnit af alle værdierne i en kolonne

en: Number of distinct values of ...
da: Antal forskellige værdier af ...

en: Number of unique values of a column among all the rows in the answer.
da: Antal unikke værdier i en kolonne blandt alle rækkerne i svaret.

en: Cumulative sum of ...
da: Akkumuleret sum af...

en: Additive sum of all the values of a column.\\ne.x. total revenue over time.
da: Additiv sum af alle værdierne i en kolonne.\\ne.x. samlede omsætning over tid.

en: Cumulative count of rows
da: Samlet antal rækker

en: Additive count of the number of rows.\\ne.x. total number of sales over time.
da: Additiv tælling af antallet af rækker.\\ne.x. det samlede antal salg over tid.

en: Standard deviation of ...
da: Standardafvigelse på...

en: Number which expresses how much the values of a column vary among all rows in the answer.
da: Tal, der udtrykker, hvor meget værdierne i en kolonne varierer mellem alle rækker i svaret.

en: Minimum of ...
da: Minimum...

en: Minimum value of a column
da: Minimumsværdi af en kolonne

en: Maximum of ...
da: Maksimalt...

en: Maximum value of a column
da: Maksimal værdi af en kolonne

en: Break out by dimension
da: Bryd ud efter dimension

en: lower case letter
da: lille bogstav

en: upper case letter
da: stort bogstav

en: number
da: nummer

en: special character
da: speciel karakter

en: must be
da: må være

en: characters long
da: tegn lange

en: Must be
da: Må være

en: and include
da: og inkludere

en: zero
da: nul

en: one
da: en

en: two
da: to

en: three
da: tre

en: four
da: fire

en: five
da: fem

en: six
da: seks

en: seven
da: syv

en: eight
da: otte

en: nine
da: ni

en: Month and Year
da: Måned og år

en: Like January, 2016
da: Ligesom januar 2016

en: Quarter and Year
da: Kvartal og år

en: Like Q1, 2016
da: Ligesom Q1, 2016

en: Like January 31, 2016
da: Ligesom 31. januar 2016

en: Date Range
da: Datointerval

en: Like December 25, 2015 - February 14, 2016
da: Ligesom 25. december 2015 - 14. februar 2016

en: Relative Date
da: Relativ dato

en: Like "the last 7 days" or "this month"
da: Som "de sidste 7 dage" eller "denne måned"

en: Date Filter
da: Dato filter

en: All Options
da: Alle muligheder

en: Contains all of the above
da: Indeholder alt ovenstående

en: ZIP or Postal Code
da: postnummer eller postnummer

en: Time
da: Tid

en: Date range, relative date, time of day, etc.
da: Datointerval, relativ dato, tidspunkt på dagen osv.

en: Location
da: Beliggenhed

en: City, State, Country, ZIP code.
da: By, stat, land, postnummer.

en: User ID, product ID, event ID, etc.
da: Bruger-id, produkt-id, hændelses-id osv.

en: Other Categories
da: Andre kategorier

en: Category, Type, Model, Rating, etc.
da: Kategori, Type, Model, Rating osv.

en: Account settings
da: Bruger indstillinger

en: Exit admin
da: Afslut admin

en: Help
da: Hjælp

en: About Metabase
da: Om Metabase

en: Sign out
da: Log ud

en: Thanks for using
da: Tak fordi du brugte

en: You're on version
da: Du er på version

en: Built on
da: Bygge på

en: is a Trademark of
da: er et varemærke af

en: and is built with care in San Francisco, CA
da: og er bygget med omhu i San Francisco, CA

en: Ask a question
da: Stil et spørgsmål

en: New dashboard
da: Nyt dashboard

en: New pulse
da: Ny puls

en: Which metric?
da: Hvilken metrik?

en: Defining common metrics for your team makes it even easier to ask questions
da: At definere fælles metrics for dit team gør det endnu nemmere at stille spørgsmål

en: How to create metrics
da: Sådan opretter du metrics

en: See data over time, as a map, or pivoted to help you understand trends or changes.
da: Se data over tid, som et kort eller drejet for at hjælpe dig med at forstå tendenser eller ændringer.

en: Custom
da: Brugerdefinerede

en: New question
da: Nyt spørgsmål

en: Use the simple question builder to see trends, lists of things, or to create your own metrics.
da: Brug den enkle spørgsmålsbygger til at se tendenser, lister over ting eller til at oprette dine egne metrics.

en: Native query
da: Indbygget forespørgsel

en: For more complicated questions, you can write your own SQL or native query.
da: For mere komplicerede spørgsmål kan du skrive din egen SQL eller native forespørgsel.

en: Select a default value…
da: Vælg en standardværdi

en: Update filter
da: Opdater filter

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Past 7 days
da: Sidste 7 dage

en: Past 30 days
da: Sidste 30 dage

en: Week
da: Uge

en: Month
da: Måned

en: Year
da: År

en: Past 7 Days
da: Sidste 7 dage

en: Past 30 Days
da: Sidste 30 dage

en: Last Week
da: Sidste uge

en: Last Month
da: Sidste måned

en: Last Year
da: Sidste år

en: This Week
da: Denne uge

en: This Month
da: Denne måned

en: This Year
da: Dette år

en: Enter a value...
da: Indtast en værdi...

en: Enter a default value...
da: Indtast en standardværdi...

en: An error occurred
da: En fejl opstod

en: Not found
da: Ikke fundet

en: You’ve made changes that need to be published before they will be reflected in your application embed.
da: Du har foretaget ændringer, der skal offentliggøres, før de afspejles i din ansøgningsindlejring.

en: You will need to publish this {0} before you can embed it in another application.
da: Du skal udgive denne {0}, før du kan integrere den i en anden applikation.

en: Discard Changes
da: Kassér ændringer

en: Updating...
da: Opdaterer...

en: Updated
da: Opdateret

en: Failed!
da: Mislykkedes!

en: Publish
da: Offentliggøre

en: Code
da: Kode

en: Style
da: Stil

en: Which parameters can users of this embed use?
da: Hvilke parametre kan brugere af denne indlejring bruge?

en: This {0} doesn't have any parameters to configure yet.
da: Denne {0} har endnu ingen parametre at konfigurere.

en: Editable
da: Redigerbar

en: Locked
da: Låst

en: Preview Locked Parameters
da: Forhåndsvisning af låste parametre

en: Try passing some values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when using this for real.
da: Prøv at overføre nogle værdier til dine låste parametre her. Din server skal angive de faktiske værdier i det signerede token, når du bruger dette rigtigt.

en: Danger zone
da: Farezone

en: This will disable embedding for this {0}.
da: Dette vil deaktivere indlejring for denne {0}.

en: Unpublish
da: Fjern udgivelse

en: Light
da: Lys

en: Dark
da: Mørk

en: Border
da: Grænse

en: To embed this {0} in your application:
da: Sådan indlejrer du denne {0} i din applikation:

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
da: Indsæt dette kodestykke i din serverkode for at generere den signerede indlejrings-URL

en: Then insert this code snippet in your HTML template or single page app.
da: Indsæt derefter dette kodestykke i din HTML-skabelon eller enkeltside-app.

en: Embed code snippet for your HTML or Frontend Application
da: Integrer kodestykket til din HTML- eller frontend-applikation

en: More {0}
da: mere {0}

en: examples on GitHub
da: eksempler på GitHub

en: Enable sharing
da: Aktiver deling

en: Disable this public link?
da: Vil du deaktivere dette offentlige link?

en: This will cause the existing link to stop working. You can re-enable it, but when you do it will be a different link.
da: Dette vil få det eksisterende link til at holde op med at fungere. Du kan genaktivere det, men når du gør det, vil det være et andet link.

en: Public link
da: Offentligt link

en: Share this {0} with people who don't have a Metabase account using the URL below:
da: Del denne {0} med personer, der ikke har en Metabase-konto ved hjælp af webadressen nedenfor:

en: Public embed
da: Offentlig indlejring

en: Embed this {0} in blog posts or web pages by copying and pasting this snippet:
da: Integrer denne {0} i blogindlæg eller websider ved at kopiere og indsætte dette uddrag:

en: Embed this {0} in an application
da: Integrer denne {0} i en applikation

en: By integrating with your application server code, you can provide a secure stats {0} limited to a specific user, customer, organization, etc.
da: Ved at integrere med din applikationsserverkode kan du give en sikker statistik {0} begrænset til en bestemt bruger, kunde, organisation osv.

en: Remove attachment
da: Fjern vedhæftet fil

en: Attach file with results
da: Vedhæft fil med resultater

en: This question will be added as a file attachment
da: Dette spørgsmål vil blive tilføjet som en vedhæftet fil

en: This question won't be included in your Pulse
da: Dette spørgsmål vil ikke være inkluderet i din Pulse

en: This pulse will no longer be emailed to {0} {1}
da: Denne puls vil ikke længere blive sendt til {0} {1}

en: {0} address | {0} addresses
da[0]: {0} adresse
da[1]: {0} adresser

en: Slack channel {0} will no longer get this pulse {1}
da: Slack kanal {0} får ikke længere denne puls {1}

en: Channel {0} will no longer receive this pulse {1}
da: Kanal {0} modtager ikke længere denne puls {1}

en: Edit pulse
da: Rediger puls

en: What's a Pulse?
da: Hvad er en puls?

en: Got it
da: Forstået

en: Where should this data go?
da: Hvor skal disse data gå hen?

en: Unarchiving…
da: Fjerner arkivering

en: Unarchive failed
da: Fjernelse af arkiv mislykkedes

en: Unarchived
da: Fjernet arkivering

en: Create pulse
da: Skab puls

en: Attachment
da: Vedhæftet fil

en: We'll show the first 10 columns and 20 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
da: Vi viser de første 10 kolonner og 20 rækker i denne tabel i din Pulse. Hvis du e-mailer dette, tilføjer vi en vedhæftet fil med alle kolonner og op til 2.000 rækker.

en: Raw data questions can only be included as email attachments
da: Spørgsmål om rådata kan kun inkluderes som vedhæftede filer i e-mail

en: Looks like this pulse is getting big
da: Det ser ud til, at denne puls bliver stor

en: We recommend keeping pulses small and focused to help keep them digestible and useful to the whole team.
da: Vi anbefaler at holde pulserne små og fokuserede for at hjælpe med at holde dem fordøjelige og nyttige for hele teamet.

en: Pick your data
da: Vælg dine data

en: Choose questions you'd like to send in this pulse
da: Vælg spørgsmål, du gerne vil sende i denne puls

en: Emails
da: E-mails

en: Slack messages
da: Sløve beskeder

en: Sent
da: Sendt

en: {0} will be sent at
da: {0} sendes kl

en: Messages
da: Beskeder

en: Send email now
da: Send e-mail nu

en: Send to {0} now
da: Send til {0} nu

en: Sending…
da: Sender

en: Sending failed
da: Afsendelse mislykkedes

en: Didn’t send because the pulse has no results.
da: Sendte ikke, fordi pulsen ikke har nogen resultater.

en: Pulse sent
da: Pulsen er sendt

en: {0} needs to be set up by an administrator.
da: {0} skal konfigureres af en administrator.

en: Slack
da: Slap

en: Which collection should this pulse live in?
da: Hvilken samling skal denne puls leve i?

en: Name your pulse
da: Navngiv din puls

en: Give your pulse a name to help others understand what it's about
da: Giv din puls et navn for at hjælpe andre med at forstå, hvad det handler om

en: Important metrics
da: Vigtige målinger

en: Skip if no results
da: Spring over, hvis ingen resultater

en: Skip a scheduled Pulse if none of its questions have any results
da: Spring en planlagt puls over, hvis ingen af spørgsmålene har nogen resultater

en: Enter email addresses you'd like this data to go to
da: Indtast e-mailadresser, du gerne vil have disse data til at gå til

en: Help everyone on your team stay in sync with your data.
da: Hjælp alle på dit team med at blive synkroniseret med dine data.

en: Pulses let you send data from Metabase to email or Slack on the schedule of your choice.
da: Pulser lader dig sende data fra Metabase til e-mail eller Slack efter den tidsplan, du vælger.

en: After {0}
da: Efter {0}

en: Before {0}
da: Før {0}

en: Is Empty
da: Er tom

en: Not Empty
da: Ikke tom

en: All Time
da: Hele tiden

en: Apply
da: ansøge

en: View {0}
da: Vis {0}

en: Compare this with all rows in the table
da: Sammenlign dette med alle rækker i tabellen

en: Analyze the results of this Query
da: Analyser resultaterne af denne forespørgsel

en: Count of rows by time
da: Antal rækker efter tid

en: Break out by {0}
da: Bryd ud af {0}

en: Summarize this segment
da: Opsummer dette segment

en: View this as a table
da: Se dette som en tabel

en: View the underlying {0} records
da: Se de underliggende {0} poster

en: X-Ray this question
da: Røntgen dette spørgsmål

en: X-ray {0} {1}
da: Røntgen {0} {1}

en: these
da: Disse

en: this
da: det her

en: Compare {0} {1} to the rest
da: Sammenlign {0} {1} med resten

en: Distribution
da: Fordeling

en: View details
da: Se detaljer

en: View this {0}'s {1}
da: Se denne {0}s {1}

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Aftagende

en: over time
da: over tid

en: Avg
da: Gns

en: Distincts
da: Distinkter

en: View this {0} | View these {0}
da[0]: Se denne {0}
da[1]: Se disse {0}

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Custom Expression
da: Brugerdefineret udtryk

en: Common Metrics
da: Fælles målinger

en: Name (optional)
da: Navn (valgfrit)

en: Choose an aggregation
da: Vælg en sammenlægning

en: Set up your own alert
da: Opsæt din egen alarm

en: Unsubscribing...
da: Afmelder...

en: Failed to unsubscribe
da: Kunne ikke afmelde

en: Unsubscribe
da: Opsige abonnement

en: No channel
da: Ingen kanal

en: Okay, you're unsubscribed
da: Okay, du er afmeldt

en: You're receiving {0}'s alerts
da: Du modtager {0}s underretninger

en: {0} set up an alert
da: {0} opretter en underretning

en: alerts
da: alarmer

en: Let's set up your alert
da: Lad os konfigurere din underretning

en: The wide world of alerts
da: Den brede verden af advarsler

en: There are a few different kinds of alerts you can get
da: Der er et par forskellige slags advarsler, du kan få

en: When a raw data question {0}
da: Når et rådataspørgsmål {0}

en: returns any results
da: returnerer eventuelle resultater

en: When a line or bar {0}
da: Når en linje eller streg {0}

en: crosses a goal line
da: krydser en mållinje

en: When a progress bar {0}
da: Når en statuslinje {0}

en: reaches its goal
da: når sit mål

en: Set up an alert
da: Opret en advarsel

en: Edit your alert
da: Rediger din underretning

en: Edit alert
da: Rediger advarsel

en: This alert will no longer be emailed to {0}.
da: Denne underretning vil ikke længere blive sendt til {0}.

en: Slack channel {0} will no longer get this alert.
da: Slack-kanalen {0} får ikke længere denne advarsel.

en: Channel {0} will no longer receive this alert.
da: Kanal {0} modtager ikke længere denne underretning.

en: Delete this alert
da: Slet denne underretning

en: Stop delivery and delete this alert. There's no undo, so be careful.
da: Stop levering og slet denne advarsel. Der er ingen fortrydelse, så vær forsigtig.

en: Delete this alert?
da: Vil du slette denne underretning?

en: Alert me when the line…
da: Giv mig besked, når linjen

en: Alert me when the progress bar…
da: Giv mig besked, når statuslinjen

en: Goes above the goal line
da: Går over mållinjen

en: Reaches the goal
da: når målet

en: Goes below the goal line
da: Går under mållinjen

en: Goes below the goal
da: Går under målet

en: The first time it crosses, or every time?
da: Første gang den krydser, eller hver gang?

en: The first time it reaches the goal, or every time?
da: Første gang den når målet, eller hver gang?

en: The first time
da: Den første gang

en: Every time
da: Hver gang

en: Where do you want to send these alerts?
da: Hvor vil du sende disse advarsler?

en: Email alerts to:
da: E-mail advarsler til:

en: {0} Goal-based alerts aren't yet supported for charts with more than one line, so this alert will be sent whenever the chart has {1}.
da: {0} Målbaserede advarsler understøttes endnu ikke for diagrammer med mere end én linje, så denne advarsel vil blive sendt, hver gang diagrammet har {1}.

en: results
da: resultater

en: {0} This kind of alert is most useful when your saved question doesn’t {1} return any results, but you want to know when it does.
da: {0} Denne form for advarsel er mest nyttig, når dit gemte spørgsmål {1} ikke returnerer nogen resultater, men du gerne vil vide, hvornår det gør det.

en: usually
da: som regel

en: Pick a segment or table
da: Vælg et segment eller en tabel

en: Select a database
da: Vælg en database

en: Select...
da: Vælg...

en: Select a table
da: Vælg en tabel

en: No tables found in this database.
da: Ingen tabeller fundet i denne database.

en: Is a question missing?
da: Mangler der et spørgsmål?

en: Learn more about nested queries
da: Få flere oplysninger om indlejrede forespørgsler

en: Fields
da: Felter

en: No segments were found.
da: Der blev ikke fundet nogen segmenter.

en: Find a segment
da: Find et segment

en: View less
da: Se mindre

en: View more
da: Se mere

en: Pick a field to sort by
da: Vælg et felt at sortere efter

en: Sort
da: Sortere

en: Row limit
da: Rækkegrænse

en: Unknown Field
da: Ukendt felt

en: field
da: Mark

en: Matches
da: Tændstikker

en: Add filters to narrow your answer
da: Tilføj filtre for at indsnævre dit svar

en: Add a grouping
da: Tilføj en gruppering

en: Filtered by
da: Filtreret efter

en: View
da: Udsigt

en: Grouped By
da: Grupperet efter

en: None
da: Ingen

en: This question is written in {0}.
da: Dette spørgsmål er skrevet i {0}.

en: Hide Editor
da: Skjul redaktør

en: Hide Query
da: Skjul forespørgsel

en: Open Editor
da: Åbn Editor

en: Show Query
da: Vis forespørgsel

en: This metric has been retired.  It's no longer available for use.
da: Denne metric er blevet trukket tilbage. Den er ikke længere tilgængelig til brug.

en: Download full results
da: Download de fulde resultater

en: Download this data
da: Download disse data

en: Warning
da: Advarsel

en: Your answer has a large number of rows so it could take a while to download.
da: Dit svar har et stort antal rækker, så det kan tage et stykke tid at downloade.

en: The maximum download size is 1 million rows.
da: Den maksimale downloadstørrelse er 1 million rækker.

en: Edit question
da: Rediger spørgsmål

en: SAVE CHANGES
da: GEM ÆNDRINGER

en: CANCEL
da: AFBESTILLE

en: Move question
da: Flyt spørgsmål

en: Which collection should this be in?
da: Hvilken samling skal dette være i?

en: Variables
da: Variabler

en: Learn about your data
da: Lær om dine data

en: Alerts are on
da: Alarmer er aktiveret

en: started from
da: startede fra

en: native query
da: native forespørgsel

en: Not Supported
da: Ikke understøttet

en: View the {0}
da: Se {0}

en: Switch to {0}
da: Skift til {0}

en: Switch to Builder
da: Skift til Builder

en: {0} for this question
da: {0} for dette spørgsmål

en: Convert this question to {0}
da: Konverter dette spørgsmål til {0}

en: This question will take approximately {0} to refresh
da: Det tager cirka {0} at opdatere dette spørgsmål

en: Updated {0}
da: Opdateret {0}

en: row | rows
da[0]: række
da[1]: rækker

en: Showing first {0} {1}
da: Viser første {0} {1}

en: Showing {0} {1}
da: Viser {0} {1}

en: Doing science
da: At lave videnskab

en: If you give me some data I can show you something cool. Run a Query!
da: Hvis du giver mig nogle data, kan jeg vise dig noget fedt. Kør en forespørgsel!

en: How do I use this thing?
da: Hvordan bruger jeg denne ting?

en: Get Answer
da: Få svar

en: It's okay to play around with saved questions
da: Det er okay at lege med gemte spørgsmål

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click the edit icon in the top-right.
da: Du vil ikke foretage nogen permanente ændringer af et gemt spørgsmål, medmindre du klikker på redigeringsikonet øverst til højre.

en: Search for
da: Søge efter

en: Advanced...
da: Fremskreden...

en: Sorry. Something went wrong.
da: Undskyld. Noget gik galt.

en: Group time by
da: Gruppetid kl

en: Your question took too long
da: Dit spørgsmål tog for lang tid

en: We didn't get an answer back from your database in time, so we had to stop. You can try again in a minute, or if the problem persists, you can email an admin to let them know.
da: Vi fik ikke svar tilbage fra din database i tide, så vi måtte stoppe. Du kan prøve igen om et øjeblik, eller hvis problemet fortsætter, kan du sende en e-mail til en administrator for at fortælle dem det.

en: We're experiencing server issues
da: Vi oplever serverproblemer

en: Try refreshing the page after waiting a minute or two. If the problem persists we'd recommend you contact an admin.
da: Prøv at opdatere siden efter at have ventet et minut eller to. Hvis problemet fortsætter, anbefaler vi, at du kontakter en administrator.

en: There was a problem with your question
da: Der var et problem med dit spørgsmål

en: Most of the time this is caused by an invalid selection or bad input value. Double check your inputs and retry your query.
da: Det meste af tiden skyldes dette et ugyldigt valg eller dårlig inputværdi. Dobbelttjek dine input og prøv din forespørgsel igen.

en: This may be the answer you’re looking for. If not, try removing or changing your filters to make them less specific.
da: Dette kan være det svar, du leder efter. Hvis ikke, så prøv at fjerne eller ændre dine filtre for at gøre dem mindre specifikke.

en: You can also {0} when there are some results.
da: Du kan også {0}, når der er nogle resultater.

en: get an alert
da: få en alarm

en: Back to last run
da: Tilbage til sidste løbetur

en: Visualization
da: Visualisering

en: No description set.
da: Ingen beskrivelse angivet.

en: Use for current question
da: Brug til det aktuelle spørgsmål

en: Potentially useful questions
da: Potentielt brugbare spørgsmål

en: Group by {0}
da: Gruppér efter {0}

en: Sum of all values of {0}
da: Summen af alle værdier af {0}

en: All distinct values of {0}
da: Alle forskellige værdier af {0}

en: Number of {0} grouped by {1}
da: Antal {0} grupperet efter {1}

en: Data Reference
da: Datareference

en: Learn more about your data structure to ask more useful questions
da: Lær mere om din datastruktur for at stille flere nyttige spørgsmål

en: Could not find the table metadata prior to creating a new question
da: Kunne ikke finde tabellens metadata før oprettelse af et nyt spørgsmål

en: See {0}
da: Se {0}

en: Metric Definition
da: Metrisk definition

en: Filter by {0}
da: Filtrer efter {0}

en: Number of {0}
da: Antal {0}

en: See all {0}
da: Se alle {0}

en: Segment Definition
da: Segmentdefinition

en: An error occurred loading the table
da: Der opstod en fejl under indlæsning af tabellen

en: See the raw data for {0}
da: Se rådata for {0}

en: More
da: Mere

en: Invalid expression
da: Ugyldigt udtryk

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: Field formula
da: Feltformel

en: Think of this as being kind of like writing a formula in a spreadsheet program: you can use numbers, fields in this table, mathematical symbols like +, and some functions. So you could type something like Subtotal - Cost.
da: Tænk på dette som at være ligesom at skrive en formel i et regnearksprogram: du kan bruge tal, felter i denne tabel, matematiske symboler som + og nogle funktioner. Så du kunne skrive noget som Subtotal - Cost.

en: Learn more
da: Lær mere

en: Give it a name
da: Giv det et navn

en: Something nice and descriptive
da: Noget pænt og beskrivende

en: Add a custom field
da: Tilføj et brugerdefineret felt

en: Include {0}
da: Inkluder {0}

en: Case sensitive
da: Der skelnes mellem store og små bogstaver

en: today
da: i dag

en: this week
da: denne uge

en: this month
da: denne måned

en: this year
da: dette år

en: this minute
da: dette minut

en: this hour
da: denne time

en: not implemented {0}
da: ikke implementeret {0}

en: true
da: rigtigt

en: false
da: falsk

en: Add filter
da: Tilføj filter

en: Item
da: Vare

en: Previous
da: Tidligere

en: Current
da: Nuværende

en: On
da: På

en: Enter desired number
da: Indtast det ønskede nummer

en: Empty
da: Tom

en: Find a value
da: Find en værdi

en: Hide calendar
da: Skjul kalender

en: Show calendar
da: Vis kalender

en: You can enter multiple values separated by commas
da: Du kan indtaste flere værdier adskilt af kommaer

en: Enter desired text
da: Indtast den ønskede tekst

en: Try it
da: Prøv det

en: What's this for?
da: Hvad er det her til?

en: Variables in native queries let you dynamically replace values in your queries using filter widgets or through the URL.
da: Variabler i indbyggede forespørgsler giver dig mulighed for dynamisk at erstatte værdier i dine forespørgsler ved hjælp af filterwidgets eller via URL'en.

en: {0} creates a variable in this SQL template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the SQL template.
da: {0} opretter en variabel i denne SQL-skabelon kaldet "variabelnavn". Variabler kan gives typer i sidepanelet, hvilket ændrer deres adfærd. Alle andre variabeltyper end "Feltfilter" vil automatisk få en filterwidget til at blive placeret på dette spørgsmål; med feltfiltre er dette valgfrit. Når denne filterwidget er udfyldt, erstatter denne værdi variablen i SQL-skabelonen.

en: Field Filters
da: Feltfiltre

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link SQL cards to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
da: Ved at give en variabel typen "Feltfilter" kan du linke SQL-kort til dashboard-filter-widgets eller bruge flere typer filter-widgets på dit SQL-spørgsmål. En Field Filter-variabel indsætter SQL svarende til den, der genereres af GUI-forespørgselsbyggeren, når der tilføjes filtre på eksisterende kolonner.

en: When adding a Field Filter variable, you'll need to map it to a specific field. You can then choose to display a filter widget on your question, but even if you don't, you can now map your Field Filter variable to a dashboard filter when adding this question to a dashboard. Field Filters should be used inside of a "WHERE" clause.
da: Når du tilføjer en feltfiltervariabel, skal du tilknytte den til et bestemt felt. Du kan derefter vælge at vise en filterwidget på dit spørgsmål, men selvom du ikke gør det, kan du nu kortlægge din Field Filter-variabel til et dashboard-filter, når du tilføjer dette spørgsmål til et dashboard. Feltfiltre skal bruges inde i en "WHERE"-sætning.

en: Optional Clauses
da: Valgfrie klausuler

en: brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
da: parenteser omkring en {0} opretter en valgfri klausul i skabelonen. Hvis "variabel" er indstillet, placeres hele klausulen i skabelonen. Hvis ikke, ignoreres hele klausulen.

en: To use multiple optional clauses you can include at least one non-optional WHERE clause followed by optional clauses starting with "AND".
da: For at bruge flere valgfrie klausuler kan du inkludere mindst én ikke-valgfri WHERE-sætning efterfulgt af valgfrie klausuler, der starter med "AND".

en: Read the full documentation
da: Læs hele dokumentationen

en: Filter label
da: Filter etiket

en: Variable type
da: Variabel type

en: Text
da: Tekst

en: Date
da: Dato

en: Field Filter
da: Feltfilter

en: Field to map to
da: Felt at kortlægge til

en: Required?
da: Påkrævet?

en: Default filter widget value
da: Standardværdi for filterwidget

en: Archive this question?
da: Arkiver dette spørgsmål?

en: This question will be removed from any dashboards or pulses using it.
da: Dette spørgsmål vil blive fjernet fra alle dashboards eller pulser, der bruger det.

en: Question
da: Spørgsmål

en: Pick a question to add
da: Vælg et spørgsmål at tilføje

en: You are editing this page
da: Du er ved at redigere denne side

en: See this {0}
da: Se denne {0}

en: A subset of
da: En delmængde af

en: Select a field type
da: Vælg en felttype

en: No field type
da: Ingen felttype

en: by
da: ved

en: Field type
da: Felttype

en: Select a Foreign Key
da: Vælg en fremmednøgle

en: View the {0} formula
da: Se {0}-formlen

en: Why this {0} is important
da: Hvorfor denne {0} er vigtig

en: Why this {0} is interesting
da: Hvorfor denne {0} er interessant

en: Nothing important yet
da: Intet vigtigt endnu

en: Nothing interesting yet
da: Intet interessant endnu

en: Things to be aware of about this {0}
da: Ting, du skal være opmærksom på om denne {0}

en: Nothing to be aware of yet
da: Intet at være opmærksom på endnu

en: Explore this metric
da: Udforsk denne metric

en: View this metric
da: Se denne metric

en: By {0}
da: Af {0}

en: Remove item
da: Fjern element

en: Why is this dashboard the most important?
da: Hvorfor er dette dashboard det vigtigste?

en: What is useful or interesting about this {0}?
da: Hvad er nyttigt eller interessant ved denne {0}?

en: Write something helpful here
da: Skriv noget nyttigt her

en: Is there anything users of this dashboard should be aware of?
da: Er der noget, som brugere af dette dashboard skal være opmærksomme på?

en: Anything users should be aware of about this {0}?
da: Er der noget brugere skal være opmærksomme på om denne {0}?

en: Which 2-3 fields do you usually group this metric by?
da: Hvilke 2-3 felter grupperer du normalt denne metric efter?

en: This is the perfect place to start if you’re new to your company’s data, or if you just want to check in on what’s going on.
da: Dette er det perfekte sted at starte, hvis du er ny i din virksomheds data, eller hvis du bare vil tjekke ind på, hvad der sker.

en: Most useful fields to group this metric by
da: Mest nyttige felter at gruppere denne metric efter

en: Reason for changes
da: Årsag til ændringer

en: Leave a note to explain what changes you made and why they were required
da: Efterlad en note for at forklare, hvilke ændringer du har foretaget, og hvorfor de var nødvendige

en: Why this database is interesting
da: Hvorfor denne database er interessant

en: Things to be aware of about this database
da: Ting at være opmærksom på om denne database

en: Databases and tables
da: Databaser og tabeller

en: Details
da: detaljer

en: Tables in {0}
da: Tabeller i {0}

en: Actual name in database
da: Faktisk navn i databasen

en: Why this field is interesting
da: Hvorfor dette felt er interessant

en: Things to be aware of about this field
da: Ting at være opmærksom på om dette felt

en: Data type
da: Datatype

en: Fields in this table will appear here as they're added
da: Felter i denne tabel vises her, efterhånden som de tilføjes

en: Fields in {0}
da: Felter i {0}

en: Field name
da: Feltnavn

en: X-ray this field
da: Røntgen dette felt

en: Metabase is no fun without any data
da: Metabase er ikke sjovt uden nogen data

en: Your databases will appear here once you connect one
da: Dine databaser vises her, når du tilslutter en

en: Databases will appear here once your admins have added some
da: Databaser vises her, når dine administratorer har tilføjet nogle

en: Connect a database
da: Tilslut en database

note: #-#-#-#-#  metabase-backend.pot (metabase)  #-#-#-#-# cum-count and cum-sum get names for count and sum, respectively (see explanation in `aggregation-name`)
en: Count of {0}
da: Antal af {0}

en: See raw data for {0}
da: Se rådata for {0}

en: Why this table is interesting
da: Hvorfor denne tabel er interessant

en: Things to be aware of about this table
da: Ting, du skal være opmærksom på ved denne tabel

en: Tables in this database will appear here as they're added
da: Tabeller i denne database vises her, efterhånden som de tilføjes

en: Questions about this table will appear here as they're added
da: Spørgsmål om denne tabel vises her, efterhånden som de tilføjes

en: Questions about {0}
da: Spørgsmål om {0}

en: Created {0} by {1}
da: Oprettet {0} af {1}

en: Fields in this table
da: Felter i denne tabel

en: Questions about this table
da: Spørgsmål om denne tabel

en: Help your team get started with your data.
da: Hjælp dit team med at komme i gang med dine data.

en: Show your team what’s most important by choosing your top dashboard, metrics, and segments.
da: Vis dit team, hvad der er vigtigst, ved at vælge dit bedste dashboard, metrics og segmenter.

en: Get started
da: Kom igang

en: Our most important dashboard
da: Vores vigtigste dashboard

en: Numbers that we pay attention to
da: Tal, som vi er opmærksomme på

en: Metrics are important numbers your company cares about. They often represent a core indicator of how the business is performing.
da: Metrics er vigtige tal, som din virksomhed bekymrer sig om. De repræsenterer ofte en kerneindikator for, hvordan virksomheden klarer sig.

en: See all metrics
da: Se alle metrics

en: Segments and tables
da: Segmenter og tabeller

en: Tables
da: Tabeller

en: Segments and tables are the building blocks of your company's data. Tables are collections of the raw information while segments are specific slices with specific meanings, like {0}
da: Segmenter og tabeller er byggestenene i din virksomheds data. Tabeller er samlinger af den rå information, mens segmenter er specifikke udsnit med specifikke betydninger, såsom {0}

en: Tables are the building blocks of your company's data.
da: Tabeller er byggestenene i din virksomheds data.

en: See all segments
da: Se alle segmenter

en: See all tables
da: Se alle tabeller

en: Other things to know about our data
da: Andre ting at vide om vores data

en: Find out more
da: Find ud af mere

en: A good way to get to know your data is by spending a bit of time exploring the different tables and other info available to you. It may take a while, but you'll start to recognize names and meanings over time.
da: En god måde at lære dine data at kende på er ved at bruge lidt tid på at udforske de forskellige tabeller og anden information, der er tilgængelig for dig. Det kan tage et stykke tid, men du vil begynde at genkende navne og betydninger med tiden.

en: Explore our data
da: Udforsk vores data

en: Have questions?
da: Har du spørgsmål?

en: Contact {0}
da: Kontakt {0}

en: Help new Metabase users find their way around.
da: Hjælp nye Metabase-brugere med at finde rundt.

en: The Getting Started guide highlights the dashboard, metrics, segments, and tables that matter most, and informs your users of important things they should know before digging into the data.
da: Kom godt i gang-guiden fremhæver det dashboard, metrics, segmenter og tabeller, der betyder mest, og informerer dine brugere om vigtige ting, de bør vide, før de graver i dataene.

en: Is there an important dashboard for your team?
da: Er der et vigtigt dashboard for dit team?

en: Create a dashboard now
da: Opret et dashboard nu

en: What is your most important dashboard?
da: Hvad er dit vigtigste dashboard?

en: Do you have any commonly referenced metrics?
da: Har du nogen almindeligt refererede metrics?

en: Learn how to define a metric
da: Lær, hvordan du definerer en metric

en: What are your 3-5 most commonly referenced metrics?
da: Hvad er dine 3-5 mest refererede metrics?

en: Add another metric
da: Tilføj endnu en metric

en: Do you have any commonly referenced segments or tables?
da: Har du nogen almindeligt refererede segmenter eller tabeller?

en: Learn how to create a segment
da: Lær, hvordan du opretter et segment

en: What are 3-5 commonly referenced segments or tables that would be useful for this audience?
da: Hvad er 3-5 almindeligt refererede segmenter eller tabeller, der ville være nyttige for denne målgruppe?

en: Add another segment or table
da: Tilføj endnu et segment eller en tabel

en: Is there anything your users should understand or know before they start accessing the data?
da: Er der noget, dine brugere bør forstå eller vide, før de begynder at få adgang til dataene?

en: What should a user of this data know before they start accessing it?
da: Hvad skal en bruger af disse data vide, før de begynder at få adgang til dem?

en: E.g., expectations around data privacy and use, common pitfalls or misunderstandings, information about data warehouse performance, legal notices, etc.
da: F.eks. forventninger omkring databeskyttelse og brug, almindelige faldgruber eller misforståelser, information om datavarehusydelser, juridiske meddelelser osv.

en: Is there someone your users could contact for help if they're confused about this guide?
da: Er der nogen, dine brugere kan kontakte for at få hjælp, hvis de er forvirrede over denne vejledning?

en: Who should users contact for help if they're confused about this data?
da: Hvem skal brugere kontakte for at få hjælp, hvis de er forvirrede over disse data?

en: Please enter a revision message
da: Indtast venligst en revisionsmeddelelse

en: Why this Metric is interesting
da: Hvorfor denne Metric er interessant

en: Things to be aware of about this Metric
da: Ting at være opmærksom på om denne Metric

en: How this Metric is calculated
da: Hvordan denne metrik beregnes

en: Nothing on how it's calculated yet
da: Intet om hvordan det er beregnet endnu

en: Other fields you can group this metric by
da: Andre felter, du kan gruppere denne metric efter

en: Fields you can group this metric by
da: Felter, du kan gruppere denne metric efter

en: Metrics are the official numbers that your team cares about
da: Metrics er de officielle tal, som dit team bekymrer sig om

en: Metrics will appear here once your admins have created some
da: Metrics vises her, når dine administratorer har oprettet nogle

en: Learn how to create metrics
da: Lær, hvordan du opretter metrics

en: Questions about this metric will appear here as they're added
da: Spørgsmål om denne metric vises her, efterhånden som de tilføjes

en: There are no revisions for this metric
da: Der er ingen revisioner for denne metric

en: Revision history for {0}
da: Revisionshistorik for {0}

note: “X-Ray ••gennemlys•• denne metrik.” Generally use BOTH of the words X-ray AND the common explanatory local language term for “shine light through” to highlight (no pun intended) meaning/intent of special Metabas-ey terms? Note to self; revise x-ray etc. translations with this thought in mind!
en: X-ray this metric
da: Røntgen af denne metrik

en: Why this Segment is interesting
da: Hvorfor dette segment er interessant

en: Things to be aware of about this Segment
da: Ting, du skal være opmærksom på om dette segment

en: Segments are interesting subsets of tables
da: Segmenter er interessante undergrupper af tabeller

en: Defining common segments for your team makes it even easier to ask questions
da: At definere fælles segmenter for dit team gør det endnu nemmere at stille spørgsmål

en: Segments will appear here once your admins have created some
da: Segmenter vises her, når dine administratorer har oprettet nogle

en: Learn how to create segments
da: Lær, hvordan du opretter segmenter

en: Questions about this segment will appear here as they're added
da: Spørgsmål om dette segment vises her, efterhånden som de tilføjes

en: There are no revisions for this segment
da: Der er ingen revisioner for dette segment

en: Fields in this segment
da: Felter i dette segment

en: Questions about this segment
da: Spørgsmål om dette segment

en: X-ray this segment
da: Røntgen dette segment

en: Login
da: Log på

en: Search
da: Søg

en: New Question
da: Nyt spørgsmål

en: Select the type of Database you use
da: Vælg den type database, du bruger

en: Add your data
da: Tilføj dine data

en: I'll add my own data later
da: Jeg tilføjer mine egne data senere

en: Connecting to {0}
da: Opretter forbindelse til {0}

en: You’ll need some info about your database, like the username and password. If you don’t have that right now, Metabase also comes with a sample dataset you can get started with.
da: Du skal bruge nogle oplysninger om din database, såsom brugernavn og adgangskode. Hvis du ikke har det lige nu, kommer Metabase også med et eksempeldatasæt, du kan komme i gang med.

en: I'll add my data later
da: Jeg tilføjer mine data senere

en: Control automatic scans
da: Styr automatiske scanninger

en: Usage data preferences
da: Præferencer for brugsdata

en: Thanks for helping us improve
da: Tak, fordi du hjælper os med at forbedre os

en: We won't collect any usage events
da: Vi indsamler ingen brugsbegivenheder

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about usage through Google Analytics.
da: For at hjælpe os med at forbedre Metabase vil vi gerne indsamle visse data om brug gennem Google Analytics.

en: Here's a full list of everything we track and why.
da: Her er en komplet liste over alt, hvad vi sporer, og hvorfor.

en: Allow Metabase to anonymously collect usage events
da: Tillad, at Metabase anonymt indsamler brugsbegivenheder

en: Metabase {0} collects anything about your data or question results.
da: Metabase {0} indsamler alt om dine data eller spørgsmålsresultater.

en: never
da: aldrig

en: All collection is completely anonymous.
da: Al indsamling er fuldstændig anonym.

en: Collection can be turned off at any point in your admin settings.
da: Indsamling kan slås fra når som helst i dine administratorindstillinger.

en: If you feel stuck
da: Hvis du føler dig fastlåst

en: our getting started guide
da: vores startguide

en: is just a click away.
da: er kun et klik væk.

en: Welcome to Metabase
da: Velkommen til Metabase

en: Looks like everything is working. Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
da: Det ser ud til at alt virker. Lad os nu lære dig at kende, oprette forbindelse til dine data og begynde at finde nogle svar til dig!

en: Let's get started
da: Lad os komme igang

en: You're all set up!
da: Du er klar!

en: Take me to Metabase
da: Tag mig til Metabase

en: What should we call you?
da: Hvad skal vi kalde dig?

en: Hi, {0}. nice to meet you!
da: Hej {0}. dejligt at møde dig!

en: Create a password
da: Lav et kodeord

en: Confirm password
da: Bekræft kodeord

en: Shhh... but one more time so we get it right
da: Shhh... men en gang til, så vi får det rigtigt

en: Your company or team name
da: Dit firma- eller teamnavn

en: Department of awesome
da: Afdeling for fantastisk

en: Metabot is admiring your integers…
da: Metabot beundrer dine inter

en: Metabot is performing billions of differential equations…
da: Metabot udfører milliarder af differentialligninger

en: Metabot is doing science…
da: Metabot laver videnskab

en: Metabot is checking out your metrics…
da: Metabot tjekker dine metrics

en: Metabot is looking for trends and outliers…
da: Metabot leder efter trends og outliers

en: Metabot is consulting the quantum abacus…
da: Metabot konsulterer quantum abacus

en: Metabot is feeling pretty good about all this…
da: Metabot har det ret godt med alt dette

en: We’ll show you some interesting explorations of your data in
    just a few minutes.
da: Vi viser dig nogle interessante udforskninger af dine data i
    kun et par minutter.

en: This seems to be taking a while. In the meantime, you can check out one of these example explorations to see what Metabase can do for you.
da: Det ser ud til at tage et stykke tid. I mellemtiden kan du tjekke en af disse eksempler på udforskninger for at se, hvad Metabase kan gøre for dig.

en: I took a look at the data you just connected, and I have some explorations of interesting things I found. Hope you like them!
da: Jeg tog et kig på de data, du lige har tilsluttet, og jeg har nogle udforskninger af interessante ting, jeg har fundet. Håber du kan lide dem!

en: I'm done exploring for now
da: Jeg er færdig med at udforske nu

en: Welcome to the Query Builder!
da: Velkommen til Query Builder!

en: The Query Builder lets you assemble questions (or "queries") to ask about your data.
da: Query Builder giver dig mulighed for at samle spørgsmål (eller "forespørgsler") for at stille om dine data.

en: Tell me more
da: Fortæl mig mere

en: Start by picking the table with the data that you have a question about.
da: Start med at vælge tabellen med de data, du har et spørgsmål om.

en: Go ahead and select the "Orders" table from the dropdown menu.
da: Gå videre og vælg tabellen "Ordre" fra rullemenuen.

en: Filter your data to get just what you want.
da: Filtrer dine data for at få lige det, du ønsker.

en: Click the plus button and select the "Created At" field.
da: Klik på plusknappen og vælg feltet "Oprettet ved".

en: Here we can pick how many days we want to see data for, try 10
da: Her kan vi vælge, hvor mange dage vi vil se data for, prøv 10

en: Here's where you can choose to add or average your data, count the number of rows in the table, or just view the raw data.
da: Her kan du vælge at tilføje eller gennemsnit af dine data, tælle antallet af rækker i tabellen eller blot se rådataene.

en: Try it: click on <strong>Raw Data</strong> to change it to <strong>Count of rows</strong> so we can count how many orders there are in this table.
da: Prøv det: klik på <strong>Rådata</strong> for at ændre det til <strong>Antal rækker</strong>, så vi kan tælle, hvor mange ordrer der er i denne tabel.

en: Add a grouping to break out your results by category, day, month, and more.
da: Tilføj en gruppering for at opdele dine resultater efter kategori, dag, måned og mere.

en: Let's do it: click on <strong>Add a grouping</strong>, and choose <strong>Created At: by Week</strong>.
da: Lad os gøre det: Klik på <strong>Tilføj en gruppering</strong>, og vælg <strong>Oprettet på: efter uge</strong>.

en: Click on "by day" to change it to "Week."
da: Klik på "efter dag" for at ændre det til "Uge".

en: Run Your Query.
da: Kør din forespørgsel.

en: You're doing so well! Click <strong>Run query</strong> to get your results!
da: Du gør det så godt! Klik på <strong>Kør forespørgsel</strong> for at få dine resultater!

en: You can view your results as a chart instead of a table.
da: Du kan se dine resultater som et diagram i stedet for en tabel.

en: Everbody likes charts! Click the <strong>Visualization</strong> dropdown and select <strong>Line</strong>.
da: Alle kan lide diagrammer! Klik på rullemenuen <strong>Visualisering</strong>, og vælg <strong>Linje</strong>.

en: Well done!
da: Godt klaret!

en: That's all! If you still have questions, check out our
da: Det er alt! Hvis du stadig har spørgsmål, så tjek vores

en: User's Guide
da: Bruger manual

en: Have fun exploring your data!
da: God fornøjelse med at udforske dine data!

en: Thanks
da: Tak

en: Save Your Questions
da: Gem dine spørgsmål

en: By the way, you can save your questions so you can refer to them later. Saved Questions can also be put into dashboards or Pulses.
da: Du kan i øvrigt gemme dine spørgsmål, så du kan henvise til dem senere. Gemte spørgsmål kan også placeres i dashboards eller pulser.

en: Sounds good
da: Lyder godt

en: Whoops!
da: Hov!

en: Sorry, it looks like something went wrong. Please try restarting the tutorial in a minute.
da: Beklager, det ser ud til, at noget gik galt. Prøv at genstarte selvstudiet om et minut.

en: Password updated successfully!
da: Adgangskoden blev opdateret!

en: Account updated successfully!
da: Kontoen blev opdateret!

en: Current password
da: Nuværende kodeord

en: Sign in with Google Email address
da: Log ind med Google-e-mailadresse

en: User Details
da: Brugeroplysninger

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standardindstillinger

en: unknown map
da: ukendt kort

en: Grid map requires binned longitude/latitude.
da: Gitterkort kræver indlagt længde/breddegrad.

en: more
da: mere

en: Which fields do you want to use for the X and Y axes?
da: Hvilke felter vil du bruge til X- og Y-akserne?

en: Choose fields
da: Vælg felter

en: Save as default view
da: Gem som standardvisning

en: Draw box to filter
da: Tegn boks for at filtrere

en: Cancel filter
da: Annuller filter

en: Pin Map
da: Pin kort

en: Unset
da: Frakoblet

en: Rows {0}-{1} of {2}
da: Rækker {0}-{1} af {2}

en: Data truncated to {0} rows.
da: Data afkortet til {0} rækker.

en: Could not find visualization
da: Kunne ikke finde visualisering

en: Could not display this chart with this data.
da: Kunne ikke vise dette diagram med disse data.

en: No results!
da: Ingen resultater!

en: Still Waiting...
da: Venter stadig...

en: This usually takes an average of {0}.
da: Dette tager normalt et gennemsnit på {0}.

en: (This is a bit long for a dashboard)
da: (Dette er lidt langt for et dashboard)

en: This is usually pretty fast but seems to be taking awhile right now.
da: Dette er normalt ret hurtigt, men ser ud til at tage et stykke tid lige nu.

en: Select a field
da: Vælg et felt

en: error
da: fejl

en: Click and drag to change their order
da: Klik og træk for at ændre deres rækkefølge

en: Add fields from the list below
da: Tilføj felter fra listen nedenfor

en: less than
da: Mindre end

en: greater than
da: bedre end

en: less than or equal to
da: mindre end eller lig med

en: greater than or equal to
da: større end eller lig med

en: equal to
da: svarende til

en: not equal to
da: ikke lig med

en: Conditional formatting
da: Betinget formatering

en: You can add rules to make the cells in this table change color if
    they meet certain conditions.
da: Du kan tilføje regler for at få cellerne i denne tabel til at skifte farve, hvis
    de opfylder visse betingelser.

en: Add a rule
da: Tilføj en regel

en: Rules will be applied in this order
da: Reglerne vil blive anvendt i denne rækkefølge

en: Click and drag to reorder.
da: Klik og træk for at omarrangere.

en: No columns selected
da: Der er ikke valgt nogen kolonner

en: Cells in this column will be tinted based on their values.
da: Celler i denne kolonne vil blive tonet baseret på deres værdier.

en: When a cell in these columns is {0} it will be tinted this color.
da: Når en celle i disse kolonner er {0}, bliver den tonet denne farve.

en: Which columns should be affected?
da: Hvilke kolonner skal påvirkes?

en: Formatting style
da: Formateringsstil

en: Single color
da: Enkelt farve

en: Color range
da: Farveudvalg

en: When a cell in this column is…
da: Når en celle i denne kolonne er

en: …turn its background this color:
da: …vend dens baggrund denne farve:

en: Highlight the whole row
da: Fremhæv hele rækken

en: Colors
da: Farver

en: Start the range at
da: Start sortimentet kl

en: Smallest value in this column
da: Den mindste værdi i denne kolonne

en: Smallest value in each column
da: Den mindste værdi i hver kolonne

en: Smallest value in all of these columns
da: Den mindste værdi i alle disse kolonner

en: Custom value
da: Brugerdefineret værdi

en: End the range at
da: Afslut sortimentet kl

en: Largest value in this column
da: Største værdi i denne kolonne

en: Largest value in each column
da: Største værdi i hver kolonne

en: Largest value in all of these columns
da: Største værdi i alle disse kolonner

en: Add rule
da: Tilføj regel

en: Update rule
da: Opdater regel

en: Visualization is null
da: Visualisering er nul

en: Visualization must define an 'identifier' static variable:
da: Visualisering skal definere en statisk 'identifikator' variabel:

en: Visualization with that identifier is already registered:
da: Visualisering med denne identifikator er allerede registreret:

en: No visualization for {0}
da: Ingen visualisering for {0}

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the x-axis, the values will be summed.
da: "{0}" er et ikke-aggregeret felt: Hvis det har mere end én værdi i et punkt på x-aksen, summeres værdierne.

en: This chart type requires at least 2 columns.
da: Denne diagramtype kræver mindst 2 kolonner.

en: This chart type doesn't support more than {0} series of data.
da: Denne diagramtype understøtter ikke mere end {0} serier af data.

en: Goal
da: Mål

en: Doh! The data from your query doesn't fit the chosen display choice. This visualization requires at least {0} {1} of data.
da: Doh! Dataene fra din forespørgsel passer ikke til det valgte visningsvalg. Denne visualisering kræver mindst {0} {1} data.

en: column
da: kolonne

en: No dice. We have {0} data {1} to show and that's not enough for this visualization.
da: Ingen terninger. Vi har {0} data {1} at vise, og det er ikke nok til denne visualisering.

en: point | points
da[0]: punkt
da[1]: punkter

en: Bummer. We can't actually do a pin map for this data because we require both a latitude and longitude column.
da: Øv bøv. Vi kan faktisk ikke lave et pin-kort for disse data, fordi vi kræver både en bredde- og længdegradskolonne.

en: Please configure this chart in the chart settings
da: Konfigurer venligst dette diagram i diagramindstillingerne

en: Edit Settings
da: Rediger indstillinger

en: xValues missing!
da: xVærdier mangler!

en: X-axis
da: X-akse

en: Add a series breakout...
da: Tilføj en serieopdeling...

en: Y-axis
da: Y-akse

en: Add another series...
da: Tilføj endnu en serie...

en: Bubble size
da: Boble størrelse

en: Line
da: Linje

en: Curve
da: Kurve

en: Step
da: Trin

en: Show point markers on lines
da: Vis punktmarkører på linjer

en: Stacking
da: Stabling

en: Don't stack
da: Lad være med at stable

en: Stack
da: Stak

en: Stack - 100%
da: stak - 100 %

en: Show goal
da: Vis mål

en: Goal value
da: Målværdi

en: Replace missing values with
da: Erstat manglende værdier med

en: Zero
da: Nul

en: Nothing
da: Ikke noget

en: Linear Interpolated
da: Lineær interpoleret

en: X-axis scale
da: X-akse skala

en: Timeseries
da: Tidsserier

en: Linear
da: Lineær

en: Power
da: Strøm

en: Y-axis scale
da: Y-akse skala

en: Show x-axis line and marks
da: Vis x-akse linje og mærker

en: Compact
da: Kompakt

en: Rotate 45°
da: Drej 45°

en: Rotate 90°
da: Drej 90°

en: Show y-axis line and marks
da: Vis y-aksens linje og markeringer

en: Auto y-axis range
da: Automatisk y-akseområde

en: Use a split y-axis when necessary
da: Brug en delt y-akse, når det er nødvendigt

en: Show label on x-axis
da: Vis etiket på x-aksen

en: X-axis label
da: X-akse mærke

en: Show label on y-axis
da: Vis etiket på y-aksen

en: Y-axis label
da: Y-akse etiket

en: Standard Deviation
da: Standardafvigelse

en: Area
da: Areal

en: area chart
da: områdediagram

en: bar chart
da: søjlediagram

en: Which fields do you want to use?
da: Hvilke felter vil du bruge?

en: Funnel
da: Tragt

en: Measure
da: Måle

en: Funnel type
da: Tragt type

en: Bar chart
da: Søjlediagram

en: line chart
da: linjediagram

en: Please select longitude and latitude columns in the chart settings.
da: Vælg venligst længde- og breddegradskolonner i kortindstillingerne.

en: Please select a region map.
da: Vælg venligst et områdeskort.

en: Please select region and metric columns in the chart settings.
da: Vælg region og metriske kolonner i diagramindstillingerne.

en: Map
da: Kort

en: Map type
da: Korttype

en: Region map
da: Region kort

en: Pin map
da: Fastgør kort

en: Tiles
da: Fliser

en: Markers
da: Markører

en: Latitude field
da: Breddegradsfelt

en: Longitude field
da: Længdegradsfelt

en: Metric field
da: Metrisk felt

en: Region field
da: Regionsfelt

en: Blur
da: Slør

en: Min Opacity
da: Min opacitet

en: No relationships found.
da: Der blev ikke fundet nogen relationer.

en: This {0} is connected to:
da: Denne {0} er forbundet til:

en: Object Detail
da: Objektdetaljer

en: object
da: objekt

en: Which columns do you want to use?
da: Hvilke kolonner vil du bruge?

en: Show legend
da: Vis legende

en: Show percentages in legend
da: Vis procenter i forklaring

en: Minimum slice percentage
da: Minimum skiveprocent

en: Goal met
da: Mål nået

en: Goal exceeded
da: Mål overskredet

en: Goal {0}
da: Mål {0}

en: Progress visualization requires a number.
da: Fremskridtsvisualisering kræver et nummer.

en: Progress
da: Fremskridt

en: Color
da: Farve

en: Row Chart
da: Rækkediagram

en: row chart
da: rækkediagram

en: Separator style
da: Separator stil

en: Number of decimal places
da: Antal decimaler

en: Add a prefix
da: Tilføj et præfiks

en: Add a suffix
da: Tilføj et suffiks

en: Multiply by a number
da: Gang med et tal

en: Scatter
da: Sprede

en: Pivot the table
da: Drej bordet

en: Visible fields
da: Synlige felter

en: Write here, and use Markdown if you'd like
da: Skriv her, og brug Markdown, hvis du har lyst

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

en: Middle
da: Midten

en: Bottom
da: Bund

en: Horizontal Alignment
da: Horisontal justering

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centrum

en: Right
da: Højre

en: Show background
da: Vis baggrund

en: Auto binned
da: Auto indlagt

en: DELETE /api/alert/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/alert/:id.
da: SLET /api/alert/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens 'arkiverede' værdi via PUT /api/alert/:id.

en: invalid show value
da: ugyldig vis værdi

en: invalid value for prefix
da: ugyldig værdi for præfiks

en: invalid value for rule name
da: ugyldig værdi for regelnavn

en: value couldn''t be parsed as base64 encoded JSON
da: værdien kunne ikke parses som base64-kodet JSON

en: Invalid entity type
da: Ugyldig enhedstype

en: Invalid comparison entity type. Can only be one of "table", "segment", or "adhoc"
da: Ugyldig sammenligningsenhedstype. Kan kun være en af "tabel", "segment" eller "adhoc"

en: Error running query to determine Card result metadata:
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel for at bestemme kortresultatmetadata:

en: DELETE /api/card/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/card/:id.
da: SLET /api/card/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens 'arkiverede' værdi via PUT /api/card/:id.

en: Invalid field: {0}
da: Ugyldigt felt: {0}

en: Invalid value ''{0}'' for ''{1}'': {2}
da: Ugyldig værdi ''{0}'' for ''{1}'': {2}

en: must be one of: {0}
da: skal være en af: {0}

en: Invalid Request.
da: Ugyldig forespørgsel.

en: Not found.
da: Ikke fundet.

en: You don''t have permissions to do that.
da: Du har ikke tilladelser til at gøre det.

en: Internal server error.
da: Intern serverfejl.

en: Warning: endpoint {0}/{1} does not have a docstring.
da: Advarsel: Slutpunktet {0}/{1} har ikke en docstring.

en: starting streaming request
da: starter streaminganmodning

en: connection closed, canceling request
da: forbindelse lukket, annullerer anmodning

note: a newline padding character as it's harmless and will allow us to check if the client is connected. If sending this character fails because the connection is closed, the chan will then close.  Newlines are no-ops when reading JSON which this depends upon.
en: Response not ready, writing one byte & sleeping...
da: Svar ikke klar, skriver én byte og sover...

en: Public sharing is not enabled.
da: Offentlig deling er ikke aktiveret.

en: Embedding is not enabled.
da: Indlejring er ikke aktiveret.

en: The object has been archived.
da: Objektet er blevet arkiveret.

en: Attempted to return a boolean as an API response. This is not allowed!
da: Forsøgte at returnere en boolean som et API-svar. Dette er ikke tilladt!

en: Source query for this query is Card {0}
da: Kildeforespørgslen til denne forespørgsel er kort {0}

en: Invalid export format: {0}
da: Ugyldigt eksportformat: {0}

en: Invalid JSON URL or resource: {0}
da: Ugyldig JSON-webadresse eller ressource: {0}

en: JSON containing information about custom GeoJSON files for use in map visualizations instead of the default US State or World GeoJSON.
da: JSON, der indeholder oplysninger om brugerdefinerede GeoJSON-filer til brug i kortvisualiseringer i stedet for standard US State eller World GeoJSON.

en: Invalid custom GeoJSON key: {0}
da: Ugyldig tilpasset GeoJSON-nøgle: {0}

note: ...but if we *still* couldn't find a match, throw an Exception, because we don't want people trying to inject new params
en: Invalid param: {0}
da: Ugyldig parameter: {0}

en: DELETE /api/pulse/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/pulse/:id.
da: DELETE /api/pulse/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens 'arkiverede' værdi via PUT /api/pulse/:id.

en: API endpoint does not exist.
da: API-endepunkt eksisterer ikke.

en: Password did not match stored password.
da: Adgangskoden matchede ikke den gemte adgangskode.

en: did not match stored password
da: matchede ikke gemt adgangskode

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication {0}
da: Problem med at oprette forbindelse til LDAP-server, vil gå tilbage til lokal godkendelse {0}

en: Invalid reset token
da: Ugyldig nulstillingstoken

en: Client ID for Google Auth SSO. If this is set, Google Auth is considered to be enabled.
da: Klient-id for Google Auth SSO. Hvis dette er indstillet, anses Google Auth for at være aktiveret.

en: When set, allow users to sign up on their own if their Google account email address is from this domain.
da: Når det er indstillet, tillad brugere at tilmelde sig på egen hånd, hvis deres Google-konto-e-mailadresse er fra dette domæne.

en: Invalid Google Auth token.
da: Ugyldigt Google Auth-token.

en: Email is not verified.
da: E-mail er ikke bekræftet.

en: You''ll need an administrator to create a Metabase account before you can use Google to log in.
da: Du skal bruge en administrator for at oprette en Metabase-konto, før du kan bruge Google til at logge ind.

en: Successfully authenticated Google Auth token for: {0} {1}
da: Godkendt Google Auth-token for: {0} {1}

en: Add a database
da: Tilføj en database

en: Get connected
da: Få forbindelse

en: Connect to your data so your whole team can start to explore.
da: Opret forbindelse til dine data, så hele dit team kan begynde at udforske.

en: Set up email
da: Konfigurer e-mail

en: Add email credentials so you can more easily invite team members and get updates via Pulses.
da: Tilføj e-mail-legitimationsoplysninger, så du nemmere kan invitere teammedlemmer og få opdateringer via Pulses.

en: Set Slack credentials
da: Indstil Slack-legitimationsoplysninger

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via pulses and ask questions with MetaBot.
da: Bruger dit hold Slack? I så fald kan du sende automatiske opdateringer via pulser og stille spørgsmål med MetaBot.

en: Invite team members
da: Inviter teammedlemmer

en: Share answers and data with the rest of your team.
da: Del svar og data med resten af dit team.

en: Hide irrelevant tables
da: Skjul irrelevante tabeller

en: Curate your data
da: Udstyr dine data

en: If your data contains technical or irrelevant info you can hide it.
da: Hvis dine data indeholder tekniske eller irrelevante oplysninger, kan du skjule dem.

en: Organize questions
da: Organiser spørgsmål

en: Have a lot of saved questions in {0}? Create collections to help manage them and add context.
da: Har du mange gemte spørgsmål i {0}? Opret samlinger for at hjælpe med at administrere dem og tilføje kontekst.

en: Create metrics
da: Opret metrics

en: Define canonical metrics to make it easier for the rest of your team to get the right answers.
da: Definer kanoniske målinger for at gøre det nemmere for resten af dit team at få de rigtige svar.

en: Create segments
da: Opret segmenter

en: Keep everyone on the same page by creating canonical sets of filters anyone can use while asking questions.
da: Hold alle på samme side ved at oprette kanoniske sæt filtre, som alle kan bruge, mens de stiller spørgsmål.

en: Table ''{0}'' is now visible. Resyncing.
da: Tabel ''{0}'' er nu synlig. Gensynkroniserer.

en: Auto bin
da: Auto skraldespand

en: Don''t bin
da: Skralde ikke

en: Day
da: Dag

note: note the order of these options corresponds to the order they will be shown to the user in the UI
en: Minute
da: Minut

en: Hour
da: Time

en: Quarter
da: Kvarter

en: Minute of Hour
da: Minut af time

en: Hour of Day
da: Dagens time

en: Day of Week
da: Ugedag

en: Day of Month
da: Dag i måneden

en: Day of Year
da: Årets dag

en: Week of Year
da: Årets uge

en: Month of Year
da: Årets måned

en: Quarter of Year
da: Årets kvartal

en: 10 bins
da: 10 skraldespande

en: 50 bins
da: 50 skraldespande

en: 100 bins
da: 100 skraldespande

en: Bin every 0.1 degrees
da: Bin hver 0,1 grad

en: Bin every 1 degree
da: Beholder hver 1 grad

en: Bin every 10 degrees
da: Beholder hver 10 grader

en: Bin every 20 degrees
da: Beholder hver 20 grader

note: returns `true` if successful -- see JavaDoc
en: No appropriate image writer found!
da: Ingen passende billedforfatter fundet!

en: Email address already in use.
da: Email adressen er allerede i brug.

en: Email address already associated to another user.
da: E-mailadresse, der allerede er knyttet til en anden bruger.

en: Not able to reactivate an active user
da: Ikke i stand til at genaktivere en aktiv bruger

en: Invalid password
da: Forkert kodeord

en: All {0}
da: Alle {0}

en: {0}, all {1}
da: {0}, alle {1}

en: Comparison of {0} and {1}
da: Sammenligning af {0} og {1}

en: Automatically generated comparison dashboard comparing {0} and {1}
da: Automatisk genereret sammenligningsdashboard, der sammenligner {0} og {1}

en: average
da: gennemsnit

en: minumum
da: minimum

en: maximum
da: maksimum

en: distinct count
da: særskilt tal

en: standard deviation
da: standardafvigelse

en: cumulative count
da: kumulativt antal

en: cumulative sum
da: kumulativ sum

en: {0} and {1}
da: {0} og {1}

en: {0} of {1}
da: {0} af {1}

en: {0} by {1}
da: {0} af {1}

en: {0} in the {1} segment
da: {0} i segmentet {1}

en: {0} field | {0} fields
da[0]: {0} felt
da[1]: {0} felter

en: "{0}" question
da: "{0}" spørgsmål

en: Compare with {0}
da: Sammenlign med {0}

en: Compare with entire dataset
da: Sammenlign med hele datasættet

en: Applying heuristic %s to %s.
da: Anvender heuristik %s til %s.

en: Dimensions bindings:n%s
da: Dimensioner bindinger:n%s

en: Using definitions:nMetrics:n%snFilters:n%s
da: Brug af definitioner:nMetrics:n%snFilters:n%s

en: Can''t create dashboard for {0}
da: Kan ikke oprette betjeningspanel for {0}

en: {0}th
da: {0}

en: at {0}
da: kl {0}

en: on {0}
da: den {0}

en: in {0} week - {1}
da: om {0} uge - {1}

en: in {0}
da: i {0}

en: in Q{0} - {1}
da: i Q{0} - {1}

en: {0} is {1}
da: {0} er {1}

en: {0} is between {1} and {2}
da: {0} er mellem {1} og {2}

en: {0} is between {1} and {2}; and {3} is between {4} and {5}
da: {0} er mellem {1} og {2}; og {3} er mellem {4} og {5}

en: where {0}
da: hvor {0}

en: A closer look at {0}
da: Et nærmere kig på {0}

en: A closer look at the {0}
da: Et nærmere kig på {0}

en: Adding %s cards to dashboard %s:n%s
da: Tilføjer %s kort til dashboard %s:n%s

en: 1 <= width <= {0}
da: 1 <= bredde <= {0}

en: Valid metrics references
da: Gyldige metric-referencer

en: Valid filters references
da: Gyldige filterreferencer

en: Valid group references
da: Gyldige gruppereferencer

en: Valid order_by references
da: Gyldig ordre_efter referencer

en: Valid dashboard filters references
da: Gyldigt dashboard filtrerer referencer

en: Valid dimension references
da: Gyldige dimensionsreferencer

en: Valid card dimension references
da: Gyldige referencer til kortdimensioner

en: Error parsing %s:n%s
da: Fejl ved parsing af %s:n%s

en: No user found with email address ''{0}''.
da: Ingen bruger fundet med e-mailadressen ''{0}''.

en: Please check the spelling and try again.
da: Kontroller stavningen og prøv igen.

en: Resetting password for {0}...
da: Nulstiller adgangskoden til {0}...

en: FAIL [[[{0}]]]
da: FEJL [[[{0}]]]

en: Please use the following URL to setup your Metabase installation:
da: Brug venligst følgende URL til at konfigurere din Metabase-installation:

en: Metabase Shutting Down ...
da: Metabase lukker ned...

en: Metabase Shutdown COMPLETE
da: Metabase-nedlukning Fuldført

en: Starting Metabase version {0} ...
da: Starter Metabase-version {0} ...

en: System timezone is ''{0}'' ...
da: Systemets tidszone er ''{0}''...

note: startup database.  validates connection & runs any necessary migrations
en: Setting up and migrating Metabase DB. Please sit tight, this may take a minute...
da: Opsætning og migrering af Metabase DB. Sid venligst fast, det kan tage et minut...

en: Looks like this is a new installation ... preparing setup wizard
da: Det ser ud til, at dette er en ny installation ... forbereder opsætningsguiden

en: Metabase Initialization COMPLETE
da: Metabase-initialisering Fuldført

en: Launching Embedded Jetty Webserver with config:
da: Starter Embedded Jetty Webserver med config:

en: Shutting Down Embedded Jetty Webserver
da: Nedlukning af Embedded Jetty Webserver

en: Starting Metabase in STANDALONE mode
da: Starter Metabase i STANDALONE-tilstand

en: Metabase Initialization FAILED
da: Metabase-initialisering mislykkedes

en: Database has migration lock; cannot run migrations.
da: Databasen har migrationslås; kan ikke køre migreringer.

en: You can force-release these locks by running `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.
da: Du kan tvangsfrigive disse låse ved at køre `java -jar metabase.jar migrate release-locks`.

en: Checking if Database has unrun migrations...
da: Kontrollerer, om databasen har ikke-kørte migreringer...

en: Database has unrun migrations. Waiting for migration lock to be cleared...
da: Databasen har ikke-kørte migreringer. Venter på, at migreringslåsen bliver ryddet...

en: Migration lock is cleared. Running migrations...
da: Migreringslås er ryddet. Kører migreringer...

en: Migration lock cleared, but nothing to do here! Migrations were finished by another instance.
da: Migrationslås ryddet, men intet at gøre her! Migrationer blev afsluttet af en anden instans.

note: Set up liquibase and let it do its thing
en: Setting up Liquibase...
da: Konfigurerer Liquibase...

en: Liquibase is ready.
da: Liquibase er klar.

en: Verifying {0} Database Connection ...
da: Bekræfter {0}-databaseforbindelse...

en: Verify Database Connection ...
da: Bekræft databaseforbindelse ...

en: Running Database Migrations...
da: Kører databasemigreringer...

en: Database Migrations Current ...
da: Nuværende databasemigreringer ...

en: Hmm, we couldn''t connect to the database.
da: Hmm, vi kunne ikke oprette forbindelse til databasen.

en: Make sure your host and port settings are correct
da: Sørg for, at dine værts- og portindstillinger er korrekte

en: We couldn''t connect to the ssh tunnel host.
da: Vi kunne ikke oprette forbindelse til ssh-tunnelværten.

en: Check the username, password.
da: Tjek brugernavn, adgangskode.

en: Check the hostname and port.
da: Tjek værtsnavnet og porten.

en: Looks like the database name is incorrect.
da: Det ser ud til, at databasenavnet er forkert.

en: It looks like your host is invalid.
da: Det ser ud til, at din vært er ugyldig.

en: Please double-check it and try again.
da: Dobbelttjek det, og prøv igen.

en: Looks like your password is incorrect.
da: Det ser ud til, at din adgangskode er forkert.

en: Looks like you forgot to enter your password.
da: Det ser ud til, at du har glemt at indtaste din adgangskode.

en: Looks like your username is incorrect.
da: Det ser ud til, at dit brugernavn er forkert.

en: Looks like the username or password is incorrect.
da: Det ser ud til, at brugernavnet eller adgangskoden er forkert.

note: ## CONFIG
en: Connection timezone to use when executing queries. Defaults to system timezone.
da: Forbindelsestidszone til brug ved udførelse af forespørgsler. Systemets tidszone er som standard.

en: Registered driver {0} {1}
da: Registreret driver {0} {1}

en: No -init-driver function found for ''{0}''
da: Ingen -init-driver-funktion fundet for ''{0}''

en: Unable to parse date string ''{0}'' for database engine ''{1}''
da: Kan ikke parse datostreng ''{0}'' for databasemotor ''{1}''

note: all-NULL columns in DBs like Mongo w/o explicit types
en: Don''t know how to map class ''{0}'' to a Field base_type, falling back to :type/*.
da: Ved ikke, hvordan man kortlægger klassen ''{0}'' til en Field base_type, der falder tilbage til :type/*.

en: Failed to connect to database: {0}
da: Kunne ikke oprette forbindelse til databasen: {0}

en: Invalid BigQuery identifier: ''{0}''
da: Ugyldig BigQuery-id: ''{0}''

en: BigQuery statements can't be parameterized!
da: BigQuery-udsagn kan ikke parametreres!

en: Failed to set timezone:
da: Kunne ikke indstille tidszone:

en: You must enable the Google Analytics API. Use this link to go to the Google Developers Console: {0}
da: Du skal aktivere Google Analytics API. Brug dette link til at gå til Google Developers Console: {0}

en: Running SQL queries against H2 databases using the default (admin) database user is forbidden.
da: Det er forbudt at køre SQL-forespørgsler mod H2-databaser ved hjælp af standarddatabasebrugeren (admin).

en: Error: metabase.driver.FixedHiveDriver is registered, but JDBC does not seem to be using it.
da: Fejl: metabase.driver.FixedHiveDriver er registreret, men JDBC ser ikke ud til at bruge det.

en: Found metabase.driver.FixedHiveDriver.
da: Fundet metabase.driver.FixedHiveDriver.

en: Successfully registered metabase.driver.FixedHiveDriver with JDBC.
da: Metabase.driver.FixedHiveDriver blev registreret med JDBC.

note: CONFIG TODO - smtp-port should be switched to type :integer
en: Email address you want to use as the sender of Metabase.
da: E-mailadresse du vil bruge som afsender af Metabase.

en: The address of the SMTP server that handles your emails.
da: Adressen på den SMTP-server, der håndterer dine e-mails.

en: SMTP username.
da: SMTP brugernavn.

en: SMTP password.
da: SMTP-adgangskode.

en: The port your SMTP server uses for outgoing emails.
da: Porten din SMTP-server bruger til udgående e-mails.

en: SMTP secure connection protocol. (tls, ssl, starttls, or none)
da: SMTP sikker forbindelsesprotokol. (tls, ssl, starttls eller ingen)

en: none
da: ingen

en: SMTP host is not set.
da: SMTP-vært er ikke indstillet.

en: Failed to send email
da: Kunne ikke sende e-mail

en: Error testing SMTP connection
da: Fejl ved test af SMTP-forbindelse

en: Enable LDAP authentication.
da: Aktiver LDAP-godkendelse.

en: Server hostname.
da: Serverens værtsnavn.

en: Server port, usually 389 or 636 if SSL is used.
da: Serverport, normalt 389 eller 636, hvis SSL bruges.

en: Use SSL, TLS or plain text.
da: Brug SSL, TLS eller almindelig tekst.

en: The Distinguished Name to bind as (if any), this user will be used to lookup information about other users.
da: Det Distinguished Name til at binde som (hvis nogen), vil denne bruger blive brugt til at slå oplysninger om andre brugere.

en: The password to bind with for the lookup user.
da: Adgangskoden til at binde med for opslagsbrugeren.

en: Search base for users. (Will be searched recursively)
da: Søgebase for brugere. (Vil blive søgt rekursivt)

en: User lookup filter, the placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
da: Brugeropslagsfilter, pladsholderen '{login}' vil blive erstattet af det brugerleverede login.

en: Attribute to use for the user's email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
da: Attribut til brug for brugerens e-mail. (normalt ''mail'', ''e-mail'' eller ''userPrincipalName'')

en: Attribute to use for the user''s first name. (usually ''givenName'')
da: Attribut til brug for brugerens fornavn. (normalt ''givenName'')

en: Attribute to use for the user''s last name. (usually ''sn'')
da: Attribut til brug for brugerens efternavn. (normalt ''sn'')

en: Enable group membership synchronization with LDAP.
da: Aktiver synkronisering af gruppemedlemskab med LDAP.

en: Search base for groups, not required if your LDAP directory provides a ''memberOf'' overlay. (Will be searched recursively)
da: Søgebase for grupper, ikke påkrævet, hvis din LDAP-mappe indeholder en ''memberOf''-overlejring. (Vil blive søgt rekursivt)

note: Should be in the form: {"cn=Some Group,dc=...": [1, 2, 3]} where keys are LDAP groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing LDAP to Metabase group mappings.
da: JSON, der indeholder LDAP til Metabase-gruppetilknytninger.

note: Define a setting which captures our Slack api token
en: Slack API bearer token obtained from https://api.slack.com/web#authentication
da: Slack API-bærer-token hentet fra https://api.slack.com/web#authentication

en: Enable MetaBot, which lets you search for and view your saved questions directly via Slack.
da: Aktiver MetaBot, som lader dig søge efter og se dine gemte spørgsmål direkte via Slack.

en: Last MetaBot checkin was {0} ago.
da: Sidste MetaBot-indtjekning var for {0} siden.

en: This instance will now handle MetaBot duties.
da: Denne instans vil nu håndtere MetaBot-opgaver.

en: Here''s what I can {0}:
da: Her er, hvad jeg kan {0}:

en: I don''t know how to {0} `{1}`.n{2}
da: Jeg ved ikke, hvordan man {0} `{1}`.n{2}

en: Uh oh! :cry:n> {0}
da: Åh åh! :cry:n> {0}

en: Here''s your {0} most recent cards:n{1}
da: Her er dine {0} seneste kort:n{1}

en: Could you be a little more specific? I found these cards with names that matched:n{0}
da: Kunne du være lidt mere specifik? Jeg fandt disse kort med navne, der matchede:n{0}

en: I don''t know what Card `{0}` is. Give me a Card ID or name.
da: Jeg ved ikke, hvad kort '{0}' er. Giv mig et kort-id eller navn.

en: Show which card? Give me a part of a card name or its ID and I can show it to you. If you don''t know which card you want, try `metabot list`.
da: Vis hvilket kort? Giv mig en del af et kortnavn eller dets ID, så kan jeg vise dig det. Hvis du ikke ved, hvilket kort du vil have, så prøv `metabot-liste`.

en: Ok, just a second...
da: Ok, lige et øjeblik...

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Evaluating Metabot command:
da: Evaluering af Metabot-kommando:

en: Go home websocket, you're drunk.
da: Gå hjem websocket, du er fuld.

en: Error launching metabot:
da: Fejl ved lancering af metabot:

en: MetaBot WebSocket is closed. Reconnecting now.
da: MetaBot WebSocket er lukket. Genopretter forbindelse nu.

en: Error connecting websocket:
da: Fejl ved tilslutning af websocket:

en: This instance is performing MetaBot duties.
da: Denne instans udfører MetaBot-opgaver.

en: Another instance is already handling MetaBot duties.
da: En anden instans håndterer allerede MetaBot-opgaver.

en: Starting MetaBot threads...
da: Starter MetaBot-tråde...

en: Stopping MetaBot...  🤖
da: Stopper MetaBot... 🤖

en: MetaBot already running. Killing the previous WebSocket listener first.
da: MetaBot kører allerede. Dræber den tidligere WebSocket-lytter først.

en: Base-64 encoded public key for this site's SSL certificate.
da: Base-64-kodet offentlig nøgle til dette websteds SSL-certifikat.

en: Specify this to enable HTTP Public Key Pinning.
da: Angiv dette for at aktivere fastgørelse af offentlig HTTP-nøgle.

en: See {0} for more information.
da: Se {0} for at få flere oplysninger.

en: Cannot save Question: source query has circular references.
da: Kan ikke gemme Spørgsmål: Kildeforespørgslen har cirkulære referencer.

en: Card {0} does not exist.
da: Kort {0} findes ikke.

en: You do not have permissions to run ad-hoc native queries against Database {0}.
da: Du har ikke tilladelse til at køre ad-hoc native-forespørgsler mod databasen {0}.

en: Invalid color
da: Ugyldig farve

en: must be a valid 6-character hex color code
da: skal være en gyldig 6-tegns hex-farvekode

en: Collection name cannot be blank!
da: Samlingens navn må ikke være tomt!

en: cannot be blank
da: må ikke være blank

en: Invalid Collection location: path is invalid.
da: Ugyldig samlingsplacering: Stien er ugyldig.

en: You cannot move a Personal Collection.
da: Du kan ikke flytte en personlig samling.

en: Invalid Collection location: some or all ancestors do not exist.
da: Ugyldig samlingsplacering: nogle eller alle forfædre eksisterer ikke.

en: You cannot archive the Root Collection.
da: Du kan ikke arkivere Root Collection.

en: You cannot archive a Personal Collection.
da: Du kan ikke arkivere en personlig samling.

en: You cannot move the Root Collection.
da: Du kan ikke flytte rodsamlingen.

en: You cannot move a Collection into itself or into one of its descendants.
da: Du kan ikke flytte en samling ind i sig selv eller til en af dens efterkommere.

note: first move this Collection
en: Moving Collection {0} and its descendants from {1} to {2}
da: Flytter samling {0} og dens efterkommere fra {1} til {2}

en: You're not allowed to change the owner of a Personal Collection.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre ejeren af en personlig samling.

en: You're not allowed to move a Personal Collection.
da: Du må ikke flytte en personlig samling.

en: You cannot move a Collection and archive it at the same time.
da: Du kan ikke flytte en samling og arkivere den på samme tid.

en: You cannot delete a Personal Collection!
da: Du kan ikke slette en personlig samling!

en: {0} {1}''s Personal Collection
da: {0} {1}'s personlige samling

en: You cannot update a CollectionRevision!
da: Du kan ikke opdatere en CollectionRevision!

en: Field {0} was previously automatically set to show a list widget, but now has {1} values.
da: Feltet {0} blev tidligere automatisk indstillet til at vise en liste-widget, men har nu {1}-værdier.

en: Switching Field to use a search widget instead.
da: Skifter felt for at bruge en søgewidget i stedet.

en: Storing updated FieldValues for Field {0}...
da: Gemmer opdaterede feltværdier for felt {0}...

en: Storing FieldValues for Field {0}...
da: Gemmer feltværdier for felt {0}...

en: Metabase can attempt to transform your table and field names into more sensible, human-readable versions, e.g. "somehorriblename" becomes "Some Horrible Name".
da: Metabase kan forsøge at transformere dine tabel- og feltnavne til mere fornuftige, menneskelæselige versioner, f.eks. "et eller andet forfærdeligt navn" bliver til "Et eller andet forfærdeligt navn".

en: This doesn’t work all that well if the names are in a language other than English, however.
da: Dette fungerer dog ikke så godt, hvis navnene er på et andet sprog end engelsk.

en: Do you want us to take a guess?
da: Vil du have os til at gætte?

en: You cannot create or revoke permissions for the 'Admin' group.
da: Du kan ikke oprette eller tilbagekalde tilladelser for 'Admin'-gruppen.

en: Invalid permissions object path: ''{0}''.
da: Ugyldig tilladelsesobjektsti: ''{0}''.

en: You cannot update a permissions entry!
da: Du kan ikke opdatere en tilladelsespost!

en: Delete it and create a new one.
da: Slet den og opret en ny.

en: You cannot edit permissions for a Personal Collection or its descendants.
da: Du kan ikke redigere tilladelser for en personlig samling eller dens efterkommere.

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date.
da: Det ser ud til, at en anden har redigeret tilladelserne, og dine data er forældede.

en: Please fetch new data and try again.
da: Hent venligst nye data, og prøv igen.

en: Created magic permissions group ''{0}'' (ID = {1})
da: Oprettet magisk tilladelsesgruppe ''{0}'' (ID = {1})

en: A group with that name already exists.
da: Der findes allerede en gruppe med det navn.

en: You cannot edit or delete the ''{0}'' permissions group!
da: Du kan ikke redigere eller slette tilladelsesgruppen ''{0}''!

en: You cannot add or remove users to/from the 'MetaBot' group.
da: Du kan ikke tilføje eller fjerne brugere til/fra 'MetaBot'-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the 'All Users' group.
da: Du kan ikke tilføje eller fjerne brugere til/fra gruppen 'Alle brugere'.

en: You cannot remove the last member of the 'Admin' group!
da: Du kan ikke fjerne det sidste medlem af 'Admin'-gruppen!

en: You cannot update a PermissionsRevision!
da: Du kan ikke opdatere en PermissionsRevision!

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card assoicated with it
da: Ugyldig advarsel: Alert har ikke et kort tilknyttet

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, and `{2}`.
da: værdi skal være et kort med tasterne '{0}', '{1}' og '{2}'.

en: value must be a map with the following keys `({0})`
da: værdi skal være et kort med følgende nøgler '({0})'

en: Error calculating permissions for query: {0}
da: Fejl ved beregning af tilladelser for forespørgsel: {0}

en: Invalid query type: {0}
da: Ugyldig forespørgselstype: {0}

en: You cannot update a QueryExecution!
da: Du kan ikke opdatere en QueryExecution!

en: You cannot update a Revision!
da: Du kan ikke opdatere en revision!

en: Setting {0} does not exist.nFound: {1}
da: Indstillingen {0} findes ikke.nFundet: {1}

en: Updating value of settings-last-updated in DB...
da: Opdaterer værdien af indstillinger-sidst-opdateret i DB...

en: Checking whether settings cache is out of date (requires DB call)...
da: Kontrollerer, om indstillingscachen er forældet (kræver DB-kald)...

en: Settings have been changed on another instance, and will be reloaded here.
da: Indstillingerne er blevet ændret på en anden instans og vil blive genindlæst her.

en: Refreshing Settings cache...
da: Opdaterer cachen...

en: Invalid value for string: must be either "true" or "false" (case-insensitive).
da: Ugyldig værdi for streng: skal enten være "true" eller "false" (uafhængig af store og små bogstaver).

en: You cannot update `settings-last-updated` yourself! This is done automatically.
da: Du kan ikke selv opdatere `indstillinger-sidst-opdateret`! Dette gøres automatisk.

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting:
da: Fejl ved indsættelse af en ny indstilling:

en: Assuming Setting already exists in DB and updating existing value.
da: Forudsat at indstilling allerede eksisterer i DB og opdaterer eksisterende værdi.

en: value must be a map with each value either a string or number.
da: værdi skal være et kort med hver værdi enten en streng eller et tal.

en: Loading plugins in directory {0}...
da: Indlæser plugins i mappen {0}...

en: Loading plugin {0}...
da: Indlæser plugin {0}...

en: It looks like you have some external dependencies in your Metabase plugins directory.
da: Det ser ud til, at du har nogle eksterne afhængigheder i din Metabase-plugin-mappe.

en: With Java 9 or higher, Metabase cannot automatically add them to your classpath.
da: Med Java 9 eller højere kan Metabase ikke automatisk tilføje dem til din klassesti.

en: Instead, you should include them at launch with the -cp option. For example:
da: I stedet bør du inkludere dem ved lanceringen med -cp-indstillingen. For eksempel:

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for more details.
da: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#java-versions for flere detaljer.

en: (If you're already running Metabase this way, you can ignore this message.)
da: (Hvis du allerede kører Metabase på denne måde, kan du ignorere denne besked.)

en: Identify when new versions of Metabase are available.
da: Identificer, hvornår nye versioner af Metabase er tilgængelige.

en: Information about available versions of Metabase.
da: Oplysninger om tilgængelige versioner af Metabase.

en: The name used for this instance of Metabase.
da: Navnet, der bruges til denne forekomst af Metabase.

en: The base URL of this Metabase instance, e.g. "http://metabase.my-company.com".
da: Basis-URL'en for denne Metabase-instans, f.eks. "http://metabase.my-company.com".

en: The default language for this Metabase instance.
da: Standardsproget for denne Metabase-instans.

en: This only applies to emails, Pulses, etc. Users'' browsers will specify the language used in the user interface.
da: Dette gælder kun for e-mails, pulser osv. Brugernes browsere vil angive det sprog, der bruges i brugergrænsefladen.

en: The email address users should be referred to if they encounter a problem.
da: E-mailadressen brugere skal henvises til, hvis de støder på et problem.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help Metabase improve.
da: Aktiver indsamling af anonyme brugsdata for at hjælpe Metabase med at blive bedre.

en: The map tile server URL template used in map visualizations, for example from OpenStreetMaps or MapBox.
da: Kortfliseserverens URL-skabelon, der bruges i kortvisualiseringer, for eksempel fra OpenStreetMaps eller MapBox.

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards?
da: Vil du give administratorer mulighed for at oprette offentligt synlige links (og indlejrbare iframes) til spørgsmål og dashboards?

en: Allow admins to securely embed questions and dashboards within other applications?
da: Vil du tillade administratorer at integrere spørgsmål og dashboards sikkert i andre applikationer?

en: Allow using a saved question as the source for other queries?
da: Tillad at bruge et gemt spørgsmål som kilde til andre forespørgsler?

en: Enabling caching will save the results of queries that take a long time to run.
da: Aktivering af cachelagring vil gemme resultaterne af forespørgsler, der tager lang tid at køre.

en: The maximum size of the cache, per saved question, in kilobytes:
da: Den maksimale størrelse af cachen, pr. gemte spørgsmål, i kilobytes:

en: The absolute maximum time to keep any cached query results, in seconds.
da: Den absolutte maksimale tid til at opbevare cachelagrede forespørgselsresultater i sekunder.

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
da: Metabase vil cache alle gemte spørgsmål med en gennemsnitlig forespørgselsudførelsestid længere end så mange sekunder:

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here.
da: For at bestemme, hvor længe hvert gemte spørgsmåls cachelagrede resultat skal blive ved, tager vi forespørgslens gennemsnitlige udførelsestid og multiplicerer det med det, du indtaster her.

en: So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
da: Så hvis en forespørgsel i gennemsnit tager 2 minutter at køre, og du indtaster 10 for din multiplikator, vil dens cache-indtastning fortsætte i 20 minutter.

en: When using the default binning strategy and a number of bins is not provided, this number will be used as the default.
da: Når du bruger standard binning-strategien, og der ikke er angivet et antal placeringer, vil dette nummer blive brugt som standard.

en: When using the default binning strategy for a field of type Coordinate (such as Latitude and Longitude), this number will be used as the default bin width (in degrees).
da: Når du bruger standard binning-strategi for et felt af typen Koordinat (såsom Latitude og Longitude), vil dette tal blive brugt som standard binning-bredde (i grader).

en: Unable to validate token.
da: Kan ikke validere token.

en: Error fetching token status:
da: Fejl ved hentning af tokenstatus:

en: There was an error checking whether this token was valid.
da: Der opstod en fejl under kontrol af, om dette token var gyldigt.

en: Token validation timed out.
da: Tokenvalidering udløb.

en: Invalid token: token isn't in the right format.
da: Ugyldigt token: Token er ikke i det rigtige format.

note: attempt to query the metastore API about the status of this token. If the request doesn't complete in a reasonable amount of time throw a timeout exception
en: Checking with the MetaStore to see whether {0} is valid...
da: Tjek med MetaStore for at se, om {0} er gyldig...

en: Token for premium embedding. Go to the MetaStore to get yours!
da: Token til premium-indlejring. Gå til MetaStore for at få din!

en: Token is valid.
da: Token er gyldig.

en: Error setting premium embedding token
da: Fejl ved indstilling af premium-indlejringstoken

en: Unable to compare results to goal for alert.
da: Ude af stand til at sammenligne resultater med mål for advarsel.

en: Question ID is ''{0}'' with visualization settings ''{1}''
da: Spørgsmåls-id er ''{0}'' med visualiseringsindstillinger ''{1}''

en: Unrecognized alert with condition ''{0}''
da: Ugenkendt advarsel med betingelsen ''{0}''

en: Unrecognized channel type {0}
da: Ukendt kanaltype {0}

en: Error sending notification!
da: Fejl ved afsendelse af notifikation!

en: Can't find JS color selector at ''{0}''
da: Kan ikke finde JS farvevælger ved ''{0}''

en: Card has errors: {0}
da: Kortet har fejl: {0}

en: Pulse card render error
da: Fejl ved gengivelse af pulskort

en: Trimming trailing comment from card with id {0}
da: Trimning af efterfølgende kommentar fra kort med id {0}

en: Can't find field with ID: {0}
da: Kan ikke finde felt med ID: {0}

en: ''{0}'' is a required param.
da: '{0}'' er en påkrævet parameter.

en: Found ''{0}'' with no terminating ''{1}'' in query ''{2}''
da: Fandt ''{0}'' uden afsluttende ''{1}'' i forespørgslen ''{2}''

en: Unable to substitute ''{0}'': param not specified.nFound: {1}
da: Kan ikke erstatte ''{0}'': param ikke angivet.nFundet: {1}

en: You do not have permissions to view Card {0}.
da: Du har ikke tilladelse til at se Kort {0}.

en: You do not have permissions to run this query.
da: Du har ikke tilladelse til at køre denne forespørgsel.

en: Fingerprint updates attempted {0}, updated {1}, no data found {2}, failed {3}
da: Fingeraftryksopdateringer forsøgt {0}, opdateret {1}, ingen data fundet {2}, mislykkedes {3}

en: Total number of fields classified {0}, {1} failed
da: Samlet antal felter klassificeret {0}, {1} mislykkedes

en: Total number of tables classified {0}, {1} updated
da: Samlet antal tabeller klassificeret {0}, {1} opdateret

en: Error generating fingerprint for {0}
da: Fejl under generering af fingeraftryk for {0}

en: Updated {0} field value sets, created {1}, deleted {2} with {3} errors
da: Opdateret {0} feltværdisæt, oprettet {1}, slettet {2} med {3} fejl

en: Total number of fields sync''d {0}, number of fields updated {1}
da: Samlet antal felter synkroniseret {0}, antal felter opdateret {1}

en: Total number of tables sync''d {0}, number of tables updated {1}
da: Samlet antal tabeller synkroniseret {0}, antal tabeller opdateret {1}

en: Found timezone id {0}
da: Fundet tidszone-id {0}

en: Total number of foreign keys sync''d {0}, {1} updated and {2} tables failed to update
da: Samlet antal fremmednøgler synkroniseret {0}, {1} opdateret og {2} tabeller kunne ikke opdateres

en: Table {0} ''{1}''
da: Tabel {0} ''{1}''

en: Field {0} ''{1}''
da: Felt {0} ''{1}''

en: Field ''{0}''
da: Felt ''{0}''

en: step ''{0}'' for {1}
da: trin ''{0}'' for {1}

en: Completed {0} on {1}
da: Fuldført {0} den {1}

en: End: {0}
da: Slut: {0}

en: Duration: {0}
da: Varighed: {0}

en: Completed step ''{0}''
da: Fuldført trin ''{0}''

en: Loading tasks namespace:
da: Indlæser opgavenavneområdet:

en: Starting Quartz Scheduler
da: Starter Quartz Scheduler

en: Stopping Quartz Scheduler
da: Stop Quartz Scheduler

en: Job already exists:
da: Job eksisterer allerede:

note: This is the very first log message that will get printed.  It's here because this is one of the very first namespaces that gets loaded, and the first that has access to the logger It shows up a solid 10-15 seconds before the "Starting Metabase in STANDALONE mode" message because so many other namesp
en: Loading Metabase...
da: Indlæser Metabase...

en: Possible timezone conflict found on database {0}.
da: Mulig tidszonekonflikt fundet på databasen {0}.

en: JVM timezone is {0} and detected database timezone is {1}.
da: JVM-tidszone er {0}, og den registrerede database-tidszone er {1}.

en: Configure a report timezone to ensure proper date and time conversions.
da: Konfigurer en rapporttidszone for at sikre korrekte dato- og tidskonverteringer.

en: Secret key used to sign JSON Web Tokens for requests to `/api/embed` endpoints.
da: Hemmelig nøgle bruges til at signere JSON Web Tokens for anmodninger om `/api/embed`-slutpunkter.

en: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY must be at least 16 characters.
da: MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY skal være på mindst 16 tegn.

en: Saved credentials encryption is ENABLED for this Metabase instance.
da: Kryptering af gemte legitimationsoplysninger er AKTIVERET for denne Metabase-instans.

en: Saved credentials encryption is DISABLED for this Metabase instance.
da: Kryptering af gemte legitimationsoplysninger er DEAKTIVERET for denne Metabase-instans.

en: nFor more information, see
da: nFor mere information, se

en: value must be an integer.
da: værdi skal være et heltal.

en: value must be a string.
da: værdi skal være en streng.

en: value must be a boolean.
da: værdien skal være en boolesk værdi.

en: value must be a string that matches the regex `{0}`.
da: værdi skal være en streng, der matcher regex '{0}'.

en: value must satisfy one of the following requirements:
da: værdi skal opfylde et af følgende krav:

en: value may be nil, or if non-nil, {0}
da: værdien kan være nul, eller hvis den ikke er nul, {0}

en: value must be one of: {0}.
da: værdien skal være en af: {0}.

en: value must be an array.
da: værdi skal være en matrix.

en: Each {0}
da: Hver {0}

en: The array cannot be empty.
da: Arrayet må ikke være tomt.

en: value must be a non-blank string.
da: værdi skal være en ikke-tom streng.

en: Integer greater than zero
da: Heltal større end nul

en: value must be an integer greater than zero.
da: værdi skal være et heltal større end nul.

en: Number greater than zero
da: Tal større end nul

en: value must be a number greater than zero.
da: værdien skal være et tal større end nul.

en: Keyword or string
da: Søgeord eller streng

en: Valid field type
da: Gyldig felttype

en: value must be a valid field type.
da: værdi skal være en gyldig felttype.

en: Valid field type (keyword or string)
da: Gyldig felttype (søgeord eller streng)

en: value must be a valid field type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig felttype (søgeord eller streng).

en: Valid entity type (keyword or string)
da: Gyldig enhedstype (søgeord eller streng)

en: value must be a valid entity type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig enhedstype (søgeord eller streng).

en: Valid map
da: Gyldigt kort

en: value must be a map.
da: værdi skal være et kort.

en: Valid email address
da: Gyldig email-adresse

en: value must be a valid email address.
da: værdi skal være en gyldig e-mailadresse.

en: Insufficient password strength
da: Utilstrækkelig adgangskodestyrke

en: value must be a valid integer.
da: værdi skal være et gyldigt heltal.

en: value must be a valid integer greater than zero.
da: værdi skal være et gyldigt heltal større end nul.

en: value must be a valid boolean string (''true'' or ''false'').
da: værdi skal være en gyldig boolesk streng (''sand'' eller ''false'').

en: value must be a valid JSON string.
da: værdi skal være en gyldig JSON-streng.

en: value must be a valid embedding params map.
da: værdi skal være et gyldigt indlejringsparameterkort.

en: Data permissions
da: Datatilladelser

en: Collection permissions
da: Indsamlingstilladelser

en: See all collection permissions
da: Se alle indsamlingstilladelser

en: Also change sub-collections
da: Skift også undersamlinger

en: Can edit this collection and its contents
da: Kan redigere denne samling og dens indhold

en: Can view items in this collection
da: Kan se elementer i denne samling

en: Collection Access
da: Samling Adgang

en: This group has permission to view at least one subcollection of this collection.
da: Denne gruppe har tilladelse til at se mindst én undersamling af denne samling.

en: This group has permission to edit at least one subcollection of this collection.
da: Denne gruppe har tilladelse til at redigere mindst én undersamling af denne samling.

en: View sub-collections
da: Se undersamlinger

en: Remember Me
da: Husk mig

en: X-ray this schema
da: Røntgen dette skema

en: Edit the permissions for this collection
da: Rediger tilladelserne for denne samling

en: Add this question to a dashboard
da: Tilføj dette spørgsmål til et dashboard

en: Create a new dashboard
da: Opret et nyt dashboard

en: The page you asked for couldn't be found.
da: Den side, du bad om, blev ikke fundet.

en: Select a {0}
da: Vælg en {0}

en: Save dashboards, questions, and collections in "{0}"
da: Gem dashboards, spørgsmål og samlinger i "{0}"

en: Access dashboards, questions, and collections in "{0}"
da: Få adgang til dashboards, spørgsmål og samlinger i "{0}"

en: Compare
da: Sammenligne

en: Zoom out
da: Zoome ud

en: Related
da: Relaterede

en: More X-rays
da: Flere røntgenbilleder

en: No results
da: Ingen resultater

en: Metabase couldn't find any results for your search.
da: Metabase kunne ikke finde nogen resultater for din søgning.

en: No metrics
da: Ingen metrics

en: Aggregations
da: Aggregationer

en: Operators
da: Operatører

en: Custom fields
da: Brugerdefinerede felter

note: 2. Create the new collections.
en: Migrated Dashboards
da: Migrerede Dashboards

en: Migrated Pulses
da: Migrerede bælgfrugter

en: Migrated Questions
da: Migrerede spørgsmål

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren't in a Collection to {1} Collection {2}
da: Flytning af forekomster af {0}, der ikke er i en samling, til {1} samling {2}

en: Failed to grant permissions: {0}
da: Kunne ikke give tilladelser: {0}

en: Cannot decrypt encrypted string. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
da: Kan ikke dekryptere krypteret streng. Har du ændret eller glemt at indstille MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: All personal collections
da: Alle personlige samlinger

en: Host
da: Vært

en: Port
da: Havn

en: Database username
da: Database brugernavn

en: What username do you use to login to the database?
da: Hvilket brugernavn bruger du til at logge ind på databasen?

en: Database password
da: Database adgangskode

en: Database name
da: Database navn

en: birds_of_the_world
da: verdens_verdens fugle

en: Use a secure connection (SSL)?
da: Brug en sikker forbindelse (SSL)?

en: Additional JDBC connection string options
da: Yderligere muligheder for JDBC-forbindelsesstreng

en: Project ID
da: Projekt ID

en: Dataset ID
da: Datasæt-id

en: Client ID
da: Klient-id

en: Client Secret
da: Klientens hemmelighed

en: Auth Code
da: Auth kode

en: Hosts
da: Værter

en: Google Analytics Account ID
da: Google Analytics-konto-id

en: Connection String
da: Forbindelsesstreng

en: Users/camsaul/bird_sightings/toucans
da: Brugere/camsaul/bird_sightings/tukaner

en: carrierPigeonDeliveries
da: carrierPigeonLeveringer

en: Authentication Database
da: Autentificeringsdatabase

en: Optional database to use when authenticating
da: Valgfri database til brug ved godkendelse

en: Additional Mongo connection string options
da: Yderligere Mongo-forbindelsesstrengmuligheder

en: Oracle system ID (SID)
da: Oracle system-id (SID)

en: Usually something like ORCL or XE.
da: Normalt noget som ORCL eller XE.

en: Optional if using service name
da: Valgfrit, hvis du bruger tjenestenavn

en: Oracle service name
da: Navn på Oracle-tjeneste

en: Optional TNS alias
da: Valgfri TNS-alias

en: hive
da: bikube

en: my-cluster-name.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com
da: mit-klyngenavn.abcd1234.us-east-1.redshift.amazonaws.com

en: toucan_sightings
da: tukan_syn

en: default
da: Standard

en: Filename
da: Filnavn

en: Database instance name
da: Navn på databaseforekomst

en: Windows domain
da: Windows domæne

en: Labels
da: Etiketter

en: Add members
da: Tilføj medlemmer

en: Collection it's saved in
da: Samling den er gemt i

en: All Users
da: Alle brugere

en: Administrators
da: Administratorer

en: Sharing
da: Deling

en: Display
da: Skærm

en: Axes
da: Økser

en: Formatting
da: Formatering

en: Try these x-rays based on your data.
da: Prøv disse røntgenbilleder baseret på dine data.

en: There was a problem displaying this chart.
da: Der opstod et problem med at vise dette diagram.

en: Sorry, you don't have permission to see this card.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at se dette kort.

en: Just a heads up:
da: Bare et heads up:

en: {0} without the Sample Dataset, the Query Builder tutorial won't work. You can always restore the Sample Dataset, but any questions you've saved using this data will be lost.
da: {0} uden prøvedatasættet fungerer Query Builder-selvstudiet ikke. Du kan altid gendanne prøvedatasættet, men alle spørgsmål, du har gemt ved hjælp af disse data, vil gå tabt.

en: X-ray
da: Røntgen

en: Compare to the rest
da: Sammenlign med resten

en: Use the Java Virtual Machine (JVM) timezone
da: Brug Java Virtual Machine (JVM) tidszone

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in
    many or most of your queries with this data.
da: Vi foreslår, at du lader dette være fra, medmindre du foretager manuel tidszoneindstilling
    mange eller de fleste af dine forespørgsler med disse data.

en: Your team's most important dashboards go here
da: Dit teams vigtigste dashboards finder du her

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone
da: Fastgør betjeningspaneler i {0} for at få dem vist i dette rum for alle

en: Unable to release the Liquibase lock after a migration failure
da: Kan ikke frigive Liquibase-låsen efter en migreringsfejl

en: Use JVM Time Zone
da: Brug JVM Time Zone

en: We're currently analyzing the tables and fields to help you explore your data.
da: Vi er i øjeblikket ved at analysere tabellerne og felterne for at hjælpe dig med at udforske dine data.

en: Select a currency type
da: Vælg en valutatype

en: Field Type
da: Felttype

en: Troubleshooting
da: Fejlfinding

en: Enable X-ray features
da: Aktiver røntgenfunktioner

en: Formatting Options
da: Formateringsindstillinger

en: Task details
da: Opgavedetaljer

en: Troubleshooting logs
da: Fejlfinding af logs

en: Trying to get to the bottom of something? This section shows logs of Metabase's background tasks, which can help shed light on what's going on.
da: Forsøger du at komme til bunds i noget? Dette afsnit viser logfiler over Metabases baggrundsopgaver, som kan hjælpe med at kaste lys over, hvad der foregår.

en: Task
da: Opgave

en: Started at
da: Startede kl

en: Ended at
da: Sluttede kl

en: Duration (ms)
da: Varighed (ms)

en: Currency
da: betalingsmiddel

en: Pick a user or channel...
da: Vælg en bruger eller kanal...

en: No formatting settings
da: Ingen formateringsindstillinger

en: Label for this range (optional)
da: Etiket for dette område (valgfrit)

en: Add a range
da: Tilføj et område

en: is less than
da: er mindre end

en: is greater than
da: er større end

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is equal to
da: er lig med

en: is not equal to
da: er ikke lig med

en: is null
da: er nul

en: is not null
da: er ikke nul

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: slutter med

en: When a cell in these columns {0} it will be tinted this color.
da: Når en celle i disse kolonner {0} bliver tonet denne farve.

en: When a cell in this column… | When any cell in these columns…
da[0]: Når en celle i denne kolonne...
da[1]: Når en celler i denne kolonne...

en: This visualization requires you to group by a field.
da: Denne visualisering kræver, at du grupperer efter et felt.

en: Date style
da: Dato stil

en: Date separators
da: Datoadskillere

en: Abbreviate names of days and months
da: Forkorte navne på dage og måneder

en: Show the time
da: Vis tiden

en: HH:MM
da: TT:MM

en: HH:MM:SS
da: TT:MM:SS

en: HH:MM:SS.MS
da: TT:MM:SS.MS

en: Time style
da: Tidsstil

en: Unit of currency
da: Valutaenhed

en: Currency label style
da: Valuta etiket stil

en: Where to display the unit of currency
da: Hvor skal valutaenheden vises

en: Minimum number of decimal places
da: Minimum antal decimaler

en: Stacked chart type
da: Stablet diagramtype

en: Goal label
da: Målmærke

en: Show trend line
da: Vis trendlinje

en: Line style
da: Linje stil

en: Show dots on lines
da: Vis prikker på linjer

en: Which axis?
da: Hvilken akse?

en: Line + Bar
da: Linje + Bar

en: line and bar chart
da: linje- og søjlediagram

en: Gauge visualization requires a number.
da: Måldiagrammer kræver et nummer.

en: Gauge
da: Måldiagram

en: Gauge ranges
da: Måldiagram område

en: Field to show
da: Felt at vise

en: last {0}
da: sidste {0}

en: {0} was {1} {2}
da: {0} var {1} {2}

en: Group by a time field to see how this has changed over time
da: Gruppér efter et tidsfelt for at se, hvordan dette har ændret sig over tid

en: Switch positive / negative colors?
da: Skift positive/negative farver?

en: Pivot column
da: Pivot kolonne

en: Cell column
da: Cellesøjle

en: Visible columns
da: Synlige kolonner

en: Conditional Formatting
da: Betinget formatering

en: Column title
da: Kolonne titel

en: Show a mini bar chart
da: Vis et mini søjlediagram

en: Email link
da: E-mail link

en: Image
da: Billede

en: Automatic
da: Automatisk

en: View as link or image
da: Se som link eller billede

en: Link text
da: Linktekst

en: Not a valid integer: ''{0}''
da: Ikke et gyldigt heltal: ''{0}''

en: Embedding is not enabled for this object.
da: Indlejring er ikke aktiveret for dette objekt.

en: Problem connecting to LDAP server, will fallback to local authentication: {0}
da: Problem med at oprette forbindelse til LDAP-server, vil gå tilbage til lokal godkendelse: {0}

en: When including an offset, a limit must also be included.
da: Ved indregning af modregning skal der også medregnes en grænse.

en: When including a limit, an offset must also be included.
da: Ved medtagelse af en grænse skal der også medregnes en modregning.

en: Applying heuristic {0} to {1}.
da: Anvender heuristik {0} til {1}.

en: Dimensions bindings:n{0}
da: Dimensioner bindinger:n{0}

en: Using definitions:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}
da: Brug af definitioner:nMetrics:n{0}nFilters:n{1}

en: minute
da: minut

en: hour
da: time

en: day of week
da: ugedag

en: day of month
da: dag i måneden

en: day of year
da: dag på året

en: week
da: uge

en: month
da: måned

en: quarter
da: kvarter

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:n{2}
da: Tilføjelse af {0} kort til betjeningspanelet {1}:n{2}

en: Error parsing {0}:n{1}
da: Fejl ved parsing af {0}:n{1}

en: WARNING: Filtering only works on dimensions! ''{0}'' is a metric. Ignoring filter.
da: ADVARSEL: Filtrering virker kun på dimensioner! ''{0}'' er en metric. Ignorerer filter.

en: WARNING: A date can't belong to multiple discrete intervals, so ANDing them together doesn't make sense.
da: ADVARSEL: En date kan ikke tilhøre flere diskrete intervaller, så det giver ikke mening at OG dem sammen.

en: Ignoring these intervals: {0}
da: Ignorerer disse intervaller: {0}

note: We should never get to this point since the all non-string negations should get automatically rewritten by the query expander.
en: WARNING: Don't know how to negate: {0}
da: ADVARSEL: Ved ikke, hvordan man afviser: {0}

en: Sorting with Druid is only allowed in queries that have one or more breakout columns. Ignoring :order-by clause.
da: Sortering med Druid er kun tilladt i forespørgsler, der har en eller flere breakout-kolonner. Ignorerer :order-by-klausul.

note: TODO - this is not really true, is it
en: WARNING: It only makes sense to specify :fields for a query with no aggregation. Ignoring the clause.
da: ADVARSEL: Det giver kun mening at specificere :felter for en forespørgsel uden aggregering. Ignorerer klausulen.

en: WARNING: Druid doenst allow limitSpec in timeseries queries. Ignoring the LIMIT clause.
da: ADVARSEL: Druid tillader ikke limitSpec i tidsserieforespørgsler. Ignorerer LIMIT-klausulen.

en: HoneySQL Form:
da: HoneySQL-formular:

en: Unable to parse date ''{0}''
da: Kan ikke parse dato ''{0}''

en: Client closed connection, cancelling query
da: Klienten lukkede forbindelsen, annullerer forespørgslen

en: Setting timezone with statement: {0}
da: Indstilling af tidszone med erklæring: {0}

en: Multiple date filters are not supported
da: Flere datofiltre understøttes ikke

en: :not is not yet implemented
da: :not er endnu ikke implementeret

en: Only one Google Analytics segment allowed at a time.
da: Kun ét Google Analytics-segment er tilladt ad gangen.

en: Error: mismatched columns in results! Expected: {0} Got: {1}
da: Fejl: uoverensstemmende kolonner i resultater! Forventet: {0} Fik: {1}

en: Unable to create temp file in `{0}` for email attachments
da: Kan ikke oprette midlertidig fil i `{0}` til vedhæftede filer i e-mail

en: Error preprocessing query:
da: Fejl ved forbehandling af forespørgsel:

en: Illegal filter clause: {0}
da: Ulovlig filterklausul: {0}

en: Invalid clause:
da: Ugyldig klausul:

en: Error: query's source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
da: Fejl: forespørgslens kildeforespørgsel er ikke blevet løst. Du skal sandsynligvis 'forbehandle' forespørgslen først.

note: failing that throw an Exception with detailed info about what we tried and what the actual expressions were
en: No expression named ''{0}''
da: Intet udtryk med navnet ''{0}''

en: No aggregation at index: {0}
da: Ingen aggregering ved indeks: {0}

en: Field values total length is {0} (max {1}).
da: Feltværdiernes samlede længde er {0} (maks {1}).

en: FieldValues are allowed for this Field.
da: Feltværdier er tilladt for dette felt.

en: FieldValues are NOT allowed for this Field.
da: Feltværdier er IKKE tilladt for dette felt.

en: Field {0} ''{1}'' should have FieldValues and belongs to a Database with On-Demand FieldValues updating.
da: Felt {0} ''{1}'' skal have FieldValues og tilhører en database med On-Demand FieldValues opdatering.

en: You cannot create or revoke permissions for the ''Admin'' group.
da: Du kan ikke oprette eller tilbagekalde tilladelser for ''Admin''-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''MetaBot'' group.
da: Du kan ikke tilføje eller fjerne brugere til/fra ''MetaBot''-gruppen.

en: You cannot add or remove users to/from the ''All Users'' group.
da: Du kan ikke tilføje eller fjerne brugere til/fra gruppen ''Alle brugere''.

en: You cannot remove the last member of the ''Admin'' group!
da: Du kan ikke fjerne det sidste medlem af ''Admin''-gruppen!

note: go ahead and log the Exception anyway on the off chance that it *wasn't* just a race condition issue
en: Error inserting a new Setting: {0}
da: Fejl ved indsættelse af en ny indstilling: {0}

en: defsetting descriptions strings must be `:internal?` or internationalized, found: `{0}`
da: defsetting description-strenge skal være `:intern?` eller internationaliserede, fundet: `{0}`

en: Loading plugin {0}... {1}
da: Indlæser plugin {0}... {1}

en: Object keyed by type, containing formatting settings
da: Objekt indtastet efter type, der indeholder formateringsindstillinger

en: Allow users to explore data using X-rays
da: Tillad brugere at udforske data ved hjælp af røntgenstråler

en: Using this URL to check token: {0}
da: Brug af denne webadresse til at kontrollere token: {0}

en: Unable to validate token: 404 not found.
da: Kan ikke validere token: 404 ikke fundet.

en: There was an error checking whether this token was valid:
da: Der opstod en fejl under kontrol af, om dette token var gyldigt:

note: +----------------------------------------------------------------------------------------------------------------+ |                                             SETTING & RELATED FNS                                              | TODO - rename this to premium-features-token?
en: Token for premium features. Go to the MetaStore to get yours!
da: Token til premium funktioner. Gå til MetaStore for at få din!

en: Token format is invalid. Token should be 64 hexadecimal characters.
da: Tokenformatet er ugyldigt. Token skal være på 64 hexadecimale tegn.

en: Error setting premium features token
da: Fejl ved indstilling af premium-funktionstoken

en: Error validating token:
da: Fejl ved validering af token:

en: Error preprocessing query
da: Fejl ved forbehandling af forespørgsel

en: No native form returned.
da: Ingen oprindelig formular returneret.

en: Invalid response from database driver. No :status provided.
da: Ugyldigt svar fra databasedriveren. Nej :status angivet.

en: General error
da: Generel fejl

en: Missing query hash!
da: Manglende forespørgselshash!

en: Table ''{0}'' has no Fields associated with it.
da: Tabel ''{0}'' har ingen felter tilknyttet.

en: Max concurrent query limit reached
da: Den maksimale grænse for samtidige forespørgsler er nået

note: we should never reach this if our patterns are written right so this is more to catch code mistakes than something the user should expect to see
en: Don't know how to get information about Field:
da: Ved ikke, hvordan man får information om Field:

en: metabase.query-processor.interface/*driver* is unbound.
da: metabase.query-processor.interface/*driver* er ubundet.

en: Query processor error: mismatched number of columns in query and results.
da: Forespørgselsprocessorfejl: uoverensstemmende antal kolonner i forespørgsel og resultater.

en: Expected {0} fields, got {1}
da: Forventede {0} felter, fik {1}

en: Expected: {0}
da: Forventet: {0}

en: Actual: {0}
da: Faktisk: {0}

en: Unable to bin Field without a min/max value
da: Kan ikke bakke felt uden en min/max værdi

en: {0} is not supported by this driver.
da: {0} understøttes ikke af denne driver.

en: Segment {0} does not exist, or is invalid.
da: Segmentet {0} findes ikke eller er ugyldigt.

en: Metric {0} does not exist, or is invalid.
da: Metric {0} findes ikke eller er ugyldig.

en: Missing source query in Card {0}
da: Manglende kildeforespørgsel i kort {0}

note: log the query at this point, it's useful for some purposes
en: Fetched source query from Card {0}:
da: Hentede kildeforespørgsel fra kort {0}:

en: Error transforming MBQL query to native:
da: Fejl ved transformation af MBQL-forespørgsel til native:

en: Cannot run query: could not find source table {0}.
da: Kan ikke køre forespørgsel: kunne ikke finde kildetabellen {0}.

en: Error recording results metadata for query:
da: Fejl ved registrering af resultatmetadata for forespørgsel:

en: Error: Query Processor store is not initialized.
da: Fejl: Query Processor-lageret er ikke initialiseret.

en: Error: Table {0} is not present in the Query Processor Store.
da: Fejl: Tabel {0} findes ikke i Query Processor Store.

en: Error: Field {0} is not present in the Query Processor Store.
da: Fejl: Felt {0} findes ikke i forespørgselsprocessorlageret.

en: Task history cleanup successful, rows were {0}deleted
da: Oprydning af opgavehistorik lykkedes, rækker blev {0}slettet

en: not
da: ikke

en: For more information, see
da: For mere information, se

en: Integer greater than or equal to zero
da: Heltal større end eller lig med nul

en: value must be an integer greater than or equal to zero.
da: værdi skal være et heltal større end eller lig med nul.

en: value must be an integer zero or greater.
da: værdi skal være et heltal nul eller større.

en: value must be a valid integer greater than or equal to zero.
da: værdi skal være et gyldigt heltal større end eller lig med nul.

en: New users per state in the last 30 days
da: Nye brugere pr. stat inden for de seneste 30 dage

en: Created At by day of the week
da: Oprettet efter ugedag

en: Created At by quarter of the year
da: Oprettet efter kvartal af året

en: [[this.short-name]] per country
da: [[this.short-name]] pr. land

en: Users per source
da: Brugere pr. kilde

en: The top external pages that brought users to your site
da: De bedste eksterne sider, der bragte brugere til dit websted

en: How [[this]] is distributed and more.
da: Hvordan [[this]] distribueres og mere.

en: The [[this]] over time
da: [[this]] over tid

en: User growth
da: Brugervækst

en: Whether or not there are any patterns to when they happen.
da: Hvorvidt der er nogen mønstre for, hvornår de sker.

en: Users per state
da: Brugere pr. stat

en: Sessions
da: Sessioner

en: How some of the numbers in [[this]] relate to each other
da: Hvordan nogle af tallene i [[this]] relaterer sig til hinanden

en: Sales per country
da: Salg pr. land

en: Join date by month of the year
da: Tilmeldingsdato efter måned i året

en: [[Timestamp]] by hour of the day
da: [[Timestamp]] efter time på dagen

en: A look at the [[this]]
da: Et kig på [[this]]

en: Bottom 5 per category
da: Nederste 5 per kategori

en: Number of orders
da: Antal ordrer

en: Event growth
da: Begivenhedsvækst

en: Total [[GenericTable]]
da: I alt [[GenericTable]]

en: Income growth
da: Indkomstvækst

en: Top 10 countries by sales in the last 30 days
da: Top 10 lande efter salg inden for de sidste 30 dage

en: [[this]] by month of the year
da: [[this]] efter måned i året

en: Transactions per day of the week
da: Transaktioner pr. ugedag

en: Sessions by device type
da: Sessioner efter enhedstype

en: Transactions per country
da: Transaktioner pr. land

en: Join date by quarter of the year
da: Tilmeldingsdato efter kvartal af året

en: Events per hour of the day
da: Begivenheder pr. time på dagen

en: Bottom 5 [[this]]
da: Bund 5 [[this]]

en: [[Timestamp]] by day of the month
da: [[Timestamp]] efter dag i måneden

en: Null values
da: Nulværdier

en: Total events
da: Begivenheder i alt

en: A look at [[GenericTable]] across your [[this]], and how it changes over time.
da: Et kig på [[GenericTable]] på tværs af dit [[this]], og hvordan det ændrer sig over tid.

en: [[this]] per [[GenericCategoryMedium]]
da: [[this]] pr. [[GenericCategoryMedium]]

en: How the [[this]] changes with time
da: Hvordan [[this]] ændrer sig med tiden

en: How they compare by seasonality
da: Hvordan de sammenligner efter sæsonbestemthed

en: Average income per transaction
da: Gennemsnitlig indkomst pr. transaktion

en: [[this]] per country
da: [[this]] pr. land

en: Income per state
da: Indkomst pr. stat

en: A closer look at your [[this]]
da: Et nærmere kig på din [[this]]

en: How [[GenericNumber]] is distributed
da: Hvordan [[GenericNumber]] er fordelt

en: [[Timestamp]] by quarter of year
da: [[Timestamp]] efter kvartal af året

en: Events per country
da: Begivenheder pr. land

en: Weekdays when [[this.short-name]] were added
da: Ugedage, hvor [[this.short-name]] blev tilføjet

en: Months when [[this.short-name]] were added
da: Måneder, hvor [[this.short-name]] blev tilføjet

en: How they compare across different categories
da: Hvordan de sammenligner på tværs af forskellige kategorier

en: New users per source in the last 30
da: Nye brugere pr. kilde inden for de seneste 30

en: Events per quarter of the year
da: Begivenheder pr. kvartal af året

en: Heres a quick look at your [[this]]
da: Her er et hurtigt kig på din [[this]]

en: Days when [[this.short-name]] were added
da: Dage, hvor [[this.short-name]] blev tilføjet

en: Total orders per source
da: Samlede ordrer pr. kilde

en: [[this]] by quarter of the year
da: [[this]] efter kvartal af året

en: Events per [[GenericCategoryMedium]]
da: Begivenheder pr. [[GenericCategoryMedium]]

en: Events per state
da: Begivenheder pr. stat

en: Top landing pages
da: Top landingssider

en: Heres a closer look at your [[this]] over time
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] over tid

en: Sum of [[this]] by [[Country]]
da: Summen af [[this]] efter [[Country]]

en: States that are performing best
da: Stater, der klarer sig bedst

en: Created At by month of the year
da: Oprettet efter måned af året

en: Sum of [[this]] by [[State]]
da: Summen af [[this]] af [[State]]

en: Sum of [[GenericNumber]] per [[this]]
da: Summen af [[GenericNumber]] pr. [[this]]

en: Events by coordinates
da: Begivenheder efter koordinater

en: Top referral pages
da: Top henvisningssider

en: An exploration of your users to get you started.
da: En udforskning af dine brugere for at komme i gang.

en: An overview of your [[this]] and how its distributed across time, place, and categories.
da: En oversigt over dit [[this]] og hvordan det er fordelt på tværs af tid, sted og kategorier.

en: Average income per state
da: Gennemsnitlig indkomst pr. stat

en: [[this]] by [[GenericCategoryMedium]]
da: [[this]] af [[GenericCategoryMedium]]

en: Total transactions
da: Samlede transaktioner

en: [[this.short-name]] that have joined over time
da: [[this.short-name]], der er kommet med over tid

en: The [[this]] by location
da: [[this]] efter placering

en: Events per month of the year
da: Arrangementer per måned i året

en: [[this]] by [[GenericNumber]]
da: [[this]] af [[GenericNumber]]

en: Quarters when [[this.short-name]] were added
da: Kvarter, hvor [[this.short-name]] blev tilføjet

en: How these [[this.short-name]] are distributed
da: Hvordan disse [[this.short-name]] er fordelt

en: [[this.short-name]] by [[GenericNumber]]
da: [[this.short-name]] af [[GenericNumber]]

en: Where users are coming from
da: Hvor brugerne kommer fra

en: [[this]] comparisons and correlations
da: [[this]] sammenligninger og sammenhænge

en: Total income
da: Total indkomst

en: Total income per month
da: Samlet indkomst pr. måned

en: Number of users per source
da: Antal brugere pr. kilde

en: Transactions per state
da: Transaktioner pr. stat

en: [[this]] by [[Timestamp]]
da: [[this]] af [[Timestamp]]

en: New users per source in the last 30 days
da: Nye brugere pr. kilde inden for de seneste 30 dage

en: Join date by day of the month
da: Tilmeldingsdato efter dag i måneden

en: Average discount %
da: Gennemsnitlig rabat %

en: Autogenerated metrics about [[GenericTable]].
da: Autogenererede metrics om [[GenericTable]].

en: [[this]] per day of the month
da: [[this]] pr. dag i måneden

en: Total sessions in each country
da: Samlet antal sessioner i hvert land

en: Transactions per month of the year
da: Transaktioner pr. måned af året

en: Sales per product
da: Salg pr. produkt

en: Users in each country
da: Brugere i hvert land

en: [[this]] by hour of the day
da: [[this]] efter time på dagen

en: Events in the last 30 days
da: Begivenheder inden for de seneste 30 dage

en: Transactions per source
da: Transaktioner pr. kilde

en: Where youve acquired your users
da: Hvor du har erhvervet dine brugere

en: How they compare acrosss location
da: Hvordan de sammenligner på tværs af placering

en: [[this]] per product
da: [[this]] pr. produkt

en: [[this]] per month of the year
da: [[this]] pr. måned af året

en: Per country
da: pr. land

en: A deeper look at how different countries are performing for you.
da: Et dybere kig på, hvordan forskellige lande klarer sig for dig.

en: Sales per state
da: Salg pr. stat

en: Events by [[GenericNumber]]
da: Begivenheder af [[GenericNumber]]

en: Sales per product [[ProductCategoryMedium]]
da: Salg pr. produkt [[ProductCategoryMedium]]

en: User acquisition by country
da: Brugerhvervelse efter land

en: [[this]] per source
da: [[this]] pr. kilde

en: [[this]] by day of the week
da: [[this]] efter ugedag

en: Days of the month when [[this.short-name]] joined
da: Dage i måneden, hvor [[this.short-name]] tiltrådte

en: Heres an overview of the people in your [[this]]
da: Her er en oversigt over personerne i din [[this]]

en: How [[GenericTable]] are distributed across this time field, and if it has any seasonal patterns.
da: Hvordan [[GenericTable]] er fordelt på tværs af dette tidsfelt, og om det har nogle sæsonbestemte mønstre.

en: Overview
da: Oversigt

en: How this metric is distributed across different categories
da: Hvordan denne metric er fordelt på forskellige kategorier

en: [[this.short-name]] per state
da: [[this.short-name]] pr. stat

en: Weekdays when [[this.short-name]] joined
da: Hverdage, hvor [[this.short-name]] tiltrådte

en: Hours when [[this.short-name]] joined
da: Timer, hvor [[this.short-name]] tiltrådte

en: Total income by month
da: Samlet indkomst pr. måned

en: A breakdown of your [[this]] over time, and its min, max, average and more.
da: En opdeling af dit [[this]] over tid og dets min, maks, gennemsnit og mere.

en: Average quantity per state
da: Gennemsnitlig mængde pr. stat

en: How they compare by across different numbers
da: Hvordan de sammenligner på tværs af forskellige tal

en: New users per country in the last 30 days
da: Nye brugere pr. land inden for de seneste 30 dage

en: Transactions over time
da: Transaktioner over tid

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]]
da: [[this]] pr. [[GenericCategorySmall]]

en: Some breakdown
da: Noget sammenbrud

en: Average of [[this]] by [[State]]
da: Gennemsnit af [[this]] efter [[State]]

en: Transactions per quarter of the year
da: Transaktioner pr. kvartal af året

en: By coordinates
da: Efter koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] by products
da: Her er et nærmere kig på dine [[this]] efterprodukter

en: [[this]] per quarter of the year
da: [[this]] pr. kvartal af året

en: Heres an overview of your [[this]] data from Google Analytics
da: Her er en oversigt over dine [[this]] data fra Google Analytics

en: Quarters when [[this.short-name]] joined
da: Kvarter, hvor [[this.short-name]] sluttede sig til

en: New [[this.short-name]] in the last 30 days
da: Ny [[this.short-name]] inden for de sidste 30 dage

en: Total sessions by desktop, mobile, or tablet
da: Samlet antal sessioner på computer, mobil eller tablet

en: Indepth example
da: Dybtgående eksempel

en: Average income per source
da: Gennemsnitlig indkomst pr. kilde

en: [[Timestamp]] by day of week
da: [[Timestamp]] efter ugedag

en: Heres a closer look at your [[this]]
da: Her er et nærmere kig på din [[this]]

en: Heres a closer look at your [[this]] field
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] felt

en: Summary
da: Resumé

en: How the [[this]] is distributed geographically
da: Hvordan [[this]] er fordelt geografisk

en: The pages with the most pageviews
da: Siderne med flest sidevisninger

en: How [[Number1]] is correlated with [[Number2]]
da: Hvordan [[Number1]] er korreleret med [[Number2]]

en: Top 10 states by sales in the last 30 days
da: Top 10 stater efter salg inden for de seneste 30 dage

en: Top 10 states by sales
da: Top 10 stater efter salg

en: Where these transactions happened
da: Hvor disse transaktioner fandt sted

en: Top 10 countries by sales
da: Top 10 lande efter salg

en: Sales by state
da: Salg efter stat

en: Where most of your sessions originate from
da: Hvor de fleste af dine sessioner stammer fra

en: Top acquisition channels
da: Topindkøbskanaler

en: These [[this.short-name]] across time
da: Disse [[this.short-name]] gennem tiden

en: Average quantity
da: Gennemsnitlig mængde

en: Sales per source
da: Salg pr. kilde

en: Average income per country
da: Gennemsnitlig indkomst pr. land

en: How [[this]] is distributed
da: Hvordan [[this]] er fordelt

en: Distinct [[FK]]
da: Distinkt [[FK]]

en: How these transactions are distributed
da: Hvordan disse transaktioner er fordelt

en: Per state
da: Per stat

en: Count of [[GenericCategoryMedium]] by [[this]]
da: Antal af [[GenericCategoryMedium]] af [[this]]

en: A look at your [[this]]
da: Et kig på din [[this]]

en: [[GenericNumber]] by [[this]]
da: [[GenericNumber]] af [[this]]

en: Sum of [[GenericNumber]] by [[this]]
da: Summen af [[GenericNumber]] af [[this]]

en: A look at your [[this]] table
da: Et kig på dit [[this]] bord

en: How many [[GenericTable]] there are per state, and how each state is represented across other categories.
da: Hvor mange [[GenericTable]] der er pr. stat, og hvordan hver stat er repræsenteret på tværs af andre kategorier.

en: Most-viewed pages
da: Mest sete sider

en: Example exploration
da: Eksempel udforskning

en: Sales vs. rating
da: Salg vs. rating

en: [[this]] per hour of the day
da: [[this]] pr. time på dagen

en: Where your [[this.short-name]] are
da: Hvor din [[this.short-name]] er

en: These are the same for all your [[this.short-name]]
da: Disse er de samme for alle dine [[this.short-name]]

en: Events by different categories
da: Begivenheder efter forskellige kategorier

en: Where these [[this.short-name]] are
da: Hvor disse [[this.short-name]] er

en: Over time
da: Over tid

en: A summary of the events in your [[this]] table
da: En oversigt over begivenhederne i din [[this]] tabel

en: Transactions per source over time
da: Transaktioner pr. kilde over tid

en: How the [[this]] is distributed
da: Hvordan [[this]] er fordelt

en: Total income per source
da: Samlet indkomst pr. kilde

en: Total [[this.short-name]]
da: I alt [[this.short-name]]

en: Some metrics we found about your transactions.
da: Nogle metrics, vi fandt om dine transaktioner.

en: How your different products are performing.
da: Hvordan dine forskellige produkter klarer sig.

en: Where these events are happening
da: Hvor disse begivenheder finder sted

en: Which US states are bringing you the most business.
da: Hvilke amerikanske stater giver dig mest forretning.

en: How they compare across time
da: Hvordan de sammenligner sig over tid

en: Average transaction income per month
da: Gennemsnitlig transaktionsindkomst pr. måned

en: Average quantity per month
da: Gennemsnitlig mængde pr. måned

en: Seasonal patterns in the [[this]]
da: Sæsonbestemte mønstre i [[this]]

en: Events over time
da: Begivenheder over tid

en: Orders and income per source
da: Ordrer og indtægter pr. kilde

en: Transactions per hour of the day
da: Transaktioner pr. time på dagen

en: Where most of your traffic is coming from.
da: Hvor det meste af din trafik kommer fra.

en: Heres a quick look at the [[this]]
da: Her er et hurtigt kig på [[this]]

en: It looks like your [[this]] has transactions, so heres a look at them
da: Det ser ud til, at din [[this]] har transaktioner, så her er et kig på dem

en: Average discount per month
da: Gennemsnitlig rabat om måneden

en: [[Timestamp]] by month of the year
da: [[Timestamp]] efter måned i året

en: [[this]] per [[GenericCategorySmall]] over time
da: [[this]] pr. [[GenericCategorySmall]] over tid

en: Distribution by coordinates
da: Fordeling efter koordinater

en: Sales by source
da: Salg efter kilde

en: Sales for each product category
da: Salg for hver produktkategori

en: A closer look at the metrics and dimensions used in this saved question.
da: Et nærmere kig på de metrics og dimensioner, der bruges i dette gemte spørgsmål.

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryMedium]]
da: [[this.short-name]] pr. [[GenericCategoryMedium]]

en: Sales per product [[ProductCategoryLarge]]
da: Salg pr. produkt [[ProductCategoryLarge]]

en: Average quantity per country
da: Gennemsnitlig mængde pr. land

en: [[this.short-name]] per [[GenericCategoryLarge]]
da: [[this.short-name]] pr. [[GenericCategoryLarge]]

en: Heres a closer look at your [[this]] per source
da: Her er et nærmere kig på din [[this]] pr. kilde

en: Events per day of the month
da: Begivenheder pr. dag i måneden

en: If youre into correlations, this is the x-ray for you.
da: Hvis du er til korrelationer, er dette røntgenbilledet for dig.

en: Sessions by Country
da: Sessioner efter land

en: Some interesting metrics about your GA stats to get you started.
da: Nogle interessante metrics om dine GA-statistikker for at komme i gang.

en: [[this]] per state
da: [[this]] pr. stat

en: [[Timestamp]] by quarter of the year
da: [[Timestamp]] efter kvartal af året

en: How its distributed across time and other categories.
da: Hvordan det er fordelt på tværs af tid og andre kategorier.

en: A look at your events over time and by several categories.
da: Et kig på dine begivenheder over tid og efter flere kategorier.

en: [[GenericTable]] per [[this]]
da: [[GenericTable]] pr. [[this]]

en: Average quantity per source
da: Gennemsnitlig mængde pr. kilde

en: Top 5 per category
da: Top 5 pr kategori

en: Events per day of the week
da: Begivenheder pr. ugedag

en: New [[this.short-name]] per month
da: Nyt [[this.short-name]] om måneden

en: Top performers
da: Top performere

en: Transactions in the last 30 days
da: Transaktioner inden for de seneste 30 dage

en: [[GenericTable]] by [[this]]
da: [[GenericTable]] af [[this]]

en: Overview of your [[this]] data from Google Analytics
da: Oversigt over dine [[this]] data fra Google Analytics

en: Created At by hour of the day
da: Oprettet efter time på dagen

en: Sales by month
da: Salg pr. måned

en: How the [[this]] is distributed across categories
da: Hvordan [[this]] er fordelt på tværs af kategorier

en: [[Timestamp]] by month of year
da: [[Timestamp]] efter måned i året

en: How many total sessions vs. how many individual users you had each day.
da: Hvor mange sessioner i alt kontra hvor mange individuelle brugere du havde hver dag.

en: How this metric is distributed across different numbers
da: Hvordan denne metric er fordelt på forskellige tal

en: Sessions by page where the session began
da: Sessioner for side, hvor sessionen begyndte

en: Distinct values
da: Særskilte værdier

en: Hours when [[this.short-name]] were added
da: Timer, hvor [[this.short-name]] blev tilføjet

en: [[Timestamp]] by day of the week
da: [[Timestamp]] efter ugedag

en: [[GenericNumber]] over time
da: [[GenericNumber]] over tid

en: Heres an overview of your [[this]]
da: Her er en oversigt over dit [[this]]

en: [[this.short-name]] by coordinates
da: [[this.short-name]] efter koordinater

en: Heres a closer look at your [[this]] per state
da: Her er et nærmere kig på din [[this]] pr. stat

en: Created At by day of the month
da: Oprettet efter dag i måneden

en: Sales by coordinates
da: Salg efter koordinater

en: New [[this.short-name]] over time
da: Ny [[this.short-name]] over tid

en: Join date by hour of the day
da: Deltag dato efter time på dagen

en: [[Timestamp]] by hour of day
da: [[Timestamp]] efter time på dagen

en: Sessions and unique users per day
da: Sessioner og unikke brugere pr. dag

en: Events per [[GenericCategoryLarge]]
da: Begivenheder pr. [[GenericCategoryLarge]]

en: How they compare by distribution
da: Hvordan de sammenligner efter fordeling

en: Income per country
da: Indkomst pr. land

en: Heres a closer look at your [[this]] per country
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] pr. land

en: Sales by product [[ProductCategory]]
da: Salg efter produkt [[ProductCategory]]

en: [[this]] per [[GenericCategoryLarge]], bottom 5
da: [[this]] pr. [[GenericCategoryLarge]], bund 5

en: [[this.short-name]] added in the last 30 days
da: [[this.short-name]] tilføjet inden for de sidste 30 dage

en: Per [[Source]]
da: Per [[Kilde]]

en: Average item quantity per month
da: Gennemsnitlig varemængde pr. måned

en: The number of [[GenericTable]] per country, and how each country is represented in different categories.
da: Antallet af [[GenericTable]] pr. land, og hvordan hvert land er repræsenteret i forskellige kategorier.

en: [[this]] per day of the week
da: [[this]] pr. dag i ugen

en: Average qunatity per source
da: Gennemsnitlig mængde pr. kilde

en: [[this.short-name]] by [[Timestamp]]
da: [[this.short-name]] af [[Timestamp]]

en: Summary statistics
da: Sammenfattende statistik

en: Sales per month
da: Salg om måneden

en: [[GenericNumber]] by join date
da: [[GenericNumber]] efter tilmeldingsdato

en: Average of [[this]] by [[Country]]
da: Gennemsnit af [[this]] efter [[Country]]

en: [[this]] over time
da: [[this]] over tid

en: Join date by day of the week
da: Tilmeldingsdato efter ugedag

en: We crunched the numbers for your [[this]]
da: Vi fik tal på din [[this]]

en: Months when [[this.short-name]] joined
da: Måneder, hvor [[this.short-name]] tiltrådte

en: Unable to parse resource `{0}` as JSON
da: Kan ikke parse ressource '{0}' som JSON

en: Unable to find JSON via relative path `{0}`
da: Kan ikke finde JSON via den relative sti '{0}'

en: Connection to host timed out for URL `{0}`
da: Forbindelsen til værten fik timeout for URL '{0}'

en: Unable to connect to unknown host at URL `{0}`
da: Kan ikke oprette forbindelse til ukendt vært på URL '{0}'

en: Unable to connect to host at URL `{0}`
da: Kan ikke oprette forbindelse til værten på URL '{0}'

en: Connection refused by host at for URL `{0}`
da: Forbindelse nægtet af værten på for URL '{0}'

en: Unable to retrieve resource at URL `{0}`
da: Kan ikke hente ressource på URL '{0}'

en: Unable to parse resource at URL `{0}` as JSON
da: Kan ikke parse ressource på URL '{0}' som JSON

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication: {0}
da: Problem med at oprette forbindelse til LDAP-server, vil falde tilbage til lokal godkendelse: {0}

en: BigQuery statements can''t be parameterized!
da: BigQuery-udsagn kan ikke parametreres!

en: WARNING: Druid does not allow limitSpec in time series queries. Ignoring the LIMIT clause.
da: ADVARSEL: Druid tillader ikke limitSpec i tidsserieforespørgsler. Ignorerer LIMIT-klausulen.

en: Invalid Snowflake connection details: missing DB name.
da: Ugyldige Snowflake-forbindelsesoplysninger: manglende DB-navn.

en: We’d love your feedback.
da: Vi vil meget gerne have din feedback.

en: It looks like Metabase wasn’t quite a match for you.
da: Det ser ud til, at Metabase ikke helt var et match for dig.

en: Would you mind taking a fast 5 question survey to help the Metabase team understand why and make things better in the future?
da: Kunne du tænke dig at tage en hurtig undersøgelse med 5 spørgsmål for at hjælpe Metabase-teamet med at forstå hvorfor og gøre tingene bedre i fremtiden?

en: We hope you''ve been enjoying Metabase.
da: Vi håber, du har nydt Metabase.

en: Would you mind taking a fast 6 question survey to tell us how it’s going?
da: Kunne du tænke dig at tage en hurtig undersøgelse med 6 spørgsmål for at fortælle os, hvordan det går?

en: {0} created a Metabase account
da: {0} oprettede en Metabase-konto

en: {0} accepted their Metabase invite
da: {0} accepterede deres Metabase-invitation

en: [Metabase] Password Reset Request
da: [Metabase] Anmodning om nulstilling af adgangskode

en: [Metabase] Notification
da: [Metabase] Meddelelse

en: [Metabase] Help make Metabase better.
da: [Metabase] Hjælp med at gøre Metabase bedre.

en: [Metabase] Tell us how things are going.
da: [Metabase] Fortæl os, hvordan det går.

en: Error: query''s source query has not been resolved. You probably need to `preprocess` the query first.
da: Fejl: forespørgslens kildeforespørgsel er ikke blevet løst. Du skal sandsynligvis 'forbehandle' forespørgslen først.

en: Don't know what to do with:
da: Ved ikke hvad jeg skal gøre med:

en: Don't know how to wrap:
da: Ved ikke hvordan man pakker:

en: Failed setting `query-caching-max-kb` to {0}.
da: Mislykket indstilling af `query-caching-max-kb` til {0}.

en: Values greater than {1} are not allowed.
da: Værdier større end {1} er ikke tilladt.

note: we need the Database instance no matter what (in order to compare details hash with cached value) passed in look up by ID
en: Database {0} does not exist.
da: Databasen {0} eksisterer ikke.

en: Error: Database is not present in the Query Processor Store.
da: Fejl: Databasen er ikke til stede i forespørgselsprocessorlageret.

en: Invalid embedding-secret-key! Secret key must be a hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string).
da: Ugyldig indlejring-hemmelig-nøgle! Den hemmelige nøgle skal være en hexadecimalkodet 256-bit nøgle (dvs. en streng på 64 tegn).

en: JWT is missing `alg`.
da: JWT mangler 'alg'.

en: JWT `alg` cannot be `none`.
da: JWT 'alg' kan ikke være 'ingen'.

en: The embedding secret key has not been set.
da: Den hemmelige indlejringsnøgle er ikke indstillet.

en: Token is missing value for keypath
da: Token mangler værdi for nøglesti

en: In-depth example
da: Uddybende eksempel

en: Key
da: Nøgle

en: Class
da: Klasse

en: Triggers
da: Udløsere

en: View triggers
da: Se triggere

en: Scheduler Info
da: Planlagt info

en: Priority
da: Prioritet

en: Last Fired
da: Sidst fyret

en: Next Fire Time
da: Næste brandtid

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: End Time
da: Sluttid

en: Final Fire Time
da: Endelig brandtid

en: May Fire Again?
da: Må ild igen?

en: Triggers for {0}
da: Udløsere for {0}

en: Tasks
da: Opgaver

en: Duplicated {0}
da: Duplikeret {0}

en: Duplicate this item
da: Dupliker denne vare

en: Archive this item
da: Arkiver dette element

en: Duplicate dashboard
da: Dublet dashboard

en: Duplicate "{0}"
da: Dublet "{0}"

en: Duplicate
da: Duplikere

en: Tomorrow
da: I morgen

en: This {0}
da: Denne {0}

en: Next {0}
da: Næste {0}

en: Previous {0}
da: Forrige {0}

en: Previous {0} {1}
da: Forrige {0} {1}

en: Next {0} {1}
da: Næste {0} {1}

en: Now
da: Nu

en: {0} {1} ago
da: {0} for {1} siden

en: {0} {1} from now
da: {0} {1} fra nu

en: Default period | Default periods
da[0]: Standardperiode
da[1]: Standardperioder

en: Minute of hour
da: Minut af time

en: Hour of day
da: Time på dagen

en: Day of week
da: ugedag

en: Day of month
da: Dag i måneden

en: Day of year
da: Dag på året

en: Week of year
da: Årets uge

en: Month of year
da: Årets måned

en: Quarter of year
da: Kvartal af året

en: {0} selection | {0} selections
da[0]: {0} valg
da[1]: {0} valgt

en: This
da: Det her

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Add a time
da: Tilføj et tidspunkt

en: Nothing to compare for the previous {0}.
da: Intet at sammenligne med den forrige {0}.

en: by {0}
da: af {0}

en: value must be a valid database engine.
da: værdi skal være en gyldig databasemotor.

en: Connection refused by host for URL `{0}`
da: Forbindelse nægtet af værten for URL '{0}'

en: Warning: Postgres connection string with `ssl=true` detected.
da: Advarsel: Postgres-forbindelsesstreng med `ssl=true` fundet.

en: You may need to add `?sslmode=require` to your application DB connection string.
da: Du skal muligvis tilføje `?sslmode=require` til din applikations DB-forbindelsesstreng.

en: If Metabase fails to launch, please add it and try again.
da: Hvis Metabase ikke starter, skal du tilføje den og prøve igen.

en: See https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for more details.
da: Se https://github.com/metabase/metabase/issues/8908 for flere detaljer.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recomended for production deployments.
da: ADVARSEL: Brug af Metabase med en H2-applikationsdatabase anbefales ikke til produktionsinstallationer.

en: For production deployments, we highly recommend using Postgres, MySQL, or MariaDB instead.
da: Til produktionsimplementeringer anbefaler vi stærkt at bruge Postgres, MySQL eller MariaDB i stedet.

en: If you decide to continue to use H2, please be sure to back up the database file regularly.
da: Hvis du beslutter dig for at fortsætte med at bruge H2, skal du sørge for at sikkerhedskopiere databasefilen regelmæssigt.

en: See https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for more information.
da: Se https://metabase.com/docs/latest/operations-guide/start.html#migrating-from-using-the-h2-database-to-mysql-or-postgres for mere information.

en: Unable to connect to Metabase {0} DB.
da: Kan ikke oprette forbindelse til Metabase {0} DB.

en: Error adding legacy SQL directive to BigQuery saved Question
da: Fejl ved tilføjelse af ældre SQL-direktiv til BigQuery gemt spørgsmål

en: Failed to notify {0} Database {1} updated
da: Kunne ikke give besked til {0} Database {1} opdateret

en: Loading driver {0} {1}
da: Indlæser driver {0} {1}

en: Load driver {0}
da: Indlæs driver {0}

en: Driver not registered after loading: {0}
da: Driver ikke registreret efter indlæsning: {0}

en: Error: attempting to change {0} property `:abstract?` from {1} to {2}.
da: Fejl: forsøger at ændre {0}-egenskaben `:abstract?` fra {1} til {2}.

en: Registered abstract driver {0}
da: Registreret abstrakt driver {0}

en: Registered driver {0}
da: Registreret chauffør {0}

en: (parents: {0})
da: (forældre: {0})

en: Initializing driver {0}...
da: Initialiserer driver {0}...

en: Reason:
da: Grund:

en: Invalid driver feature: {0}
da: Ugyldig driverfunktion: {0}

en: Invalid HoneySQL form:
da: Ugyldig HoneySQL-formular:

en: Closing connection pool for database {0} ...
da: Lukker forbindelsespuljen for databasen {0} ...

en: Error loading namespace
da: Fejl ved indlæsning af navneområde

en: Starting events listener:
da: Lytter til startbegivenheder:

en: Unexpected error listening on events
da: Uventet fejl under aflytning på begivenheder

en: Error syncing Database {0}
da: Fejl ved synkronisering af database {0}

en: Failed to process sync-database event.
da: Kunne ikke behandle synkroniseringsdatabasehændelse.

en: Bad nested-query-level: query does not have a source query
da: Dårligt indlejret-forespørgselsniveau: Forespørgslen har ikke en kildeforespørgsel

en: I don''t know how to `{0}`.
da: Jeg ved ikke, hvordan man `{0}`.

en: Here''s what I can do:
da: Her er hvad jeg kan gøre:

en: Error in Metabot command
da: Fejl i Metabot-kommandoen

en: Websocket associated with this Slack event is different from the websocket we're currently using.
da: Websocket, der er knyttet til denne Slack-begivenhed, er forskellig fra den websocket, vi bruger i øjeblikket.

en: FieldValues for Field {0} remain unchanged. Skipping...
da: Feltværdier for felt {0} forbliver uændrede. Springer over...

en: Unable to normalize:
da: Kan ikke normalisere:

en: Could not find matching Field ID for target:
da: Kunne ikke finde matchende felt-id for mål:

en: Metabase does not have permissions to write to plugins directory {0}
da: Metabase har ikke tilladelser til at skrive til plugins-biblioteket {0}

en: Metabase cannot use the plugins directory {0}
da: Metabase kan ikke bruge plugins-mappen {0}

en: Please make sure the directory exists and that Metabase has permission to write to it.
da: Sørg for, at mappen eksisterer, og at Metabase har tilladelse til at skrive til den.

en: You can change the directory Metabase uses for modules by setting the environment variable MB_PLUGINS_DIR.
da: Du kan ændre den mappe Metabase bruger til moduler ved at indstille miljøvariablen MB_PLUGINS_DIR.

en: Falling back to a temporary directory for now.
da: Falder tilbage til en midlertidig mappe for nu.

en: Metabase cannot write to temporary directory. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
da: Metabase kan ikke skrive til midlertidig mappe. Indstil MB_PLUGINS_DIR til en skrivbar mappe og genstart Metabase.

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 1.0+. You can delete it from the plugins directory.
da: spark-deps.jar er ikke længere nødvendig af Metabase 1.0+. Du kan slette det fra plugins-biblioteket.

en: Failied to initialize plugin {0}
da: Kunne ikke initialisere plugin {0}

en: Loading plugins in {0}...
da: Indlæser plugins i {0}...

en: Using Clojure base loader as shared context classloader: {0}
da: Brug af Clojure base loader som delt kontekst klasseindlæser: {0}

en: Setting current thread context classloader to shared classloader {0}...
da: Indstiller den aktuelle trådkontekstklasseindlæser til delt klasseindlæser {0}...

note: it's important that we deref the promise again here instead of using the one we just created because it is possible thru a race condition that somebody else delivered the promise before we did; in that case, Clojure ignores subsequent calls to `deliver`. Dereffing the promise guarantees that we'll g
en: Setting current thread context classloader to NEWLY CREATED classloader {0}...
da: Indstiller den aktuelle trådkontekstklasseindlæser til NYOPRETTET klasseindlæser {0}...

en: Added URL {0} to classpath
da: Føjede URL {0} til klassestien

en: Plugin {0} declares a dependency that Metabase does not understand: {1}
da: Plugin {0} erklærer en afhængighed, som Metabase ikke forstår: {1}

en: Refer to the plugin manifest reference for a complete list of valid plugin dependencies:
da: Se plugin-manifestreferencen for en komplet liste over gyldige plugin-afhængigheder:

en: Metabase cannot initialize plugin {0} due to required dependencies.
da: Metabase kan ikke initialisere plugin {0} på grund af nødvendige afhængigheder.

en: Class not found: {0}
da: Klasse ikke fundet: {0}

en: Plugin ''{0}'' depends on plugin ''{1}''
da: Plugin ''{0}'' afhænger af plugin ''{1}''

en: {0} dependency {1} satisfied? {2}
da: {0} afhængighed {1} tilfreds? {2}

en: Plugins with unsatisfied deps: {0}
da: Plugins med utilfredse deps: {0}

en: Extract file {0} -> {1}
da: Udpak fil {0} -> {1}

en: Resource does not exist.
da: Ressource findes ikke.

en: Loading plugin namespace {0}...
da: Indlæser plugin-navneområde {0}...

en: Dependencies satisfied; these plugins will now be loaded: {0}
da: Afhængigheder opfyldt; disse plugins vil nu blive indlæst: {0}

en: Registering JDBC proxy driver for {0}...
da: Registrerer JDBC proxy-driver for {0}...

en: Deregistering original JDBC driver {0}...
da: Afregistrerer original JDBC-driver {0}...

en: Default connection property {0} does not exist.
da: Standardforbindelsesegenskaben {0} eksisterer ikke.

en: Invalid connection property {0}: not a string or map.
da: Ugyldig forbindelsesegenskab {0}: ikke en streng eller kort.

note: ok, do the init steps listed in the plugin mainfest
en: Load lazy loading driver {0}
da: Indlæs doven indlæsningsdriver {0}

en: Cannot initialize plugin: missing required property `driver-name`
da: Kan ikke initialisere plugin: mangler påkrævet egenskab `driver-name`

en: Warning: plugin manifest for {0} does not include connection properties
da: Advarsel: plugin-manifest for {0} inkluderer ikke forbindelsesegenskaber

note: finally, register the Metabase driver
en: Registering lazy loading driver {0}...
da: Registrerer driver til doven indlæsning {0}...

en: Error running query for Card {0}
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel for kort {0}

en: Last week
da: Sidste uge

en: This week
da: Denne uge

en: Last month
da: Sidste måned

en: This month
da: Denne måned

en: Last quarter
da: Sidste kvarter

en: This quarter
da: Dette kvartal

en: Last year
da: Sidste år

en: This year
da: Dette år

en: *driver* is unbound.
da: *chauffør* er ubundet.

en: Error syncing Fields for Table ''{0}''
da: Fejl ved synkronisering af felter for tabel ''{0}''

en: Hash of {0} matches stored hash, skipping Fields sync
da: Hash af {0} matcher gemt hash og springer feltsynkronisering over

en: Field
da: Mark

en: Error checking if Fields {0} need to be created or reactivated
da: Fejl ved kontrol af, om felterne {0} skal oprettes eller genaktiveres

en: Marking Field ''{0}'' as inactive.
da: Markerer feltet ''{0}'' som inaktivt.

en: Error retiring {0}
da: Fejl ved tilbagetrækning af {0}

en: Database type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Databasetypen for {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Base type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Basistypen for {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Special type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Særlig type {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Comment has been added for {0}.
da: Kommentar er blevet tilføjet til {0}.

en: Stopping Quartz Scheduler {0}
da: Stopper Quartz Scheduler {0}

en: Starting Quartz Scheduler {0}
da: Start af Quartz Scheduler {0}

en: Error loading tasks namespace {0}
da: Fejl ved indlæsning af opgavenavneområde {0}

note: don't bother logging namespace for now, maybe in the future if there's tasks of the same name in multiple namespaces we can log it
en: Initializing task {0}
da: Initialiserer opgave {0}

en: Error initializing task {0}
da: Fejl ved initialisering af opgave {0}

en: Problem sending abandonment email
da: Problem med at sende afbrydelses-e-mail

en: Sending anonymous usage stats.
da: Sender anonym brugsstatistik.

en: Error sending anonymous usage stats
da: Fejl ved afsendelse af anonym brugsstatistik

en: Error sending Pulse {0}
da: Fejl ved afsendelse af puls {0}

en: Sending scheduled pulses...
da: Sender planlagte pulser...

en: SendPulses task failed
da: SendPulses opgave mislykkedes

en: Failed to scheduler tasks for Database {0}
da: Kunne ikke planlægge opgaver for databasen {0}

en: Cleaning up task history
da: Oprydning af opgavehistorik

en: Task history cleanup successful, rows were deleted
da: Oprydning af opgavehistorik lykkedes, rækker blev slettet

en: Task history cleanup successful, no rows were deleted
da: Oprydning af opgavehistorik lykkedes, ingen rækker blev slettet

en: Checking for new Metabase version info.
da: Søger efter oplysninger om nye Metabase-versioner.

en: Error fetching version info
da: Fejl ved hentning af versionsoplysninger

en: Maximum memory available to JVM: {0}
da: Maksimal hukommelse tilgængelig for JVM: {0}

en: Not something with an ID: {0}
da: Ikke noget med et id: {0}

en: [[CreateDate]] by month of the year
da: [[CreateDate]] efter måned i året

en: Here's a quick look at your [[this]]
da: Her er et hurtigt kig på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by hour of the day
da: [[CreateTimestamp]] efter time på dagen

en: Where you've acquired your users
da: Hvor du har fået dine brugere

en: How it's distributed across time and other categories.
da: Hvordan det er fordelt på tværs af tid og andre kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]] per source
da: Her er et nærmere kig på din [[this]] pr. kilde

en: Here's a quick look at the [[this]]
da: Her er et hurtigt kig på [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the month
da: [[CreateTimestamp]] efter dag i måneden

en: Here's an overview of the people in your [[this]]
da: Her er en oversigt over personerne i din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by quarter of the year
da: [[CreateTimestamp]] efter kvartal af året

en: How they compare across location
da: Hvordan de sammenligner på tværs af placering

en: Here's a closer look at your [[this]] by products
da: Her er et nærmere kig på dine [[this]] efter-produkter

en: [[CreateTimestamp]] by month of the year
da: [[CreateTimestamp]] efter måned i året

en: An overview of your [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
da: En oversigt over dit [[this]] og hvordan det er fordelt på tværs af tid, sted og kategorier.

en: Here's a closer look at your [[this]]
da: Her er et nærmere kig på din [[this]]

en: [[CreateTimestamp]] by day of the week
da: [[CreateTimestamp]] efter ugedag

en: Here's an overview of your [[this]] data from Google Analytics
da: Her er en oversigt over dine [[this]] data fra Google Analytics

en: Here's an overview of your [[this]]
da: Her er en oversigt over dit [[this]]

en: Here's a closer look at your [[this]] field
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] felt

en: Here's a closer look at your [[this]] per country
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] pr. land

en: If you're into correlations, this is the x-ray for you.
da: Hvis du er til korrelationer, er dette røntgenbilledet for dig.

en: [[CreateDate]] by day of the week
da: [[CreateDate]] efter ugedag

en: It looks like your [[this]] has transactions, so here's a look at them
da: Det ser ud til, at din [[this]] har transaktioner, så her er et kig på dem

en: Here's a closer look at your [[this]] per state
da: Her er et nærmere kig på din [[this]] pr. stat

en: [[CreateDate]] by day of the month
da: [[CreateDate]] efter dag i måneden

en: [[CreateTime]] by hour of the day
da: [[CreateTime]] efter time på dagen

en: Here's a closer look at your [[this]] over time
da: Her er et nærmere kig på dit [[this]] over tid

en: [[CreateDate]] by quarter of the year
da: [[CreateDate]] efter kvartal af året

en: Edit user
da: Rediger bruger

en: New user
da: Ny bruger

en: Reset password
da: Nulstille kodeord

en: Deactivate user
da: Deaktiver bruger

en: Reactivate {0}?
da: Vil du genaktivere {0}?

en: We couldn’t send them an email invitation, so make sure to tell them to log in using {0} and this password we’ve generated for them:
da: Vi kunne ikke sende dem en e-mailinvitation, så sørg for at bede dem om at logge ind med {0} og denne adgangskode, vi har genereret til dem:

en: collection
da: kollektion

en: collections
da: samlinger

en: First name is required
da: Fornavn er påkrævet

en: Must be 100 characters or less
da: Skal være på 100 tegn eller færre

en: Last name is required
da: Efternavn er påkrævet

en: Email is required
da: E-mail er påkrævet

en: Items you archive will appear here.
da: Elementer, du arkiverer, vises her.

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Sum of all values
da: Summen af alle værdier

en: See all distinct values
da: Se alle forskellige værdier

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started
da: Gennemse indholdet af dine databaser, tabeller og kolonner. Vælg en database for at komme i gang

en: Card results metadata passed in to API is VALID. Thanks!
da: Metadata for kortresultater, der sendes til API, er GYLDIG. Tak!

en: Card results metadata passed in to API is INVALID. Running query to fetch correct metadata.
da: Metadata for kortresultater, der sendes til API, er Ugyldige. Kører forespørgsel for at hente korrekte metadata.

en: Card results metadata passed in to API is  ISSING. Running query to fetch correct metadata.
da: Metadata for kortresultater, der sendes til API, er ISSING. Kører forespørgsel for at hente korrekte metadata.

en: {0} was autocorrected to {1}
da: {0} blev automatisk rettet til {1}

en: DELETE /api/metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/metric/:id.
da: SLET /api/metrisk/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens 'arkiverede' værdi via PUT /api/metric/:id.

en: DELETE /api/segment/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/segment/:id.
da: DELETE /api/segment/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens 'arkiverede' værdi via PUT /api/segment/:id.

en: Value of is_superuser must correspond to presence of Admin group ID in group_ids.
da: Værdien af is_superuser skal svare til tilstedeværelsen af administratorgruppe-id'et i group_ids.

en: Unexpected error writing keepalive characters
da: Uventet fejl ved skrivning af keepalive-tegn

en: Unexpected output in async API response
da: Uventet output i asynkron API-svar

en: starting streaming response
da: starter streaming svar

en: Output chan closed, canceling keepalive request.
da: Output chan lukket, annullerer keepalive anmodning.

en: Async response finished, closing channels.
da: Asynkronsvar afsluttet, kanaler lukkes.

en: No response after waiting {0}. Canceling request.
da: Intet svar efter at have ventet {0}. Annullerer anmodning.

en: Input channel unexpectedly closed.
da: Inputkanal lukket uventet.

en: f finished, permit will be returned
da: Hvis du er færdig, vil tilladelsen blive returneret

en: request canceled, permit will be returned
da: anmodning annulleret, tilladelse vil blive returneret

en: Unexpected error attempting to run function after obtaining permit
da: Uventet fejl ved forsøg på at køre funktionen efter opnåelse af tilladelse

en: Not running pending function call: output channel already closed.
da: Kører ikke afventende funktionskald: udgangskanal allerede lukket.

en: Current thread already has a permit for {0}, will not wait to acquire another
da: Den aktuelle tråd har allerede en tilladelse til {0}, vil ikke vente med at anskaffe en anden

en: Output channel closed, will skip running {0}.
da: Outputkanal lukket, vil springe over at køre {0}.

en: Running {0} on separate thread...
da: Kører {0} i separat tråd...

en: Caught error running {0}
da: Fejl ved kørsel af {0}

en: Request canceled, canceling future
da: Anmodning annulleret, annullerer fremtid

en: Closing old connection pool for database {0} ...
da: Lukker gammel forbindelsespulje for databasen {0} ...

en: Here''s your {0} most recent cards:
da: Her er dine {0} seneste kort:

en: Could you be a little more specific, or use the ID? I found these cards with names that matched:
da: Kunne du være lidt mere specifik eller bruge ID'et? Jeg fandt disse kort med navne, der matchede:

note: Searching by ID
en: Card {0} not found.
da: Kort {0} blev ikke fundet.

en: Exception in API call
da: Undtagelse i API-kald

en: Request canceled before finishing.
da: Anmodningen blev annulleret før den er færdig.

en: Metabase only supports JSON requests.
da: Metabase understøtter kun JSON-anmodninger.

en: Make sure you set a 'Content-Type: application/json' header.
da: Sørg for at angive en 'Content-Type: application/json'-header.

en: Setting Metabase site URL to {0}
da: Indstilling af webadresse for metabasewebsted til {0}

en: Error scheduling tasks for DB
da: Fejl ved planlægning af opgaver for DB

en: Error unscheduling tasks for DB.
da: Fejl ved afbestilling af opgaver for DB.

en: {0} Database ''{1}'' sync/analyze schedules have changed!
da: {0} Database ''{1}'' tidsplaner for synkronisering/analyse er ændret!

en: Sync metadata was: ''{0}'' is now: ''{1}''
da: Synkroniseringsmetadata var: ''{0}'' er nu: ''{1}''

en: Cache FieldValues was: ''{0}'', is now: ''{1}''
da: Cache FieldValues var: ''{0}'', er nu: ''{1}''

en: You cannot update the creator_id of a Metric.
da: Du kan ikke opdatere creator_id for en metric.

en: MetaBot can only have Collection permissions.
da: MetaBot kan kun have samlingstilladelser.

en: Failed to grant permissions
da: Kunne ikke give tilladelser

en: Changing permissions
da: Ændring af tilladelser

en: FROM:
da: FRA:

en: TO:
da: TIL:

en: You cannot update the creator_id of a Segment.
da: Du kan ikke opdatere creator_id for et segment.

en: Attempted to set Setting {0} to obfuscated value. Ignoring change.
da: Forsøgte at indstille indstillingen {0} til sløret værdi. Ignorerer forandring.

en: Using value of env var {0}
da: Brug af værdien af env var {0}

en: Adding User {0} to All Users permissions group...
da: Tilføjer bruger {0} til tilladelsesgruppen Alle brugere...

en: Adding User {0} to Admin permissions group...
da: Tilføjer bruger {0} til administratortilladelsesgruppe...

en: Query failure
da: Forespørgselsfejl

en: Maximum number of simultaneous queries to allow per connected Database.
da: Maksimalt antal samtidige forespørgsler, der kan tillades pr. tilsluttet database.

en: Timed out after {0} milliseconds.
da: Timeout efter {0} millisekunder.

en: Misfire Instruction
da: Fejltændingsinstruktion

en: Archive this?
da: Arkiver dette?

en: Learn about our data
da: Lær om vores data

en: Use DNS SRV when connecting
da: Brug DNS SRV ved tilslutning

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to 
    an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means,
    leave this disabled.
da: Brug af denne mulighed kræver, at den angivne vært er en FQDN. Hvis der oprettes forbindelse til
    en Atlas-klynge, skal du muligvis aktivere denne mulighed. Hvis du ikke ved, hvad det betyder,
    lad dette være deaktiveret.

en: Automatically run queries when doing simple filtering and summarizing
da: Kør automatisk forespørgsler, når du laver enkel filtrering og opsummering

en: When this is on Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
da: Når dette er aktiveret, vil Metabase automatisk køre forespørgsler, når brugere laver simple udforskninger med knapperne Opsummer og Filter, når de ser en tabel eller et diagram. Du kan slå dette fra, hvis forespørgslen i denne database er langsom. Denne indstilling påvirker ikke drill-throughs eller SQL-forespørgsler.

en: Learn about this database
da: Lær om denne database

en: Archive this dashboard?
da: Vil du arkivere dette betjeningspanel?

en: All results
da: Alle resultater

en: Our Analytics
da: Vores Analytics

en: Additive sum of all the values of a column.\ne.x. total revenue over time.
da: Additiv sum af alle værdierne i en kolonne.\ne.x. samlede omsætning over tid.

en: Additive count of the number of rows.\ne.x. total number of sales over time.
da: Additiv optælling af antallet af rækker.\ne.x. det samlede antal salg over tid.

en: record | records
da[0]: post
da[1]: poster

en: Browse Data
da: Gennemse data

en: Write SQL
da: Skriv SQL

en: Simple question
da: Simpelt spørgsmål

en: Pick some data, view it, and easily filter, summarize, and visualize it.
da: Vælg nogle data, se dem og filtrer, opsummer og visualiser dem nemt.

en: Custom question
da: Brugerdefineret spørgsmål

en: Use the advanced notebook editor to join data, create custom columns, do math, and more.
da: Brug den avancerede notesbogseditor til at samle data, oprette brugerdefinerede kolonner, lave matematik og meget mere.

en: Basic Metrics
da: Grundlæggende målinger

en: Custom…
da: Brugerdefinerede…

en: Add grouping
da: Tilføj gruppering

en: Pick a limit
da: Vælg en grænse

en: Show maximum
da: Vis maksimum

en: Get Preview
da: Få forhåndsvisning

en: Back to previous results
da: Tilbage til tidligere resultater

en: Sample values
da: Prøveværdier

en: Browse the contents of your databases, tables, and columns. Pick a database to get started.
da: Gennemse indholdet af dine databaser, tabeller og kolonner. Vælg en database for at komme i gang.

en: Visualize
da: Visualiser

en: Join data
da: Tilslut data

en: Custom column
da: Brugerdefineret kolonne

en: Summarize
da: Sammenfatte

en: Aggregate
da: Samlet

en: Breakout
da: Udbrud

en: Pick the metric you want to see
da: Vælg den metric, du vil se

en: Pick a column to group by
da: Vælg en kolonne at gruppere efter

en: Pick your starting data
da: Vælg dine startdata

en: Select None
da: Vælg Ingen

en: Select All
da: Vælg alle

en: Pick a table...
da: Vælg et bord...

en: Enter a limit
da: Indtast en grænse

en: Brackets around a {0} create an optional clause in the template. If "variable" is set, then the entire clause is placed into the template. If not, then the entire clause is ignored.
da: Paranteser omkring en {0} opretter en valgfri klausul i skabelonen. Hvis "variabel" er indstillet, placeres hele klausulen i skabelonen. Hvis ikke, ignoreres hele klausulen.

en: When using a Field Filter, the column name should not be included in the SQL. Instead, the variable should be mapped to a field in the side panel.
da: Når du bruger et feltfilter, skal kolonnenavnet ikke inkluderes i SQL. I stedet skal variablen tilknyttes et felt i sidepanelet.

en: View the native query
da: Se den oprindelige forespørgsel

en: Native query for this question
da: Native forespørgsel til dette spørgsmål

en: Convert this question to a native query
da: Konverter dette spørgsmål til en indbygget forespørgsel

en: SQL for this question
da: SQL til dette spørgsmål

en: Convert this question to SQL
da: Konverter dette spørgsmål til SQL

en: Get alerts
da: Få advarsler

en: Hide filters
da: Skjul filtre

en: Show filters
da: Vis filtre

en: Started from
da: Startede fra

en: {0} row | {0} rows
da[0]: {0} række
da[1]: {0} rækker

en: Show all rows
da: Vis alle rækker

en: Show {0}
da: Vis {0}

en: Showing first {0}
da: Viser første {0}

en: Showing {0}
da: Viser {0}

en: Summarized
da: Opsummeret

en: Hide editor
da: Skjul editor

en: Show editor
da: Vis redaktør

en: Pick the metric you'd like to see
da: Vælg den metric, du gerne vil se

en: {0} options
da: {0} muligheder

en: Choose a visualization
da: Vælg en visualisering

en: Filter by
da: Sorter efter

en: Summarize by
da: Opsummer ved

en: Group by
da: Grupper efter

en: Add a metric
da: Tilføj en metric

en: Profile
da: Profil

en: This is usually pretty fast but seems to be taking a while right now.
da: Dette er normalt ret hurtigt, men det ser ud til at tage et stykke tid lige nu.

en: Row
da: Række

en: Unknown Segment
da: Ukendt segment

en: Unknown Filter
da: Ukendt filter

en: Left outer join
da: Venstre ydre samling

en: Right outer join
da: Højre ydre samling

en: Inner join
da: Indre sammenføjning

en: Full outer join
da: Fuld ydre samling

en: Card results metadata passed in to API is MISSING. Running query to fetch correct metadata.
da: Metadata for kortresultater, der er sendt til API, MANGLER. Kører forespørgsel for at hente korrekte metadata.

en: Problem connecting to LDAP server, will fall back to local authentication
da: Problem med at oprette forbindelse til LDAP-server, vil falde tilbage til lokal godkendelse

en: Cannot create Database: cannot find driver {0}.
da: Kan ikke oprette database: kan ikke finde driveren {0}.

en: Query failed
da: Forespørgsel mislykkedes

en: Warning: {0} returned `nil`
da: Advarsel: {0} returnerede 'nil'.

en: Unexpected error writing result to output channel: already closed
da: Uventet fejl ved skriveresultat til outputkanal: allerede lukket

en: Unexpected error writing exception to output channel: already closed
da: Uventet fejl ved skrivning af undtagelse til outputkanal: allerede lukket

en: Request canceled, canceling future.
da: Anmodning annulleret, annullerer fremtid.

en: Metabase can only transfer data from H2 to Postgres or MySQL/MariaDB.
da: Metabase kan kun overføre data fra H2 til Postgres eller MySQL/MariaDB.

en: WARNING: Using Metabase with an H2 application database is not recommended for production deployments.
da: ADVARSEL: Brug af Metabase med en H2-applikationsdatabase anbefales ikke til produktionsinstallationer.

en: Application database setup
da: Opsætning af applikationsdatabase

en: Could not find {0} driver.
da: Kunne ikke finde driveren til {0}.

en: Abstract drivers cannot derive from concrete parent drivers.
da: Abstrakte chauffører kan ikke stamme fra konkrete overordnede chauffører.

en: You may need to add 'trustServerCertificate=true' to the additional connection options to connect with SSL.
da: Du skal muligvis tilføje 'trustServerCertificate=true' til de yderligere forbindelsesmuligheder for at oprette forbindelse til SSL.

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifer.
da: Ved ikke, hvordan man kalder {0}, forventede en identifikator.

en: Client closed connection, canceling query
da: Klient lukket forbindelse, annullerer forespørgsel

en: {0} is not a valid DN.
da: {0} er ikke et gyldigt DN.

en: Error logging API request
da: Fejl ved logføring af API-anmodning

en: Failed to set site-url
da: Kunne ikke indstille websteds-url

en: Error destroying thread pool for DB.
da: Fejl ved ødelæggelse af trådpulje for DB.

en: Updating display name for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''
da: Opdaterer vist navn for {0} ''{1}'': ''{2}'' -> ''{3}''

en: Invalid humanization strategy ''{0}''. Valid strategies are: {1}
da: Ugyldig humaniseringsstrategi ''{0}''. Gyldige strategier er: {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Chaning Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
da: Ændring af tabel- og feltnavne humaniseringsstrategi fra ''{0}'' til ''{1}''

en: Error saving task history
da: Fejl ved lagring af opgavehistorik

en: spark-deps.jar is no longer needed by Metabase 0.32.0+. You can delete it from the plugins directory.
da: spark-deps.jar er ikke længere nødvendig af Metabase 0.32.0+. Du kan slette det fra plugins-biblioteket.

en: Using NEWLY CREATED classloader as shared context classloader: {0}
da: Brug af NYOPRETTET klasseindlæser som delt kontekstindlæser: {0}

en: Failed to copy file
da: Filen kunne ikke kopieres

note: check that the URL is valid
en: Invalid site URL: {0}
da: Ugyldig webstedswebadresse: {0}

en: site-url is invalid; returning nil for now. Will be reset on next request.
da: site-url er ugyldig; returnerer nul for nu. Vil blive nulstillet ved næste anmodning.

en: More results have been included as a file attachment
da: Flere resultater er inkluderet som en vedhæftet fil

en: This question has been included as a file attachment
da: Dette spørgsmål er blevet inkluderet som en vedhæftet fil

en: We were unable to display this Pulse.
da: Vi kunne ikke vise denne puls.

en: Please view this card in Metabase.
da: Se venligst dette kort i Metabase.

en: An error occurred while displaying this card.
da: Der opstod en fejl under visning af dette kort.

en: Can only determine expected columns for MBQL queries.
da: Kan kun bestemme forventede kolonner for MBQL-forespørgsler.

en: No columns returned.
da: Ingen kolonner returneret.

en: Warining: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
da: Advarsel: kan ikke bestemme felter for en eksplicit `kilde-forespørgsel`, medmindre du også inkluderer `kilde-metadata`.

en: Cannot resolve {0}: Field does not exist, or its Table belongs to a different Database.
da: Kan ikke løse {0}: Feltet findes ikke, eller dets tabel tilhører en anden database.

en: Cannot resolve :field-literal inside :fk-> unless inside join with explicit :alias.
da: Kan ikke løse :field-literal inde i :fk-> medmindre indvendig join med eksplicit :alias.

en: Cannot find Table ID for {0}
da: Kan ikke finde tabel-id for {0}

en: No matching info found.
da: Ingen matchende oplysninger fundet.

en: Could not resolve {0}
da: Kunne ikke løse {0}

en: Invalid fk-> clause: nowhere to add corresponding join.
da: Ugyldig fk-> klausul: ingen steder at tilføje tilsvarende join.

en: {0} driver does not support foreign keys.
da: {0}-driveren understøtter ikke fremmednøgler.

en: Cannot infer `:source-metadata` for source query with native source query without source metadata.
da: Kan ikke udlede `:kilde-metadata` for kildeforespørgsel med indbygget kildeforespørgsel uden kildemetadata.

en: Query processor error: number of columns returned by driver does not match results.
da: Forespørgselsprocessorfejl: antallet af kolonner returneret af driveren matcher ikke resultaterne.

en: Expected {0} columns, but first row of resuls has {1} columns.
da: Forventede {0} kolonner, men første række af resultater har {1} kolonner.

en: No expression named {0} found. Found: {1}
da: Der blev ikke fundet noget udtryk med navnet {0}. Fundet: {1}

en: Distinct values of {0}
da: Særskilte værdier for {0}

en: Average of {0}
da: Gennemsnit af {0}

en: Sum of {0}
da: Summen af {0}

en: SD of {0}
da: SD på {0}

en: Min of {0}
da: Minimum af {0}

en: Max of {0}
da: Maks. {0}

note: until we have a way to generate good names for filters we'll just have to say 'matching condition' for now
en: Sum of {0} matching condition
da: Summen af {0} matchende betingelse

en: Share of rows matching condition
da: Andel af rækker matchende tilstand

en: Count of rows matching condition
da: Antal rækker, der matcher tilstanden

en: Request already canceled, will not run synchronous QP code.
da: Anmodningen er allerede annulleret, vil ikke køre synkron QP-kode.

en: Unexpectedly got `nil` Query Processor response.
da: Fik uventet 'nul' forespørgselsprocessor-svar.

en: Got InterruptedException. Canceling query.
da: Blev afbrudt Undtagelse. Annullerer forespørgsel.

en: Unhandled exception, exepected `catch-exceptions` middleware to handle it.
da: Ubehandlet undtagelse, forventede 'catch-exceptions'-middleware til at håndtere det.

en: Query timed out after %s
da: Forespørgslen fik timeout efter %s

en: Creating new query thread pool for Database {0}
da: Oprettelse af ny forespørgselstrådspulje til databasen {0}

en: Destroying query thread pool for Database {0}
da: Ødelæggelse af forespørgselstrådspulje for databasen {0}

en: Request canceled, canceling pending query
da: Anmodning annulleret, afventende forespørgsel annulleres

en: Cannot update binned field: query is missing source-metadata
da: Kan ikke opdatere indlagt felt: forespørgslen mangler kilde-metadata

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field ''{0}''
da: Kan ikke opdatere indlagt felt: kunne ikke finde matchende kildemetadata for felt ''{0}''

en: Using query processor cache backend: {0}
da: Brug af forespørgselsprocessorens cache-backend: {0}

en: Invalid metric: {0} reason: {1}
da: Ugyldig metric: {0} årsag: {1}

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unexpected nil response from query processor.
da: Uventet nul-svar fra forespørgselsprocessor.

en: Query canceled
da: Forespørgsel annulleret

en: Unable to resolve driver for query: missing or invalid `:database` ID.
da: Kan ikke løse driveren for forespørgsel: manglende eller ugyldigt `:database` ID.

en: Unable to resolve driver for query: Database {0} does not exist.
da: Kan ikke løse driveren for forespørgslen: Databasen {0} eksisterer ikke.

en: Cannot use :fields :all in join against source query unless it has :source-metadata.
da: Kan ikke bruge :fields :all i join mod kildeforespørgsel, medmindre den har :source-metadata.

en: Bad :joined-field clause: join with alias ''{0}'' does not exist. Found: {1}
da: Dårlig :joined-field-sætning: join med alias ''{0}'' eksisterer ikke. Fundet: {1}

en: Invalid :source-table ''{0}'': should be resolved to a Table ID by now.
da: Ugyldig :source-tabel ''{0}'': burde være løst til et tabel-id nu.

en: Cannot store Tables or Fields before Database is stored.
da: Kan ikke gemme tabeller eller felter, før databasen er gemt.

en: Attempting to fetch second Database. Queries can only reference one Database.
da: Forsøger at hente anden database. Forespørgsler kan kun referere til én database.

en: Failed to fetch Table {0}: Table does not exist, or belongs to a different Database.
da: Kunne ikke hente tabel {0}: Tabellen findes ikke eller tilhører en anden database.

en: Failed to fetch Field {0}: Field does not exist, or belongs to a different Database.
da: Feltet {0} kunne ikke hentes: Feltet findes ikke eller tilhører en anden database.

en: Failed to load template ''{0}''. Did you remember to build the Metabase frontend?
da: Kunne ikke indlæse skabelonen ''{0}''. Har du husket at bygge Metabase-frontenden?

en: Sample dataset DB file ''{0}'' cannot be found.
da: Eksempeldatasæt DB-fil ''{0}'' kan ikke findes.

en: Loading sample dataset...
da: Indlæser eksempeldatasæt...

en: Failed to load sample dataset
da: Eksempeldatasættet kunne ikke indlæses

en: Found new tables:
da: Fandt nye borde:

en: Marking tables as inactive:
da: Markering af tabeller som inaktive:

en: Updating description for tables:
da: Opdatering af beskrivelse for tabeller:

en: Rescheduling job {0}
da: Omplanlægning af job {0}

en: Error rescheduling job
da: Fejl under omlægning af job

en: Starting Pulse Execution: {0}
da: Start af pulsudførelse: {0}

en: Finished Pulse Execution: {0}
da: Afsluttet pulsudførelse: {0}

en: Failed to schedule tasks for Database {0}
da: Kunne ikke planlægge opgaver for databasen {0}

en: All elements must be distinct.
da: Alle elementer skal være adskilte.

[ctx: Modal for selecting columns in source data or when doing a join.]
en: Pick the columns you want to include
da: Vælg de kolonner, du vil inkludere

en: When this is on, Metabase will automatically run queries when users do simple explorations with the Summarize and Filter buttons when viewing a table or chart. You can turn this off if querying this database is slow. This setting doesn’t affect drill-throughs or SQL queries.
da: Når dette er aktiveret, vil Metabase automatisk køre forespørgsler, når brugere laver simple udforskninger med knapperne Opsummer og Filtrer, når de ser en tabel eller et diagram. Du kan slå dette fra, hvis forespørgslen i denne database er langsom. Denne indstilling påvirker ikke drill-throughs eller SQL-forespørgsler.

en: Change join type
da: Skift jointype

en: Don't know how to alias {0}, expected an Identifier.
da: Ved ikke, hvordan man kalder {0}, forventede en identifikator.

en: Error adding User {0} to Group {1}
da: Fejl under tilføjelse af bruger {0} til gruppe {1}

note: now rehumanize all the Tables and Fields using the new strategy. TODO: Should we do this in a background thread because it is potentially slow?
en: Changing Table & Field names humanization strategy from ''{0}'' to ''{1}''
da: Ændring af humaniseringsstrategi for tabel- og feltnavne fra ''{0}'' til ''{1}''

en: Infinite loop detected: recursively preprocessed query {0} times.
da: Uendelig sløjfe fundet: rekursivt forbehandlet forespørgsel {0} gange.

en: Warning: cannot determine fields for an explicit `source-query` unless you also include `source-metadata`.
da: Advarsel: kan ikke bestemme felter for en eksplicit `kilde-forespørgsel`, medmindre du også inkluderer `kilde-metadata`.

en: Error determining expected columns for query
da: Fejl ved bestemmelse af forventede kolonner for forespørgsel

en: Unhandled exception, expected `catch-exceptions` middleware to handle it.
da: Ubehandlet undtagelse, forventet 'catch-exceptions' middleware til at håndtere det.

en: Diagnostic Info
da: Diagnostisk info

en: Select Metabase process:
da: Vælg Metabase-proces:

en: All Metabase processes
da: Alle Metabase processer

en: The window was closed before completing Google Authentication.
da: Vinduet blev lukket før fuldførelse af Google-godkendelse.

en: There was an issue signing in with Google. Pleast contact an administrator.
da: Der var et problem med at logge ind med Google. Kontakt venligst en administrator.

en: Sign in with email
da: Log ind med e-mail

en: Using this option requires that provided host is a FQDN.  If connecting to an Atlas cluster, you might need to enable this option.  If you don't know what this means, leave this disabled.
da: Brug af denne mulighed kræver, at den angivne vært er en FQDN. Hvis du opretter forbindelse til en Atlas-klynge, skal du muligvis aktivere denne mulighed. Hvis du ikke ved, hvad det betyder, skal du lade dette være deaktiveret.

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, we recommend turning this on and reviewing when and how often the field value scans happen.
da: Som standard laver Metabase en let synkronisering hver time og en intensiv daglig scanning af feltværdier. Hvis du har en stor database, anbefaler vi at slå denne til og gennemgå, hvornår og hvor ofte feltværdiscanningerne sker.

en: Remove these suggestions
da: Fjern disse forslag

en: Remove these suggestions?
da: Vil du fjerne disse forslag?

en: These won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always get to x-rays by clicking on Browse Data in the main navigation, then clicking on the lightning bolt icon on one of your tables.
da: Disse vises ikke længere på hjemmesiden for nogen af dine brugere, men du kan altid komme til røntgenbilleder ved at klikke på Gennemse data i hovednavigationen og derefter klikke på lynikonet på et af dine borde.

en: Hide this section
da: Skjul denne sektion

en: Remove this section?
da: Vil du fjerne denne sektion?

en: "Our Data" won’t show up on the homepage for any of your users anymore, but you can always browse through your databases and tables by clicking Browse Data in the main navigation.
da: "Vores data" vises ikke længere på hjemmesiden for nogen af dine brugere, men du kan altid gennemse dine databaser og tabeller ved at klikke på Gennemse data i hovednavigationen.

en: My new fantastic collection
da: Min nye fantastiske kollektion

en: Cancelation timestamp
da: Annulleringstidsstempel

en: Cancelation time
da: Afbestillingstid

en: Cancelation date
da: Afbestillingsdato

en: Deletion timestamp
da: Tidsstempel for sletning

en: Deletion time
da: Sletningstid

en: Deletion date
da: Sletningsdato

en: Only in detail views
da: Kun i detaljevisninger

en: Do not include
da: Medtag ikke

en: This field won't be visible or selectable in questions created with the GUI interfaces. It will still be accessible in SQL/native queries.
da: Dette felt vil ikke være synligt eller valgbart i spørgsmål oprettet med GUI-grænseflader. Det vil stadig være tilgængeligt i SQL/native forespørgsler.

en: Cumulative sum
da: Akkumuleret sum

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: must be at least {0} characters long
da: skal være mindst {0} tegn langt

en: Must be at least {0} characters long
da: Skal være mindst {0} tegn langt

en: Name (required)
da: Navn (påkrævet)

en: Run selected text
da: Kør markeret tekst

en: Run query
da: Kør forespørgsel

en: (Ctrl + enter)
da: (Ctrl + Enter)

en: Here's where your results will appear
da: Her vil dine resultater blive vist

en: You won't make any permanent changes to a saved question unless you click Save and choose to replace the original question.
da: Du vil ikke foretage nogen permanente ændringer af et gemt spørgsmål, medmindre du klikker på Gem og vælger at erstatte det originale spørgsmål.

en: There aren't any filter widgets for this type of field yet.
da: Der er endnu ingen filter-widgets til denne type felt.

en: Look up this field
da: Slå dette felt op

en: Why this metric is interesting
da: Hvorfor denne metrik er interessant

en: Things to be aware of about this metric
da: Ting, du skal være opmærksom på om denne metrik

en: How this metric is calculated
da: Hvordan denne metric beregnes

en: Table this is based on
da: Tabel denne er baseret på

en: (empty)
da: (tom)

en: Goal line
da: Mållinje

en: Trend line
da: Trend linje

en: Show values on data points
da: Vis værdier på datapunkter

en: Values to show
da: Værdier at vise

en: As many as can fit nicely
da: Så mange der kan passe fint

en: All
da: Alle

en: Data includes missing dimension values.
da: Data inkluderer manglende dimensionsværdier.

en: We encountered an invalid date: "{0}"
da: Vi stødte på en ugyldig dato: "{0}"

en: The query for this chart was run in {0} rather than {1} due to database or driver constraints.
da: Forespørgslen til dette diagram blev kørt i {0} i stedet for {1} på grund af database- eller driverbegrænsninger.

en: This chart contains queries run in multiple timezones: {0}
da: Dette diagram indeholder forespørgsler, der køres i flere tidszoner: {0}

en: An error occurred while running the query.
da: Der opstod en fejl under kørsel af forespørgslen.

en: Output H2 database already exists: %s, removing.
da: Output H2-database eksisterer allerede: %s, fjerner.

en: Don't need to migrate, just use the existing H2 file
da: Du behøver ikke at migrere, bare brug den eksisterende H2-fil

en: Target DB is already populated!
da: Mål-DB er allerede udfyldt!

en: System info:n {0}
da: Systemoplysninger:n {0}

en: Database setup
da: Database opsætning

note: 4. move everything not in this Collection to a new Collection
en: Moving instances of {0} that aren''t in a Collection to {1} Collection {2}
da: Flytter forekomster af {0}, der ikke er i en samling, til {1} samling {2}

en: Invalid '{{...}}' clause: expected a param name
da: Ugyldig '{{...}}'-sætning: forventet et param-navn

en: '{{...}}' clauses cannot be empty.
da: {{...}}'-sætninger må ikke være tomme.

en: '[[...]]' clauses must contain at least one '{{...}}' clause.
da: [[...]]'-sætninger skal indeholde mindst én '{{...}}'-sætning.

en: Invalid query: found '[[' or '{{' with no matching ']]' or '}}'
da: Ugyldig forespørgsel: fundet '[[' eller '{{' uden matchende ']]' eller '}}'

en: You''ll need to pick a value for ''{0}'' before this query can run.
da: Du skal vælge en værdi for ''{0}'', før denne forespørgsel kan køre.

en: Can''t find field with ID: {0}
da: Kan ikke finde felt med ID: {0}

en: Error loading driver namespace
da: Fejl ved indlæsning af drivernavneområde

en: Could not load {0} driver.
da: Kunne ikke indlæse driveren til {0}.

en: Cannot run query: missing required parameters: {0}
da: Kan ikke køre forespørgsel: mangler påkrævede parametre: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1}
da: Ved ikke, hvordan man parser {0} {1}

en: Don''t know how to alias {0}, expected an Identifier.
da: Ved ikke, hvordan man kalder {0}, forventede en identifikator.

note: it's better return a slightly broken SQL query with a probably incorrect string representation of the value than to have the entire QP run fail because of an unknown type.
en: Don''t know how to unprepare values of class {0}
da: Ved ikke, hvordan man uforbereder værdier for klasse {0}

en: Creating new connection pool for {0} database {1} ...
da: Opretter ny forbindelsespulje til {0}-databasen {1} ...

en: Invalid timezone ''{0}''
da: Ugyldig tidszone ''{0}''

en: Cannot set timezone: invalid or missing SQL format string for driver {0}.
da: Kan ikke indstille tidszone: ugyldig eller manglende SQL-formatstreng for driveren {0}.

en: Did you implement set-timezone-sql?
da: Implementerede du set-timezone-sql?

en: Failed to set timezone ''{0}''
da: Kunne ikke indstille tidszone ''{0}''

en: Database connection error
da: Databaseforbindelsesfejl

en: Error parsing JSON
da: Fejl ved parsing af JSON

en: Whether or not to display data on the homepage. Admins might turn this off in order to direct users to better content than raw data
da: Hvorvidt data skal vises på hjemmesiden eller ej. Administratorer kan slå dette fra for at lede brugerne til bedre indhold end rådata

en: Whether or not to display x-ray suggestions on the homepage. They will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
da: Hvorvidt røntgenforslag skal vises på hjemmesiden eller ej. De vil også blive skjult, hvis nogen dashboards er fastgjort. Administratorer kan skjule dette for at lede brugerne til bedre indhold end rådata

en: Identify the source of HTTP requests by this header's value, instead of its remote address.
da: Identificer kilden til HTTP-anmodninger ved hjælp af denne headers værdi i stedet for dens fjernadresse.

en: Could not resolve Setting {0}/{1}
da: Indstillingen {0}/{1} kunne ikke løses

en: Invalid Setting: {0}/{1}
da: Ugyldig indstilling: {0}/{1}

en: reached its goal
da: nået sit mål

en: gone below its goal
da: gået under sit mål

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via email
da: Sender puls ({0}: {1}) via e-mail

en: Pulse: {0}
da: Puls: {0}

en: Sending Pulse ({0}: {1}) via Slack
da: Sender puls ({0}: {1}) via Slack

en: Sending Alert ({0}: {1}) via email
da: Sender advarsel ({0}: {1}) via e-mail

en: Metabase alert: {0} has {1}
da: Metabase-advarsel: {0} har {1}

en: Sending Alert ({0}: {1}) via Slack
da: Sender advarsel ({0}: {1}) via Slack

en: Alert: {0}
da: Advarsel: {0}

en: Can''t find JS color selector at ''{0}''
da: Kan ikke finde JS farvevælger ved ''{0}''

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attemping to format them as such?
da: FIXME: Disse er ikke gyldige tidsmæssige bogstaver: {0} {1}. Hvorfor forsøger vi at formatere dem som sådan?

en: No matching info found for join against Table {0} ''{1}'' on Field {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''
da: Der blev ikke fundet nogen matchende oplysninger for deltagelse mod tabel {0} ''{1}'' på felt {2} ''{3}'' via FK {4} ''{5}''

en: Don''t know how to get information about Field: {0}
da: Ved ikke, hvordan man får oplysninger om felt: {0}

en: Query timed out after {0}
da: Forespørgslen fik timeout efter {0}

en: Formatting rows with results timezone ID {0}
da: Formatering af rækker med resultattidszone-id {0}

en: Invalid timezone ID ''{0}''
da: Ugyldigt tidszone-id ''{0}''

en: Saving fingerprint for {0}
da: Gemmer fingeraftryk for {0}

en: Sending abandoment email!
da: Sender opgivelses-e-mail!

en: Resulting transforms do not conform to expectations.nExpected: {0}
da: Resulterende transformationer er ikke i overensstemmelse med forventningerne.nForventet: {0}

en: Timed out after {0}
da: Timeout efter {0}

en: No temporal adjuster named {0}
da: Ingen tidsjustering ved navn {0}

en: Invalid unit: {0}
da: Ugyldig enhed: {0}

en: Don''t know how to parse {0} using format {1}
da: Ved ikke, hvordan man parser {0} ved hjælp af formatet {1}

en: Token is missing value for keypath {0}
da: Token mangler værdi for nøglestien {0}

en: Sending usage stats FAILED
da: Sending af brugsstatistik FEJLLET

en: There was an error saving
da: Der opstod en fejl under lagring

en: OK
da: Okay

en: To allow users to sign in with Google you'll need to give Metabase a Google Developers console application client ID. It only takes a few steps and instructions on how to create a key can be found {0}.
da: For at tillade brugere at logge ind med Google skal du give Metabase et klient-id til Google Developers-konsolapplikationen. Det tager kun et par trin, og instruktioner om, hvordan du opretter en nøgle, kan findes {0}.

en: Be sure to include the full client ID, including the apps.googleusercontent.com suffix.
da: Sørg for at inkludere det fulde klient-id, inklusive suffikset apps.googleusercontent.com.

en: Metabase {0} is available.
da: Metabase {0} er tilgængelig.

en: You're running {0}
da: Du kører {0}

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time.
da: Beklager, vi var ikke i stand til at søge efter opdateringer på nuværende tidspunkt.

en: patch release
da: frigivelse af patch

en: Dates and Times
da: Datoer og tider

en: Numbers
da: Tal

en: No mappable groups
da: Ingen grupper, der kan kortlægges

en: Metabase Documentation
da: Metabase dokumentation

en: Includes a troubleshooting guide
da: Indeholder en fejlfindingsvejledning

en: Post on the Metabase support forum
da: Skriv på Metabase supportforum

en: A community forum for all things Metabase
da: Et fællesskabsforum for alt hvad angår Metabase

en: File a bug report
da: Indsend en fejlrapport

en: Create a GitHub issue (includes the diagnostic info below)
da: Opret et GitHub-problem (inkluderer diagnosticeringsoplysningerne nedenfor)

en: Please include these details in support requests. Thank you!
da: Inkluder venligst disse detaljer i supportanmodninger. Tak skal du have!

en: Remember me
da: Husk mig

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can {0}.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager udløber links til nulstilling af adgangskode efter et stykke tid. Hvis du stadig har brug for at nulstille din adgangskode, kan du {0}.

en: Save new password
da: Gem ny adgangskode

en: No matching result
da: Intet matchende resultat

en: Submit
da: Indsend

en: Some database installations can only be accessed by connecting through an SSH bastion host. This option also provides an extra layer of security when a VPN is not available. Enabling this is usually slower than a direct connection.
da: Nogle databaseinstallationer kan kun tilgås ved at oprette forbindelse gennem en SSH bastion-vært. Denne mulighed giver også et ekstra lag af sikkerhed, når en VPN ikke er tilgængelig. Aktivering af dette er normalt langsommere end en direkte forbindelse.

en: We suggest you leave this off unless you're doing manual timezone casting in many or most of your queries with this data.
da: Vi foreslår, at du lader dette være slået fra, medmindre du foretager manuel tidszonecasting i mange eller de fleste af dine forespørgsler med disse data.

en: {0} to get an auth code.
da: {0} for at få en godkendelseskode.

en: or
da: eller

en: required
da: påkrævet

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema. In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
da: Dette er en letvægtsproces, der tjekker for opdateringer til denne databases skema. I de fleste tilfælde skal du have det fint med at lade dette sæt synkronisere hver time.

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database.
da: Metabase kan scanne værdierne i hvert felt i denne database for at aktivere afkrydsningsfeltfiltre i dashboards og spørgsmål. Dette kan være en noget ressourcekrævende proces, især hvis du har en meget stor database.

en: Collection
da: Kollektion

en: Confirm your password
da: Bekræft dit kodeord

en: passwords do not match
da: Kodeordene er ikke ens

en: Financial
da: Finansiel

en: Numeric
da: Numerisk

en: Date and Time
da: Dato og tid

en: Categorical
da: Kategorisk

en: URLs
da: URL'er

en: Returns the average of the values in the column.
da: Returnerer gennemsnittet af værdierne i kolonnen.

en: The column whose values to average.
da: Kolonnen, hvis værdier skal gennemsnit.

en: start
da: Start

en: end
da: ende

en: Checks a date or numeric column's values to see if they're within the specified range.
da: Kontrollerer en dato eller numeriske kolonnes værdier for at se, om de er inden for det angivne interval.

en: Rating
da: Bedømmelse

en: condition
da: tilstand

en: output
da: produktion

en: Tests a list of cases and returns the corresponding value of the first true case, with an optional default value if nothing else is met.
da: Tester en liste over sager og returnerer den tilsvarende værdi af den første sande sag, med en valgfri standardværdi, hvis intet andet er opfyldt.

en: Weight
da: Vægt

en: Large
da: Stor

en: Small
da: Lille

en: Something that should evaluate to true or false.
da: Noget der bør vurderes til sandt eller falsk.

en: The value that will be returned if the preceeding condition is true.
da: Værdien, der returneres, hvis den foregående betingelse er sand.

en: value1
da: værdi1

en: value2
da: værdi2

en: Looks at the values in each argument in order and returns the first non-null value for each row.
da: Ser på værdierne i hvert argument i rækkefølge og returnerer den første ikke-nul værdi for hver række.

en: Comments
da: Kommentarer

en: Notes
da: Noter

en: No comments
da: Ingen kommentarer

en: A column or value.
da: En kolonne eller værdi.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if it's not empty, and so on.
da: Hvis værdi1 er tom, returneres værdi2, hvis den ikke er tom, og så videre.

en: Combines two or more strings of text together.
da: Kombinerer to eller flere tekststrenge.

en: Last Name
da: Efternavn

en: First Name
da: Fornavn

en: value2 will be added on to the end of this.
da: værdi2 vil blive tilføjet til slutningen af dette.

en: This will be added to the end of value1.
da: Dette vil blive tilføjet til slutningen af værdi1.

en: string1
da: streng1

en: string2
da: streng 2

en: Checks to see if string1 contains string2 within it.
da: Kontrollerer, om streng1 indeholder streng2 i sig.

en: Pass
da: Passere

en: The contents of this string will be checked.
da: Indholdet af denne streng vil blive kontrolleret.

en: The string of text to look for.
da: Tekststrengen, du skal kigge efter.

en: Returns the count of rows in the source data.
da: Returnerer antallet af rækker i kildedataene.

en: Only counts rows where the condition is true.
da: Tæller kun rækker, hvor betingelsen er sand.

en: The additive total of rows across a breakout.
da: Den additive sum af rækker på tværs af en breakout.

en: The rolling sum of a column across a breakout.
da: Den rullende sum af en kolonne på tværs af et breakout.

en: The column to sum.
da: Kolonnen til at summere.

en: The number of distinct values in this column.
da: Antallet af forskellige værdier i denne kolonne.

en: The column whose distinct values to count.
da: Den kolonne, hvis særskilte værdier skal tælles.

en: text
da: tekst

en: comparison
da: sammenligning

en: Returns true if the end of the text matches the comparison text.
da: Returnerer sand, hvis slutningen af teksten matcher sammenligningsteksten.

en: Appetite
da: Appetit

en: hungry
da: sulten

en: A column or string of text to check.
da: En kolonne eller tekststreng, der skal kontrolleres.

en: The string of text that the original text should end with.
da: Den tekststreng, som den originale tekst skal slutte med.

en: regular_expression
da: almindelig udtryk

en: Extracts matching substrings according to a regular expression.
da: Udtrækker matchende understrenge i henhold til et regulært udtryk.

en: Address
da: Adresse

en: The column or string of text to search though.
da: Kolonnen eller tekststrengen, der skal søges i.

en: The regular expression to match.
da: Det regulære udtryk skal matche.

en: Returns the string of text in all lowercase.
da: Returnerer tekststrengen med små bogstaver.

en: The column with values to convert to lowercase.
da: Kolonnen med værdier, der skal konverteres til små bogstaver.

en: Removes leading whitespace from a string of text.
da: Fjerner indledende mellemrum fra en tekststreng.

en: The column with values you want to trim.
da: Kolonnen med værdier, du vil trimme.

en: Returns the largest value found in the column.
da: Returnerer den største værdi fundet i kolonnen.

en: Age
da: Alder

en: The numeric column whose maximum you want to find.
da: Den numeriske kolonne, hvis maksimum du vil finde.

en: Returns the smallest value found in the column.
da: Returnerer den mindste værdi fundet i kolonnen.

en: Salary
da: Løn

en: The numeric column whose minimum you want to find.
da: Den numeriske kolonne, hvis minimum du vil finde.

en: length
da: længde

en: new_text
da: ny_tekst

en: Replaces a part of the input text with new text.
da: Erstatter en del af inputteksten med ny tekst.

en: Order ID
da: Ordre ID

en: Updated Part of ID
da: Opdateret del af ID

en: The text that will be modified.
da: Teksten, der vil blive ændret.

en: The position where the replacing will start.
da: Den position, hvor udskiftningen starter.

en: The number of characters to replace.
da: Antallet af tegn, der skal erstattes.

en: The text to use in the replacement.
da: Den tekst, der skal bruges i erstatningen.

en: Removes trailing whitespace from a string of text.
da: Fjerner efterstillede mellemrum fra en tekststreng.

en: Returns the percent of rows in the data that match the condition, as a decimal.
da: Returnerer procentdelen af rækker i dataene, der matcher betingelsen, som en decimal.

en: Returns true if the beginning of the text matches the comparison text.
da: Returnerer sand, hvis begyndelsen af teksten matcher sammenligningsteksten.

en: Course Name
da: Kursusnavn

en: Computer Science
da: Computer videnskab

en: The string of text that the original text should start with.
da: Den tekststreng, som den originale tekst skal starte med.

en: Calculates the standard deviation of the column.
da: Beregner standardafvigelsen for kolonnen.

en: Population
da: Befolkning

en: A numeric column.
da: En numerisk kolonne.

en: Returns a portion of the supplied text.
da: Returnerer en del af den medfølgende tekst.

en: The text to return a portion of.
da: Teksten til at returnere en del af.

en: The position to start copying characters.
da: Positionen for at begynde at kopiere tegn.

en: The number of characters to return.
da: Antallet af tegn, der skal returneres.

en: Adds up all the values of the column.
da: Sammenlægger alle værdierne i kolonnen.

en: The numeric column to sum.
da: Den numeriske kolonne, der skal summeres.

en: Sums up values in a column where rows match the condition.
da: Opsummerer værdier i en kolonne, hvor rækker matcher betingelsen.

en: Order Status
da: Ordre status

en: Valid
da: Gyldig

en: Removes leading and trailing whitespace from a string of text.
da: Fjerner indledende og afsluttende mellemrum fra en tekststreng.

en: Returns the string of text in all upper case.
da: Returnerer tekststrengen med store bogstaver.

en: The column with values to convert to upper case.
da: Kolonnen med værdier, der skal konverteres til store bogstaver.

en: must be {0} and include {1}.
da: skal være {0} og indeholde {1}.

en: must be {0}.
da: skal være {0}.

en: must include {0}.
da: skal indeholde {0}.

en: at least {0} character long | at least {0} characters long
da[0]: mindst {0} tegn lang
da[1]: mindst {0} tegn lange

en: {0} lower case letter | {0} lower case letters
da[0]: {0} små bogstaver
da[1]: {0} små bogstaver

en: {0} upper case letter | {0} upper case letters
da[0]: {0} stort bogstav
da[1]: {0} stort bogstav

en: {0} number | {0} numbers
da[0]: {0} nummer
da[1]: {0} numre

en: {0} special character | {0} special characters
da[0]: {0} specialtegn
da[1]: {0} specialtegn

en: must be a valid email address
da: Skal være en gyldig e-mail-adresse

en: must be {0} characters or less
da: skal være {0} tegn eller færre

en: Thanks for using Metabase!
da: Tak fordi du bruger Metabase!

en: Powered by {0}
da: Drevet af {0}

en: To:
da: Til:

en: This question can't be used because it's based on a different database.
da: Dette spørgsmål kan ikke bruges, fordi det er baseret på en anden database.

en: Couldn't find a saved question with that ID number.
da: Kunne ikke finde et gemt spørgsmål med det id-nummer.

en: Pick a saved question
da: Vælg et gemt spørgsmål

en: Pick a different question
da: Vælg et andet spørgsmål

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Question #…
da: Spørgsmål #…

en: Question #{0}
da: Spørgsmål #{0}

en: Last edited {0}
da: Sidst redigeret {0}

en: {0} creates a variable in this query template called "variable_name". Variables can be given types in the side panel, which changes their behavior. All variable types other than "Field Filter" will automatically cause a filter widget to be placed on this question; with Field Filters, this is optional. When this filter widget is filled in, that value replaces the variable in the query template.
da: {0} opretter en variabel i denne forespørgselsskabelon kaldet "variabelnavn". Variabler kan gives typer i sidepanelet, hvilket ændrer deres adfærd. Alle andre variabeltyper end "Feltfilter" vil automatisk få en filterwidget til at blive placeret på dette spørgsmål; med feltfiltre er dette valgfrit. Når denne filterwidget er udfyldt, erstatter denne værdi variablen i forespørgselsskabelonen.

en: Giving a variable the "Field Filter" type allows you to link questions to dashboard filter widgets or use more types of filter widgets on your SQL question. A Field Filter variable inserts SQL similar to that generated by the GUI query builder when adding filters on existing columns.
da: Ved at give en variabel typen "Feltfilter" kan du linke spørgsmål til dashboard-filter-widgets eller bruge flere typer filter-widgets på dit SQL-spørgsmål. En Field Filter-variabel indsætter SQL svarende til den, der genereres af GUI-forespørgselsbyggeren, når der tilføjes filtre på eksisterende kolonner.

en: Variable name
da: Variabel navn

en: Filter widget label
da: Filter widget etiket

en: Select a foreign key
da: Vælg en fremmednøgle

en: Hi, {0}. Nice to meet you!
da: Hej {0}. Dejligt at møde dig!

en: 12-hour clock
da: 12-timers ur

en: 24-hour clock
da: 24-timers ur

en: In the column heading
da: I kolonneoverskriften

en: In every table cell
da: I hver tabelcelle

en: Value formatting
da: Værdiformatering

en: Full
da: Fuld

en: No change from last {0}
da: Ingen ændring fra sidste {0}

en: Connection to ''{0}:{1}'' successful, but could not connect to DB.
da: Forbindelse til ''{0}:{1}'' lykkedes, men kunne ikke oprette forbindelse til DB.

en: Connection to host ''{0}'' successful, but port {1} is invalid.
da: Forbindelsen til værten ''{0}'' lykkedes, men port {1} er ugyldig.

en: Host ''{0}'' is not reachable
da: Værten ''{0}'' er ikke tilgængelig

en: Unable to connect to database.
da: Kan ikke oprette forbindelse til databasen.

en: Cannot connect to Database
da: Kan ikke oprette forbindelse til databasen

en: You''re not allowed to specify a value for {0}.
da: Du har ikke tilladelse til at angive en værdi for {0}.

en: You can''t specify a value for {0} if it''s already set in the JWT.
da: Du kan ikke angive en værdi for {0}, hvis den allerede er indstillet i JWT.

en: You must specify a value for {0} in the JWT.
da: Du skal angive en værdi for {0} i JWT.

en: You can only specify a value for {0} in the JWT.
da: Du kan kun angive en værdi for {0} i JWT.

en: Error searching field values
da: Fejl ved søgning af feltværdier

en: Error searching for remapping
da: Fejl ved søgning efter gentilknytning

en: Google Auth token appears to be incorrect.
da: Google Auth-token ser ud til at være forkert.

en: Double check that it matches in Google and Metabase.
da: Dobbelttjek, at det matcher i Google og Metabase.

en: Everything else
da: Alt andet

en: WARNING: You have enabled namespace tracing, which could log sensitive information like db passwords.
da: ADVARSEL: Du har aktiveret sporing af navneområde, som kunne logge følsomme oplysninger som db-adgangskoder.

en: Database Upgrade Required
da: Databaseopgradering påkrævet

en: NOTICE: Your database requires updates to work with this version of Metabase.
da: BEMÆRK: Din database kræver opdateringer for at fungere med denne version af Metabase.

en: Please execute the following sql commands on your database before proceeding.
da: Udfør venligst følgende sql-kommandoer på din database, før du fortsætter.

en: Once your database is updated try running the application again.
da: Når din database er opdateret, prøv at køre programmet igen.

en: Database requires manual upgrade.
da: Databasen kræver manuel opgradering.

note: Tell transaction to automatically `.rollback` instead of `.commit` when the transaction finishes
en: Set transaction to automatically roll back...
da: Indstil transaktionen til automatisk at rulle tilbage...

note: Disable auto-commit. This should already be off but set it just to be safe
en: Disable auto-commit...
da: Deaktiver automatisk commit...

en: Set default db connection with connection pool...
da: Indstil standard db-forbindelse med forbindelsespulje...

en: Successfully verified {0} {1} application database connection.
da: Verificeret {0} {1} applikationsdatabaseforbindelse.

note: if both of the decoders above fail, then the date string is invalid
en: Don''t know how to parse date param ''{0}'' — invalid format
da: Ved ikke, hvordan man parser datoparameter ''{0}'' — ugyldigt format

en: The sub-query from referenced question #{0} failed with the following error: {1}
da: Underforespørgslen fra det refererede spørgsmål #{0} mislykkedes med følgende fejl: {1}

en: WARNING: Metabase only officially supports MySQL {0}/MariaDB {1} and above.
da: ADVARSEL: Metabase understøtter kun officielt MySQL {0}/MariaDB {1} og derover.

en: All Metabase features may not work properly when using an unsupported version.
da: Alle Metabase-funktioner fungerer muligvis ikke korrekt, når du bruger en ikke-understøttet version.

en: Unable to substitute parameters
da: Kan ikke erstatte parametre

en: Cannot run the query: missing required parameters: {0}
da: Kan ikke køre forespørgslen: mangler påkrævede parametre: {0}

en: Don''t know how to parse {0} {1} as a temporal literal
da: Ved ikke, hvordan man parser {0} {1} som en tidslig literal

en: Setting {0} database timezone with statement: {1}
da: Indstilling af {0} databasetidszone med sætning: {1}

en: Error setting connection to readwrite
da: Fejl ved indstilling af forbindelse til readwrite

en: Failed to set timezone ''{0}'' for {1} database
da: Kunne ikke indstille tidszone ''{0}'' for databasen {1}

en: Error setting transaction isolation level for {0} database to {1}
da: Fejl ved indstilling af transaktionsisolationsniveau for {0}-databasen til {1}

en: Error setting connection to read-only
da: Fejl ved indstilling af forbindelse til skrivebeskyttet

en: Error setting default holdability for connection
da: Fejl ved indstilling af standardholdbarhed for forbindelse

en: Error setting result set fetch direction to FETCH_FORWARD
da: Fejl ved indstilling af resultat indstillet henteretning til FETCH_FORWARD

en: Query canceled, calling PreparedStatement.cancel()
da: Forespørgsel annulleret, kalder PreparedStatement.cancel()

en: Failed to connect to database
da: Kunne ikke oprette forbindelse til databasen

en: Unable to determine connection properties for driver {0}
da: Kan ikke bestemme forbindelsesegenskaber for driveren {0}

en: Error fetching field values
da: Fejl ved hentning af feltværdier

en: You cannot set {0}; it is a read-only setting.
da: Du kan ikke indstille {0}; det er en skrivebeskyttet indstilling.

en: defsetting descriptions strings must have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none`, or internationalized, found: `{0}`
da: defsetting descriptions strenge skal have `:visibilty` `:internal`, `:setter` `:none` eller internationaliseret, fundet: `{0}`

en: Setting {0} is internal
da: Indstillingen {0} er intern

en: Loading local plugin manifest at {0}
da: Indlæser lokalt plugin-manifest kl {0}

en: Google Analytics tracking code.
da: Google Analytics sporingskode.

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via email
da: Sender puls ({0}: {1}) med {2} kort via e-mail

en: Sending Pulse ({0}: {1}) with {2} Cards via Slack
da: Sender puls ({0}: {1}) med {2} kort via Slack

en: Rendering pulse card with chart-type {0} and render-type {1}
da: Gengivelse af pulskort med diagramtype {0} og gengivelsestype {1}

note: TODO  - there is code that calls this in `render.body` regardless of the types of values
en: FIXME: These aren''t valid temporal literals: {0} {1}. Why are we attempting to format them as such?
da: FIXME: Disse er ikke gyldige tidsmæssige bogstaver: {0} {1}. Hvorfor forsøger vi at formatere dem som sådan?

en: Error reducing result rows
da: Fejl ved reduktion af resultatrækker

en: Unexpected nil result
da: Uventet nul resultat

en: Query timed out after {0} ms, raising timeout exception.
da: Forespørgslen fik timeout efter {0} ms, hvilket øger undtagelsen for timeout.

en: Timed out after {0}.
da: Timeout efter {0}.

en: Query canceled before finishing.
da: Forespørgsel annulleret før afslutning.

en: Unknown query type {0}
da: Ukendt forespørgselstype {0}

en: Error purging old cache entires
da: Fejl ved sletning af gamle cache

en: Caching results for next time for query with hash {0}.
da: Caching resultater til næste gang for forespørgsel med hash {0}.

en: Error saving query results to cache.
da: Fejl ved lagring af forespørgselsresultater i cache.

en: Successfully cached results for query.
da: Cachelagrede resultater for forespørgsel.

en: Query took {0} to run; miminum for cache eligibility is {1}
da: Det tog {0} at køre forespørgslen; minimum for cache-kvalificering er {1}

en: Results are too large to cache.
da: Resultaterne er for store til at cache.

en: Serialization timed out after {0}.
da: Serialiseringen fik timeout efter {0}.

en: Error parsing serialized results
da: Fejl ved parsing af serialiserede resultater

en: Error purging old cache entries
da: Fejl ved rensning af gamle cache-poster

en: Caching results for query with hash {0}.
da: Caching resultater for forespørgsel med hash {0}.

en: Cannot save QueryExecution, missing :context
da: Kan ikke gemme QueryExecution, mangler :context

en: Error saving query execution info
da: Fejl ved lagring af oplysninger om udførelse af forespørgsel

en: Unable to resolve database for query: missing or invalid `:database` ID.
da: Kan ikke løse database for forespørgsel: manglende eller ugyldigt `:database` ID.

en: Unable to resolve driver for query
da: Kan ikke løse driveren for forespørgsel

en: Referenced question #{0} could not be found
da: Det refererede spørgsmål #{0} blev ikke fundet

en: Referenced query is from a different database
da: Den henviste forespørgsel er fra en anden database

en: This query has circular referencing sub-queries.
da: Denne forespørgsel har cirkulære henvisningsunderforespørgsler.

en: These questions seem to be part of the problem: "{0}" and "{1}".
da: Disse spørgsmål ser ud til at være en del af problemet: "{0}" og "{1}".

en: Error recording results metadata for query
da: Fejl ved registrering af resultatmetadata for forespørgsel

en: Query result
da: Forespørgselsresultat

en: Error generating insights for column:
da: Fejl under generering af indsigt for kolonne:

en: Sending abandonment email!
da: Sender opgivelses-e-mail!

en: You can create saved metrics to add a named metric option. Saved metrics include the aggregation type, the aggregated field, and optionally any filter you add. As an example, you might use this to create something like the official way of calculating "Average Price" for an Orders table.
da: Du kan oprette gemte metrics for at tilføje en navngivet metric-indstilling. Gemte metrics omfatter aggregeringstypen, det aggregerede felt og eventuelt ethvert filter, du tilføjer. Som et eksempel kan du bruge dette til at oprette noget som den officielle måde at beregne "Gennemsnitspris" på for en ordretabel.

en: Select and add filters to create your new segment.
da: Vælg og tilføj filtre for at oprette dit nye segment.

en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Column order: {0}
da: Kolonnerækkefølge: {0}

en: Unhide all
da: Vis alle

en: Hide all
da: Gem alt

en: Unhide
da: Vis frem

en: New metric
da: Ny metrik

en: Create metrics to add them to the Summarize dropdown in the query builder
da: Opret metrics for at tilføje dem til opsummeringsmenuen i forespørgselsbyggeren

en: New segment
da: Nyt segment

en: Filter by table
da: Filtrer efter tabel

en: Checking HTTPS...
da: Tjekker HTTPS...

en: It looks like HTTPS is not properly configured
da: Det ser ud til, at HTTPS ikke er korrekt konfigureret

en: Redirect to HTTPS
da: Omdiriger til HTTPS

en: Localization
da: Lokalisering

en: Instance language
da: Forekomst sprog

en: Localization options
da: Lokaliseringsmuligheder

en: This database doesn't have any tables.
da: Denne database har ingen tabeller.

en: This field only accepts a single value because it's used in a SQL query.
da: Dette felt accepterer kun en enkelt værdi, fordi det bruges i en SQL-forespørgsel.

en: Service Accounts
da: Servicekonti

en: Metabase connects to Big Query via {0}.
da: Metabase opretter forbindelse til Big Query via {0}.

en: Continue using an OAuth application to connect
da: Fortsæt med at bruge en OAuth-applikation til at oprette forbindelse

en: We recommend switching to use {0} instead of an OAuth application to connect to BigQuery
da: Vi anbefaler, at du skifter til at bruge {0} i stedet for en OAuth-applikation til at oprette forbindelse til BigQuery

en: Connect to a Service Account instead
da: Opret forbindelse til en servicekonto i stedet

en: invalid JSON
da: ugyldig JSON

en: SSH private key
da: SSH privat nøgle

en: Paste the contents of your ssh private key here
da: Indsæt indholdet af din private ssh-nøgle her

en: Passphrase for the SSH private key
da: Adgangssætning til den private SSH-nøgle

en: SSH Authentication
da: SSH-godkendelse

en: SSH Key
da: SSH nøgle

en: Server SSL certificate chain
da: Server SSL-certifikatkæde

en: Paste the contents of the server's SSL certificate chain here
da: Indsæt indholdet af serverens SSL-certifikatkæde her

en: Paste a connection string
da: Indsæt en forbindelsesstreng

en: Fill out individual fields
da: Udfyld de enkelte felter

en: Enter some SQL here so you can reuse it later
da: Indtast noget SQL her, så du kan genbruge det senere

en: Give your snippet a name
da: Giv dit uddrag et navn

en: Current Customers
da: Nuværende kunder

en: Add a description
da: Tilføj en beskrivelse

en: Use site default
da: Brug webstedsstandard

en: find
da: Find

en: replace
da: erstatte

en: The text to find.
da: Teksten at finde.

en: The text to use as the replacement.
da: Teksten, der skal bruges som erstatning.

en: Editing {0}
da: Redigering af {0}

en: Create your new snippet
da: Opret dit nye uddrag

en: Archived snippets
da: Arkiverede uddrag

en: Snippets are reusable bits of SQL
da: Snippets er genanvendelige bits af SQL

en: Create a snippet
da: Opret et uddrag

en: Snippets
da: Uddrag

en: Your language is set to {0}
da: Dit sprog er indstillet til {0}

en: What's your preferred language?
da: Hvad er dit foretrukne sprog?

en: This language will be used throughout Metabase and will be the default for new users.
da: Dette sprog vil blive brugt i hele Metabase og vil være standard for nye brugere.

en: We filtered out {0} row(s) containing null values.
da: Vi frafiltrerede {0} række(r), der indeholdt nulværdier.

en: Show values for this series
da: Vis værdier for denne serie

en: Question''s average execution duration is {0}; using ''magic'' TTL of {1}
da: Spørgsmålets gennemsnitlige udførelsesvarighed er {0}; bruger ''magic'' TTL af {1}

en: A snippet with that name already exists. Please pick a different name.
da: Der findes allerede et uddrag med det navn. Vælg venligst et andet navn.

en: [Unknown Metric]
da: [Ukendt metric]

en: [Unknown Segment]
da: [Ukendt segment]

en: Error writing error to output stream
da: Fejl ved skrivefejl til outputstream

en: Caught unexpected Exception in streaming response body
da: Fanget uventet undtagelse i streamingsvarets brødtekst

en: bound-fn caught unexpected Exception
da: bundet-fn fangede uventet Undtagelse

en: Error determining whether HTTP request was canceled
da: Fejl ved bestemmelse af, om HTTP-anmodning blev annulleret

en: Check cancelation status timed out after {0}
da: Tjek annulleringsstatus udløb efter {0}

en: Unexpected exception in do-f-async
da: Uventet undtagelse i do-f-async

en: Unexpected exception writing error response
da: Uventet undtagelse skrivefejl svar

en: Server certificate not trusted - did you specify the correct SSL certificate chain?
da: Servercertifikat er ikke tillid til - har du angivet den korrekte SSL-certifikatkæde?

en: Server appears to require SSL - please enable SSL above
da: Serveren ser ud til at kræve SSL - aktiver venligst SSL ovenfor

en: Username
da: Brugernavn

en: Don''t know how to parse parameter of type {0}
da: Ved ikke, hvordan man parser parameter af typen {0}

en: Invalid :card parameter: missing `:card-id`
da: Ugyldig :kort-parameter: mangler `:kort-id`

en: Unable to resolve Snippet: missing `:snippet-id`
da: Kan ikke løse Snippet: mangler `:snippet-id`

en: Snippet {0} {1} not found.
da: Uddrag {0} {1} blev ikke fundet.

en: Error determining value for parameter
da: Fejl ved bestemmelse af værdi for parameter

en: Error building query parameter map
da: Fejl ved oprettelse af forespørgselsparameterkort

en: {0} ({1} DB calls)
da: {0} ({1} DB-kald)

en: App DB connections: {0}/{1}
da: App DB-forbindelser: {0}/{1}

en: Jetty threads: {0}/{1} ({2} idle, {3} queued)
da: Anløbstråde: {0}/{1} ({2} inaktiv, {3} i kø)

en: ({0} total active threads)
da: ({0} aktive tråde i alt)

en: Queries in flight: {0}
da: Forespørgsler under flyvning: {0}

en: ({0} queued)
da: ({0} i kø)

en: Collection must be in the same namespace as its parent
da: Samlingen skal være i samme navneområde som dens overordnede

en: Personal Collections must be in the default namespace
da: Personlige samlinger skal være i standardnavneområdet

en: You cannot move a Collection to a different namespace once it has been created.
da: Du kan ikke flytte en samling til et andet navneområde, når det først er blevet oprettet.

en: Collection does not exist.
da: Samling findes ikke.

en: A {0} can only go in Collections in the {1} namespace.
da: En {0} kan kun gå i samlinger i navneområdet {1}.

en: Error sending database deletion notification
da: Fejl ved afsendelse af notifikation om databasesletning

en: You cannot update the creator_id of a NativeQuerySnippet.
da: Du kan ikke opdatere creator_id for en NativeQuerySnippet.

en: Error fetching value of Setting
da: Fejl ved hentning af indstillingsværdi

en: The language that should be used for Metabase's UI, system emails, pulses, and alerts.
da: Sproget der skal bruges til Metabases brugergrænseflade, system-e-mails, pulser og advarsler.

en: This is also the default language for all users, which they can change from their own account settings.
da: Dette er også standardsproget for alle brugere, som de kan ændre fra deres egne kontoindstillinger.

en: Invalid locale {0}
da: Ugyldig lokalitet {0}

en: Force all traffic to use HTTPS via a redirect, if the site URL is HTTPS
da: Tving al trafik til at bruge HTTPS via en omdirigering, hvis webstedets URL er HTTPS

en: Cannot redirect requests to HTTPS unless `site-url` is HTTPS.
da: Kan ikke omdirigere anmodninger til HTTPS, medmindre `site-url` er HTTPS.

en: Error registering fonts: Metabase will not be able to send Pulses.
da: Fejl ved registrering af skrifttyper: Metabase vil ikke være i stand til at sende pulser.

en: This is a known issue with certain JVMs. See {0} and for more details.
da: Dette er et kendt problem med visse JVM'er. Se {0} og for flere detaljer.

en: Error rendering Pulse
da: Fejl ved gengivelse af Pulse

en: Query timed out after {0}, raising timeout exception.
da: Forespørgslen fik timeout efter {0}, hvilket øger timeout-undtagelsen.

en: No fields found for table {0}.
da: Der blev ikke fundet nogen felter for tabel {0}.

en: Case
da: Sag

en: Variance of {0}
da: Varians af {0}

en: Median of {0}
da: Medianen af {0}

en: {0}th percentile of {1}
da: {0}. percentil af {1}

en: Not caching results: results are larger than {0} KB
da: Ikke cache-resultater: Resultaterne er større end {0} KB

en: Cannot cache results: expected byte array, got {0}
da: Kan ikke cache resultater: forventet byte-array, fik {0}

en: Request is closed; no one to return cached results to
da: Anmodningen er lukket; ingen at returnere cachelagrede resultater til

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}
da: Fejl ved forsøg på at hente cachelagrede resultater for forespørgsel med hash {0}

en: Error preparing statement to fetch cached query results
da: Fejl under forberedelse af sætning til hentning af cachelagrede forespørgselsresultater

en: Error processing query: {0}
da: Fejl ved behandling af forespørgsel: {0}

en: Unexpected exception in endpoint
da: Uventet undtagelse i slutpunkt

en: Unexpected Exception in API request handler
da: Uventet undtagelse i API-anmodningshåndtering

en: Error reducing {0}
da: Fejl ved reduktion af {0}

en: Error generating timeseries insight keyed by: {0}
da: Fejl ved generering af tidsserieindsigt tastet af: {0}

en: Database position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Databasepositionen for {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Unscheduling task for Database {0}: trigger: {1}
da: Ophævelse af planlægningsopgave for databasen {0}: trigger: {1}

en: value must be a keyword or string.
da: værdi skal være et nøgleord eller en streng.

en: String must be a valid two-letter ISO language or language-country code e.g. 'en' or 'en_US'.
da: Streng skal være et gyldigt ISO-sprog på to bogstaver eller sprog-landekode, f.eks. 'en' eller 'en_US'.

en: Rows {0}-{1}
da: Rækker {0}-{1}

en: Audit
da: Revidere

en: User attribute configuration (optional)
da: Brugerattributkonfiguration (valgfrit)

en: Using {0}
da: Bruger {0}

en: Set up SAML-based SSO
da: Konfigurer SAML-baseret SSO

en: SAML Authentication
da: SAML-godkendelse

en: Configure your identity provider (IdP)
da: Konfigurer din identitetsudbyder (IdP)

en: Your identity provider will need the following info about Metabase.
da: Din identitetsudbyder skal bruge følgende information om Metabase.

en: URL the IdP should redirect back to
da: URL, som IdP'en skal omdirigere tilbage til

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0,
    and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
da: Dette kaldes Single Sign On URL i Okta, Application Callback URL i Auth0,
    og ACS (Consumer) URL i OneLogin.

en: SAML attributes
da: SAML attributter

en: In most IdPs, you'll need to put each of these in an input box labeled
    "Name" in the attribute statements section.
da: I de fleste IdP'er skal du placere hver af disse i en inputboks mærket
    "Navn" i attributerklæringssektionen.

en: User's email attribute
da: Brugerens e-mail-attribut

en: User's first name attribute
da: Brugerens fornavnsattribut

en: User's last name attribute
da: Brugerens efternavnsattribut

en: Tell Metabase about your identity provider
da: Fortæl Metabase om din identitetsudbyder

en: Metabase will need the following info about your provider.
da: Metabase har brug for følgende oplysninger om din udbyder.

en: SAML Identity Provider Certificate
da: SAML-identitetsudbydercertifikat

en: SAML Application Name
da: SAML-applikationsnavn

en: Sign SSO requests (optional)
da: Underskriv SSO-anmodninger (valgfrit)

en: SAML Keystore Path
da: SAML-nøglelagersti

en: SAML Keystore Password
da: SAML Keystore-adgangskode

en: Synchronize group membership with your SSO
da: Synkroniser gruppemedlemskab med din SSO

en: To enable this, you'll need to create mappings to tell Metabase which group(s) your users should
    be added to based on the SSO group they're in.
da: For at aktivere dette skal du oprette kortlægninger for at fortælle Metabase, hvilke grupper dine brugere skal føjes til baseret på den SSO-gruppe, de er i.

en: Group Name
da: Gruppe navn

en: Group attribute name
da: Navn på gruppeattribut

en: Note:
da: Bemærk:

en: If you change any of the settings of an existing SAML active setup, then you will need to restart Metabase for them to take effect.
da: Hvis du ændrer nogen af indstillingerne for en eksisterende SAML aktiv opsætning, skal du genstarte Metabase for at de kan træde i kraft.

en: Allows users to login via a SAML Identity Provider.
da: Tillader brugere at logge ind via en SAML-identitetsudbyder.

en: Allows users to login via a JWT Identity Provider.
da: Tillader brugere at logge ind via en JWT-identitetsudbyder.

en: Enable Password Authentication
da: Aktiver adgangskodegodkendelse

en: When enabled, users can additionally log in with email and password.
da: Når det er aktiveret, kan brugere desuden logge ind med e-mail og adgangskode.

en: Notify admins of new SSO users
da: Giv administratorer besked om nye SSO-brugere

en: When enabled, administrators will receive an email the first time a user uses Single Sign-On.
da: Når det er aktiveret, vil administratorer modtage en e-mail, første gang en bruger bruger Single Sign-On.

en: Use the settings below to configure your SSO via SAML. If you have any questions, check out our {0}.
da: Brug indstillingerne nedenfor til at konfigurere din SSO via SAML. Hvis du har spørgsmål, kan du tjekke vores {0}.

en: documentation
da: dokumentation

en: SAML Identity Provider URI
da: SAML-identitetsudbyder-URI

en: JWT Authentication
da: JWT-godkendelse

en: String used by the JWT signing key
da: Streng brugt af JWT-signeringsnøglen

en: Embedding the entire Metabase app
da: Indlejring af hele Metabase-appen

en: If you want to embed all of Metabase, enter the origins of the websites or web apps where you want to allow embedding in an iframe, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
da: Hvis du vil integrere hele Metabase, skal du indtaste oprindelsen af de websteder eller webapps, hvor du vil tillade indlejring i en iframe, adskilt af et mellemrum. Her er {0} for, hvad der kan indtastes.

en: Grant sandboxed access to this table
da: Giv sandboxed adgang til denne tabel

en: When users in this group view this table they'll see a version of it that's filtered by their user attributes, or a custom view of it based on a saved question.
da: Når brugere i denne gruppe ser denne tabel, vil de se en version af den, der er filtreret efter deres brugerattributter, eller en tilpasset visning af den baseret på et gemt spørgsmål.

en: How do you want to filter this table for users in this group?
da: Hvordan vil du filtrere denne tabel for brugere i denne gruppe?

en: Pick a saved question that returns the custom view of this table that these users should see.
da: Vælg et gemt spørgsmål, der returnerer den brugerdefinerede visning af denne tabel, som disse brugere skal se.

en: You can optionally add additional filters here based on user attributes. These filters will be applied on top of any filters that are already in this saved question.
da: Du kan eventuelt tilføje yderligere filtre her baseret på brugerattributter. Disse filtre vil blive anvendt oven på alle filtre, der allerede er i dette gemte spørgsmål.

en: For this option to work, your users need to have some attributes
da: For at denne mulighed skal fungere, skal dine brugere have nogle attributter

en: To add additional filters, your users need to have some attributes
da: For at tilføje yderligere filtre skal dine brugere have nogle attributter

en: No user attributes
da: Ingen brugerattributter

en: Pick a user attribute
da: Vælg en brugerattribut

en: Pick a parameter
da: Vælg en parameter

en: Pick a column
da: Vælg en kolonne

en: Users in {0} can view
da: Brugere i {0} kan se

en: rows in the {0} question
da: rækker i spørgsmålet {0}

en: rows in the {0} table
da: rækker i tabellen {0}

en: where {0} equals {1}
da: hvor {0} er lig med {1}

en: and {0} equals {1}
da: og {0} er lig med {1}

en: You can add attributes automatically by setting up an SSO that uses SAML, or you can enter them manually by going to the People section and clicking on the … menu on the far right.
da: Du kan tilføje attributter automatisk ved at opsætte en SSO, der bruger SAML, eller du kan indtaste dem manuelt ved at gå til sektionen Personer og klikke på ... menuen yderst til højre.

en: User attribute
da: Bruger attribut

en: We can automatically get your users’ attributes if you’ve set up SSO, or you can add them manually from the "…" menu in the People section of the Admin Panel.
da: Vi kan automatisk få dine brugeres attributter, hvis du har konfigureret SSO, eller du kan tilføje dem manuelt fra menuen "..." i sektionen Personer i Admin Panel.

en: Parameter or variable
da: Parameter eller variabel

en: equals
da: lige med

en: Grant sandboxed access
da: Giv sandkasseadgang

en: Sandboxed access
da: Sandboxed adgang

en: Edit sandboxed access
da: Rediger adgang til sandkasse

en: Edit folder details
da: Rediger mappedetaljer

en: Change permissions
da: Skift tilladelser

en: Create your new folder
da: Opret din nye mappe

en: New folder
da: Ny mappe

en: We're having trouble validating your token
da: Vi har problemer med at validere dit token

en: Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers
da: Dobbelttjek venligst, at din instans kan oprette forbindelse til Metabases servere

en: Get help
da: Få hjælp

en: Get even more out of Metabase with the Enterprise Edition
da: Få endnu mere ud af Metabase med Enterprise Edition

en: All the tools you need to quickly and easily provide reports for your customers, or to help you run and monitor Metabase in a large organization
da: Alle de værktøjer, du har brug for til hurtigt og nemt at levere rapporter til dine kunder, eller til at hjælpe dig med at køre og overvåge Metabase i en stor organisation

en: Activate a license
da: Aktiver en licens

en: Your trial is active with these features
da: Din prøveperiode er aktiv med disse funktioner

en: Trial expires {0}
da: Prøveperioden udløber {0}

en: Need help? Ready to buy?
da: Brug for hjælp? Klar til at købe?

en: Talk to us
da: Tal med os

en: Your trial has expired
da: Din prøveperiode er udløbet

en: Need more time? Ready to buy?
da: Har du brug for mere tid? Klar til at købe?

en: Your features are active!
da: Dine funktioner er aktive!

en: Your licence is valid through {0}
da: Din licens er gyldig til og med {0}

en: Your license has expired
da: Din licens er udløbet

en: It expired on {0}
da: Den udløb {0}

en: Want to renew your license?
da: Vil du forny din licens?

en: Learn how to use this
da: Lær, hvordan du bruger dette

en: Not included in your current plan
da: Ikke inkluderet i din nuværende plan

en: Enter the token you recieved from the store
da: Indtast det token, du har modtaget fra butikken

en: Activate
da: Aktiver

en: Need help?
da: Brug for hjælp?

en: More info about your problem.
da: Mere info om dit problem.

en: Contact support
da: Kontakt support

en: Data sandboxes
da: Data sandkasser

en: Make sure you're showing the right people the right data with automatic and secure filters based on user attributes.
da: Sørg for, at du viser de rigtige personer de rigtige data med automatiske og sikre filtre baseret på brugerattributter.

en: White labeling
da: Hvid mærkning

en: Match Metabase to your brand with custom colors, your own logo and more.
da: Match Metabase til dit brand med brugerdefinerede farver, dit eget logo og mere.

en: Auditing
da: Revision

en: Keep an eye on performance and behavior with robust auditing tools.
da: Hold øje med ydeevne og adfærd med robuste revisionsværktøjer.

en: Provide easy login that works with your exisiting authentication infrastructure.
da: Giv nemt login, der fungerer sammen med din eksisterende godkendelsesinfrastruktur.

en: Store
da: butik

en: Application Name
da: Ansøgningsnavn

en: Color Palette
da: Farvepalet

en: Landing Page
da: Landingsside

en: No groups
da: Ingen grupper

en: Permissions for {0}
da: Tilladelser for {0}

en: Permissions for this folder
da: Tilladelser for denne mappe

en: Grant Edit access
da: Giv redigeringsadgang

en: Can modify snippets in this folder
da: Kan ændre uddrag i denne mappe

en: Grant View access
da: Giv visningsadgang

en: Can insert and use snippets in this folder, but can't edit the SQL they contain
da: Kan indsætte og bruge uddrag i denne mappe, men kan ikke redigere den SQL, de indeholder

en: Can't view or insert snippets in this folder
da: Kan ikke se eller indsætte uddrag i denne mappe

en: Also change sub-folders
da: Skift også undermapper

en: First day of the week
da: Ugens første dag

en: There was an issue signing in with Google. Please contact an administrator.
da: Der var et problem med at logge ind med Google. Kontakt venligst en administrator.

en: on the
da: på den

en: at
da: på

en: Open the Metabase actions menu
da: Åbn menuen Metabase-handlinger

en: Do nothing
da: Gøre ingenting

en: Go to a custom destination
da: Gå til en tilpasset destination

en: Update a dashboard filter
da: Opdater et dashboard-filter

en: {0} updates {1} filter | {0} updates {1} filters
da[0]: {0} opdaterer {1} filter
da[1]: {0} opdaterer {1} filtre

en: {0} goes to {1}
da: {0} går til {1}

en: On-click behavior for each column
da: Opførsel ved klik for hver kolonne

en: Go to custom destination
da: Gå til brugerdefineret destination

en: Open the actions menu
da: Åbn handlingsmenuen

en: Click behavior for {0}
da: Klikadfærd for {0}

en: Pick one or more filters to update
da: Vælg et eller flere filtre for at opdatere

en: Saved question
da: Gemt spørgsmål

en: Link to
da: Link til

en: Enter a URL to link to
da: Indtast en URL for at linke til

en: You can insert the value of a column or dashboard filter using its name, like this: {{some_column}}
da: Du kan indsætte værdien af et kolonne- eller dashboardfilter ved at bruge dets navn, sådan her: {{some_column}}

en: e.g. http://acme.com/id/{{user_id}}
da: f.eks. http://acme.com/id/{{user_id}}

en: Pick a dashboard...
da: Vælg et dashboard...

en: Pick a question...
da: Vælg et spørgsmål...

en: Pick a dashboard to link to
da: Vælg et dashboard at linke til

en: Pick a question to link to
da: Vælg et spørgsmål at linke til

en: Pass values to this dashboard's filters (optional)
da: Send værdier til dette dashboards filtre (valgfrit)

en: Pass values to this question's variables (optional)
da: Send værdier til dette spørgsmåls variabler (valgfrit)

en: Pass values to filter this question (optional)
da: Godkend værdier for at filtrere dette spørgsmål (valgfrit)

en: Dashboard filters
da: Dashboard filtre

en: User attributes
da: Bruger attributter

en: Customize link text (optional)
da: Tilpas linktekst (valgfrit)

en: E.x. Details for {{Column Name}}
da: F.eks. Detaljer for {{Column Name}}

en: Values you can reference
da: Værdier du kan referere til

en: No available targets
da: Ingen tilgængelige mål

en: variable
da: variabel

en: Other available filters
da: Andre tilgængelige filtre

en: Avaliable filters
da: Tilgængelige filtre

en: Other available variables
da: Andre tilgængelige variabler

en: Avaliable variables
da: Tilgængelige variabler

en: Other available columns
da: Andre tilgængelige kolonner

en: Avaliable columns
da: Tilgængelige kolonner

en: user attribute
da: brugerattribut

en: Text card
da: Tekstkort

en: Click behavior
da: Klikadfærd

en: Visualization options
da: Visualiseringsmuligheder

en: Edit series
da: Rediger serie

en: Add series
da: Tilføj serie

en: On click
da: Ved klik

en: Change title and description
da: Skift titel og beskrivelse

en: You've updated embedded params and will need to update your embed code.
da: Du har opdateret indlejrede parametre og skal opdatere din indlejringskode.

en: Add question
da: Tilføj spørgsmål

en: You're editing this dashboard.
da: Du er ved at redigere dette dashboard.

en: Column to filter on
da: Kolonne til at filtrere på

en: snippet collection
da: uddragssamling

en: snippet collections
da: uddragssamlinger

en: Give your folder a name
da: Giv din mappe et navn

en: Something short but sweet
da: Noget kort men sødt

en: Folder this should be in
da: Denne mappe skal være i

en: Open the action menu
da: Åbn handlingsmenuen

en: {0} column has custom behavior | {0} columns have custom behavior
da[0]: Kolonnen {0} har tilpasset adfærd
da[1]: Kolonnen {0} har tilpasset adfærde

en: Go to...
da: Gå til...

en: Go to dashboard
da: Gå til dashboard

en: Go to question
da: Gå til spørgsmålet

en: Go to url
da: Gå til url

en: Filter this dashboard
da: Filtrer dette dashboard

en: Returns the count of rows in the selected data.
da: Returnerer antallet af rækker i de valgte data.

en: The column or number to sum.
da: Kolonnen eller tallet, der skal summeres.

en: The numeric column to get standard deviation of.
da: Den numeriske kolonne for at få standardafvigelse af.

en: The numeric column whose values to average.
da: Den numeriske kolonne, hvis værdier skal gennemsnit.

en: Returns the smallest value found in the column
da: Returnerer den mindste værdi fundet i kolonnen

en: Sums up the specified column only for rows where the condition is true.
da: Opsummerer kun den angivne kolonne for rækker, hvor betingelsen er sand.

en: Returns the numeric variance for a given column.
da: Returnerer den numeriske varians for en given kolonne.

en: Temperature
da: Temperatur

en: The column or number to get the variance of.
da: Kolonnen eller tallet for at få variansen af.

en: Returns the median value of the specified column.
da: Returnerer medianværdien af den angivne kolonne.

en: The column or number to get the median of.
da: Kolonnen eller tallet for at få medianen af.

en: percentile-value
da: percentil-værdi

en: Returns the value of the column at the percentile value.
da: Returnerer værdien af kolonnen ved percentilværdien.

en: The column or number to get the percentile of.
da: Kolonnen eller tallet for at få percentilen af.

en: The value of the percentile.
da: Værdien af percentilen.

en: Returns the string of text in all lower case.
da: Returnerer tekststrengen med små bogstaver.

en: The column with values to convert to lower case.
da: Kolonnen med værdier, der skal konverteres til små bogstaver.

en: Returns the text in all upper case.
da: Returnerer teksten med store bogstaver.

en: The column or text to return a portion of.
da: Den kolonne eller tekst, der skal returneres en del af.

en: The column or text to search through.
da: Kolonnen eller teksten, der skal søges igennem.

en: Combine two or more strings of text together.
da: Kombiner to eller flere tekststrenge sammen.

en: The column or text to begin with.
da: Kolonnen eller teksten til at begynde med.

en: This will be added to the end of value1, and so on.
da: Dette vil blive tilføjet til slutningen af værdi1, og så videre.

en: Enormous
da: Enorm

en: Gigantic
da: Gigantisk

en: Returns the number of characters in text.
da: Returnerer antallet af tegn i tekst.

en: The column or text you want to get the length of.
da: Den kolonne eller tekst, du ønsker at få længden af.

en: The column or text you want to trim.
da: Den kolonne eller tekst, du vil trimme.

en: Returns the absolute (positive) value of the specified column.
da: Returnerer den absolutte (positive) værdi af den angivne kolonne.

en: Debt
da: Gæld

en: The column or number to return absolute (positive) value of.
da: Den kolonne eller det tal, der skal returneres absolut (positiv) værdi af.

en: Rounds a decimal number down.
da: Afrunder et decimaltal nedad.

en: The column or number to round down.
da: Den kolonne eller det tal, der skal rundes ned.

en: Rounds a decimal number up.
da: Afrunder et decimaltal op.

en: The column or number to round up.
da: Den kolonne eller det tal, der skal rundes op.

en: Rounds a decimal number either up or down to the nearest integer value.
da: Afrunder et decimaltal enten op eller ned til nærmeste heltal.

en: The column or number to round to nearest integer.
da: Den kolonne eller det tal, der skal afrundes til nærmeste heltal.

en: Returns the square root.
da: Returnerer kvadratroden.

en: The column or number to return square root value of.
da: Den kolonne eller det tal, der skal returneres kvadratrodsværdien af.

en: exponent
da: eksponent

en: Raises a number to the power of the exponent value.
da: Hæver et tal til potensen af eksponentværdien.

en: Length
da: Længde

en: The column or number raised to the exponent.
da: Kolonnen eller tallet hævet til eksponenten.

en: The value of the exponent.
da: Værdien af eksponenten.

en: Returns the base 10 log of the number.
da: Returnerer basis 10 log af tallet.

en: Value
da: Værdi

en: The column or number to return the natural logarithm value of.
da: Kolonnen eller tallet, som den naturlige logaritmeværdi skal returneres af.

en: Returns Euler's number, e, raised to the power of the supplied number.
da: Returnerer Eulers tal, e, hævet til potensen af det leverede tal.

en: Interest Months
da: Rentemåneder

en: The column or number to return the exponential value of.
da: Kolonnen eller tallet, der skal returneres eksponentielværdien af.

en: The column or text to check.
da: Den kolonne eller tekst, der skal kontrolleres.

en: Checks a date or number column's values to see if they're within the specified range.
da: Kontrollerer en dato- eller talkolonnes værdier for at se, om de er inden for det angivne interval.

en: Created At
da: Oprettet kl

en: The date or numeric column that should be within the start and end values.
da: Den dato eller numeriske kolonne, der skal være inden for start- og slutværdierne.

en: The beginning of the range.
da: Begyndelsen af rækken.

en: The end of the range.
da: Slutningen af rækken.

en: Checks a date column's values to see if they're within the relative range.
da: Kontrollerer en datokolonnes værdier for at se, om de er inden for det relative interval.

en: The date column to return interval of.
da: Datokolonnen for at returnere interval for.

en: Period of interval, where negative values are back in time.
da: Intervalperiode, hvor negative værdier er tilbage i tiden.

en: Type of internal like "day", "month", "year".
da: Type intern som "dag", "måned", "år".

en: The column or value to return.
da: Kolonnen eller værdien, der skal returneres.

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty, and so on.
da: Hvis værdi1 er tom, returneres værdi2, hvis den ikke er tom, og så videre.

en: Tests an expression against a list of cases and returns the corresponding value of the first matching case, with an optional default value if nothing else is met.
da: Tester et udtryk mod en liste over sager og returnerer den tilsvarende værdi af den første matchende sag, med en valgfri standardværdi, hvis intet andet er opfyldt.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true, and so on.
da: Den værdi, der returneres, hvis den foregående betingelse er sand, og så videre.

en: Is null
da: Er null

en: Not null
da: Ikke null

en: Additive sum of all the values of a column.
    e.x. total revenue over time.
da: Additiv sum af alle værdierne i en kolonne.
    f.eks. samlet omsætning over tid.

en: Additive count of the number of rows.
    e.x. total number of sales over time.
da: Additiv optælling af antallet af rækker.
    f.eks. samlet antal salg over tid.

en: Linked filters
da: Sammenkædede filtre

en: Label
da: Etiket

en: Default value
da: Standard værdi

en: No default
da: Ingen standard

en: To view this, {0} must be connected to at least one field.
da: For at se dette skal {0} være forbundet til mindst ét felt.

en: Limit this filter's choices
da: Begræns dette filters valg

en: If you have another dashboard filter, you can limit the choices that are listed for this filter based on the selection of the other one.
da: Hvis du har et andet dashboardfilter, kan du begrænse de valg, der er angivet for dette filter baseret på valget af det andet.

en: So first, {0}.
da: Så først, {0}.

en: add another dashboard filter
da: tilføje et andet instrumentbrætfilter

en: If you toggle on one of these dashboard filters, selecting a value for that filter will limit the available choices for {0} filter.
da: Hvis du slår et af disse dashboardfiltre til, vil valg af en værdi for dette filter begrænse de tilgængelige valgmuligheder for {0}-filteret.

en: Filtering column
da: Filtreringskolonne

en: Filtered column
da: Filtreret kolonne

en: Enter user names or email addresses
da: Indtast brugernavne eller e-mailadresser

en: New snippet
da: Nyt uddrag

en: 12:00 AM
da: 12:00

en: {0}:00 AM
da: {0}:00

en: Hourly
da: Hver time

en: Daily at {0}
da: Dagligt kl. {0}

en: Weekly at {0} on {1}
da: Ugentligt kl. {0} den {1}

en: Monthly on the {0} {1} at {2}
da: Månedligt den {0} {1} kl. {2}

en: Delete this subscription
da: Slet dette abonnement

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Create a dashboard subscription
da: Opret et dashboard-abonnement

en: Email it
da: E-mail det

en: You can send this dashboard regularly to users or email addresses.
da: Du kan sende dette dashboard regelmæssigt til brugere eller e-mailadresser.

en: Send it to Slack
da: Send det til Slack

en: Pick a channel and a schedule, and Metabase will do the rest.
da: Vælg en kanal og en tidsplan, og Metabase klarer resten.

en: Email this dashboard
da: Send en e-mail til dette dashboard

en: Don't send if there aren't results
da: Send ikke, hvis der ikke er resultater

en: Attach results
da: Vedhæft resultater

en: Attachments can contain up to 2,000 rows of data.
da: Vedhæftede filer kan indeholde op til 2.000 rækker med data.

en: Send this dashboard to Slack
da: Send dette dashboard til Slack

en: Dashboard does not have a parameter with the ID {0}
da: Dashboard har ikke en parameter med id'et {0}

en: Parameter {0} does not have any Fields associated with it
da: Parameter {0} har ingen felter tilknyttet

en: include must be either empty or the value 'tables'
da: inkludere skal enten være tom eller værdien 'tabeller'

en: `database` is required for all queries whose type is not `internal`.
da: 'database' er påkrævet for alle forespørgsler, hvis type ikke er 'intern'.

en: Password login is disabled for this instance.
da: Adgangskodelogin er deaktiveret i dette tilfælde.

en: Your account is disabled. Please contact your administrator.
da: Din konto er deaktiveret. Kontakt venligst din administrator.

en: Your account is disabled.
da: Din konto er deaktiveret.

en: Invalid Slack token.
da: Ugyldigt Slack-token.

en: The ''{0}'' command is only available in Metabase Enterprise Edition.
da: Kommandoen ''{0}'' er kun tilgængelig i Metabase Enterprise Edition.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are PRESENT.
da: Metabase Enterprise Edition-udvidelser er til stede.

en: Usage of Metabase Enterprise Edition features are subject to the Metabase Commercial License.
da: Brug af Metabase Enterprise Edition-funktioner er underlagt Metabase Commercial License.

en: See {0} for details.
da: Se {0} for detaljer.

en: Metabase Enterprise Edition extensions are NOT PRESENT.
da: Metabase Enterprise Edition-udvidelser er IKKE TILSTEDE.

en: You''re invited to join {0}''s {1}
da: Du er inviteret til at deltage i {0}'s {1}

en: {0} created a {1} account
da: {0} oprettede en {1}-konto

en: {0} accepted their {1} invite
da: {0} accepterede deres {1} invitation

en: [{0}] Password Reset Request
da: [{0}] Anmodning om nulstilling af adgangskode

en: [{0}] Notification
da: [{0}] Meddelelse

en: [{0}] Help make [{1}] better.
da: [{0}] Hjælp med at gøre [{1}] bedre.

en: [{0}] Tell us how things are going.
da: [{0}] Fortæl os, hvordan det går.

en: Error starting events listener
da: Fejl ved start af begivenhedslytter

en: Should we sync user attributes when someone logs in via LDAP?
da: Skal vi synkronisere brugerattributter, når nogen logger på via LDAP?

en: Comma-separated list of user attributes to skip syncing for LDAP users.
da: Kommasepareret liste over brugerattributter for at springe synkronisering over for LDAP-brugere.

en: Invalid token
da: Ugyldig Token

en: Slack API error: {0}
da: Slack API-fejl: {0}

en: Slack channel named `metabase_files` is missing!
da: Slack kanal ved navn `metabase_files` mangler!

en: Please create or unarchive the channel in order to complete the Slack integration.
da: Opret eller fjern arkiveringen af kanalen for at fuldføre Slack-integrationen.

en: The channel is used for storing graphs that are included in Pulses and MetaBot answers.
da: Kanalen bruges til lagring af grafer, der er inkluderet i pulser og MetaBot-svar.

en: Uploaded image
da: Uploadet billede

en: Error uploading file to Slack:
da: Fejl ved upload af fil til Slack:

en: Invalid session. Expected an instance of Session.
da: Ugyldig session. Forventede en forekomst af session.

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is
da: Sessionscookiens SameSite er konfigureret til "Ingen", men webstedet er det

en: served over an insecure connection. Some browsers will reject
da: serveret over en usikker forbindelse. Nogle browsere vil afvise

en: cookies under these conditions.
da: cookies under disse betingelser.

en: Top folder
da: Øverste mappe

en: :parameters must be a sequence of maps with String :id keys
da: :parametre skal være en sekvens af kort med String :id-nøgler

en: Invalid human-readable-values: values must be a sequence; each item must be nil or a string
da: Ugyldige human-readable-værdier: værdier skal være en sekvens; hver genstand skal være nul eller en streng

en: :values must be present to fetch :human_readable_values
da: :værdier skal være til stede for at hente :human_readable_values

en: Field values total length is > {0}.
da: Feltværdiernes samlede længde er > {0}.

en: snippet names cannot include '}' or start with spaces
da: uddragsnavne må ikke indeholde '}' eller starte med mellemrum

en: Error executing chain filter query
da: Fejl ved udførelse af kædefilterforespørgsel

en: Field {0} does not exist.
da: Feltet {0} findes ikke.

en: Cannot search against non-Text Field {0} {1}
da: Kan ikke søge mod ikke-tekstfelt {0} {1}

en: Granting permissions for group {0}: {1}
da: Tildeling af tilladelser til gruppe {0}: {1}

en: Revoking permissions for group {0}: {1}
da: Tilbagekaldelse af tilladelser for gruppen {0}: {1}

en: Invalid DB permissions: if you have write access for native queries, you must have full data access.
da: Ugyldige DB-tilladelser: Hvis du har skriveadgang til indbyggede forespørgsler, skal du have fuld dataadgang.

en: Invalid DB permissions: if you have readonly native query access, you must also have data access.
da: Ugyldige DB-tilladelser: Hvis du har skrivebeskyttet indbygget forespørgselsadgang, skal du også have dataadgang.

en: Changing permissions from: {0} to: {1}
da: Ændring af tilladelser fra: {0} til: {1}

en: login attribute keys must be a keyword or string
da: login-attributnøgler skal være et nøgleord eller en streng

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts.
da: Standardsproget for alle brugere på tværs af Metabase-brugergrænsefladen, system-e-mails, pulser og advarsler.

en: Users can individually override this default language from their own account settings.
da: Brugere kan individuelt tilsidesætte dette standardsprog fra deres egne kontoindstillinger.

en: Default page to show the user
da: Standardside for at vise brugeren

en: Allow this origin to embed the full Metabase application
da: Tillad denne oprindelse at integrere hele Metabase-applikationen

en: Values greater than {0} ({1}) are not allowed.
da: Værdier større end {0} ({1}) er ikke tilladt.

en: This will replace the word "Metabase" wherever it appears.
da: Dette vil erstatte ordet "Metabase", uanset hvor det vises.

en: These are the primary colors used in charts and throughout Metabase. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
da: Disse er de primære farver, der bruges i diagrammer og i hele Metabase. Du skal muligvis opdatere din browser for at se dine ændringer træde i kraft.

en: For best results, use an SVG file with a transparent background.
da: For de bedste resultater skal du bruge en SVG-fil med en gennemsigtig baggrund.

en: The url or image that you want to use as the favicon.
da: Den url eller det billede, du vil bruge som favicon.

en: Allow logging in by email and password.
da: Tillad at logge ind med e-mail og adgangskode.

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
      It won''t affect SQL queries.
da: Dette vil påvirke ting som gruppering efter uge eller filtrering i GUI-forespørgsler.
       Det vil ikke påvirke SQL-forespørgsler.

en: Unable to validate token
da: Kan ikke validere token

en: Token format is invalid.
da: Tokenformatet er ugyldigt.

en: Error validating token
da: Fejl ved validering af token

en: Error filtering against {0} Field: unable to parse String {1} to a {2}
da: Fejl ved filtrering mod {0} Felt: Kan ikke parse streng {1} til en {2}

en: Error fetching details for Job: {0}
da: Fejl ved hentning af detaljer for job: {0}

en: Starting sync task for Database {0}.
da: Starter synkroniseringsopgave for database {0}.

en: Cannot sync Database {0}: Database does not exist.
da: Kan ikke synkronisere database {0}: Database eksisterer ikke.

en: Update Field values task triggered for Database {0}.
da: Opgaven Opdater feltværdier udløst for databasen {0}.

en: Skipping update, automatic Field value updates are disabled for Database {0}.
da: Springer opdatering over, automatiske feltværdiopdateringer er deaktiveret for databasen {0}.

en: SAML Identity Provider Issuer
da: SAML-identitetsudbyderudsteder

en: DB Name
da: DB navn

en: DB Engine
da: DB motor

en: Unknown name
da: Ukendt navn

en: Unknown engine
da: Ukendt motor

en: Edit collection
da: Rediger samling

en: Pinned items
da: Fastgjorte elementer

en: Other users' personal collections
da: Andre brugeres personlige samlinger

en: View archive
da: Se arkiv

en: Your personal collection
da: Din personlige samling

en: Nothing to see yet.
da: Intet at se endnu.

en: Use collections to organize and group dashboards and questions for your team or yourself
da: Brug samlinger til at organisere og gruppere dashboards og spørgsmål til dit team eller dig selv

en: Unpin this item
da: Frigør dette element

en: Available filters
da: Tilgængelige filtre

en: Available variables
da: Tilgængelige variabler

en: Available columns
da: Tilgængelige kolonner

en: Include User ID and query hash in queries
da: Inkluder bruger-id og forespørgselshash i forespørgsler

en: When on, Metabase User ID and query hash get appended to queries on this database, which can be useful for auditing and debugging. However, this causes each query to look distinct, preventing BigQuery from returning cached results, which may increase your costs.
da: Når den er aktiveret, tilføjes Metabase User ID og forespørgselshash til forespørgsler i denne database, hvilket kan være nyttigt til revision og fejlretning. Dette får dog hver forespørgsel til at se særskilt ud, hvilket forhindrer BigQuery i at returnere cachelagrede resultater, hvilket kan øge dine omkostninger.

en: Periodically refingerprint tables
da: Periodisk refingerprint tabeller

en: When syncing with this database, Metabase will scan a subset of values of fields to gather statistics that enable things like improved binning behavior in charts, and to generally make your Metabase instance smarter.
da: Ved synkronisering med denne database vil Metabase scanne et undersæt af værdier af felter for at indsamle statistik, der muliggør ting som forbedret binning-adfærd i diagrammer og for generelt at gøre din Metabase-instans smartere.

en: Updated date
da: Opdateret dato

en: Updated time
da: Opdateret tid

en: Updated timestamp
da: Opdateret tidsstempel

en: Type of interval like "day", "month", "year".
da: Type interval som "dag", "måned", "år".

en: Filter by this column
da: Filtrer efter denne kolonne

en: Column formatting
da: Kolonneformatering

en: Sort ascending
da: Sorter stigende

en: Sort descending
da: Sorter faldende

en: Browse data
da: Gennemse data

en: Show maximum (first {0})
da: Vis maksimum (første {0})

en: There was a problem with this visualization
da: Der var et problem med denne visualisering

en: Showing first {0} rows
da: Viser første {0} rækker

en: first
da: først

en: last
da: sidst

en: Emailed
da: E-mailet

en: Sent to
da: Sendt til

en: Sent
da: Sendt

en: hourly
da: hver time

en: daily at {0}
da: dagligt kl. {0}

en: {0} at {1}
da: {0} kl. {1}

en: monthly on the {0} {1} at {2}
da: månedligt den {0} {1} kl. {2}

en:  and {0} other |  and {0} others
da[0]: og {0} anden
da[1]: og {0} andre

en: This dashboard will no longer be emailed to {0} {1}
da: Dette betjeningspanel vil ikke længere blive sendt til {0} {1}

en: Slack channel {0} will no longer get this dashboard {1}
da: Slack-kanalen {0} får ikke længere dette betjeningspanel {1}

en: Channel {0} will no longer receive this dashboard {1}
da: Kanal {0} modtager ikke længere dette betjeningspanel {1}

en: Schedules
da: Tidsplaner

en: Set up a new schedule
da: Opret en ny tidsplan

en: Close
da: Tæt

en: You'll need to {0} first.
da: Du skal først {0}.

en: First, you'll have to {0}.
da: Først skal du {0}.

en: Rows {0}-{1} of first {2}
da: Rækker {0}-{1} af første {2}

en: Drag fields here
da: Træk felter hertil

en: Percentage
da: Procent

en: Totals for {0}
da: I alt for {0}

en: Grand totals
da: Store totaler

en: Row totals
da: Rækketotaler

en: Fields to use for the table rows
da: Felter, der skal bruges til tabelrækkerne

en: Fields to use for the table columns
da: Felter, der skal bruges til tabelkolonnerne

en: Fields to use for the table values
da: Felter, der skal bruges til tabelværdierne

en: Pivot tables can only be used with aggregated queries.
da: Pivottabeller kan kun bruges med aggregerede forespørgsler.

en: Pivot Table
da: Pivottabel

en: Waterfall
da: Vandfald

en: waterfall chart
da: vandfaldsdiagram

en: Increase color
da: Forøg farve

en: Decrease color
da: Formindsk farve

en: Show total
da: Vis total

en: Total color
da: Samlet farve

en: Unable to run internal query function: cannot resolve {0}
da: Kan ikke køre intern forespørgselsfunktion: kan ikke løse {0}

en: Audit App queries are not enabled on this instance.
da: Revisionsappforespørgsler er ikke aktiveret i denne instans.

en: Invalid internal query function: {0} is not marked as an ^:internal-query-fn
da: Ugyldig intern forespørgselsfunktion: {0} er ikke markeret som en ^:internal-query-fn

en: Error: sandboxing is not enabled for this instance.
da: Fejl: Sandboxing er ikke aktiveret for denne instans.

en: Please check you have set a valid Enterprise token and try again.
da: Kontroller, at du har angivet et gyldigt Enterprise-token, og prøv igen.

note: If the current permissions are nil, then we would return false which could give a potentially segmented user access they shouldn't have. If we don't have permissions, we can't determine whether they are segmented, so throw.
en: No permissions found for current user
da: Ingen tilladelser fundet for den nuværende bruger

en: User ''{0}'' attempted to access an inaccessible field. Accessible fields {1}, fields in query {2}
da: Brugeren ''{0}'' forsøgte at få adgang til et utilgængeligt felt. Tilgængelige felter {1}, felter i forespørgsel {2}

en: User not able to query field
da: Bruger kan ikke forespørge felt

en: Found more than one group table access policy for user ''{0}''
da: Fandt mere end én gruppetabeladgangspolitik for brugeren ''{0}''

en: Query requires user attribute `{0}`
da: Forespørgsel kræver brugerattribut '{0}'.

en: invalid --mode value
da: ugyldig --tilstandsværdi

en: invalid --on-error value
da: ugyldig --on-error værdi

en: invalid context seed value
da: ugyldig kontekstgrundværdi

en: Dump was produced using a different version of Metabase. Things may break!
da: Dump blev produceret ved hjælp af en anden version af Metabase. Tingene kan gå i stykker!

en: Error loading dump: {0}
da: Fejl ved indlæsning af dump: {0}

en: {0} is not a valid user
da: {0} er ikke en gyldig bruger

en: Error dumping {0}
da: Fejl ved dumpning af {0}

en: No admin users found! At least one admin user is needed to act as the owner for all the loaded entities.
da: Ingen admin-brugere fundet! Der kræves mindst én admin-bruger for at fungere som ejer for alle de indlæste enheder.

en: Error loading dependencies: reference to an unknown entity {0}
da: Fejl ved indlæsning af afhængigheder: reference til en ukendt enhed {0}

en: Can''t resolve {0} in fully qualified name {1}
da: Kan ikke løse {0} i fuldt kvalificeret navn {1}

en: Model {0} does not support upsert
da: Model {0} understøtter ikke upsert

en: Error inserting {0}
da: Fejl ved indsættelse af {0}

en: Inserting {0}
da: Indsætter {0}

en: {0} already exists -- skipping
da: {0} findes allerede – springer over

en: Skipping {0} (nothing to update)
da: Springer {0} over (intet at opdatere)

en: Updating {0}
da: Opdaterer {0}

en: Error updating {0}
da: Fejl under opdatering af {0}

en: SSO has not been enabled and/or configured
da: SSO er ikke blevet aktiveret og/eller konfigureret

en: SSO requires a valid token
da: SSO kræver et gyldigt token

en: Error returning SSO entry point
da: Fejl ved returnering af SSO-indgangspunkt

en: Error logging in
da: Fejl ved at logge ind

en: Can't create new JWT user when JWT is not configured
da: Kan ikke oprette ny JWT-bruger, når JWT ikke er konfigureret

en: JWT SSO has not been enabled and/or configured
da: JWT SSO er ikke blevet aktiveret og/eller konfigureret

en: Invalid SAML configuration: could not find user email.
da: Ugyldig SAML-konfiguration: kunne ikke finde bruger-e-mail.

en: We tried looking for {0}, but couldn't find the attribute.
da: Vi forsøgte at lede efter {0}, men kunne ikke finde attributten.

en: Please make sure your SAML IdP is properly configured.
da: Sørg for, at dit SAML IdP er korrekt konfigureret.

en: SAML has not been enabled and/or configured
da: SAML er ikke blevet aktiveret og/eller konfigureret

en: Warning: expected `redirect` param, but none is present
da: Advarsel: forventet 'omdirigeringsparameter', men ingen er til stede

en: Error generating SAML request
da: Fejl under generering af SAML-anmodning

en: Unable to log in: SAML IdP certificate is not set.
da: Kan ikke logge på: SAML IdP-certifikat er ikke indstillet.

en: SAML response validation failed
da: SAML-svarvalidering mislykkedes

en: Unable to log in: SAML response validation failed
da: Kan ikke logge ind: SAML-svarvalidering mislykkedes

en: Unable to log in: SAML info does not contain user attributes.
da: Kan ikke logge ind: SAML info indeholder ikke brugerattributter.

en: Enable SAML authentication.
da: Aktiver SAML-godkendelse.

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like https://your-org-name.example.com or https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml
da: Dette er den URL, hvor dine brugere går for at logge ind på din identitetsudbyder. Afhængigt af hvilken IdP du er
    bruger, ser dette normalt ud som https://dit-org-navn.eksempel.com eller https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml

en: Error parsing SAML identity provider certificate
da: Fejl ved parsing af SAML-identitetsudbydercertifikat

en: Invalid identity provider certificate. Certificate should be a base-64 encoded string.
da: Ugyldigt identitetsudbydercertifikat. Certifikatet skal være en base-64-kodet streng.

en: Encoded certificate for the identity provider. Depending on your IdP, you might need to download this,
    open it in a text editor, then copy and paste the certificate's contents here.
da: Kodet certifikat for identitetsudbyderen. Afhængigt af din IdP skal du muligvis downloade dette,
    åbn det i en teksteditor, kopier og indsæt derefter certifikatets indhold her.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v
da: Dette er en unik identifikator for IdP'en. Benævnes ofte enheds-id eller blot 'udsteder'. Afhængigt af
    på din IdP, ser dette normalt ud som http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v

en: This application name will be used for requests to the Identity Provider
da: Dette applikationsnavn vil blive brugt til anmodninger til identitetsudbyderen

en: Absolute path to the Keystore file to use for signing SAML requests
da: Absolut sti til Keystore-filen, der skal bruges til at signere SAML-anmodninger

en: Password for opening the keystore
da: Adgangskode til at åbne nøglelageret

en: Alias for the key that Metabase should use for signing SAML requests
da: Alias for nøglen, som Metabase skal bruge til at signere SAML-anmodninger

en: SAML attribute for the user''s email address
da: SAML-attribut for brugerens e-mailadresse

en: SAML attribute for the user''s first name
da: SAML-attribut for brugerens fornavn

en: SAML attribute for the user''s last name
da: SAML-attribut for brugerens efternavn

en: Enable group membership synchronization with SAML.
da: Aktiver synkronisering af gruppemedlemskab med SAML.

en: SAML attribute for group syncing
da: SAML-attribut til gruppesynkronisering

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are SAML groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing SAML to Metabase group mappings.
da: JSON, der indeholder SAML til Metabase-gruppetilknytninger.

en: Enable JWT based authentication
da: Aktiver JWT-baseret godkendelse

en: URL of JWT based login page
da: URL på JWT-baseret login-side

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages
da: Streng, der bruges til at se den private nøgle, der bruges til at validere JWT-meddelelser

en: Key to retrieve the JWT user's email address
da: Nøgle til at hente JWT-brugerens e-mailadresse

en: Key to retrieve the JWT user's first name
da: Nøgle til at hente JWT-brugerens fornavn

en: Key to retrieve the JWT user's last name
da: Nøgle til at hente JWT-brugerens efternavn

en: Key to retrieve the JWT user's groups
da: Nøgle til at hente JWT-brugerens grupper

en: Enable group membership synchronization with JWT.
da: Aktiver gruppemedlemskabssynkronisering med JWT.

note: Should be in the form: {"groupName": [1, 2, 3]} where keys are JWT groups and values are lists of MB groups IDs
en: JSON containing JWT to Metabase group mappings.
da: JSON, der indeholder JWT til Metabase-gruppetilknytninger.

en: Should new email notifications be sent to admins, for all new SSO users?
da: Skal der sendes nye e-mail-meddelelser til administratorer for alle nye SSO-brugere?

en: New SSO user created: {0} ({1})
da: Ny SSO-bruger oprettet: {0} ({1})

en: Cannot convert a {0} to a {1}
da: Kan ikke konvertere en {0} til en {1}

en: Cannot extract {0} from a TIME field
da: Kan ikke udtrække {0} fra et TIME-felt

en: Cannot extract {0} from a DATE field
da: Kan ikke udtrække {0} fra et DATO-felt

en: Cannot extract {0} from a DATETIME or TIMESTAMP
da: Kan ikke udtrække {0} fra et DATETIME eller TIMESTAMP

note: trying to add an `hour` to a `date` or a `year` to a `time` is something we shouldn't be allowing in the UI in the first place
en: Invalid query: you cannot add a {0} to a {1} column.
da: Ugyldig forespørgsel: Du kan ikke tilføje en {0} til en {1} kolonne.

en: It doesn''t make sense to convert between DATEs and TIMEs!
da: Det giver ikke mening at konvertere mellem DATOER og TID!

en: Druid request error [{0}]: {1}
da: Druid-anmodningsfejl [{0}]: {1}

en: Failed to parse Druid response body: {0}
da: Kunne ikke parse Druid-svarets krop: {0}

en: Error running query:
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel:

en: Client closed connection, no queryId found, can't cancel query
da: Klient lukket forbindelse, intet queryId fundet, forespørgsel kan ikke annulleres

en: Client closed connection, canceling Druid queryId {0}
da: Klienten lukkede forbindelsen, annullerer Druid queryId {0}

en: Canceling Druid query with ID {0}
da: Annullerer Druid-forespørgsel med ID {0}

en: Failed to cancel Druid query with queryId {0}
da: Kunne ikke annullere Druid-forespørgsel med queryId {0}

en: Don''t know how to retrieve results for columns {0}
da: Ved ikke, hvordan man henter resultater for kolonner {0}

en: Error post-processing Druid query results
da: Fejl ved efterbehandling af Druid-forespørgselsresultater

en: Error reducing Druid query results
da: Fejl ved reduktion af Druid-forespørgselsresultater

en: WARNING: Don't know how to combine these intervals into a single interval.
da: ADVARSEL: Ved ikke, hvordan man kombinerer disse intervaller til et enkelt interval.

en: Ignoring intervals: {0}
da: Ignorerer intervaller: {0}

en: Error creating aggregation clause
da: Fejl ved oprettelse af sammenlægningsklausul

en: Expected :aggregation-options, constant, or expression.
da: Forventet: aggregeringsindstillinger, konstant eller udtryk.

en: grouped timeseries queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
da: grupperede tidsserieforespørgsler kan kun sorteres efter ''tidsstempel''-kolonnen.

en: scan queries can only be sorted if they include the ''timestamp'' column.
da: scanningsforespørgsler kan kun sorteres, hvis de inkluderer kolonnen ''tidsstempel''.

en: scan queries can only be sorted by the ''timestamp'' column.
da: scanningsforespørgsler kan kun sorteres efter ''tidsstempel''-kolonnen.

en: Error generating Druid query
da: Fejl under generering af Druid-forespørgsel

en: Fetching Google access/refresh tokens with auth-code {0}...
da: Henter Google-adgangs-/opdateringstokens med godkendelseskode {0}...

en: Multiple date filters are not supported in filters:
da: Flere datofiltre understøttes ikke i filtre:

en: Unexpected columns in results: {0}
da: Uventede kolonner i resultater: {0}

en: Unable to parse query: {0}
da: Kan ikke parse forespørgsel: {0}

en: Don''t know how to substitute {0} {1}
da: Ved ikke, hvordan man erstatter {0} {1}

en: Substituted {0} -> {1}
da: Erstattet {0} -> {1}

en: Don''t know how to handle aggregation {0}
da: Ved ikke, hvordan man håndterer aggregering {0}

en: Using DNS SRV requires a FQDN for host
da: Brug af DNS SRV kræver et FQDN til vært

en: No database name specified in URI. Monger requires a database to be explicitly configured.
da: Intet databasenavn angivet i URI. Monger kræver, at en database er eksplicit konfigureret.

en: Opened new MongoDB connection.
da: Åbnet ny MongoDB-forbindelse.

en: Closed MongoDB connection.
da: Lukket MongoDB-forbindelse.

en: fetch-next-page w/ URI
da: hent-næste-side med URI

en: Error running query.
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel.

en: Client connection closed, no query-id found, can't cancel query
da: Klientforbindelse lukket, ingen forespørgsels-id fundet, forespørgsel kan ikke annulleres

en: Error canceling query with ID {0}
da: Fejl ved annullering af forespørgsel med id {0}

en: Error executing query
da: Fejl ved udførelse af forespørgsel

en: Failed to fetch materialized views for this database
da: Kunne ikke hente materialiserede visninger for denne database

note: if there's still not a Card, throw an Exception!
en: Invalid Alert: Alert does not have a Card associated with it
da: Ugyldig alarm: Alert har ikke et kort tilknyttet

en: Error determining whether Database supports nested queries
da: Fejl ved bestemmelse af, om databasen understøtter indlejrede forespørgsler

en: Invalid query params: could not determine slug for parameter with ID {0}
da: Ugyldige forespørgselsparametre: kunne ikke bestemme slug for parameter med id {0}

en: Cannot search for values: {0} is not an enabled parameter.
da: Kan ikke søge efter værdier: {0} er ikke en aktiveret parameter.

en: You can''t specify a value for {0} if it's already set in the JWT.
da: Du kan ikke angive en værdi for {0}, hvis den allerede er angivet i JWT.

en: Error compiling HoneySQL form
da: Fejl ved kompilering af HoneySQL-formular

en: Not a valid Database/Database ID/JDBC spec
da: Ikke et gyldigt database-/database-id/JDBC-specifikation

en: You don''t have any cards yet.
da: Du har ikke nogen kort endnu.

en: Here are your {0} most recent cards:
da: Her er dine {0} seneste kort:

en: value must be a map with the keys `{0}`, `{1}`, `{2}`, and `{3}`.
da: værdi skal være et kort med tasterne `{0}`, `{1}`, `{2}` og `{3}`.

en: Not creating proxy JDBC driver for class {0} -- original driver was loaded by system ClassLoader
da: Opretter ikke proxy JDBC-driver for klasse {0} -- original driver blev indlæst af systemet ClassLoader

en: Query took {0} to run; minimum for cache eligibility is {1}
da: Det tog {0} at køre forespørgslen; minimum for cache-kvalificering er {1}

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to wrap field references in explicit :joined-field clauses.
da: Kan ikke løse sammenføjningsfelt på grund af tvetydige sammenkædninger: tabel {0} (ID {1}) blev sammenføjet flere gange. Du skal pakke feltreferencer ind i eksplicitte :joined-field-klausuler.

en: I don''t know how to `overflow stack`. Here''s what I can do: `help`, `list`, `show`
da: Jeg ved ikke, hvordan man 'overflow stack'. Her er hvad jeg kan gøre: `hjælp`, `liste`, `vis`

en: Test setting - this only shows up in dev (1)
da: Testindstilling - dette vises kun i dev (1)

en: Test setting - this only shows up in dev (2)
da: Testindstilling - dette vises kun i dev (2)

en: Test setting - this only shows up in dev (3)
da: Testindstilling - dette vises kun i dev (3)

en: Test setting - this only shows up in dev (4)
da: Testindstilling - dette vises kun i dev (4)

en: Test setting - with i18n
da: Testindstilling - med i18n

en: This is a sample sensitive Setting.
da: Dette er en prøvefølsom indstilling.

[ctx: This is a new information message on the new pulse creation page.]
en: Pulses are being phased out
da: Pulser er ved at blive udfaset

[ctx: An info message letting you know you can create dashboard subscriptions instead of pulses.]
en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
da: Du kan nu konfigurere {0} i stedet for. Vi fjerner Pulses i en fremtidig udgivelse og hjælper dig med at migrere alle, du stadig har.

en: dashboard subscriptions
da: dashboard abonnementer

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}
da: {0} diagrammer i dit abonnement vil ikke se det samme ud som i dit betjeningspanel. {1}

en: minutes past the hour
da: minutter over timen

en: Email sent
da: Email sendt

en: Add data to share this dashboard
da: Tilføj data for at dele dette dashboard

en: Dashboard subscriptions
da: Dashboard abonnementer

en: Text as a ISO-8601 timestamp
da: Tekst som et ISO-8601 tidsstempel

en: Text as a ISO-8601 time
da: Tekst som en ISO-8601-tid

en: Text as a ISO-8601 date
da: Tekst som en ISO-8601-dato

en: UNIX Timestamp (Microseconds)
da: UNIX-tidsstempel (mikrosekunder)

en: Pulses are being phased out
da: Pulser er ved at blive udfaset

en: You can now set up {0} instead. We'll remove Pulses in a future release, and help you migrate any that you still have.
da: Du kan nu konfigurere {0} i stedet for. Vi fjerner Pulses i en fremtidig udgivelse og hjælper dig med at migrere alle, du stadig har.

en: File format
da: Filformat

en: Questions to attach
da: Spørgsmål til at vedhæfte

en: Delete this subscription to {0}?
da: Vil du slette dette abonnement på {0}?

en: {0} charts in your subscription won't look the same as in your dashboard. {1}.
da: {0} diagrammer i dit abonnement vil ikke se det samme ud som i dit betjeningspanel. {1}.

en: Fields to use for the table {0}
da: Felter, der skal bruges til tabellen {0}

en: rows
da: rækker

en: columns
da: kolonner

en: values
da: værdier

en: Error normalizing form.
da: Fejl ved normalisering af form.

en: Error canonicalizing query
da: Fejl ved kanonisering af forespørgsel

en: Error performing whole query transformations
da: Fejl ved udførelse af hele forespørgselstransformationer

en: Error normalizing query
da: Fejl ved normalisering af forespørgsel

en: Sandbox Cards can''t return columns that aren't present in the Table they are sandboxing.
da: Sandbox Cards kan ikke returnere kolonner, der ikke er til stede i tabellen, de sandboxing.

en: Sandbox Cards can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
da: Sandbox Cards kan ikke returnere kolonner, der har andre typer end den tabel, de sandboxing.

en: Cannot update Card: Card is used for Sandboxing, and updates would violate sandbox rules.
da: Kan ikke opdatere kort: Kort bruges til Sandboxing, og opdateringer ville overtræde sandbox-reglerne.

en: You cannot change the Table ID of a GTAP once it has been created.
da: Du kan ikke ændre tabel-id'et for en GTAP, når den først er blevet oprettet.

en: `database` is required for all queries.
da: database er påkrævet for alle forespørgsler.

en: ERROR {0}
da: FEJL {0}

en: copied {0} instances.
da: kopierede {0} forekomster.

en: Copying instances of {0}...
da: Kopierer forekomster af {0}...

en: Error copying instances of {0}
da: Fejl ved kopiering af forekomster af {0}

en: Temporarily disabling DB constraints...
da: Deaktiverer midlertidigt DB-begrænsninger...

en: Re-enabling DB constraints...
da: Genaktiverer DB-begrænsninger...

en: Setting Postgres sequence ids to proper values...
da: Indstilling af Postgres-sekvens-id'er til korrekte værdier...

note: make sure the source database is up-do-date
en: Set up {0} source database and run migrations...
da: Konfigurer {0} kildedatabase og kør migreringer...

note: make sure the dest DB is up-to-date don't need or want to run data migrations in the target DB, since the data is already migrated appropriately
en: Set up {0} target database and run migrations...
da: Konfigurer {0} måldatabase og kør migreringer...

note: make sure target DB is empty
en: Testing if target {0} database is already populated...
da: Tester, om måldatabasen {0} allerede er udfyldt...

en: Unsupported application database type: {0} is not currently supported.
da: Ikke-understøttet applikationsdatabasetype: {0} understøttes ikke i øjeblikket.

en: Check the value of MB_DB_CONNECTION_URI.
da: Tjek værdien af MB_DB_CONNECTION_URI.

en: Driver {0} does not support {1}
da: Driver {0} understøtter ikke {1}

en: No magnitude known for {0}
da: Ingen kendt størrelse for {0}

en: Error resolving source query
da: Fejl ved løsning af kildeforespørgsel

en: Have your email configured for you.
da: Få din e-mail konfigureret til dig.

en: Have your server maintained for you.
da: Få din server vedligeholdt for dig.

en: Want to have upgrades taken care of for you?
da: Vil du have opgraderinger varetaget for dig?

en: Migrate to Metabase Cloud.
da: Migrer til Metabase Cloud.

en: Manage Metabase Cloud
da: Administrer Metabase Cloud

en: Show totals
da: Vis totaler

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: See options…
da: Se muligheder

en: This database does not support pivot tables.
da: Denne database understøtter ikke pivottabeller.

en: Invalid GeoJSON file location: must either start with http:// or https:// or be a relative path to a file on the classpath.
da: Ugyldig GeoJSON-filplacering: skal enten starte med http:// eller https:// eller være en relativ sti til en fil på klassestien.

en: URLs referring to hosts that supply internal hosting metadata are prohibited.
da: URL'er, der henviser til værter, der leverer interne hosting-metadata, er forbudte.

en: Invalid custom GeoJSON.
da: Ugyldig tilpasset GeoJSON.

en: Invalid {0}: specified breakout at index {1}, but we only have {2} breakouts
da: Ugyldig {0}: specificeret opdeling ved indeks {1}, men vi har kun {2} udsnit

en: Error generating pivot queries
da: Fejl under generering af pivotforespørgsler

en: Sync Administrator group
da: Synkroniseringsadministratorgruppe

en: Set filter values for when this gets sent
da: Indstil filterværdier for, hvornår dette sendes

en: Delete the {0} database?
da: Vil du slette databasen {0}?

en: Restoring the sample dataset...
da: Gendanner prøvedatasættet...

en: No semantic type
da: Ingen semantisk type

en: Select a semantic type
da: Vælg en semantisk type

en: Cast to a specific data type
da: Cast til en bestemt datatype

en: Select a conversion
da: Vælg en konvertering

en: Don't cast
da: Lad være med at kaste

en: Something went wrong
da: Noget gik galt

en: Choose "Desktop App" as the application type. Name it whatever you'd like.
da: Vælg "Desktop App" som applikationstype. Navngiv det, hvad du vil.

en: Didn't find anything
da: Fandt ikke noget

en: There weren't any results for your search.
da: Der var ingen resultater for din søgning.

en: Checks if a column is null
da: Kontrollerer, om en kolonne er nul

en: The column to check.
da: Kolonnen for at kontrollere.

en: Checks if a column is empty
da: Kontrollerer om en kolonne er tom

en: CASE expects 2 arguments or more
da: CASE forventer 2 argumenter eller mere

en: Function {0} expects {1} argument | Function {0} expects {1} arguments
da[0]: Funktionen {0} forventer {1} argument
da[1]: Funktionen {0} forventer {1} argumenter

en: Expecting boolean but found {0}
da: Forventede boolesk men fandt {0}

en: 12:00 PM
da: 12:00

en: Subtotal, Age, Price, Quantity, etc.
da: Subtotal, alder, pris, mængde osv.

en: Select one or more values from a list or search box.
da: Vælg en eller flere værdier fra en liste eller et søgefelt.

en: Exclude one or more specific values.
da: Udelad en eller flere specifikke værdier.

en: Match values that contain the entered text.
da: Match værdier, der indeholder den indtastede tekst.

en: Filter out values that contain the entered text.
da: Filtrer værdier fra, der indeholder den indtastede tekst.

en: Match values that begin with the entered text.
da: Match værdier, der begynder med den indtastede tekst.

en: Match values that end with the entered text.
da: Match værdier, der slutter med den indtastede tekst.

en: Duplicate this question
da: Dupliker dette spørgsmål

en: Saved question in {0}
da: Gemt spørgsmål i {0}

en: Table in {0}
da: Tabel i {0}

en: Segment of
da: Segment af

en: Metric for
da: Metrisk for

en: {0} in {1}
da: {0} i {1}

en: Note
da: Bemærk

en: charts in your subscription won't look the same as in your dashboard.
da: diagrammer i dit abonnement vil ikke se det samme ud som i dit dashboard.

en: Filter values
da: Filtrer værdier

en: You can customize filter values for each subscription with the Enterprise edition.
da: Du kan tilpasse filterværdier for hvert abonnement med Enterprise-udgaven.

en: If a dashboard filter has a default value, it’ll be applied when your subscription is sent.
da: Hvis et dashboardfilter har en standardværdi, anvendes det, når dit abonnement sendes.

en: and {0} other | and {0} others
da[0]: og {0} anden
da[1]: og {0} andre

en: {0} selections
da: {0} valg

en: and {0} more filter | and {0} more filters
da[0]: og {0} filter mere
da[1]: og {0} flere filter

en: Login History
da: Log ind historie

en: Sync the admin group?
da: Vil du synkronisere administratorgruppen?

en: Sandbox Questions can''t return columns that have different types than the Table they are sandboxing.
da: Sandbox Spørgsmål kan ikke returnere kolonner, der har andre typer end den tabel, de sandboxing.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP
da: Fejl ved forbehandling af kildeforespørgsel ved anvendelse af GTAP

en: Error running query to determine metadata
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel for at bestemme metadata

en: Can't create new SAML user when SAML is not configured
da: Kan ikke oprette ny SAML-bruger, når SAML ikke er konfigureret

en: Error compiling SQL: breakout does not have an alias
da: Fejl ved kompilering af SQL: breakout har ikke et alias

en: Error running query
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel

en: Unknown aggregation type!
da: Ukendt aggregeringstype!

en: No aggregation at index {0}
da: Ingen aggregering ved indeks {0}

en: Multiple date filters are not supported.
da: Flere datofiltre understøttes ikke.

en: Error checking schema permissions
da: Fejl ved kontrol af skematilladelser

en: Error setting prepared statement fetch direction to FETCH_FORWARD
da: Fejl ved indstilling af den forberedte sætningshentningsretning til FETCH_FORWARD

en: Error setting statement fetch direction to FETCH_FORWARD
da: Fejl ved indstilling af sætningshentningsretning til FETCH_FORWARD

en: You cannot save this Question because you do not have permissions to run its query.
da: Du kan ikke gemme dette spørgsmål, fordi du ikke har tilladelse til at køre dets forespørgsel.

en: Authentication endpoint error
da: Godkendelsesslutpunktsfejl

en: SSH tunnel can only be established for H2 connections using the TCP protocol
da: SSH-tunnel kan kun etableres for H2-forbindelser ved hjælp af TCP-protokollen

en: ssh tunnel for database {0} looks closed; marking pool invalid to reopen it
da: ssh-tunnel for databasen {0} ser lukket ud; markering pool ugyldig for at genåbne den

en: Query canceled, calling Statement.cancel()
da: Forespørgsel annulleret, kalder Statement.cancel()

en: Select statement did not produce a ResultSet for native query
da: Select-sætningen producerede ikke et resultatsæt for indbygget forespørgsel

en: We''ve Noticed a New {0} Login, {1}
da: Vi har bemærket et nyt {0}-login, {1}

en: Don''t know how to process event with model {0}
da: Ved ikke, hvordan man behandler hændelsen med model {0}

en: Failed to process activity event {0}
da: Kunne ikke behandle aktivitetshændelsen {0}

en: Error sending ''login from new device'' notification email
da: Fejl ved afsendelse af ''login fra ny enhed''-e-mail

en: You can''t update a LoginHistory after it has been created.
da: Du kan ikke opdatere en LoginHistory efter den er blevet oprettet.

en: Don''t know how to wrap Field ID.
da: Ved ikke, hvordan man pakker felt-id.

en: Setting {0} already registered in {1}
da: Indstilling af {0} er allerede registreret i {1}

en: Controls how often the heartbeats are sent when an SSH tunnel is established (in seconds).
da: Styrer, hvor ofte hjerteslagene sendes, når en SSH-tunnel er etableret (i sekunder).

en: Controls the fetch size used for Redshift queries (in PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.
da: Styrer hentestørrelsen, der bruges til Redshift-forespørgsler (i PreparedStatement), via defaultRowFetchSize.

en: Cannot find matching FK Table ID for FK Field {0}
da: Kan ikke finde matchende FK-tabel-id for FK-feltet {0}

note: if for some reason `optimize-filter` doesn't return an optimized filter clause, log and error and use the original. `can-optimize-filter?` shouldn't have said we could optimize this filter in the first place
en: Error optimizing temporal filter clause
da: Fejl under optimering af tidsfilterklausul

en: Error resolving Fields in query
da: Fejl ved løsning af felter i forespørgsel

en: Cannot resolve joined field due to ambiguous joins: table {0} (ID {1}) joined multiple times. You need to specify an explicit `:join-alias` in the field reference.
da: Kan ikke løse sammenføjningsfelt på grund af tvetydige sammenkædninger: tabel {0} (ID {1}) blev sammenføjet flere gange. Du skal angive et eksplicit `:join-alias` i feltreferencen.

en: Unsupported temporal bucketing: You can''t bucket a {0} Field by {1}.
da: Ikke-understøttet tidsbestemt bucketing: Du kan ikke bucket et {0}-felt efter {1}.

en: Error processing additional pivot table query
da: Fejl ved behandling af yderligere pivottabelforespørgsel

en: Invalid cell format
da: Ugyldigt celleformat

en: Enable typeahead search in the Metabase navbar?
da: Aktiver typeahead-søgning i Metabase-navigationslinjen?

en: Login in request is missing device ID information
da: Login-anmodning mangler enheds-id-oplysninger

en: Login request is missing user-agent information
da: Loginanmodning mangler brugeragentoplysninger

en: Unable to determine login request IP address
da: Kan ikke bestemme loginanmodningens IP-adresse

en: Error determining login history for request
da: Fejl ved bestemmelse af login-historik for anmodning

en: unknown
da: ukendt

en: Unknown device type
da: Ukendt enhedstype

en: Unknown OS
da: Ukendt OS

en: Unknown browser
da: Ukendt browser

en: Error geocoding IP addresses
da: Fejl ved geokodning af IP-adresser

en: Semantic type of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Semantisk type af {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Name of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Navnet på {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Don''t know how to format a {0} as a human-readable date/time
da: Ved ikke, hvordan man formaterer en {0} som en menneskelig læsbar dato/tid

en: Valid coercion strategy
da: Gyldig tvangsstrategi

en: value must be a valid coercion strategy.
da: værdi skal være en gyldig tvangsstrategi.

en: A testing setting
da: En test indstilling

en: Question name
da: Spørgsmålets navn

en: Collection name
da: Samlingens navn

en: Group membership filter
da: Gruppemedlemskabsfilter

en: {0} member | {0} members
da[0]: {0} medlem
da[1]: {0} medlemmer

en: {0} person found | {0} people found
da[0]: {0} person fundet
da[1]: {0} personer fundet

en: Find someone
da: Find nogen

en: Invite someone
da: Inviter nogen

en: here
da: her

en: Domain
da: Domæne

en: Add bot integration
da: Tilføj bot-integration

en: Sorry, we were unable to check for updates at this time. Last successful check was
    {0}.
da: Beklager, vi var ikke i stand til at søge efter opdateringer på nuværende tidspunkt. Sidste vellykkede kontrol var
    {0}.

en: Only change this if you know what you're doing!
da: Skift kun dette, hvis du ved, hvad du laver!

en: Replace underscores and dashes with spaces
da: Udskift understregninger og bindestreger med mellemrum

en: Advanced Details (click to download)
da: Avancerede detaljer (klik for at downloade)

en: Connection Pool Details
da: Tilslutningspool detaljer

en: Information about active and idle connections for all pools
da: Information om aktive og ledige forbindelser til alle pools

en: Saved Questions
da: Gemte spørgsmål

en: Last edited by
da: Senest redigeret af

en: Last edited at
da: Sidst redigeret kl

en: Need help setting up
da: Har brug for hjælp til opsætning

en: Our docs can help.
da: Vores læger kan hjælpe.

en: Docs weren't enough?
da: Dokumenter var ikke nok?

en: Write us.
da: Skriv til os.

en: See more
da: Se mere

en: See less
da: Se mindre

en: Edited {0} by {1}
da: Redigeret {0} af {1}

en: Close sidebar
da: Luk sidebjælken

en: Add questions
da: Tilføj spørgsmål

en: Nothing here
da: Ikke noget her

en: Search…
da: Søg…

en: Missing exponent
da: Manglende eksponent

en: Missing closing quotes
da: Mangler afsluttende citater

en: Bracket identifier in another bracket identifier
da: Bracket identifikator i en anden parentes identifikator

en: Missing a closing bracket
da: Mangler et lukkebeslag

en: Missing an opening bracket for {0}
da: Mangler en åbningsparentes for {0}

en: Missing an opening bracket
da: Mangler et åbningsbeslag

en: Invalid character: {0}
da: Ugyldigt tegn: {0}

en: User ID, Product ID, Event ID, etc.
da: Bruger-id, produkt-id, begivenheds-id osv.

en: Text or Category
da: Tekst eller kategori

en: Name, Rating, Description, etc.
da: Navn, vurdering, beskrivelse osv.

en: String
da: Snor

en: Search for a table...
da: Søg efter et bord...

en: Expecting a closing parenthesis
da: Forventer en afsluttende parentes

en: Expecting {0} closing parentheses
da: Forventer {0} afsluttende parenteser

en: Expecting an opening parenthesis
da: Forventer en åbningsparentes

en: Expecting {0} opening parentheses
da: Forventer {0} åbningsparenteser

en: Expecting an opening parenthesis after function {0}
da: Forventer en åbningsparentes efter funktionen {0}

en: Explore results
da: Udforsk resultater

en: You can use the value of any column here like this: {{COLUMN}}
da: Du kan bruge værdien af en hvilken som helst kolonne her som denne: {{COLUMN}}

en: Group membership lookup filter. The placeholders '{dn}' and '{uid}' will be replaced by the user''s Distinguished Name and UID, respectively.
da: Opslagsfilter for gruppemedlemskab. Pladsholderne '{dn}' og '{uid}' vil blive erstattet af brugerens distinguished Name og UID, henholdsvis.

en: Error deleting Sandboxes: {0}
da: Fejl ved sletning af sandkasser: {0}

en: BEGIN LOAD from {0} with context {1}
da: START INDLÆSNING fra {0} med kontekst {1}

en: Finished first pass of load; now performing second pass
da: Færdig første gang af belastning; udfører nu anden gennemgang

en: END LOAD from {0} with context {1}
da: AFSLUT LOAD fra {0} med kontekst {1}

en: ERROR LOAD from {0}: {1}
da: FEJLINDLÆSNING fra {0}: {1}

en: BEGIN DUMP to {0} via user {1}
da: START DUMP til {0} via bruger {1}

en: END DUMP to {0} via user {1}
da: AFSLUT DUMP til {0} via bruger {1}

en: Could not find context for fully qualified card name {0}
da: Kunne ikke finde kontekst for fuldt kvalificeret kortnavn {0}

en: Could not find context for fully qualified snippet name {0}
da: Kunne ikke finde kontekst for fuldt kvalificeret kodestykkenavn {0}

en: Failed to execute query for loaded card "{0}": {1}
da: Forespørgsel for indlæst kort "{0}" kunne ikke udføres: {1}

en: Cannot connect to database ''{0}'' in order to sync unhidden tables
da: Kan ikke oprette forbindelse til databasen ''{0}'' for at synkronisere ikke-skjulte tabeller

en: Can't decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
da: Kan ikke dekryptere app-db med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Enable the new field-filter operators
da: Aktiver de nye feltfilteroperatorer

en: New field filter operators are not enabled
da: Nye feltfilteroperatorer er ikke aktiveret

note: Multiple comma-separated domains is EE-only feature
en: Invalid domain
da: Ugyldigt domæne

en: User lookup filter. The placeholder '{login}' will be replaced by the user supplied login.
da: Brugeropslagsfilter. Pladsholderen '{login}' vil blive erstattet af det brugerleverede login.

en: Attribute to use for the user''s email. (usually ''mail'', ''email'' or ''userPrincipalName'')
da: Attribut til brug for brugerens e-mail. (normalt ''mail'', ''e-mail'' eller ''userPrincipalName'')

en: Search base for groups. Not required for LDAP directories that provide a ''memberOf'' overlay, such as Active Directory. (Will be searched recursively)
da: Søg base for grupper. Ikke påkrævet for LDAP-biblioteker, der giver et ''memberOf''-overlay, såsom Active Directory. (Vil blive søgt rekursivt)

note: you're not allowed to change the `:personal_owner_id` of a Collection! double-check and make sure it's not just the existing value getting passed back in for whatever reason
en: You are not allowed to change the owner of a Personal Collection.
da: Du må ikke ændre ejeren af en personlig samling.

en: You are not allowed to change the authority level of a Personal Collection.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre myndighedsniveauet for en personlig samling.

note: The checks below should be redundant because the `perms-for-moving` and `perms-for-archiving` functions also check to make sure you're not operating on Personal Collections. But as an extra safety net it doesn't hurt to check here too.
en: You are not allowed to move a Personal Collection.
da: Du må ikke flytte en personlig samling.

en: You cannot update a CollectionPermissionGraphRevision!
da: Du kan ikke opdatere en CollectionPermissionGraphRevision!

en: Invalid Field {0} {1}
da: Ugyldigt felt {0} {1}

en: Invalid Field {0} {1}: falling back to {2}
da: Ugyldigt felt {0} {1}: falder tilbage til {2}

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces.
da: For at gøre tabel- og feltnavne mere menneskevenlige vil Metabase erstatte tankestreger og understregninger i dem med mellemrum.

en: We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
da: Vi bruger stort hvert ord, mens vi er i det, så 'sidst_besøgt_ved' bliver til 'Sidst besøgt ved'.

note: redefinitions are fine
en: Setting names in would collide: {0} and {1}
da: Indstilling af navne i ville kollidere: {0} og {1}

en: Indicates when Metabase last checked for new versions.
da: Angiver hvornår Metabase sidst har tjekket for nye versioner.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects,
da: Denne URL bruges til ting som at oprette links i e-mails, godkendelsesomdirigeringer,

en: and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
da: og i nogle indlejringsscenarier, så ændring af det kan ødelægge funktionaliteten eller få dig udelukket fra denne instans.

en: When set, enforces the use of session cookies for all users which expire when the browser is closed.
da: Når den er indstillet, håndhæver brugen af sessionscookies for alle brugere, som udløber, når browseren lukkes.

en: Error parsing paging parameters: {0}
da: Fejl ved parsing af personsøgningsparametre: {0}

en: Error running sync step
da: Fejl ved kørsel af synkroniseringstrin

en: Error in sync step {0}
da: Fejl i synkroniseringstrin {0}

en: Error fetching version info; setting version-info value to nil
da: Fejl ved hentning af versionsoplysninger; indstilling af version-info værdi til nul

en: Valid field semantic type
da: Gyldig felt semantisk type

en: value must be a valid field semantic type.
da: værdi skal være en gyldig feltsemantisk type.

en: Valid field relation type
da: Gyldig feltrelationstype

en: value must be a valid field relation type.
da: værdi skal være en gyldig feltrelationstype.

en: Valid field semantic or relation type
da: Gyldig feltsemantisk eller relationstype

en: value must be a valid field semantic or relation type.
da: værdi skal være en gyldig feltsemantik eller en relationstype.

en: Valid field data type (keyword or string)
da: Gyldig feltdatatype (søgeord eller streng)

en: value must be a valid field data type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig feltdatatype (søgeord eller streng).

en: Valid field semantic type (keyword or string)
da: Gyldig felt semantisk type (søgeord eller streng)

en: value must be a valid field semantic type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig feltsemantisk type (søgeord eller streng).

en: Valid field relation type (keyword or string)
da: Gyldig feltrelationstype (søgeord eller streng)

en: value must be a valid field relation type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig feltrelationstype (søgeord eller streng).

en: Valid field semantic or relation type (keyword or string)
da: Gyldig feltsemantisk eller relationstype (søgeord eller streng)

en: value must be a valid field semantic or relation type (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig feltsemantisk eller relationstype (søgeord eller streng).

en: value must be a valid coercion strategy (keyword or string).
da: værdi skal være en gyldig tvangsstrategi (søgeord eller streng).

en: password is too common.
da: adgangskoden er for almindelig.

en: Enter the token you received from the store
da: Indtast det token, du har modtaget fra butikken

en: Metabase Cloud keeps your instance up-to-date. You're currently on version {0}. Thanks for being a customer!
da: Metabase Cloud holder din instans opdateret. Du er i øjeblikket på version {0}. Tak fordi du er kunde!

en: No successful checks yet.
da: Ingen vellykkede kontroller endnu.

en: Invalid custom GeoJSON
da: Ugyldig tilpasset GeoJSON

en: Invalid custom GeoJSON: does not contain features
da: Ugyldig tilpasset GeoJSON: indeholder ikke funktioner

en: Invalid custom GeoJSON: feature is misssing properties
da: Ugyldig tilpasset GeoJSON: Funktionen mangler egenskaber

en: Break out by a…
da: Bryd ud af en…

en: Automatic explorations
da: Automatiske udforskninger

en: Filter by this value
da: Filtrer efter denne værdi

en: GeoJSON URL failed to load
da: GeoJSON URL kunne ikke indlæses

en: Error determining value for parameter: {0}
da: Fejl ved bestemmelse af værdi for parameter: {0}

en: Error building query parameter map: {0}
da: Fejl ved oprettelse af forespørgselsparameterkort: {0}

en: This is our new {0} driver, which is faster and more reliable.
da: Dette er vores nye {0}-driver, som er hurtigere og mere pålidelig.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can select {0} now.
da: Den gamle driver er blevet forældet og vil blive fjernet i næste udgivelse. Hvis du virkelig
    skal bruge det, kan du vælge {0} nu.

en: This driver has been deprecated and will be removed in the next release.
da: Denne driver er blevet forældet og vil blive fjernet i næste udgivelse.

en: We recommend that you upgrade to the new {0} driver, which is faster and more reliable.
da: Vi anbefaler, at du opgraderer til den nye {0}-driver, som er hurtigere og mere pålidelig.

en: How to upgrade a driver
da: Hvordan man opgraderer en driver

en: New driver
da: Ny driver

en: Driver deprecated
da: Driver forældet

en: you
da: du

en: {0} created this
da: {0} oprettede dette

en: {0} edited this
da: {0} redigerede dette

en: Regular
da: Fast

en: Collection type
da: Samlingstype

en: The contents of Official collections will get a badge by their name and will be more likely to show up in search results.
da: Indholdet af officielle samlinger får et mærke ved deres navn og vil være mere tilbøjelige til at blive vist i søgeresultaterne.

en: Official
da: Officiel

en: Moderation
da: Moderering

en: Verify this
da: Bekræft dette

en: {0} verified this
da: {0} bekræftede dette

en: Remove verification
da: Fjern bekræftelse

en: A moderator
da: En moderator

en: Cloud
da: Sky

en: Cloud Settings
da: Cloud-indstillinger

en: Edit details
da: Rediger detaljer

en: History
da: Historie

en: Every field is hidden right now
da: Hvert felt er skjult lige nu

en: Make all sub-collections {0}, too.
da: Lav også alle undersamlinger til {0}.

en: Manage your Cloud account, including billing preferences and technical settings about this instance in your Metabase Store account.
da: Administrer din Cloud-konto, inklusive faktureringspræferencer og tekniske indstillinger for denne instans i din Metabase Store-konto.

en: Go to the Metabase Store
da: Gå til Metabase Store

en: Running statement in describe-schema: {0}
da: Kørende sætning i describe-schema: {0}

en: Running statement in all-schemas: {0}
da: Kørende erklæring i alle skemaer: {0}

en: Running statement in describe-table: {0}
da: Løbende erklæring i beskrivelsestabel: {0}

en: Error parsing JSON setting {0}: {1}
da: Fejl ved parsing af JSON-indstilling {0}: {1}

en: Plugin ''{0}'' depends on environment variable ''{1}'' being set to something
da: Plugin ''{0}'' afhænger af, at miljøvariablen ''{1}'' er sat til noget

en: Down
da: ned

en: Up
da: Op

en: Approved domains for notifications
da: Godkendte domæner til notifikationer

en: deleted
da: slettet

en: restored
da: restaureret

en: Successfully unsubscribed
da: Afmeldt

en: updated
da: opdateret

en: Send to Slack now
da: Send til Slack nu

en: Slack sent
da: Slack sendt

en: About data permissions
da: Om datatilladelser

en: Each of your user groups can have a level of access for each of your databases on the tables they contain.
da: Hver af dine brugergrupper kan have et adgangsniveau for hver af dine databaser på de tabeller, de indeholder.

en: Users can be members of multiple groups, and are given the {0} level of access for a database or table across all the groups they’re a member of.
da: Brugere kan være medlemmer af flere grupper og får adgangsniveauet {0} til en database eller tabel på tværs af alle de grupper, de er medlem af.

en: most permissive
da: mest eftergivende

en: Unless a user group's access for a given database is set to “block", they’ll be able to view any saved question based on that data if they have access to the collection it’s saved in.
da: Medmindre en brugergruppes adgang til en given database er indstillet til "bloker", vil de være i stand til at se ethvert gemt spørgsmål baseret på disse data, hvis de har adgang til den samling, de er gemt i.

en: Access levels
da: Adgangsniveauer

en: Users can use the visual query builder to ask questions based on all tables in this database. A user group must have Unrestricted access for a database if you want to give them access to the SQL/native query editor.
da: Brugere kan bruge den visuelle forespørgselsbygger til at stille spørgsmål baseret på alle tabeller i denne database. En brugergruppe skal have ubegrænset adgang til en database, hvis du vil give dem adgang til SQL/native forespørgselseditoren.

en: Granular access
da: Granulær adgang

en: Restrict user access to specific tables in a database. When you select this option, you’ll be taken to the table-level view of that database to set the access level for each table.
da: Begræns brugeradgang til specifikke tabeller i en database. Når du vælger denne mulighed, vil du blive ført til tabelniveauvisningen af den pågældende database for at indstille adgangsniveauet for hver tabel.

en: No self-service access
da: Ingen selvbetjeningsadgang

en: Prevent users from creating new ad hoc queries or questions based on this data, or from seeing this data in the Browse Data screen. Users with this level of access can still see saved questions and charts based on this data in Collections they have access to.
da: Forhindre brugere i at oprette nye ad hoc-forespørgsler eller spørgsmål baseret på disse data eller i at se disse data på skærmen Gennemse data. Brugere med dette adgangsniveau kan stadig se gemte spørgsmål og diagrammer baseret på disse data i samlinger, de har adgang til.

en: Block
da: Blok

en: Ensure users can’t ever see the data from this database regardless of their permissions at the Collection level. Keep in mind that if a user belongs to another group that does have data access, that setting will take precedence, and the user's access will not be blocked.
da: Sørg for, at brugere aldrig kan se dataene fra denne database uanset deres tilladelser på samlingsniveau. Husk, at hvis en bruger tilhører en anden gruppe, der har dataadgang, vil denne indstilling have forrang, og brugerens adgang vil ikke blive blokeret.

en: Only available in certain Metabase plans.
da: Kun tilgængelig i visse Metabase-planer.

en: Learn more about permissions
da: Få mere at vide om tilladelser

en: hours
da: timer

en: Error name
da: Fejlnavn

en: DB name
da: DB navn

en: Rerun Selected
da: Genkør valgt

en: Rerun?
da: Genkør?

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Our team is ready to help you
da: Vores team står klar til at hjælpe dig

en: The old driver has been deprecated and will be removed in the next release. If you really
    need to use it, you can
da: Den gamle driver er blevet forældet og vil blive fjernet i næste udgivelse. Hvis du virkelig
    skal bruge det, kan du

en: find it here
da: find det her

en: We recommend that you upgrade to the
da: Vi anbefaler, at du opgraderer til

en: new {0} driver
da: ny {0}-driver

en: , which is faster and more reliable.
da: , hvilket er hurtigere og mere pålideligt.

en: Daily
da: Daglige

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Monthly
da: Månedlige

en: on
da: på

en: Collection is required
da: Afhentning er påkrævet

en: Cache all question results for
da: Cache alle spørgsmålsresultater for

en: subscription
da: abonnement

en: moved
da: flyttet

en: {0} hour | {0} hours
da[0]: {0} time
da[1]: {0} timer

en: emailed
da: mailet

en: slack’d
da: slap

en: sent
da: sendt

en: {0} email | {0} emails
da[0]: {0} e-mail
da[1]: {0} e-mails

en: {0} Slack channel | {0} Slack channels
da[0]: {0} Slack kanal
da[1]: {0} Slack kanaler

en: {0} and {1}.
da: {0} og {1}.

en: just now
da: lige nu

en: Unsubscribe from all subscriptions / alerts
da: Afmeld alle abonnementer/alarmer

en: How long to keep question results. By default, Metabase will use the value you supply on the {0}, but if this database has other factors that influence the freshness of data, it could make sense to set a custom duration. You can also choose custom durations on individual questions or dashboards to help improve performance.
da: Hvor længe skal spørgsmålsresultaterne opbevares. Som standard vil Metabase bruge den værdi, du angiver på {0}, men hvis denne database har andre faktorer, der påvirker friskheden af data, kan det være fornuftigt at indstille en tilpasset varighed. Du kan også vælge tilpassede varigheder på individuelle spørgsmål eller dashboards for at hjælpe med at forbedre ydeevnen.

en: cache settings page
da: siden med cacheindstillinger

en: Default result cache duration
da: Standard cachevarighed for resultatet

en: Must be a positive integer value
da: Skal være en positiv heltalsværdi

en: Official collection
da: Officiel samling

en: Belongs to an Official collection
da: Tilhører en officiel samling

en: {0} removed verification
da: {0} fjernede bekræftelse

en: {0} changed status to {1}
da: {0} ændrede status til {1}

en: Tools
da: Værktøjer

en: Erroring Questions
da: Fejlagtige spørgsmål

en: As the creator you can also choose to delete this if it’s no longer relevant to others as well.
da: Som skaber kan du også vælge at slette dette, hvis det ikke længere også er relevant for andre.

en: You’re unsubscribed. Delete this alert as well?
da: Du er afmeldt. Vil du også slette denne underretning?

en: You’re unsubscribed. Delete this subscription as well?
da: Du er afmeldt. Vil du også slette dette abonnement?

en: Delete this subscription?
da: Vil du slette dette abonnement?

en: Yes, delete this alert
da: Ja, slet denne advarsel

en: Yes, delete this subscription
da: Ja, slet dette abonnement

en: Keep it around
da: Hold det aro

en: I changed my mind
da: Jeg skiftede mening

en: You won’t receive this alert at {0} any more.
da: Du modtager ikke længere denne underretning på {0}.

en: You won’t receive this subscription at {0} any more.
da: Du vil ikke længere modtage dette abonnement på {0}.

en: You created this alert on {0}.
da: Du oprettede denne underretning den {0}.

en: You created this subscription on {0}.
da: Du oprettede dette abonnement den {0}.

en: It’s currently being sent to {0}.
da: Den sendes i øjeblikket til {0}.

en: Sandboxed
da: Sandkasse

en: Curate
da: Kurater

en: Discard your unsaved changes?
da: Vil du kassere dine ikke-gemte ændringer?

en: If you leave this page now, your changes won't be saved.
da: Hvis du forlader denne side nu, vil dine ændringer ikke blive gemt.

en: Discard changes
da: Kassér ændringer

en: Select a collection to see its permissions
da: Vælg en samling for at se dens tilladelser

en: Search for a collection
da: Søg efter en samling

en: Search for a group
da: Søg efter en gruppe

en: Collection access
da: Samling adgang

en: Edit dashboard details
da: Rediger dashboarddetaljer

en: More options
da: Flere muligheder

en: Expecting field but found {0}
da: Forventer felt, men fandt {0}

en: Recently viewed
da: Senest set

en: Metric
da: Metrisk

en: Explore paid features
da: Udforsk betalte funktioner

en: This filter needs to be connected to a card.
da: Dette filter skal tilsluttes et kort.

en: We'll show the first 10 rows of this table in your Pulse. If you email this, we'll add a file attachment with all columns and up to 2,000 rows.
da: Vi viser de første 10 rækker i denne tabel i din Pulse. Hvis du e-mailer dette, tilføjer vi en vedhæftet fil med alle kolonner og op til 2.000 rækker.

en: Pick columns
da: Vælg kolonner

en: Segment of {0}
da: Segment af {0}

en: {0} chart does not support multiple series
da: {0}-diagrammet understøtter ikke flere serier

en: And {0} more
da: Og {0} mere

en: Others
da: Andre

en: {0} alert recipients
da: {0} underretningsmodtagere

en: {0} recipients
da: {0} modtagere

en: This alert will no longer be {0}.
da: Denne underretning vil ikke længere være {0}.

en: This dashboard will no longer be {0}.
da: Dette betjeningspanel vil ikke længere være {0}.

en: Unsubscribe {0} from all subscriptions and alerts?
da: Vil du afmelde {0} alle abonnementer og underretninger?

en: This will delete any dashboard subscriptions or alerts {0} has created, and remove them as a recipient from any other subscriptions or alerts.
da: Dette vil slette alle dashboard-abonnementer eller -underretninger, som {0} har oprettet, og fjerne dem som modtager fra andre abonnementer eller underretninger.

en: This does not affect email distribution lists that are managed outside of Metabase.
da: Dette påvirker ikke e-maildistributionslister, der administreres uden for Metabase.

en: Team members
da: Holdkammerater

en: Items
da: genstande

en: Subscriptions & Alerts
da: Abonnementer og advarsler

en: Filter by question name
da: Filtrer efter spørgsmålsnavn

en: Filter by dashboard name
da: Filtrer efter dashboardnavn

en: Unsubscribe successful
da: Afmeldelsen lykkedes

en: Alerts
da: Advarsler

en: Use default
da: Brug standard

en: Use instance default (TTL)
da: Brug instansstandard (TTL)

en: Not seeing something listed here?
da: Kan du ikke se noget opført her?

en: It’s possible you may also receive emails from Metabase if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
da: Det er muligt, at du også modtager e-mails fra Metabase, hvis du er medlem af en e-mail-distributionsliste, såsom "team@mycompany.com", og den liste bruges som modtager for en advarsel eller et dashboard-abonnement i stedet for din individuelle e-mail.

en: Hopefully they’ll be able to help you out!
da: Håber de kan hjælpe dig!

en: your instance administrator
da: din administrator

en: Metabase doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {0}.
da: Metabase administrerer ikke disse lister, så vi anbefaler, at du kontakter {0}.

en: Created by you
da: Skabt af dig

en: Created by {0}
da: Oprettet af {0}

en: Created
da: Oprettet

en:  on {0}
da:  den {0}

en: You receive or created these
da: Du modtager eller oprettede disse

en: Not seeing one here?
da: Kan du ikke se en her?

en: If you subscribe or are added to dashboard subscriptions or alerts you’ll be able to manage those here.
da: Hvis du abonnerer på eller bliver føjet til dashboard-abonnementer eller advarsler, vil du være i stand til at administrere dem her.

en: Confirm you want to unsubscribe
da: Bekræft, at du vil afmelde

en: Depending on your organization’s permissions you might need to ask a moderator to be re-added in the future.
da: Afhængigt af din organisations tilladelser skal du muligvis bede en moderator om at blive tilføjet igen i fremtiden.

en: You’ll stop receiving this alert from now on.
da: Du vil stoppe med at modtage denne advarsel fra nu af.

en: You’ll stop receiving this subscription from now on.
da: Du vil stoppe med at modtage dette abonnement fra nu af.

en: Unrestricted
da: Ubegrænset

en: Granular
da: Kornet

en: No self-service
da: Ingen selvbetjening

en: Native query editor access requires full data access.
da: Indbygget forespørgselsredigeringsadgang kræver fuld dataadgang.

en: Select a database to see group permissions
da: Vælg en database for at se gruppetilladelser

en: Allow native query editing?
da: Vil du tillade indbygget forespørgselredigering?

en: Select a group to see its data permissions
da: Vælg en gruppe for at se dens datatilladelser

en: Search for a database
da: Søg efter en database

en: Select a table to set more specific permissions
da: Vælg en tabel for at angive mere specifikke tilladelser

en: Search for a table
da: Søg efter et bord

en: Data access
da: Dataadgang

en: Native query editing
da: Indbygget forespørgselsredigering

en: The Administrators group is special, and always has Unrestricted access.
da: Administratorgruppen er speciel og har altid ubegrænset adgang.

en: Permissions for
da: Tilladelser til

en: Table name
da: Bordnavn

en: Schema name
da: Skemanavn

en: Search for a schema
da: Søg efter et skema

en: Permissions for the
da: Tilladelser til

en: {0} person | {0} people
da[0]: {0} person
da[1]: {0} personer

en: Cache results for
da: Cache resultater for

en: Permission help
da: Tilladelseshjælp

en: Previous results
da: Tidligere resultater

en: Pick a column...
da: Vælg en kolonne...

en: Allowed email address domain(s) for new DashboardSubscriptions and Alerts. Does not affect existing subscriptions.
da: Tilladte e-mail-adressedomæner for nye Dashboard-abonnementer og underretninger. Påvirker ikke eksisterende abonnementer.

en: Invalid email address: {0}
da: Ugyldig e-mailadresse: {0}

en: You cannot create new subscriptions for the domain {0}. Allowed domains are: {1}
da: Du kan ikke oprette nye abonnementer for domænet {0}. Tilladte domæner er: {1}

en: This API endpoint is only enabled if you have a premium token with the {0} feature.
da: Dette API-slutpunkt er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med funktionen {0}.

en: Error compiling audit query: {0}
da: Fejl ved kompilering af revisionsforespørgsel: {0}

en: Error running audit query: {0}
da: Fejl ved kørsel af revisionsforespørgsel: {0}

en: Error parsing Pulse parameters: {0}
da: Fejl ved parsing af pulsparametre: {0}

note: TODO -- come up with a better error message.
en: Blocked: you are not allowed to run queries against Database {0}.
da: Blokeret: du har ikke tilladelse til at køre forespørgsler mod databasen {0}.

en: BigQueryException executing query
da: BigQueryException udfører forespørgsel

en: SSL must be enabled to use Kerberos authentication
da: SSL skal være aktiveret for at bruge Kerberos-godkendelse

en: Cannot parse permissions graph because it is invalid: {0}
da: Kan ikke parse tilladelsesgraf, fordi den er ugyldig: {0}

en: Hash of database {0} details changed; marking pool invalid to reopen it
da: Hash for database {0} detaljer ændret; markering pool ugyldig for at genåbne den

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have full data access.
da: Ugyldige DB-tilladelser: Hvis du har skriveadgang til indbyggede forespørgsler, skal du have fuld dataadgang.

en: Error parsing permissions tree {0}
da: Fejl ved parsing af tilladelsestræet {0}

en: collection ID of a dashboard subscription cannot be directly modified
da: samlings-id for et dashboard-abonnement kan ikke ændres direkte

en: dashboard ID of a dashboard subscription cannot be modified
da: dashboard-id'et for et dashboard-abonnement kan ikke ændres

en: Javascript resource not found: {0}
da: Javascript-ressource blev ikke fundet: {0}

en: Found new version for DB: {0}
da: Fandt ny version til DB: {0}

en: Admin settings
da: Admin indstillinger

en: and is built with care by a team from all across this pale blue dot.
da: og er bygget med omhu af et team fra hele denne lyseblå prik.

en: This is a model now.
da: Dette er en model nu.

en: This is a question now.
da: Dette er et spørgsmål nu.

en: You're only allowed to email subscriptions to addresses ending in {0}
da: Du har kun tilladelse til at e-maile abonnementer til adresser, der slutter på {0}

en: Primary color
da: Primær farve

en: The main color used throughout the app for buttons, links, and the default chart color.
da: Hovedfarven, der bruges i hele appen til knapper, links og standarddiagramfarven.

en: Navigation bar color
da: Farve på navigationslinjen

en: The top nav bar of Metabase. Defaults to the Primary Color if not set.
da: Den øverste navbar på Metabase. Standarden er den primære farve, hvis den ikke er indstillet.

en: The color of aggregations and breakouts in the graphical query builder.
da: Farven på sammenlægninger og udsnit i den grafiske forespørgselsbygger.

en: The color of filters in the query builder and buttons and links in filter widgets.
da: Farven på filtre i forespørgselsbyggeren og knapper og links i filterwidgets.

en: Additional chart color
da: Yderligere diagramfarve

en: Rerun this question
da: Kør dette spørgsmål igen

en: Syncing database…
da: Synkroniserer database

en: Add this model to a dashboard
da: Føj denne model til et dashboard

en: Project ID to be used for authentication. You can omit this field if you are only querying datasets owned by your organization.
da: Projekt-id, der skal bruges til godkendelse. Du kan udelade dette felt, hvis du kun forespørger på datasæt, der ejes af din organisation.

en: Make sure to leave out the Project ID prefix in "project_name:dataset_id" and only enter “dataset_id”
da: Sørg for at udelade projekt-id-præfikset i "project_name:dataset_id" og kun indtast "dataset_id"

en: Service account JSON file
da: Tjenestekonto JSON-fil

en: This JSON file contains the credentials Metabase needs to read and query your dataset.
da: Denne JSON-fil indeholder de legitimationsoplysninger, som Metabase skal bruge for at læse og forespørge dit datasæt.

en: Rerun queries for simple explorations
da: Kør forespørgsler igen for enkle udforskninger

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter. This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
da: Vi udfører den underliggende forespørgsel, når du udforsker data ved hjælp af Summarize eller Filter. Dette er slået til som standard, men du kan slå det fra, hvis ydeevnen er langsom.

en: Choose when syncs and scans happen
da: Vælg, hvornår synkroniseringer og scanninger finder sted

en: By default, Metabase does a lightweight hourly sync and an intensive daily scan of field values. If you have a large database, turn this on to make changes.
da: Som standard laver Metabase en let synkronisering hver time og en intensiv daglig scanning af feltværdier. Hvis du har en stor database, skal du aktivere denne for at foretage ændringer.

en: This enables Metabase to scan for additional field values during syncs allowing smarter behavior, like improved auto-binning on your bar charts.
da: Dette gør det muligt for Metabase at scanne for yderligere feltværdier under synkroniseringer, hvilket tillader smartere adfærd, såsom forbedret automatisk binning på dine søjlediagrammer.

en: Company or team name
da: Firma- eller holdnavn

en: must be different from the email address you used in setup
da: skal være forskellig fra den e-mailadresse, du brugte i opsætningen

en: saved a model based on
da: gemt en model baseret på

en: saved a model
da: gemt en model

en: deleted a model
da: slettet en model

en: New
da: Ny

en: SQL query
da: SQL-forespørgsel

en: Archive this model?
da: Arkiver denne model?

en: This model will be removed from any dashboards or pulses using it.
da: Denne model vil blive fjernet fra alle instrumentbrætter eller pulser, der bruger den.

en: Verify this model
da: Bekræft denne model

en: Verify this question
da: Bekræft dette spørgsmål

en: View this
da: Se dette

en: License and billing
da: Licens og fakturering

en: License
da: Licens

en: New…
da: Ny…

en: {0} distinct value | {0} distinct values
da[0]: {0} særskilt værdi
da[1]: {0} særskilt værdier

en: Getting distinct values...
da: Får forskellige værdier...

en: You don’t have permission to see this question’s columns.
da: Du har ikke tilladelse til at se dette spørgsmåls kolonner.

en: Use an SSH-tunnel
da: Brug en SSH-tunnel

en: We suggest you leave this off unless you plan on doing a lot of manual timezone casting with this data.
da: Vi foreslår, at du lader dette være slået fra, medmindre du planlægger at lave en masse manuel tidszonecasting med disse data.

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents BigQuery from caching results and may increase your costs.
da: Dette kan være nyttigt til revision og fejlretning, men forhindrer BigQuery i at cache resultater og kan øge dine omkostninger.

en: Connect using DNS SRV
da: Forbind ved hjælp af DNS SRV

en: If you're connecting to an Atlas cluster, you might need to turn this on. Note that your provided host must be a fully qualified domain name.
da: Hvis du opretter forbindelse til en Atlas-klynge, skal du muligvis slå dette til. Bemærk, at din angivne vært skal være et fuldt kvalificeret domænenavn.

en: SSH authentication
da: SSH-godkendelse

en: If a direct connection to your database isn't possible, you may want to use an SSH tunnel. {0}.
da: Hvis en direkte forbindelse til din database ikke er mulig, vil du måske bruge en SSH-tunnel. {0}.

en: Display name
da: Vist navn

en: Our {0}
da: Vores {0}

en: Choose what this data will be called in Metabase.
da: Vælg, hvad disse data skal hedde i Metabase.

en: Models
da: Modeller

en: Raw Tables
da: Rå tabeller

en: Unknown Metric: {0}
da: Ukendt metric: {0}

en: Unknown Segment: {0}
da: Ukendt segment: {0}

en: Unknown Field: {0}
da: Ukendt felt: {0}

en: Unknown function {0}
da: Ukendt funktion {0}

en: Expecting {0} but found function {1} returning {2}
da: Forventer {0} men fundet funktion {1} returnerer {2}

en: Expecting {0} but found {1}
da: Forventede {0}, men fandt {1}

en: Unexpected end of input, expecting {0}
da: Uventet afslutning på input, forventer {0}

en: Expecting {0} but got {1} instead
da: Forventede {0}, men fik {1} i stedet

en: Unexpected end of input
da: Uventet afslutning på input

en: Unexpected operator {0}
da: Uventet operator {0}

en: modified question's series
da: ændrede spørgsmåls serie

en: added series to a question
da: tilføjet serie til et spørgsmål

en: removed series from a question
da: fjernet serie fra et spørgsmål

en: moved this to {0}
da: flyttede dette til {0}

en: renamed this to "{0}"
da: omdøbte dette til "{0}"

en: added a description
da: tilføjet en beskrivelse

en: changed the description
da: ændret beskrivelsen

en: archived this
da: arkiver

en: unarchived this
da: har afarkiveret dette

en: turned this into a model
da: gjorde dette til en model

en: changed this from a model to a saved question
da: ændrede dette fra en model til et gemt spørgsmål

en: edited the question
da: redigerede spørgsmålet

en: changed the display from {0} to {1}
da: ændrede visningen fra {0} til {1}

en: changed the visualization settings
da: ændret visualiseringsindstillingerne

en: added a card | added {0} cards
da[0]: tilføjet et kort
da[1]: {0} kort tilføjet

en: rearranged the cards
da: omarrangerede kortene

en: removed a card | removed {0} cards
da[0]: fjernet et kort
da[1]: {0} kort fjernet

en: created this
da: skabte dette

en: reverted to an earlier revision
da: vendt tilbage til en tidligere revision

en: Dataset
da: Datasæt

en: You're only allowed to email pulses to addresses ending in {0}
da: Du har kun tilladelse til at sende e-mail-impulser til adresser, der slutter på {0}

en: Reaches the goal line
da: Når mållinjen

en: You're only allowed to email alerts to addresses ending in {0}
da: Du har kun tilladelse til at e-maile underretninger til adresser, der slutter på {0}

en: Query
da: Forespørgsel

en: Search for some data…
da: Søg efter nogle data

en: Search for a model…
da: Søg efter en model

en: Search for a question…
da: Søg efter et spørgsmål

en: Search for a table…
da: Søg efter et bord

en: All data
da: Alle data

en: The best starting place for new questions.
da: Det bedste udgangspunkt for nye spørgsmål.

en: Raw Data
da: Rådata

en: Unaltered tables in connected databases.
da: Uændrede tabeller i tilsluttede databaser.

en: Use any question’s results to start a new question.
da: Brug ethvert spørgsmåls resultater til at starte et nyt spørgsmål.

en: Turn this into a model
da: Gør dette til en model

en: Let you update column descriptions and customize metadata to create
    great starting points for exploration.
da: Lad dig opdatere kolonnebeskrivelser og tilpasse metadata til oprettelse
    gode udgangspunkter for udforskning.

en: Show up higher in search results and get highlighted when other
    users start new questions to promote reuse.
da: Vis højere op i søgeresultaterne og bliv fremhævet, når andre
    brugere starter nye spørgsmål for at fremme genbrug.

en: Live in collections to keep them separate from messy database
    schemas.
da: Bliv i samlinger for at holde dem adskilt fra rodet database
    skemaer.

en: Duplicate this model
da: Dupliker denne model

en: It's okay to play around with models
da: Det er okay at lege med modeller

en: You won't make any permanent changes to them unless you edit their query definition.
da: Du vil ikke foretage nogen permanente ændringer af dem, medmindre du redigerer deres forespørgselsdefinition.

en: Pick a question or a model
da: Vælg et spørgsmål eller en model

en: Pick a different question or a model
da: Vælg et andet spørgsmål eller en model

en: Model in {0}
da: Model i {0}

en: Display as
da: Vis som

en: Error contents
da: Fejlindhold

en: Restoring the sample database...
da: Gendanner eksempeldatabasen...

en: Bring the sample database back
da: Bring prøvedatabasen tilbage

en: Timezone
da: Tidszone

en: Earliest date
da: Tidligste dato

en: Latest date
da: Seneste dato

en: Hide advanced options
da: Skjul avancerede muligheder

en: Show advanced options
da: Vis avancerede muligheder

en: Loading
da: Indlæser

en: Load more
da: Indlæs mere

en: Table and details views
da: Visninger af tabel og detaljer

en: Detail views only
da: Kun detaljerede visninger

en: It’s optional, but oh, so helpful
da: Det er valgfrit, men åh, så nyttigt

en: Database column this maps to
da: Databasesøjlen, som denne er knyttet til

en: Column type
da: Kolonnetype

en: This column should appear in…
da: Denne kolonne skal vises i

en: Run selection
da: Kør valg

en: Save as snippet
da: Gem som uddrag

en: empty
da: tom

en: not empty
da: ikke tom

en: Edit model
da: Rediger model

en: (required)
da: (påkrævet)

en: This model is archived and shouldn't be used.
da: Denne model er arkiveret og bør ikke bruges.

en: Remove database
da: Fjern databasen

en: Search for a database…
da: Søg efter en database

en: Didn’t find anything
da: fandt ikke noget

en: Don’t see your database? Check out our {0} page to see if it’s available for self-hosting.
da: Kan du ikke se din database? Tjek vores {0}-side for at se, om den er tilgængelig til selvhosting.

en: Community Drivers
da: Community-drivere

en: Show less options
da: Vis færre muligheder

en: Show more options
da: Vis flere muligheder

en: Search for a special type
da: Søg efter en speciel type

en: Model management
da: Modelstyring

en: Edit query definition
da: Rediger forespørgselsdefinition

en: Customize metadata
da: Tilpas metadata

en: Turn back into a saved question
da: Vend tilbage til et gemt spørgsmål

en: Select none
da: Vælg ingen

en: Select all
da: Vælg alle

en: By default "Site Url" is used in notification links, but can be overridden.
da: Som standard bruges "Site URL" i notifikationslinks, men kan tilsidesættes.

en: Error preprocessing source query when applying GTAP: {0}
da: Fejl ved forbehandling af kildeforespørgsel ved anvendelse af GTAP: {0}

en: Exception caught in :bigquery-cloud-sdk can-connect?
da: Undtagelse fanget i :bigquery-cloud-sdk can-connect?

en: DB {0} had hardcoded dataset-id; changing to an inclusion pattern and updating table schemas
da: DB {0} havde hårdkodet datasæt-id; ændring til et inklusionsmønster og opdatering af tabelskemaer

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase.
da: Unik identifikator, der skal bruges i Snowplow analytics, til at identificere denne forekomst af Metabase.

en: This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
da: Dette er en offentlig indstilling, da nogle analysehændelser sendes før den første opsætning.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events.
da: Boolean angiver, om en Snowplow-samler er tilgængelig til at modtage analysehændelser.

en: Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
da: Bør indstilles via miljøvariabel i Cypress-tests eller under lokal udvikling.

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow.
da: Boolean angiver, om analysehændelser sendes til Snowplow.

en: True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
da: Sandt, hvis anonym sporing er aktiveret for dette tilfælde, og en Snowplow-samler er tilgængelig.

en: The URL of the Snowplow collector to send analytics events to.
da: URL-adressen til Snowplow-samleren, der skal sendes analysebegivenheder til.

en: Error sending Snowplow analytics event {0}
da: Fejl ved afsendelse af Snowplow-analysehændelse {0}

en: The approximate timestamp at which this instance of Metabase was created, for inclusion in analytics.
da: Det omtrentlige tidsstempel, hvor denne forekomst af Metabase blev oprettet, til medtagelse i analyser.

en: Unverified due to edit
da: Ikke bekræftet på grund af redigering

en: Card {0} does not exist or does not have a valid query.
da: Kort {0} findes ikke eller har ikke en gyldig forespørgsel.

en: You must have data permissions to add a parameter referencing the Table {0}.
da: Du skal have datatilladelser for at tilføje en parameter, der refererer til tabellen {0}.

en: No matching parameter with slug {0}. Found: {1}
da: Ingen matchende parameter med slug {0}. Fundet: {1}

en: Could not invite user because email is not configured.
da: Kunne ikke invitere bruger, fordi e-mail ikke er konfigureret.

en: Does your team use Slack? If so, you can send automated updates via dashboard subscriptions.
da: Bruger dit hold Slack? Hvis ja, kan du sende automatiske opdateringer via dashboard-abonnementer.

en: invalid token
da: Ugyldig Token

en: Slack channel not found.
da: Slack kanal blev ikke fundet.

en: channel not found
da: kanal ikke fundet

en: Unrecognized modal: {0}
da: Ikke-genkendt modal: {0}

en: Can't decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
da: Kan ikke dekryptere hemmelig værdi med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Your database's IP address (e.g. 98.137.149.56) or its domain name (e.g. esc.mydatabase.com).
da: Din databases IP adresse (f.eks. 98.137.149.56) eller dets domæne (f.eks. esc.mydatabase.com)

en: username
da: brugernavn

en: Use a secure connection (SSL)
da: Brug en sikker forbindelse (SSL)

en: Use an SSH tunnel
da: Brug en SSH-tunnel

en: Enable this ssh tunnel?
da: Vil du aktivere denne ssh-tunnel?

en: SSH tunnel host
da: SSH tunnel vært

en: The hostname that you use to connect to connect to SSH tunnels.
da: Værtsnavnet, som du bruger til at oprette forbindelse til at oprette forbindelse til SSH-tunneler.

en: SSH tunnel port
da: SSH tunnelport

en: SSH tunnel username
da: SSH tunnel brugernavn

en: The username you use to login to your SSH tunnel.
da: Brugernavnet du bruger til at logge ind på din SSH-tunnel.

en: SSH tunnel password
da: SSH tunnel adgangskode

en: SSH private key to connect to the tunnel
da: SSH privat nøgle for at oprette forbindelse til tunnelen

en: Paste the contents of an ssh private key here
da: Indsæt indholdet af en privat ssh-nøgle her

en: Passphrase for SSH private key
da: Adgangssætning til SSH privat nøgle

en: We execute the underlying query when you explore data using Summarize or Filter.
da: Vi udfører den underliggende forespørgsel, når du udforsker data ved hjælp af Summarize eller Filter.

en: This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
da: Dette er slået til som standard, men du kan slå det fra, hvis ydeevnen er langsom.

en: This is a lightweight process that checks for updates to this database’s schema.
da: Dette er en letvægtsproces, der tjekker for opdateringer til denne databases skema.

en: In most cases, you should be fine leaving this set to sync hourly.
da: I de fleste tilfælde skal du have det fint med at lade dette sæt synkronisere hver time.

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase Cloud IP addresses:
da: Hvis din database er bag en firewall, skal du muligvis tillade forbindelser fra vores Metabase Cloud IP-adresser:

en: Error querying database {0} for current time: {1}
da: Fejl ved forespørgsel i databasen {0} for det aktuelle tidspunkt: {1}

en: Error: multiple values specified for parameter; non-Field Filter parameters can only have one value.
da: Fejl: flere værdier angivet for parameter; Ikke-feltfilterparametre kan kun have én værdi.

en: The local path relative to where Metabase is running from. Your string should not include the .mv.db extension.
da: Den lokale sti i forhold til hvor Metabase kører fra. Din streng bør ikke indeholde filtypenavnet .mv.db.

en: SSL Mode
da: SSL-tilstand

en: Authenticate client certificate?
da: Autentificere klientcertifikat?

en: SSL Client Certificate (PEM)
da: SSL-klientcertifikat (PEM)

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER or PKCS-12)
da: SSL-klientnøgle (PKCS-8/DER eller PKCS-12)

en: SSL Client Key Password
da: SSL-klientnøgleadgangskode

en: Unable to substitute parameters: {0}
da: Kan ikke erstatte parametre: {0}

en: Expected native source query to be a string, got: {0}
da: Forventet, at indbygget kildeforespørgsel var en streng, fik: {0}

en: Expected native source query parameters to be sequential, got: {0}
da: Forventede native kildeforespørgselsparametre til at være sekventielle, fik: {0}

en: No expression named {0} at this level of the query
da: Intet udtryk med navnet {0} på dette niveau af forespørgslen

en: Error compiling :field clause: {0}
da: Fejl ved kompilering af :field-sætning: {0}

en: Warning: Driver {0} is using {1}. This method was deprecated in {2} and will be removed in a future release.
da: Advarsel: Driver {0} bruger {1}. Denne metode blev udfaset i {2} og vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse.

en: Error setting connection to autoCommit false
da: Fejl ved indstilling af forbindelse til autoCommit falsk

en: Error setting prepared statement fetch size to fetch-size
da: Fejl ved indstilling af den forberedte erklærings hentestørrelse til hentningsstørrelsen

en: Error setting statement fetch size to fetch-size
da: Fejl ved indstilling af sætningens hentningsstørrelse til hentningsstørrelse

en: Error executing query: {0}
da: Fejl ved udførelse af forespørgsel: {0}

en: Local file path
da: Lokal filsti

en: Uploaded file path
da: Sti til den uploadede fil

en: File path
da: Filsti

en: Error invoking getter for connection property {0}
da: Fejl ved påkaldelse af getter for forbindelsesegenskaben {0}

en: Only these...
da: Kun disse...

en: All except...
da: Alle undtagen...

en: Comma separated names of {0} that <strong>should</strong> appear in Metabase
da: Kommaseparerede navne på {0}, der <strong>skal</strong> vises i Metabase

en: You can use patterns like <strong>auth*</strong> to match multiple {0}
da: Du kan bruge mønstre som <strong>auth*</strong> til at matche flere {0}

en: Comma separated names of {0} that <strong>should NOT</strong> appear in Metabase
da: Kommaseparerede navne på {0}, der <strong>IKKE</strong> skal vises i Metabase

en: Your Slack connection stopped working
da: Din Slack forbindelse stoppede med at fungere

en: Client ID for Google Sign-In. If this is set, Google Sign-In is considered to be enabled.
da: Klient-id til Google-login. Hvis dette er indstillet, anses Google Log-in for at være aktiveret.

en: Invalid Google Sign-In Client ID: must end with ".apps.googleusercontent.com"
da: Ugyldigt Google-login-klient-id: skal slutte med ".apps.googleusercontent.com"

en: Invalid Google Sign-In token.
da: Ugyldigt Google-login-token.

en: Google Sign-In token appears to be incorrect.
da: Google Login-token ser ud til at være forkert.

en: Successfully authenticated Google Sign-In token for: {0} {1}
da: Godkendt Google Login-token for: {0} {1}

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot.
da: Forældet Slack API-token til tilslutning af Metabase Slack-bot.

en: Please use a new Slack app integration instead.
da: Brug venligst en ny Slack app-integration i stedet.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app.
da: Botbruger OAuth-token til tilslutning af Metabase Slack-appen.

en: This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
da: Dette bør bruges til alle nye Slack-integrationer, der starter i Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid.
da: Om det aktuelle Slack-apptoken, hvis det er indstillet, er gyldigt.

en: Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
da: Indstil til 'false', hvis en Slack API-anmodning returnerer en godkendelsesfejl.

en: The name of the channel to which Metabase files should be initially uploaded
da: Navnet på den kanal, som Metabase-filer oprindeligt skal uploades til

en: 🔒 Your Slack authorization token is invalid or has been revoked. Please update your integration in Admin Settings -> Slack.
da: 🔒 Dit Slack-autorisationstoken er ugyldigt eller er blevet tilbagekaldt. Opdater venligst din integration i Admin Settings -> Slack.

en: Slack channel named `{0}` is missing!
da: Slack kanal med navnet `{0}` mangler!

en: The channel is used for storing images that are included in dashboard subscriptions.
da: Kanalen bruges til at gemme billeder, der er inkluderet i dashboard-abonnementer.

en: You do not have curate permissions for this Collection.
da: Du har ikke kuratortilladelser til denne samling.

en: Dashboard {0} does not have a DashboardCard with ID {1}
da: Dashboard {0} har ikke et DashboardCard med ID {1}

en: Deleting secret ID {0} from app DB because the owning database ({1}) is being deleted
da: Sletter hemmeligt id {0} fra app-DB, fordi ejerdatabasen ({1}) slettes

en: Invalid value for Field column {0}: {1} is not a descendant of any of these types: {2}
da: Ugyldig værdi for feltkolonne {0}: {1} er ikke en efterkommer af nogen af disse typer: {2}

en: Can''t use block permissions without having the advanced-permissions premium feature
da: Kan ikke bruge bloktilladelser uden at have premium-funktionen med avancerede tilladelser

en: User {0} does not exist.
da: Brugeren {0} eksisterer ikke.

en: Wrong email address for User {0}.
da: Forkert e-mailadresse for bruger {0}.

en: Secret ID {0}
da: Hemmeligt id {0}

en: File path for {0}
da: Filsti for {0}

en: Path
da: Sti

en: {0} points to non-existent file: {1}
da: {0} peger på en ikke-eksisterende fil: {1}

en: {0} (a local file path) cannot be used in Metabase hosted environment
da: {0} (en lokal filsti) kan ikke bruges i Metabase-hostet miljø

en: Error parsing Setting {0}: {1}
da: Fejl ved parsing af indstilling {0}: {1}

en: Site-wide values are not allowed for Setting {0}
da: Værdier på hele webstedet er ikke tilladt for indstilling {0}

en: Setting {0} is deprecated as of Metabase {1} and may be removed in a future version.
da: Indstillingen {0} er forældet fra Metabase {1} og kan blive fjernet i en fremtidig version.

en: Setting name ''{0}'' is retired; use a different name instead
da: Indstillingsnavnet ''{0}'' er trukket tilbage; brug et andet navn i stedet

en: Boolean indicating whether analytics data should be sent to Google Analytics on the frontend
da: Boolean angiver, om analysedata skal sendes til Google Analytics på frontend

en: Metabase version for which a notice about usage of deprecated features has been shown.
da: Metabaseversion, for hvilken en meddelelse om brug af forældede funktioner er blevet vist.

en: Whether or not to display a message about pinning dashboards. It will also be hidden if any dashboards are pinned. Admins might hide this to direct users to better content than raw data
da: Hvorvidt der skal vises en meddelelse om fastgørelse af dashboards. Det vil også blive skjult, hvis nogen dashboards er fastgjort. Administratorer kan skjule dette for at lede brugerne til bedre indhold end rådata

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries.
da: Dette vil påvirke ting som gruppering efter uge eller filtrering i GUI-forespørgsler.

en: It won''t affect most SQL queries,
da: Det vil ikke påvirke de fleste SQL-forespørgsler,

en:  although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
da:  selvom den bruges til at indstille sessionsvariablen WEEK_START i Snowflake.

en: Error fetching Metabase Cloud gateway IP addresses:
da: Fejl ved hentning af Metabase Cloud-gateway-IP-adresser:

en: Metabase Cloud gateway IP addresses, to configure connections to DBs behind firewalls
da: Metabase Cloud gateway IP-adresser, til at konfigurere forbindelser til DB'er bag firewalls

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added.
da: Om en introduktionsmodal skal vises efter den næste databaseforbindelse er tilføjet.

en: Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
da: Standarden er falsk, hvis en ikke-standarddatabase allerede er færdig med at synkronisere for denne forekomst.

en: Alert: {0} has {1}
da: Advarsel: {0} har {1}

en: Nothing to compare to.
da: Intet at sammenligne med.

en: Invalid parameter type {0} for parameter {1}. Parameter type must be one of: {2}
da: Ugyldig parametertype {0} for parameter {1}. Parametertypen skal være en af: {2}

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag named {1}.
da: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke et skabelontag med navnet {1}.

en: Unable to resolve invalid query parameter: parameter is missing :id
da: Kan ikke løse ugyldig forespørgselsparameter: parameter mangler :id

en: Dashboard does not have a parameter with ID {0}.
da: Dashboard har ikke en parameter med ID {0}.

en: Query: {0}
da: Forespørgsel: {0}

en: Error determining expected columns for query: {0}
da: Fejl ved bestemmelse af forventede kolonner for forespørgsel: {0}

en: Nested queries are disabled
da: Indlejrede forespørgsler er deaktiveret

en: Bad :field clause {0} for field {1} at {2}: clause should have a :join-alias.
da: Dårlig :field-sætning {0} for felt {1} ved {2}: klausul skal have et :join-alias.

en: Guessing join {0}
da: Gætter på at deltage i {0}

en: Unable to infer an appropriate join. Query may not work as expected.
da: Kan ikke udlede en passende joinforbindelse. Forespørgslen fungerer muligvis ikke som forventet.

en: Error resolving Fields in query: {0}
da: Fejl ved løsning af felter i forespørgsel: {0}

en: Warning: clause {0} does not match a column in the source query. Attempting to correct this to {1}
da: Advarsel: klausul {0} matcher ikke en kolonne i kildeforespørgslen. Forsøger at rette dette til {1}

en: Warning: clause {0} refers to a Field that may not be present in the source query. Query may not work as expected. Found: {1}
da: Advarsel: klausul {0} henviser til et felt, der muligvis ikke er til stede i kildeforespørgslen. Forespørgslen fungerer muligvis ikke som forventet. Fundet: {1}

en: Expected :aggregation-options clause, got {0}
da: Forventet: aggregeringsvalgsætning, fik {0}

en: Cannot determine the source table or query for Field clause {0}
da: Kan ikke bestemme kildetabellen eller forespørgslen for feltsætning {0}

en: Aggregation does not exist at index {0}
da: Aggregering findes ikke ved indeks {0}

en: No expression named {0}
da: Intet udtryk med navnet {0}

en: Sample database DB file ''{0}'' cannot be found.
da: Eksempeldatabase-DB-filen ''{0}'' kan ikke findes.

en: Loading sample database
da: Indlæser prøvedatabase

en: Failed to load sample database
da: Eksempeldatabasen kunne ikke indlæses

en: Session cookie's SameSite is configured to "None", but site is served over an insecure connection. Some browsers will reject cookies under these conditions.
da: Sessionscookiens SameSite er konfigureret til "Ingen", men webstedet serveres via en usikker forbindelse. Nogle browsere vil afvise cookies under disse betingelser.

en: Login request is missing device ID information
da: Loginanmodning mangler oplysninger om enheds-id

en: Cannot decrypt encrypted {0}. Have you changed or forgot to set MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?
da: Kan ikke dekryptere krypteret {0}. Har du ændret eller glemt at indstille MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY?

en: test Setting
da: test indstilling

en: A retired setting name
da: Et pensioneret indstillingsnavn

en: Your license is active!
da: Din licens er aktiv!

en: This token doesn't seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
da: Dette token ser ikke ud til at være gyldig. Dobbelttjek det, og kontakt derefter support, hvis du mener, det burde virke.

en: We're having trouble validating your token. Please double-check that your instance can connect to Metabase's servers.
da: Vi har problemer med at validere dit token. Dobbelttjek venligst, at din instans kan oprette forbindelse til Metabases servere.

en: Unexpected expression
da: Uventet udtryk

en: Invalid node type
da: Ugyldig nodetype

en: Invalid number format
da: Ugyldigt talformat

en: Expected expression
da: Forventet udtryk

en: Slack Bot User OAuth Token
da: Slack Bot-bruger OAuth-token

en: Slack channel name
da: Slack kanalnavn

en: Unexpected token "{0}"
da: Uventet token "{0}"

en: Reached max number of iterations
da: Det maksimale antal gentagelser er nået

en: Unexpected token
da: Uventet symbol

en: Sign in with SSO
da: Log ind med SSO

en: Bought a license to unlock advanced functionality? Please enter it below.
da: Købt en licens til at låse op for avanceret funktionalitet? Indtast det nedenfor.

en: Your license isn’t valid anymore. If you have a new license, please
    enter it below, otherwise please contact {0}
da: Din licens er ikke længere gyldig. Hvis du har en ny licens, indtast den venligst herunder, ellers kontakt {0}

en: Your trial ends in {0} days. If you already have a license, please enter it below.
da: Din prøveperiode udløber om {0} dage. Hvis du allerede har en licensnøgle, indtast den herunder.

en: Your license is active until {0}! Hope you’re enjoying it.
da: Din licens er aktiv indtil {0}! Håber du nyder den.

en: Billing
da: Fakturering

en: Manage your Cloud account, including billing preferences, in your Metabase Store account.
da: Administrer din Cloud-konto, inklusive faktureringspræferencer, i din Metabase Store-konto.

en: To manage your billing preferences, please email {0}
da: For at administrere dine faktureringspræferencer skal du sende en e-mail til {0}

en: This driver will be removed in a future release.
da: Denne driver vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse.

en: We recommend you upgrade to the {0}.
da: Vi anbefaler, at du opgraderer til {0}.

en: This is our new {0} driver.
da: Dette er vores nye {0}-driver.

en: The old driver has been deprecated and will be removed in a future release.
da: Den gamle driver er blevet forældet og vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse.

en: If you really need to use it, you can {0}.
da: Hvis du virkelig har brug for at bruge det, kan du {0}.

en: Need help connecting?
da: Har du brug for hjælp til at oprette forbindelse?

en: Check out documentation for step-by-step directions on how to connect to your database.
da: Se dokumentationen for trin-for-trin vejledning i, hvordan du opretter forbindelse til din database.

en: Docs weren't enough? {0}
da: Dokumenter var ikke nok? {0}

en: {0} column | {0} columns
da[0]: {0} kolonne
da[1]: {0} kolonner

en: We're taking a look at your database!
da: Vi tager et kig på din database!

en: You’ll be able to use individual tables as they finish syncing.
da: Du vil være i stand til at bruge individuelle tabeller, når de afslutter synkroniseringen.

en: In the meantime, you can take a look at the {0} if you want to get a head start. Want to explore?
da: I mellemtiden kan du tage et kig på {0}, hvis du vil have et forspring. Vil du udforske?

en: Sample Database
da: Eksempeldatabase

en: Have a look around your Metabase in the meantime if you want to get a head start.
da: Tag et kig rundt i din Metabase i mellemtiden, hvis du vil have et forspring.

en: Explore sample data
da: Udforsk eksempeldata

en: SQL snippets
da: SQL-uddrag

en: reference the results of another saved question
da: referer til resultaterne af et andet gemt spørgsmål

en: Variables in models aren't supported yet
da: Variabler i modeller er ikke understøttet endnu

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use {0} or {1} in your query.)
da: For at løse dette skal du blot fjerne variablerne i dette spørgsmål og prøve igen. (Det er okay at bruge {0} eller {1} i din forespørgsel.)

en: Back to sign in
da: Tilbage for at logge ind

en: Please contact an administrator to have them reset your password.
da: Kontakt venligst en administrator for at få dem til at nulstille din adgangskode.

en: All done!
da: Helt færdig!

en: Awesome, you've successfully updated your password.
da: Fantastisk, du har opdateret din adgangskode.

en: For security reasons, password reset links expire after a little while. If you still need to reset your password, you can request a new reset email.
da: Af sikkerhedsmæssige årsager udløber links til nulstilling af adgangskode efter et stykke tid. Hvis du stadig har brug for at nulstille din adgangskode, kan du anmode om en ny nulstillings-e-mail.

en: Request a new reset email
da: Anmod om en ny nulstillings-e-mail

en: Connected to these tables
da: Forbundet til disse tabeller

en: Are you ready to start exploring your data? Add it below.
da: Er du klar til at begynde at udforske dine data? Tilføj det nedenfor.

en: Not ready? Skip and play around with our Sample Database.
da: Ikke klar? Spring over og leg rundt med vores prøvedatabase.

en: Need help connecting to your data?
da: Har du brug for hjælp til at oprette forbindelse til dine data?

en: Invite a teammate. We’ll make them an admin so they can configure your database. You can always change this later on.
da: Inviter en holdkammerat. Vi gør dem til en administrator, så de kan konfigurere din database. Du kan altid ændre dette senere.

en: I'll invite a teammate to connect the database
da: Jeg vil invitere en holdkammerat til at forbinde databasen

en: In order to help us improve Metabase, we'd like to collect certain data about product usage.
da: For at hjælpe os med at forbedre Metabase vil vi gerne indsamle visse data om produktbrug.

en: Here's a full list of what we track and why.
da: Her er en komplet liste over, hvad vi sporer og hvorfor.

en: Finish
da: Afslut

en: Finishing…
da: Afslutter

en: Setup section
da: Opsætning sektion

en: Looks like everything is working.
da: Det ser ud til at alt virker.

en: We know you’ve already created one of these.
da: Vi ved, at du allerede har oprettet en af disse.

en: We like to keep billing and product accounts separate so that you don’t have to share logins.
da: Vi holder gerne fakturerings- og produktkonti adskilt, så du ikke behøver at dele logins.

en: Error syncing
da: Fejl under synkronisering

en: Done!
da: Færdig!

en: Syncing…
da: Synkroniserer

en: Sync failed
da: Synkronisering mislykkedes

en: Syncing completed
da: Synkronisering fuldført

en: Syncing tables…
da: Synkroniserer tabeller

en: You’re using a {0} and a {1} which are now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {2}.
da: Du bruger en {0} og en {1}, som nu er forældet og vil blive fjernet i den næste udgivelse. Vi anbefaler dig {2}.

en: Slack bot integration
da: Slack bot-integration

en: upgrade
da: opgradering

en: Your Slack bot was deprecated but is still working. We recommend you delete the existing connection and {0}.
da: Din Slack-bot blev forældet, men fungerer stadig. Vi anbefaler, at du sletter den eksisterende forbindelse og {0}.

en: upgrade to Slack Apps
da: opgrader til Slack Apps

en: You’re using a {0} which is now deprecated and will be removed in the next release. We recommend you {1}.
da: Du bruger en {0}, som nu er forældet og vil blive fjernet i den næste udgivelse. Vi anbefaler dig {1}.

en: Our Premium Embedding product has been discontinued, but if you already have a license you can activate it here. You’ll continue to receive support for the duration of your license.
da: Vores Premium Embedding-produkt er udgået, men hvis du allerede har en licens, kan du aktivere den her. Du vil fortsat modtage support i løbet af din licens.

en: Your Premium Embedding license isn’t valid anymore. {0}
da: Din Premium Embedding-licens er ikke længere gyldig. {0}

en: Explore our paid plans.
da: Udforsk vores betalte planer.

en: Your Premium Embedding license is active until {0}.
da: Din Premium Embedding-licens er aktiv indtil {0}.

en: Enter the token you bought from the Metabase Store below.
da: Indtast det token, du købte fra Metabase Store nedenfor.

en: Looking to remove the “Powered by Metabase” logo, customize colors
    and make it your own? {0}
da: Ønsker du at fjerne "Powered by Metabase"-logoet, tilpas farver og gøre det til dit eget? {0}

en: Are you sure you want to delete your Slack App?
da: Er du sikker på, at du vil slette din Slack-app?

en: Deleting…
da: Sletter

en: Deleting failed
da: Sletning mislykkedes

en: Deleted
da: Slettet

en: Doing this may stop your dashboard subscriptions from appearing in Slack until a new connection is set up.
da: Hvis du gør dette, kan det forhindre dine dashboard-abonnementer i at blive vist i Slack, indtil en ny forbindelse er oprettet.

en: Are you sure you want to delete your Slack App integration?
da: Er du sikker på, at du vil slette din Slack App-integration?

en: invite another teammate
da: invitere en anden holdkammerat

en: invite a teammate
da: invitere en holdkammerat

en: Connect your data to get the most out of Metabase
da: Tilslut dine data for at få mest muligt ud af Metabase

en: If you need help, you can {0} or {1}.
da: Hvis du har brug for hjælp, kan du {0} eller {1}.

en: check out our setup guides
da: tjek vores opsætningsvejledninger

en: Add my data
da: Tilføj mine data

en: Your teams’ most important dashboards go here
da: Din afdelings vigtigste dashboards placeres her

en: Pin dashboards in {0} to have them appear in this space for everyone.
da: Fastgør betjeningspaneler i {0} for at få dem vist i dette rum for alle.

en: Try these x-rays based on your data
da: Prøv disse røntgenbilleder baseret på dine data

en: Looking for more?
da: Leder du efter mere?

en: You can get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers with {0}
da: Du kan få prioriteret support, flere værktøjer til at hjælpe dig med at dele din indsigt med dine teams og effektive muligheder for at hjælpe dig med at skabe sømløse, interaktive dataoplevelser for dine kunder med {0}

en: our other paid plans.
da: vores andre betalte planer.

en: Have a Premium Embedding license?
da: Har du en Premium Embedding-licens?

en: Activate it here.
da: Aktiver den her.

en: Use the tab key to navigate through settings and columns.
da: Brug tabulatortasten til at navigere gennem indstillinger og kolonner.

en: Metabase is open source and will be free forever – but by upgrading you can have priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
da: Metabase er open source og vil være gratis for evigt – men ved at opgradere kan du få prioriteret support, flere værktøjer til at hjælpe dig med at dele din indsigt med dine teams og kraftfulde muligheder for at hjælpe dig med at skabe sømløse, interaktive dataoplevelser for dine kunder.

en: Want to know more?
da: Vil du vide mere?

en: Explore our paid plans
da: Udforsk vores betalte planer

en: Check out our docs on how to connect to Slack.
da: Tjek vores dokumenter om, hvordan du opretter forbindelse til Slack.

en: Slack bot is working.
da: Slack bot virker.

en: Slack bot is not working.
da: Slack bot virker ikke.

en: Slack app is working
da: Slack app virker

en: Slack app is not working.
da: Slack app virker ikke.

en: Metabase on Slack
da: Metabase på Slack

en: Need help? {0}.
da: Brug for hjælp? {0}.

en: See our docs
da: Se vores dokumenter

en: Delete Slack App
da: Slet Slack App

en: Finally, open Slack, create a public channel and enter its name below.
da: Til sidst skal du åbne Slack, oprette en offentlig kanal og indtaste dens navn nedenfor.

en: We'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions.
da: Vi uploader diagrammer og tabeller her, før vi sender dashboard-abonnementer ud.

en: We recommend you {0}, see the instructions below:
da: Vi anbefaler, at du {0}, se instruktionerne nedenfor:

en: Bring the power of Metabase to your Slack #channels.
da: Bring kraften fra Metabase til dine Slack #-kanaler.

en: Follow these steps to connect to Slack:
da: Følg disse trin for at oprette forbindelse til Slack:

en: 1. Create your Slack App
da: 1. Opret din Slack App

en: To create your Metabase integration on Slack you’ll need to set up some things.
da: For at oprette din Metabase-integration på Slack skal du konfigurere nogle ting.

en: First, go to {0}, hit “{1}” and pick “{2}”
da: Gå først til {0}, tryk på "{1}" og vælg "{2}"

en: Create New App
da: Opret ny app

en: From an app manifest.
da: Fra et app-manifest.

en: 2. Copy the Metabase manifest
da: 2. Kopiér Metabase-manifestet

en: Select your workspace and then copy our {0} below and paste it in to create the app. In the following screen, click “{1}” and authorize it.
da: Vælg dit arbejdsområde, og kopier derefter vores {0} nedenfor, og indsæt det for at oprette appen. På det følgende skærmbillede skal du klikke på "{1}" og godkende det.

en: Install to workspace
da: Installer til arbejdsområdet

en: Copy
da: Kopi

en: 3. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
da: 3. Aktiver OAuth-tokenet og opret en ny slack-kanal

en: Click on "{0}" in the sidebar, copy the “{1}” and paste it here.
da: Klik på "{0}" i sidebjælken, kopier "{1}" og indsæt det her.

en: OAuth and Permissions
da: OAuth og tilladelser

en: Bot User OAuth Token
da: Botbruger OAuth-token

en: Every column has a type, a description, and a friendly name. Nice!
da: Hver kolonne har en type, en beskrivelse og et venligt navn. Pæn!

en: Most
da: Mest

en: Some
da: Nogle

en: Many
da: Mange

en: {0} columns are missing a column type, description, or friendly name.
da: {0} kolonner mangler en kolonnetype, beskrivelse eller venligt navn.

en: Adding metadata makes it easier for your team to explore this data.
da: Tilføjelse af metadata gør det nemmere for dit team at udforske disse data.

en: Simplify your schema with Models
da: Forenkle dit skema med modeller

en: To pick some data, you'll need to add some first
da: For at vælge nogle data skal du først tilføje nogle

en: Create models to make it easier for your team to explore.
da: Opret modeller for at gøre det nemmere for dit team at udforske.

en: Instead of having your end users wade through your complex raw data, you can create custom models that are easy to find, understand, and explore.
da: I stedet for at få dine slutbrugere til at gennemsøge dine komplekse rådata, kan du oprette tilpassede modeller, der er nemme at finde, forstå og udforske.

en: Learn how
da: Lær hvordan

en: Enable this SSH tunnel?
da: Vil du aktivere denne SSH-tunnel?

en: The hostname that you use to connect to SSH tunnels.
da: Værtsnavnet, som du bruger til at oprette forbindelse til SSH-tunneler.

en: Paste the contents of an SSH private key here
da: Indsæt indholdet af en SSH privat nøgle her

en: Allow using a saved question or Model as the source for other queries?
da: Vil du tillade at bruge et gemt spørgsmål eller model som kilde til andre forespørgsler?

en: Pulse card query error
da: Pulse card forespørgselsfejl

en: There was a problem with this question.
da: Der var et problem med dette spørgsmål.

en: See our docs for step-by-step directions on how to connect your database.
da: Se vores dokumenter for trin-for-trin vejledning i, hvordan du forbinder din database.

en: You've updated your password.
da: Du har opdateret din adgangskode.

en: A question
da: Et spørgsmål

en: A dashboard
da: Et dashboard

en: A model
da: En model

en: Save your questions, dashboards, and models in collections — and pin them to feature them at the top.
da: Gem dine spørgsmål, dashboards og modeller i samlinger - og fastgør dem for at vise dem øverst.

en: Useful data
da: Nyttige data

en: Start new explorations here
da: Start nye udforskninger her

en: Start new explorations about {0} here
da: Start nye udforskninger om {0} her

en: Show fewer options
da: Vis færre muligheder

en: Unpin
da: Frigør

en: Pin this
da: Fastgør dette

en: License and Billing
da: Licens og fakturering

en: edited the metadata
da: redigerede metadataene

en: Copy of
da: Kopi af

en: The /api/setup route can only be used to create the first user, however a user currently exists.
da: /api/setup-ruten kan kun bruges til at oprette den første bruger, men der findes en bruger i øjeblikket.

en: Maximum number of rows to return specifically on :rows type queries via the API.
da: Maksimalt antal rækker, der skal returneres specifikt på :rows-typeforespørgsler via API'et.

en: Downloads of native queries are only allowed if a group has download permissions for the entire database.
da: Downloads af indbyggede forespørgsler er kun tilladt, hvis en gruppe har downloadtilladelser til hele databasen.

en: Manage data model
da: Administrer datamodel

en: Star
da: Stjerne

en: Balloons
da: Balloner

en: Mail
da: Post

en: Bell
da: klokke

en: {0} events
da: {0} begivenheder

en: Data model access requires full data access.
da: Datamodeladgang kræver fuld dataadgang.

en: You're allowed to download up to 10,000 row.
da: Du kan downloade up til 10.000 rækker.

en: Manage database
da: Administrer database

en: Unbinned
da: Ubeholder

en: Invalid template tag "{0}"
da: Ugyldig skabelontag "{0}"

en: The variable "{0}" needs to be mapped to a field.
da: Variablen "{0}" skal tilknyttes et felt.

en: Don't bin
da: Skralde ikke

en: Invalid template tag: {0}
da: Ugyldig skabelontag: {0}

en: Settings access
da: Adgang til indstillinger

en: This grants access to Tools, Audit, and Troubleshooting
da: Dette giver adgang til værktøjer, revision og fejlfinding

en: Subscriptions and Alerts
da: Abonnementer og advarsler

en: Manage database access requires full data access.
da: Administrer databaseadgang kræver fuld dataadgang.

en: Download results access requires full data access.
da: Adgang til downloadresultater kræver fuld dataadgang.

en: 10 thousand rows
da: 10 tusind rækker

en: 1 million rows
da: 1 million rækker

en: Application
da: Ansøgning

en: Hide error details
da: Skjul fejloplysninger

en: Delete {0}?
da: Vil du slette {0}?

en: This is a community-developed driver and not supported by Metabase.
da: Dette er en fællesskabsudviklet driver og ikke understøttet af Metabase.

en: This is a partner-developed driver. Though Metabase can’t provide support for it, if you need help you can contact the fine folks at
da: Dette er en partnerudviklet driver. Selvom Metabase ikke kan yde support til det, kan du kontakte de fine folk på, hvis du har brug for hjælp

en: Turn on
da: Tænde for

en: Open sidebar
da: Åbn sidepanelet

en: Edit variables
da: Rediger variabler

en: Updated event
da: Opdateret begivenhed

en: Add time
da: Tilføj tid

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Hours
da: Timer

en: Minutes
da: Referater

en: Remove time
da: Fjern tid

en: Add your own data
da: Tilføj dine egne data

en: Something's wrong with your question
da: Der er noget galt med dit spørgsmål

en: Now let’s get to know you, connect to your data, and start finding you some answers!
da: Lad os nu lære dig at kende, oprette forbindelse til dine data og begynde at finde nogle svar til dig!

en: Edit event
da: Rediger begivenhed

en: Archive event
da: Arkiverede hendelse

en: New event timeline
da: Ny begivenheds tidslinje

en: Edit event timeline
da: Rediger begivenhedens tidslinje

en: Archive timeline and all events
da: Arkiverede tidslinje og hendelser

en: New event
da: Ny event

en: Created event
da: Oprettet event

en: Get more control
da: Få mere kontrol

en: {0} and disable download results, control access to the data model, ${ 1 }.
da: {0} og deaktiver download af resultater, kontroler adgangen til datamodellen, ${ 1 }.

en: Upgrade to Pro or Enterprise
da: Opgrader til Pro eller Enterprise

en: Hey there, {0}
da: Hej {0}

en: How's it going, {0}?
da: Hvordan går det, {0}?

en: Howdy, {0}
da: Halløj {0}

en: Greetings, {0}
da: Velkommen {0}

en: Good to see you, {0}
da: Godt at se dig {0}

en: Metabase tips
da: Vælg en samling for at se dens tilladelser

en: Here are some popular items
da: Søg efter en samling

en: Here are some popular tables
da: Søg efter en gruppe

en: Here are some popular questions
da: Samling adgang

en: Here are some popular models
da: Rediger dashboarddetaljer

en: Here are some popular dashboards
da: Flere muligheder

en: Pick up where you left off
da: Forsæt hvor du stopppede

en: Try out these sample x-rays to see what Metabase can do.
da: Prøv de seneste x-ray eksempler for at se hvad Metabase kan.

en: Here are some explorations of the
da: Segment

en: schema in
da: Metrisk

en: Here are some explorations of
da: Udforsk betalte funktioner

en: A look at
da: Et kig på

en: A summary of
da: En summering af

en: A glance at
da: Vælg kolonner

en: Some insights about
da: Insigt i

en: Remove bookmark
da: Fjern bogmærke

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Past
da: Tidligere

en: Exclude...
da: Ekskluder...

en: Events between {0} and {1}
da: Events mellem {0} og {1}

en: Move event
da: Flere events

en: Unarchive event
da: Genskab event

en: Delete event
da: Slet event

en: {0} added this on {1}
da: {0} tilføjet til {1}

en: Added on {0}
da: Tilføjet til {0}

en: The Mesozoic era
da: Holdkammerater

en: No timelines found
da: genstande

en: No events found
da: Downloads

en: Archived events
da: Abonnementer og advarsler

en: Search for an event
da: Filtrer efter spørgsmålsnavn

en: Add an event
da: Filtrer efter dashboardnavn

en: New timeline
da: Afmeldelsen lykkedes

en: Edit timeline details
da: Advarsler

en: Move timeline
da: Brug standard

en: View archived events
da: Se arkiverede events

en: View archived timelines
da: Se arkiverings tidslinje

en: Launch of v2.0
da: Lancering af v2.0

en: Add events to Metabase to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
da: Tilføj events til Metabase for at se vigtige milepæle, lanceringer eller andet relevant ved siden af dine data.

en: Events in Metabase let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
da: Med events i Metabase kan du se vigtige milepæle, lanceringer eller andet relevant ved siden af dine data.

en: {0} event | {0} events
da[0]: {0} begivenhed
da[1]: {0} hændelser

en: Unarchive timeline
da: Skabt af dig

en: Delete timeline
da: Slet tidslinje

en: Archived timelines
da: Oprettet

en: Move {0}
da: den {0}

en: Add events to Metabase to show helpful context alongside your data.
da: Tilføj events til Metabase for at vise relevant kontekst sammen med dine data.

en: Events in Metabase let you see helpful context alongside your data.
da: Med events i Metabase kan du se relevant kontekst sammen med dine data.

en: Original schema
da: Orginalt schema

en: Click the button below to begin creating your Slack App using the Metabase configuration.
da: Click på knappen nedenfor for at skabe din Slack App med Metabase configurationen.

en: Once created, click “{0}” to authorize it.
da: Når oprette klik "{0}" for at aktivere den.

en: 2. Activate the OAuth Token and create a new slack channel
da: Du vil stoppe med at modtage denne advarsel fra nu af.

en: Last 7 Days
da: Sidate 7 dage

en: Last 30 Days
da: Ubegrænset

en: Last 3 Months
da: Kornet

en: Last 12 Months
da: Ingen selvbetjening

en: Specific dates...
da: Specifikke datoer...

en: Relative dates...
da: Relative datoer...

en: Days of the week...
da: Ugedage...

en: Months of the year...
da: Måneder...

en: Quarters of the year...
da: Kvartaler...

en: Hours of the day...
da: Timer...

en: Is not empty
da: Søg efter et bord

en: Select none...
da: Vælg ingen...

en: Select all...
da: Vælg alle...

en: Right now, this is {0}
da: Lige nu, er det {0}

en: Right now, this is {0} - {1}
da: Lige nu, er det {0} - {1}

en: Starting from...
da: Starter fra...

en: Starting from
da: Skemanavn

en: 0/{0} loaded
da: 0/{0} hentet

en: Your dashboard is ready
da: Tilladelser til

en: Doing Science...
da: Udregner...

en: Still Here...
da: Stadig her...

en: Your question is ready!
da: Dit spørgsmål er klart!

en: You can customize filter values for each subscription with paid plans.
da: Du kan vælge dine filter værdier for alle abonnementer med en betalt plan.

en: Get Help
da: Få hjælp

en: Resources and support
da: Ressourcer og support

en: Remove from bookmarks
da: Fjern fra bogmærker

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: archived
da: arkiver

en: unarchived
da: genskab

en: Product releases
da: Produkt version

en: Default icon
da: Standard ikon

en: timeline
da: BigQueryException udfører forespørgsel

en: Event name
da: SSL skal være aktiveret for at bruge Kerberos-godkendelse

en: Product launch
da: Produkt lancering

en: Markdown supported
da: Hash for database {0} detaljer ændret; markering pool ugyldig for at genåbne den

en: Add links and formatting via markdown
da: Ugyldige DB-tilladelser: Hvis du har skriveadgang til indbyggede forespørgsler, skal du have fuld dataadgang.

en: Icon
da: Fejl ved parsing af tilladelsestræet {0}

en: Timeline
da: samlings-id for et dashboard-abonnement kan ikke ændres direkte

en: Excludes
da: dashboard-id'et for et dashboard-abonnement kan ikke ændres

en: {0}, starting {1} {2}
da: Javascript-ressource blev ikke fundet: {0}

en: minute {0} | minutes {0}
da[0]: minut {0}
da[1]: minutter {0}

en: hour {0} | hours {0}
da[0]: time {0}
da[1]: timer {0}

en: day {0} | days {0}
da[0]: dag {0}
da[1]: dage {0}

en: week {0} | weeks {0}
da[0]: uge {0}
da[1]: uger {0}

en: month {0} | months {0}
da[0]: måned {0}
da[1]: måneder {0}

en: quarter {0} | quarters {0}
da[0]: kvartal {0}
da[1]: kvartaler {0}

en: year {0} | years {0}
da[0]: år {0}
da[1]: år {0}

en: All Set! {0} is ready.
da: Hovedfarven, der bruges i hele appen til knapper, links og standarddiagramfarven.

en: All questions loaded
da: Farve på navigationslinjen

en: Would you like to be notified when this dashboard is done loading?
da: Den øverste navbar på Metabase. Standarden er den primære farve, hvis den ikke er indstillet.

en: Custom columns do not support boolean expressions
da: Accent 1

en: Downloading…
da: Farven på sammenlægninger og udsnit i den grafiske forespørgselsbygger.

en: All Set! Your question is ready.
da: Accent 2

en: {0} is loaded.
da: Farven på filtre i forespørgselsbyggeren og knapper og links i filterwidgets.

en: Would you like to be notified when this question is done loading?
da: Yderligere diagramfarve

en: Switch to data
da: Kør dette spørgsmål igen

en: Switch to visualization
da: Synkroniserer database...

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the
    directory server. Users are only ever added to or removed from mapped groups.
da: Føj denne model til et dashboard

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between (e.g., "domain1,domain2"). To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn't affect existing subscriptions.
da: Projekt-id, der skal bruges til godkendelse. Du kan udelade dette felt, hvis du kun forespørger på datasæt, der ejes af din organisation.

en: You do not have permissions to download the results of this query.
da: Sørg for at udelade projekt-id-præfikset i "project_name:dataset_id" og kun indtast "dataset_id"

en: You should not set WEEK_START in Snowflake connection options; this might lead to incorrect results. Set the Start of Week Setting instead.
da: Tjenestekonto JSON-fil

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are only allowed to update alerts that they created
da: Denne JSON-fil indeholder de legitimationsoplysninger, som Metabase skal bruge for at læse og forespørge dit datasæt.

en: Non-admin users without monitoring or subscription permissions are not allowed to modify the channels for an alert
da: Kør forespørgsler igen for enkle udforskninger

en: Non-admin users without subscription permissions are not allowed to add recipients
da: Ikke-administratorbrugere uden abonnementstilladelser har ikke tilladelse til at tilføje modtagere

en: Group Manager is only enabled if you have a premium token with the advanced permissions feature.
da: Group Manager er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med den avancerede tilladelsesfunktion.

en: Admin cant be a group manager.
da: Admin kan ikke være gruppeleder.

en: Timeline with id {0} not found
da: Tidslinje med id {0} blev ikke fundet

en: Timestamp cannot be null
da: Tidsstempel kan ikke være nul

en: ERROR {0}: {1}
da: FEJL {0}: {1}

note: clear any rows created by the Liquibase migrations.
en: Clearing default entries created by Liquibase migrations...
da: Rydder standardposter oprettet af Liquibase-migreringer...

en: Don''t know how to parse date string {0}
da: Ved ikke, hvordan man parser datostreng {0}

en: Invalid values provided for operator: {0}
da: Ugyldige værdier angivet for operatoren: {0}

en: Unrecognized operation: {0}
da: Ugenkendt handling: {0}

en: Error determining value for parameter {0}: {1}
da: Fejl ved bestemmelse af værdi for parameter {0}: {1}

en: You cannot update a ApplicationPermissionsRevision!
da: Du kan ikke opdatere en ApplicationPermissionsRevision!

en: Invalid Field Filter: Field {0} belongs to Database {1}, but the query is against Database {2}
da: Ugyldigt feltfilter: Felt {0} tilhører databasen {1}, men forespørgslen er mod databasen {2}

en: The engine on a sample database cannot be changed.
da: Motoren på en prøvedatabase kan ikke ændres.

en: The {0} permissions functionality is only enabled if you have a premium token with the advanced-permissions feature.
da: Funktionaliteten {0}-tilladelser er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med funktionen avancerede tilladelser.

en: Unknown setting: {0}
da: Ukendt indstilling: {0}

en: You do not have access to the setting {0}
da: Du har ikke adgang til indstillingen {0}

en: Setting {0} allows both user-local and database-local values; this is not supported
da: Indstillingen {0} tillader både bruger-lokale og database-lokale værdier; dette er ikke understøttet

en: Error purging old cache entries: {0}
da: Fejl ved sletning af gamle cacheposter: {0}

en: Error saving query results to cache: {0}
da: Fejl ved lagring af forespørgselsresultater i cache: {0}

en: Error attempting to fetch cached results for query with hash {0}: {1}
da: Fejl ved forsøg på at hente cachelagrede resultater for forespørgsel med hash {0}: {1}

en: Slack user/channel startup cache refreshed with {0} entries, took {1}ms.
da: Slap bruger-/kanalstartcache blev opdateret med {0} poster, tog {1}ms.

en: Slack is not configured, not refreshing slack user/channel cache.
da: Slack er ikke konfigureret, opdaterer ikke slack bruger/kanal cache.

en: value must be a valid date string
da: værdi skal være en gyldig datostreng

en: Confirm
da: Bekræfte

en: Home
da: Hjem

en: Turn into Member
da: Bliv medlem

en: Turn into Manager
da: Blive til Manager

en: {0} and disable download results, control access to the data model, promote group managers, {1}.
da: {0} og deaktiver downloadresultater, kontroller adgangen til datamodellen, promover gruppeadministratorer, {1}.

en: and more
da: og mere

en: Member
da: Medlem

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: You will not be able to manage users of this group anymore.
da: Du vil ikke længere være i stand til at administrere brugere af denne gruppe.

en: Not allowed to edit group memberships
da: Ikke tilladt at redigere gruppemedlemskaber

en: Exclude
da: Udelukke

en: No logins
da: Ingen logins

en: You need unrestricted data access on this table to map custom display values.
da: Du har brug for ubegrænset dataadgang til denne tabel for at kortlægge tilpassede visningsværdier.

en: View Details
da: Se detaljer

en: Field access denied
da: Feltadgang nægtet

en: No key available
da: Ingen nøgle tilgængelig

en: Connected to
da: Forbundet til

en: Retry now
da: Prøv igen nu

en: Oh oh…
da: Åh åh…

en: Refreshing
da: Forfriskende

en: Completed
da: Færdiggjort

en: in
da: i

en: Last run at
da: Sidste løbetur kl

en: Created by
da: Lavet af

en: Failed to update model cache
da: Kunne ikke opdatere modelcachen

en: Refreshing model cache
da: Forfriskende modelcache

en: Model last cached {0}
da: Model sidst cachelagret {0}

en: Last attempt {0}
da: Sidste forsøg {0}

en: Refresh now
da: Opdater nu

en: this quarter
da: dette kvartal

en: You're allowed to download up to 10,000 rows.
da: Du kan downloade up til 10.000 rækker.

en: Groups with Block data access can't download results
da: Grupper med Bloker dataadgang kan ikke downloade resultater

en: Disable model persistence
da: Deaktiver modelpersistens

en: Disabling…
da: Deaktiverer...

en: Enable model persistence
da: Aktiver modelpersistens

en: Enabling…
da: Aktiverer...

en: Default period{0} | Default periods{0}
da[0]: Standardperiode{0}
da[1]: Standardperioder{0}

en: Minute{0} | Minutes{0}
da[0]: minut{0}
da[1]: minutter{0}

en: Hour{0} | Hours{0}
da[0]: time{0}
da[1]: Timer{0}

en: Day{0} | Days{0}
da[0]: Dag{0}
da[1]: Dage{0}

en: Week{0} | Weeks{0}
da[0]: Uge{0}
da[1]: Uger{0}

en: Month{0} | Months{0}
da[0]: Måned{0}
da[1]: Måneder{0}

en: Quarter{0} | Quarters{0}
da[0]: Kvartal{0}
da[1]: Kvartaler{0}

en: Year{0} | Years{0}
da[0]: år{0}
da[1]: år{0}

en: Minute of hour{0} | Minutes of hour{0}
da[0]: Minut i timen{0}
da[1]: Minutter i timen{0}

en: Hour of day{0} | Hours of day{0}
da[0]: Time på dagen{0}
da[1]: Timer på dagen{0}

en: Day of week{0} | Days of week{0}
da[0]: ugedag{0}
da[1]: ugedage{0}

en: Day of month{0} | Days of month{0}
da[0]: Dag i måneden{0}
da[1]: Dage i måneden{0}

en: Day of year{0} | Days of year{0}
da[0]: Dag på året{0}
da[1]: Dage på året{0}

en: Week of year{0} | Weeks of year{0}
da[0]: Årets uge{0}
da[1]: Årets uger{0}

en: Month of year{0} | Months of year{0}
da[0]: Årets måned{0}
da[1]: Årets måneder{0}

en: Quarter of year{0} | Quarters of year{0}
da[0]: Kvartal af året{0}
da[1]: Kvartaler af året{0}

en: Saved questions
da: Gemte spørgsmål

en: Enabling cache will create tables for your models in a dedicated schema and Metabase will refresh them on a schedule. Questions based on your models will query these tables. {0}.
da: Aktivering af cache vil oprette tabeller til dine modeller i et dedikeret skema, og Metabase vil opdatere dem efter en tidsplan. Spørgsmål baseret på dine modeller vil forespørge i disse tabeller. {0}.

en: Refresh every
da: Opdater hver

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: 12 hours
da: 12 timer

en: 24 hours
da: 24 timer

en: Gets a time interval of specified length
da: Får et tidsinterval af specificeret længde

en: Gets a timestamp relative to the current time
da: Får et tidsstempel i forhold til det aktuelle tidspunkt

en: Unpersist model
da: Vedvarende model

en: Persist model
da: Vedvarende model

en: Questions that errored when last run
da: Spørgsmål der opstod ved sidste kørsel

en: You don't have permission to save this question.
da: Du har ikke tilladelse til at gemme dette spørgsmål.

en: Looks like we cannot find any matching datasets.
da: Ikke-administratorbrugere uden abonnementstilladelser har ikke tilladelse til at tilføje modtagere

en: Whether to enable using the new experimental Actions features globally. (Actions must also be enabled for each Database.)
da: Group Manager er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med den avancerede tilladelsesfunktion.

en: Actions are not enabled.
da: Admin kan ikke være gruppeleder.

en: Database does not support persisting
da: Tidslinje med id {0} blev ikke fundet

en: Persisting models not enabled for database
da: Tidsstempel kan ikke være nul

en: Card is not a model
da: FEJL {0}: {1}

en: Persisting models is not enabled.
da: Rydder standardposter oprettet af Liquibase-migreringer...

en: Integer greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
da: Ved ikke, hvordan man parser datostreng {0}

en: Value must be an integer representing hours greater than or equal to one and less than or equal to twenty-four
da: Ugyldige værdier angivet for operatoren: {0}

en: Enabling model persistence
da: Ugenkendt handling: {0}

en: Disabling model persistence
da: Fejl ved bestemmelse af værdi for parameter {0}: {1}

en: Warning: Automagic analysis context is missing result metadata. Unable to resolve Fields by name.
da: Du kan ikke opdatere en ApplicationPermissionsRevision!

note: otherwise this isn't returning something, and that's probably an error. Log it.
en: Cannot resolve Field {0} in automagic analysis context
da: Ugyldigt feltfilter: Felt {0} tilhører databasen {1}, men forespørgslen er mod databasen {2}

en: Error decomposing question: {0}
da: Motoren på en prøvedatabase kan ikke ændres.

en: Lack permissions to create {0} schema
da: Funktionaliteten {0}-tilladelser er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med funktionen avancerede tilladelser.

en: Lack permission to create table in schema {0}
da: Ukendt indstilling: {0}

en: Lack permission to read table in schema {0}
da: Du har ikke adgang til indstillingen {0}

en: Lack permission to delete table in schema {0}
da: Indstillingen {0} tillader både bruger-lokale og database-lokale værdier; dette er ikke understøttet

en: Step {0} was successful for db {1}
da: Fejl ved sletning af gamle cacheposter: {0}

en: Error in `{0}` while checking for model persistence permissions.
da: Fejl ved lagring af forespørgselsresultater i cache: {0}

en: Allow persisting models into the source database.
da: Fejl ved forsøg på at hente cachelagrede resultater for forespørgsel med hash {0}: {1}

en: Hour interval to refresh persisted models.
da: Slap bruger-/kanalstartcache blev opdateret med {0} poster, tog {1}ms.

en: The :feature option is required when using defenterprise in an EE namespace!
da: Slack er ikke konfigureret, opdaterer ikke slack bruger/kanal cache.

en: {0} option for defenterprise should not be set in an OSS namespace! Set it on the EE function instead.
da: værdi skal være en gyldig datostreng

en: An EE namespace must be provided when using defenterprise in an OSS namespace!
da: Bekræfte

en: Add it immediately before the argument list.
da: Hjem

en: Enterprise function {0}/{1} does not have a docstring. Go add one!
da: Bliv medlem

en: The maximum number of attempts for delivering a single notification.
da: Blive til Manager

en: The initial retry delay in milliseconds when delivering notifications.
da: {0} og deaktiver downloadresultater, kontroller adgangen til datamodellen, promover gruppeadministratorer, {1}.

en: The delay multiplier between attempts to deliver a single notification.
da: og mere

en: The randomization factor of the retry delay when delivering notifications.
da: Manager

en: The maximum delay between attempts to deliver a single notification.
da: Medlem

en: Reconfiguring notification sender
da: Er du sikker?

en: Substituting cached query for card {0} from {1}.{2}
da: Du vil ikke længere være i stand til at administrere brugere af denne gruppe.

en: Unpersisting model with card-id {0}
da: Ikke tilladt at redigere gruppemedlemskaber

en: Error unpersisting model with card-id {0}
da: Udelukke

en: Starting persisted model refresh task for Database {0}.
da: Ingen logins

en: Error refreshing persisting model with card-id {0}
da: Du har brug for ubegrænset dataadgang til denne tabel for at kortlægge tilpassede visningsværdier.

en: Finished persisted model refresh task for Database {0}.
da: Se detaljer

en: Attempting to refresh individual for persisted-info {0}.
da: Feltadgang nægtet

en: Finished updated model-id {0} from persisted-info {1}.
da: Ingen nøgle tilgængelig

en: Unable to refresh model with card-id {0}
da: Forbundet til

en: Unknown payload type {0}
da: Prøv igen nu

en: Migrating from self-hosted?
da: Åh åh…

en: Check out our docs for how to migrate your self-hosted instance to Cloud.
da: Model Caching Log

en: Enter a default value…
da: Forfriskende

en: Add title
da: Færdiggjort

en: About
da: i

en: Add description
da: Model

en: Edit metadata
da: Sidste løbetur kl

en: Turn into a model
da: Lavet af

en: Turn back to saved question
da: Kunne ikke opdatere modelcachen

en: More info
da: Forfriskende modelcache

en: Move, archive, and more...
da: Model sidst cachelagret {0}

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the Metabase bot to them.
da: Sidste forsøg {0}

en: Are you sure you want to reset to default colors?
da: Opdater nu

en: If you do this, your colors will change to our default colors. This action can’t be undone.
da: dette kvartal

en: This collection is empty
da: Du har tilladelse til at downloade op til 10.000 rækker.

en: Create a new…
da: Grupper med Bloker dataadgang kan ikke downloade resultater

en: Edit permissions
da: Deaktiver modelpersistens

en: Open this question and fill in its variables to see it.
da: Deaktiverer...

en: Only Admins are able to embed questions. If you need access to this feature, reach out to them for permissions.
da: Aktiver modelpersistens

en: In order to embed your question, you have to first {0}
da: Aktiverer...

en: Model moved to {0}
da: Standardperiode{0}

en: Question moved to {0}
da: minut{0}

en: Connect database
da: time{0}

en: Skip
da: Dag{0}

en: Hi{0}. Nice to meet you!
da: Uge{0}

en: {0} is connected to:
da: Måned{0}

en: No details found
da: Kvartal{0}

en: Question last cached {0}
da: år{0}

en: Cache Configuration
da: Minut i timen{0}

en: Palette preview
da: Time på dagen{0}

en: Where it's used
da: ugedag{0}

en: Chart colors
da: Dag i måneden{0}

en: Reset to default colors
da: Dag på året{0}

en: Generate chart colors
da: Årets uge{0}

en: User interface colors
da: Årets måned{0}

en: You can choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
da: Kvartal af året{0}

en: Font weight
da: Gemte spørgsmål

en: Display our little friend on the homepage
da: Aktivering af cache vil oprette tabeller til dine modeller i et dedikeret skema, og Metabase vil opdatere dem efter en tidsplan. Spørgsmål baseret på dine modeller vil forespørge i disse tabeller. {0}.

en: In order to remove the Metabase logo from embeds, you can always upgrade to {0}
da: Opdater hver

en: one of our paid plans.
da: 2 timer

en: embedding the entire metabase app
da: 3 timer

en: With {0} you can embed the full Metabase app and enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
da: 6 timer

en: some of our paid plans,
da: 12 timer

en: Premium embedding
da: 24 timer

en: Queued
da: Får et tidsinterval af specificeret længde

en: Hey there{0}
da: Får et tidsstempel i forhold til det aktuelle tidspunkt

en: How's it going{0}?
da: Vedvarende model

en: Howdy{0}
da: Vedvarende model

en: Greetings{0}
da: Spørgsmål, der opstod ved sidste kørsel

en: Good to see you{0}
da: Du har ikke tilladelse til at gemme dette spørgsmål.

en: Paid
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde nogen matchende datasæt.

en: Embedding
da: Om du vil aktivere brug af de nye eksperimentelle Actions-funktioner globalt. (Handlinger skal også være aktiveret for hver database.)

en: Embed dashboards, questions, or the entire Metabase app into your application. Integrate with your server code to create a secure environment, limited to specific users or organizations.
da: Handlinger er ikke aktiveret.

en: By enabling embedding you're agreeing to
da: Databasen understøtter ikke bevaring

en: our embedding license.
da: Vedvarende modeller er ikke aktiveret for database

en: More details
da: Kortet er ikke en model

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own
    application, that application isn't subject to the Affero General Public
    License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase
    logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
da: Vedvarende modeller er ikke aktiveret.

en: Your should, however, read the license text linked above as that is the
    actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
da: Heltal større end eller lig med én og mindre end eller lig med fireogtyve

en: We will refresh your models {0}
da: Værdien skal være et heltal, der repræsenterer timer større end eller lig med én og mindre end eller lig med fireogtyve

en: Seconds and year properties are not allowed
da: Muliggør modelpersistens

en: cron syntax
da: Deaktivering af modelpersistens

en: Our {0} is a string of 5 fields separated by white spaces
da: Advarsel: Automagisk analysekontekst mangler resultatmetadata. Kan ikke løse felter efter navn.

en: Allowed values
da: Kan ikke løse felt {0} i automagisk analysekontekst

en: Create Slack App
da: Fejl ved nedbrydning af spørgsmål: {0}

en: Filter {0}
da: Mangler tilladelser til at oprette {0}-skema

en: 1. Click the button below and create your Slack App
da: Mangler tilladelse til at oprette tabel i skema {0}

en: First, {0} using the Metabase configuration. Once created, click “${ 1 }” to authorize it.
da: Mangler tilladelse til at læse tabel i skema {0}

en: click the button below to create your Slack App
da: Mangler tilladelse til at slette tabel i skema {0}

en: There was an error loading the field values for this field
da: Trin {0} lykkedes for db {1}

en: more options
da: Fejl i `{0}` under søgning efter modelpersistenstilladelser.

en: min
da: Tillad vedvarende modeller i kildedatabasen.

en: max
da: Timeinterval for at opdatere vedvarende modeller.

en: Waiting to create the first model cache
da: Indstillingen :feature er påkrævet, når du bruger defenterprise i et EE-navneområde!

en: Learn more.
da: Indstillingen {0} for defenterprise bør ikke indstilles i et OSS-navneområde! Indstil den på EE-funktionen i stedet for.

en: Cache models
da: Et EE-navneområde skal angives, når du bruger defenterprise i et OSS-navneområde!

en: We'll create tables with model data and refresh them on a schedule you define. To enable it, you need to grant this connection credential read and write permissions on the "{0}" schema or grant create schema permissions. {1}
da: Tilføj det umiddelbart før argumentlisten.

en: Turn model caching off
da: Enterprise-funktionen {0}/{1} har ikke en docstring. Gå tilføj en!

en: Turn model caching on
da: Det maksimale antal forsøg for at levere en enkelt notifikation.

en: For models to be cached, the user should have create table permission or create schema permission in this database.
da: Den indledende forsinkelse af genforsøg i millisekunder ved levering af meddelelser.

en: Day-of-week values must be between 1 and 7
da: Forsinkelsesmultiplikatoren mellem forsøg på at levere en enkelt notifikation.

en: Day-of-week values must be SUN, MON, TUE, WED, THU, FRI, SAT OR between 1 and 7, - * ? / L #
da: Randomiseringsfaktoren for forsinkelsen af genforsøg ved levering af notifikationer.

en: Unsupported day of week value. Possible values are 1-7 or SUN-SAT , - * ? / L #
da: Den maksimale forsinkelse mellem forsøg på at levere en enkelt notifikation.

en: A numeric value between 1 and 5 must follow the # option
da: Genkonfigurerer meddelelsesafsender

en: Day of month values must be between 1 and 31
da: Erstatter cachelagret forespørgsel med kort {0} fra {1}.{2}

en: Offset from last day must be less or equal 30
da: Ikke-vedvarende model med kort-id {0}

en: Month values must be between 1 and 12
da: Fejl vedvarende model med kort-id {0}

en: Month values must be JAN, FEB, MAR, APR, MAY, JUN, JUL, AUG, SEP, OCT, NOV, DEC or between 1 and 12
da: Starter vedvarende modelopdateringsopgave for databasen {0}.

en: Start year must be less than stop year
da: Fejl under opdatering af vedvarende model med kort-id {0}

en: Unsupported year value. Possible values are 1970-2099 , - * /
da: Fuldførte vedvarende modelopdateringsopgave for databasen {0}.

en: Minute and second values must be between 0 and 59 and hour values must be between 0 and 23
da: Forsøger at opdatere enkeltperson for vedvarende oplysninger {0}.

en: You must use ? in the day-of-week or day-of-month field
da: skal du bruge? i feltet for ugedag eller månedsdag

en: Invalid cron expression
da: Ugyldigt cron-udtryk

en: Doing science...
da: At lave videnskab...

en: Running query...
da: Kører forespørgsel...

en: Loading results...
da: Indlæser resultater...

en: Summaries
da: Resuméer

en: Item Detail
da: Vare detalje

en: Color of filters in the query builder, buttons and links in filter widgets.
da: Farve på filtre i forespørgselsbyggeren, knapper og links i filterwidgets.

en: Bold
da: Fremhævet

en: Heavy
da: Tung

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. {0}
da: Med denne Pro/Enterprise-funktion kan du integrere hele Metabase-appen. Giv dine brugere mulighed for at gå igennem til diagrammer, gennemse samlinger og bruge den grafiske forespørgselsbygger. {0}

en: Authorized origins
da: Autoriseret oprindelse

en: Enter the origins for the websites or web apps where you want to allow embedding, separated by a space. Here are the {0} for what can be entered.
da: Indtast oprindelsen til de websteder eller webapps, hvor du vil tillade indlejring, adskilt af et mellemrum. Her er {0} for, hvad der kan indtastes.

en: exact specifications
da: nøjagtige specifikationer

en: Don’t show visualization
da: Vis ikke visualisering

en: Show visualization
da: Vis visualisering

en: Revert to this version
da: Vend tilbage til denne version

en: Make collection official
da: Gør indsamlingen officiel

en: Remove Official badge
da: Fjern officielt badge

en: Appearance
da: Udseende

en: Font
da: Skrifttype

en: Loading message
da: Indlæser besked

en: From Name
da: Fra Navn

en: Reply-To Address
da: Svar-til-adresse

en: That's not a valid email addresses
da: Det er ikke en gyldig e-mailadresse

en: Enable admins to create publicly viewable links (and embeddable iframes) for Questions and Dashboards.
da: Giv administratorer mulighed for at oprette offentligt synlige links (og indlejrbare iframes) til spørgsmål og dashboards.

en: Allow questions, dashboards, and more to be embedded. {0}
da: Tillad, at spørgsmål, dashboards og mere integreres. {0}

en: Standalone embeds
da: Standalone indlejringer

en: Securely embed individual questions and dashboards within other applications.
da: Integrer individuelle spørgsmål og dashboards sikkert i andre applikationer.

en: Full-app embedding
da: Indlejring af fuld app

en: With this Pro/Enterprise feature you can embed the full Metabase app. Enable your users to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder.
da: Med denne Pro/Enterprise-funktion kan du integrere hele Metabase-appen. Giv dine brugere mulighed for at gå igennem til diagrammer, gennemse samlinger og bruge den grafiske forespørgselsbygger.

en: Standalone Embed Secret Key used to sign JSON Web Tokens for requests to /api/embed endpoints. This lets you create a secure environment limited to specific users or organizations.
da: Standalone Embed Secret Key bruges til at signere JSON Web Tokens for anmodninger om /api/embed-slutpunkter. Dette lader dig oprette et sikkert miljø, der er begrænset til bestemte brugere eller organisationer.

en: Use public link
da: Brug offentligt link

en: Auto Refresh
da: Automatisk opdatering

en: edited this
da: redigerede dette

en: Learn how to debug SQL errors
da: Lær, hvordan du fejlretter SQL-fejl

en: set up email
da: opsætte e-mail

en: configure Slack
da: konfigurere Slack

en: Dashboard name
da: Dashboard navn

en: All dashboards
da: Alle dashboards

en: All databases
da: Alle databaser

en: Query Not Recorded, sorry
da: Forespørgsel ikke optaget, beklager

en: All schemas
da: Alle skemaer

en: All tables
da: Alle borde

en: Member name
da: Medlems navn

en: All members
da: Alle medlemmer

en: Audit log
da: Revisionslog

en: We’ve sent an invite to {0} with instructions to log in. If this user is unable to authenticate then you can {1}
da: Vi har sendt en invitation til {0} med instruktioner til at logge ind. Hvis denne bruger ikke er i stand til at godkende, kan du {1}

en: reset their password.
da: nulstille deres adgangskode.

en: read
da: Læs

en: write
da: skrive

en: read or write
da: læse eller skrive

en: That's not a valid list of email addresses
da: Det er ikke en gyldig liste over e-mailadresser

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Use instance font
da: Brug forekomstskrifttype

en: Enable users to download data from this embed?
da: Vil du tillade brugere at downloade data fra denne indlejring?

en: Example:
da: Eksempel:

en:  by
da: ved

en: Show more filters
da: Vis flere filtre

en: New row
da: Ny række

en: More columns
da: Flere kolonner

en: Choose a join type
da: Vælg en jointype

en: Dismiss sync spinner manually
da: Afvis synkroniseringsspinner manuelt

en: Dismissing…
da: Afviser...

en: Failed to dismiss sync spinner
da: Synkroniseringsspinneren kunne ikke afvises

en: Sync spinners dismissed!
da: Synkroniseringsspinnere afvist!

en: Refresh models every…
da: Opdater modeller hver …

en: Boolean indicating whether analytics events are being sent to Snowplow. True if anonymous tracking is enabled for this instance, and a Snowplow collector is available.
da: Boolean angiver, om analysehændelser sendes til Snowplow. Sandt, hvis anonym sporing er aktiveret for dette tilfælde, og en Snowplow-samler er tilgængelig.

en: Boolean indicating whether a Snowplow collector is available to receive analytics events. Should be set via environment variable in Cypress tests or during local development.
da: Boolean angiver, om en Snowplow-samler er tilgængelig til at modtage analysehændelser. Bør indstilles via miljøvariabel i Cypress-tests eller under lokal udvikling.

en: Unique identifier to be used in Snowplow analytics, to identify this instance of Metabase. This is a public setting since some analytics events are sent prior to initial setup.
da: Unik identifikator, der skal bruges i Snowplow analytics, til at identificere denne forekomst af Metabase. Dette er en offentlig indstilling, da nogle analysehændelser sendes før den første opsætning.

en: check your host settings
da: tjek dine værtsindstillinger

en: check your port settings
da: tjek dine portindstillinger

en: String representing a cron schedule
da: Streng, der repræsenterer et cron-skema

en: Must be a valid cron string not specifying a year
da: Skal være en gyldig cron-streng, der ikke angiver et årstal

en: Value must be a string representing a cron schedule of format <seconds> <minutes> <hours> <day of month> <month> <day of week> <year>
da: Værdien skal være en streng, der repræsenterer et cron-skema med formatet <sekunder> <minutter> <timer> <dag i måneden> <måned> <ugedag> <år>

en: Using definitions:
    Metrics:
    {0}
    Filters:
    {1}
da: Brug af definitioner:
    Metrics:
    {0}
    Filtre:
    {1}

en: Dimensions bindings:
    {0}
da: Mål bindinger:
    {0}

en: Adding {0} cards to dashboard {1}:
    {2}
da: Tilføjer {0} kort til betjeningspanelet {1}:
    {2}

en: System info:
     {0}
da: Systemoplysninger:
      {0}

en: Metabase can scan the values present in each field in this database to enable checkbox filters in dashboards and questions. This can be a somewhat resource-intensive process, particularly if you have a very large database. When should Metabase automatically scan and cache field values?
da: Metabase kan scanne værdierne i hvert felt i denne database for at aktivere afkrydsningsfeltfiltre i dashboards og spørgsmål. Dette kan være en noget ressourcekrævende proces, især hvis du har en meget stor database. Hvornår skal Metabase automatisk scanne og cache feltværdier?

en: If your database is behind a firewall, you may need to allow connections from our Metabase [Cloud IP addresses](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):
da: Hvis din database er bag en firewall, skal du muligvis tillade forbindelser fra vores Metabase [Cloud IP-adresser](https://www.metabase.com/cloud/docs/ip-addresses-to-whitelist.html):

en: Unfold JSON Columns
da: Udfold JSON-kolonner

en: We unfold JSON columns into component fields.This is on by default but you can turn it off if performance is slow.
da: Vi folder JSON-kolonner ud i komponentfelter. Dette er slået til som standard, men du kan slå det fra, hvis ydeevnen er langsom.

en: Unable to rollback database check for model persistence
da: Ude af stand til at nulstille databasecheck for modelpersistens

en: Killed mysql process id {0} due to timeout.
da: Dræbte mysql-proces-id {0} på grund af timeout.

en: Undoing step `{0}` for db {1}
da: Fortryder trin `{0}` for db {1}

en: Implicitly relative file paths are not allowed.
da: Implicit relative filstier er ikke tilladt.

en: Looks like the Username or Password is incorrect.
da: Det ser ud til, at brugernavnet eller adgangskoden er forkert.

en: Looks like you forgot to enter your Password.
da: Det ser ud til, at du har glemt at indtaste din adgangskode.

en: Database cannot be found.
da: Databasen kan ikke findes.

en: Looks like your Password is incorrect.
da: Det ser ud til, at din adgangskode er forkert.

en: Unsupported client SSL key type - are you using an RSA key?
da: Ikke-understøttet klient-SSL-nøgletype - bruger du en RSA-nøgle?

en: Looks like your Username is incorrect.
da: Det ser ud til, at dit brugernavn er forkert.

en: check your username
da: tjek dit brugernavn

en: check your password
da: tjek din adgangskode

en: Hmm, we couldn''t connect to the database. Make sure your Host and Port settings are correct
da: Hmm, vi kunne ikke oprette forbindelse til databasen. Sørg for, at dine værts- og portindstillinger er korrekte

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Username and Password.
da: Vi kunne ikke oprette forbindelse til SSH-tunnelværten. Tjek brugernavn og adgangskode.

en: check your database name settings
da: tjek dine indstillinger for databasenavn

en: Invalid client SSL key - did you select the correct file?
da: Ugyldig klient-SSL-nøgle - valgte du den korrekte fil?

en: please enable SSL
da: aktiver venligst SSL

en: Cycle detected resolving dependent visible-if properties for driver {0}: {1}
da: Cyklus registreret, der løser afhængige synlige-hvis-egenskaber for driveren {0}: {1}

en: Server appears to require SSL - please enable SSL below
da: Serveren ser ud til at kræve SSL - aktiver venligst SSL nedenfor

en: It looks like your Host is invalid. Please double-check it and try again.
da: Det ser ud til, at din vært er ugyldig. Dobbelttjek det, og prøv igen.

en: We couldn''t connect to the SSH tunnel host. Check the Host and Port.
da: Vi kunne ikke oprette forbindelse til SSH-tunnelværten. Tjek værten og porten.

en: check your connection string
da: tjek din forbindelsesstreng

en: Looks like the Database name is incorrect.
da: Det ser ud til, at databasenavnet er forkert.

en: The email address you want to use for the sender of emails.
da: Den e-mailadresse du vil bruge til afsenderen af e-mails.

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address. You can have multiple reply-to email addresses, just separate them with a comma.
da: Den e-mailadresse, du ønsker, at svarene skal gå til, hvis den er forskellig fra fra-adressen. Du kan have flere svar-til-e-mailadresser, bare adskille dem med et komma.

en: The name you want to use for the sender of emails.
da: Det navn, du vil bruge til afsenderen af e-mails.

en: [{0}] Model cache refresh failed for {1}
da: [{0}] Opdatering af modelcache mislykkedes for {1}

en: Google Sign-In token appears to be incorrect. Double check that it matches in Google and Metabase.
da: Google Login-token ser ud til at være forkert. Dobbelttjek, at det matcher i Google og Metabase.

en: Deprecated Slack API token for connecting the Metabase Slack bot. Please use a new Slack app integration instead.
da: Forældet Slack API-token til tilslutning af Metabase Slack-bot. Brug venligst en ny Slack app-integration i stedet.

en: Bot user OAuth token for connecting the Metabase Slack app. This should be used for all new Slack integrations starting in Metabase v0.42.0.
da: Botbruger OAuth-token til tilslutning af Metabase Slack-appen. Dette bør bruges til alle nye Slack-integrationer, der starter i Metabase v0.42.0.

en: Whether the current Slack app token, if set, is valid. Set to 'false' if a Slack API request returns an auth error.
da: Om det aktuelle Slack-apptoken, hvis det er indstillet, er gyldigt. Indstil til 'false', hvis en Slack API-anmodning returnerer en godkendelsesfejl.

en: Error normalizing query: {0}
da: Fejl ved normalisering af forespørgsel: {0}

en: Error canonicalizing query: {0}
da: Fejl ved kanonisering af forespørgsel: {0}

en: Invalid MBQL clause: {0}
da: Ugyldig MBQL-sætning: {0}

en: Error normalizing form: {0}
da: Fejl ved normalisering af form: {0}

en: {0} is not a valid temporal unit for {1}; not adding to clause {2}
da: {0} er ikke en gyldig tidsenhed for {1}; tilføjer ikke til klausul {2}

en: {0}''s Personal Collection
da: {0}'s personlige samling

en: Full FieldValues shouldn't have hash_key.
da: Fuld feltværdier bør ikke have hash_key.

en: Invalid field-values type.
da: Ugyldig feltværditype.

en: Advanced FieldValues requires a hash_key.
da: Advanced FieldValues kræver en hash_key.

en: Can't update type or hash_key for a FieldValues.
da: Kan ikke opdatere type eller hash_key for en FieldValues.

en: To make table and field names more human-friendly, Metabase will replace dashes and underscores in them with spaces. We’ll capitalize each word while at it, so ‘last_visited_at’ will become ‘Last Visited At’.
da: For at gøre tabel- og feltnavne mere menneskevenlige vil Metabase erstatte tankestreger og understregninger i dem med mellemrum. Vi bruger stort hvert ord, mens vi er i det, så 'sidst_besøgt_ved' bliver til 'Sidst besøgt ved'.

en: :parameters must be a sequence of maps with :id and :type keys
da: :parametre skal være en sekvens af kort med :id og :type nøgler

en: :parameter_mappings must be a sequence of maps with :parameter_id and :type keys
da: :parameter_mappings skal være en sekvens af kort med :parameter_id og :type nøgler

en: Looks like someone else edited the permissions and your data is out of date. Please fetch new data and try again.
da: Det ser ud til, at en anden har redigeret tilladelserne, og dine data er forældede. Hent venligst nye data, og prøv igen.

en: You cannot update a permissions entry! Delete it and create a new one.
da: Du kan ikke opdatere en tilladelsespost! Slet den og opret en ny.

en: This will replace “Lato” as the font family.
da: Dette vil erstatte "Lato" som skrifttypefamilien.

en: cron syntax string to schedule refreshing persisted models.
da: cron-syntaksstreng for at planlægge forfriskende vedvarende modeller.

en: The startup time in milliseconds
da: Starttiden i millisekunder

en: This will affect things like grouping by week or filtering in GUI queries. It won''t affect most SQL queries, although it is used to set the WEEK_START session variable in Snowflake.
da: Dette vil påvirke ting som gruppering efter uge eller filtrering i GUI-forespørgsler. Det vil ikke påvirke de fleste SQL-forespørgsler, selvom det bruges til at indstille sessionsvariablen WEEK_START i Snowflake.

en: Tell us where to find the file for each font weight. You don’t need to include all of them, but it’ll look better if you do.
da: Fortæl os, hvor vi kan finde filen for hver skrifttypevægt. Du behøver ikke at inkludere dem alle, men det vil se bedre ud, hvis du gør det.

en: The default language for all users across the Metabase UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
da: Standardsproget for alle brugere på tværs af Metabase-brugergrænsefladen, system-e-mails, pulser og advarsler. Brugere kan individuelt tilsidesætte dette standardsprog fra deres egne kontoindstillinger.

en: Whether an introductory modal should be shown after the next database connection is added. Defaults to false if any non-default database has already finished syncing for this instance.
da: Om en introduktionsmodal skal vises efter den næste databaseforbindelse er tilføjet. Standarden er falsk, hvis en ikke-standarddatabase allerede er færdig med at synkronisere for denne forekomst.

en: To determine how long each saved question''s cached result should stick around, we take the query''s average execution time and multiply that by whatever you input here. So if a query takes on average 2 minutes to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 20 minutes.
da: For at bestemme, hvor længe hvert gemte spørgsmåls cachelagrede resultat skal blive ved, tager vi forespørgslens gennemsnitlige udførelsestid og multiplicerer det med det, du indtaster her. Så hvis en forespørgsel i gennemsnit tager 2 minutter at køre, og du indtaster 10 for din multiplikator, vil dens cache-indtastning fortsætte i 20 minutter.

en: Default page to show people when they log in.
da: Standardside til at vise folk, når de logger ind.

en: Message to show while a query is running.
da: Besked, der skal vises, mens en forespørgsel kører.

en: This URL is used for things like creating links in emails, auth redirects, and in some embedding scenarios, so changing it could break functionality or get you locked out of this instance.
da: Denne URL bruges til ting som at oprette links i e-mails, godkendelsesomdirigeringer og i nogle indlejringsscenarier, så ændring af den kan ødelægge funktionaliteten eller få dig til at blive låst ude af denne instans.

en: Invalid font {0}
da: Ugyldig skrifttype {0}

en: Enables Metabot character on the home page
da: Aktiverer Metabot-karakter på startsiden

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a template tag with the ID {1} or name {2}.
da: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke et skabelontag med id'et {1} eller navnet {2}.

en: Invalid parameter: Card {0} does not have a parameter with the ID {1}.
da: Ugyldig parameter: Kort {0} har ikke en parameter med id'et {1}.

en: Invalid parameter: missing id
da: Ugyldig parameter: mangler id

en: Found substitute cached query for card {0} from {1}.{2}
da: Fundet erstatningscacheforespørgsel for kort {0} fra {1}.{2}

en: Base-64 encoded public key for this site''s SSL certificate. Specify this to enable HTTP Public Key Pinning. See {0} for more information.
da: Base-64-kodet offentlig nøgle til dette websteds SSL-certifikat. Angiv dette for at aktivere fastgørelse af offentlig HTTP-nøgle. Se {0} for at få flere oplysninger.

en: Error in api/health database check
da: Fejl i tjek af api/sundhedsdatabasen

en: Deleted {0} expired advanced fieldvalues
da: Slettede {0} udløbne avancerede feltværdier

en: Task scheduler initialized into standby mode.
da: Opgaveplanlægning initialiseret i standbytilstand.

en: Scheduler not initialized but `start-scheduler!` called. Please call `init-scheduler!` before attempting to start.
da: Scheduler ikke initialiseret, men `start-scheduler!` kaldt. Ring venligst til `init-scheduler!` før du forsøger at starte.

en: Task scheduler started
da: Opgaveplanlægning startede

en: Finished persisted model refresh task for Database {0} with {1} successes and {2} errors.
da: Fuldførte vedvarende modelopdateringsopgave for databasen {0} med {1} succeser og {2} fejl.

en: Attempting to refresh persisted model {0}.
da: Forsøg på at opdatere vedvarende model {0}.

en: Error updating database {0} for randomized schedules
da: Fejl ved opdatering af databasen {0} for randomiserede tidsplaner

en: Updated default schedules for {0} databases
da: Opdaterede standardplaner for {0} databaser

en: Resulting transforms do not conform to expectations.
    Expected: {0}
da: De resulterende transformationer er ikke i overensstemmelse med forventningerne.
    Forventet: {0}

en: parameter must be a map with :id and :type keys
da: parameter skal være et kort med :id og :type nøgler

en: parameter_mapping must be a map with :parameter_id and :target keys
da: parameter_mapping skal være et kort med :parameter_id og :target nøgler

en: String must be a valid 21-character NanoID string.
da: Streng skal være en gyldig 21-tegns NanoID-streng.

en: Error parsing {0}:
    {1}
da: Fejl ved parsing af {0}:
    {1}

en: String used to seed the private key used to validate JWT messages. A hexadecimal-encoded 256-bit key (i.e., a 64-character string) is strongly recommended.
da: Streng, der bruges til at se den private nøgle, der bruges til at validere JWT-meddelelser. En hexadecimalkodet 256-bit nøgle (dvs. en 64-tegns streng) anbefales kraftigt.

en: SSO is trying to do an open redirect to an untrusted site
da: SSO forsøger at lave en åben omdirigering til et websted, der ikke er tillid til

en: {0} active filter | {0} active filters
da[0]: {0} aktivt filter
da[1]: {0} aktive filtre

en: minutes
da: minutter

en: Timeout must be greater than 0
da: Timeout skal være større end 0

en: Show this on the home and login pages
da: Vis dette på hjemme- og login-siderne

en: Search for a column...
da: Søg efter en kolonne...

en: This table hasn’t been synced yet
da: Denne tabel er ikke blevet synkroniseret endnu

en: It was automatically marked as Hidden during the initial sync of this database. Do you want to make it queryable and sync it?
da: Den blev automatisk markeret som skjult under den indledende synkronisering af denne database. Vil du gøre det muligt at forespørge og synkronisere det?

en: Change to Queryable and sync it
da: Skift til Queryable og synkroniser det

en: Filter down to a segment
da: Filtrer ned til et segment

en: Clear all filters
da: Ryd alle filtre

en: Apply Filters
da: Anvend filtre

en: Filter {0} by
da: Filtrer {0} efter

en: Filter segments
da: Filter segmenter

en: ⚠️ We couldn't process payment for your account. Please {0} to avoid service interruptions.
da: ⚠️ Vi kunne ikke behandle betalingen for din konto. Venligst {0} for at undgå tjenesteafbrydelser.

en: review your payment settings
da: gennemgå dine betalingsindstillinger

en: ⚠️ Pro features won’t work right now due to lack of payment. {0} to restore Pro functionality.
da: ⚠️ Pro-funktioner fungerer ikke lige nu på grund af manglende betaling. {0} for at gendanne Pro-funktionaliteten.

en: Review your payment settings
da: Gennemgå dine betalingsindstillinger

en: Time before inactive users are logged out.
da: Tid før inaktive brugere logges ud.

en: Lighthouse illustration
da: Fyr illustration

en: Variable to map to
da: Variabel at kortlægge til

en: You can connect widgets to {{variables}} in text cards.
da: Du kan forbinde widgets til {{variabler}} i tekstkort.

en: If you have a PEM SSL client key, you can convert that key to the PKCS-8/DER format using OpenSSL. {0}.
da: Hvis du har en PEM SSL-klientnøgle, kan du konvertere denne nøgle til PKCS-8/DER-formatet ved hjælp af OpenSSL. {0}.

en: You can use Markdown here, and include variables {{like_this}}
da: Du kan bruge Markdown her og inkludere variabler {{like_this}}

en: Prometheus web-server shut down
da: Prometheus web-server lukket ned

en: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT value of ''{0}'' is not parseable as an integer.
da: MB_PROMETHEUS_SERVER_PORT-værdien for ''{0}'' kan ikke parses som et heltal.

en: C3P0 Max pool size
da: C3P0 Max poolstørrelse

en: Port to serve prometheus metrics from. If set, prometheus collectors are registered and served from `localhost:<port>/metrics`.
da: Port til at betjene prometheus-metrics fra. Hvis indstillet, registreres prometheus-samlere og betjenes fra `localhost:<port>/metrics`.

en: C3P0 Number of idle connections
da: C3P0 Antal ledige forbindelser

en: Error stopping prometheus web-server
da: Fejl ved stop af prometheus-webserver

en: C3P0 Number of connections
da: C3P0 Antal forbindelser

en: Failed to initialize Prometheus on port {0}
da: Kunne ikke initialisere Prometheus på port {0}

en: Starting prometheus metrics web-server on port {0}
da: Starter prometheus metrics webserver på port {0}

en: C3P0 Minimum pool size
da: C3P0 Minimum poolstørrelse

en: Unrecognized measurement {0} in prometheus stats
da: Ugenkendt måling {0} i prometheus-statistikker

en: C3P0 Number of busy connections
da: C3P0 Antal optaget forbindelser

en: Starting prometheus metrics collector
da: Starter prometheus metrics-samler

en: Attempting to set up prometheus metrics web-server with no web-server port provided
da: Forsøg på at konfigurere prometheus metrics-webserver uden nogen webserverport

en: Attempting to set up prometheus metrics with no web-server port provided
da: Forsøg på at opsætte prometheus-metrics uden nogen webserverport

en: Metadata not ready in {0} minutes, abandoning
da: Metadata er ikke klar om {0} minutter, forlader

en: Metadata updated asynchronously for card {0}
da: Metadata opdateret asynkront for kort {0}

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because no metadata
da: Opdaterer ikke metadata asynkront for kortet {0}, fordi ingen metadata

en: Metadata not available soon enough. Saving card {0} and asynchronously updating metadata
da: Metadata er ikke tilgængelige hurtigt nok. Gemmer kort {0} og asynkron opdatering af metadata

en: Cannot refresh an archived model
da: Kan ikke opdatere en arkiveret model

en: Cannot refresh a non-model question
da: Kan ikke opdatere et ikke-modelspørgsmål

en: Not updating metadata asynchronously for card {0} because query has changed
da: Opdaterer ikke metadata asynkront for kortet {0}, fordi forespørgslen er ændret

en: Metadata not available soon enough. Saving new card and asynchronously updating metadata
da: Metadata er ikke tilgængelige hurtigt nok. Gemmer nyt kort og asynkron opdatering af metadata

en: Matching style for native query editor's autocomplete. Can be "substring", "prefix", or "off". Larger instances can have performance issues matching using substring, so can use prefix matching,  or turn autocompletions off.
da: Matchende stil til native forespørgselseditors autofuldførelse. Kan være "understreng", "præfiks" eller "fra". Større forekomster kan have ydeevneproblemer med at matche ved hjælp af understreng, så du kan bruge præfiksmatchning eller slå autofuldførelser fra.

en: Invalid `native-query-autocomplete-match-style` option
da: Ugyldig valgmulighed for "native-query-autocomplete-match-style".

en: Custom GeoJSON is not enabled
da: Custom GeoJSON er ikke aktiveret

en: Whether or not the use of custom GeoJSON is enabled.
da: Hvorvidt brugen af brugerdefineret GeoJSON er aktiveret eller ej.

en: Editing first name is not allowed for SSO users.
da: Redigering af fornavn er ikke tilladt for SSO-brugere.

en: Editing last name is not allowed for SSO users.
da: Redigering af efternavn er ikke tilladt for SSO-brugere.

en: Setting up prometheus metrics
da: Opsætning af prometheus-metrics

en: SSL Client Key (PKCS-8/DER)
da: SSL-klientnøgle (PKCS-8/DER)

en: The email address you want the replies to go to, if different from the from address.
da: Den e-mailadresse, du ønsker, at svarene skal gå til, hvis den er forskellig fra fra-adressen.

en: Display the lighthouse illustration on the home and login pages.
da: Vis fyrtårnsillustrationen på hjemme- og login-siderne.

en: Cached token status for premium features. This is to avoid an API request on the the first page load.
da: Cachelagret token-status for premium-funktioner. Dette er for at undgå en API-anmodning ved den første sideindlæsning.

en: Time before inactive users are logged out. By default, sessions last indefinitely.
da: Tid før inaktive brugere logges ud. Som standard varer sessioner på ubestemt tid.

en: Reached recursion limit of {0} in "apply-sandboxing" middleware
da: Rekursionsgrænsen på {0} er nået i "apply-sandboxing"-middleware

en: Appleseed
da: Æblefrø

en: Sign in with username or email
da: Log ind med brugernavn eller e-mail

en: No models found
da: Ingen modeller fundet

en: Create new model
da: Opret ny model

en: There are no actions for this model
da: Der er ingen handlinger for denne model

en: Create new action
da: Opret ny handling

en: Page
da: Side

en: Exit app
da: Afslut app

en: {0} connections
da: {0} forbindelser

en: Turn into an action
da: Gør til en handling

en: Assign an action
da: Tildel en handling

en: Edit {0}
da: Rediger {0}

en: List
da: Liste

en: Edit button
da: Rediger knap

en: Delete button
da: Slet knap

en: Bulk actions
da: Massehandlinger

en: Options
da: Muligheder

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Link to {{bird_id}}
da: Link til {{bird_id}}

en: Launch app
da: Start app

en: Add a {0} to the page
da: Tilføj en {0} til siden

en: button
da: knap

en: Change button type
da: Skift knaptype

en: What type of button do you want to add?
da: Hvilken type knap vil du tilføje?

en: Perform action
da: Udfør handling

en: Explore
da: Udforske

en: Used by
da: Brugt af

en: Schema
da: Skema

en: {0} model | {0} models
da[0]: {0} model
da[1]: {0} modeller

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Embed in your application
da: Integrer i din applikation

en: Add this {0} to your application server code. You’ll be able to preview the way it looks and behaves before making it securely visible for your users.
da: Føj denne {0} til din applikationsserverkode. Du vil være i stand til at forhåndsvise den måde, den ser ud og opfører sig på, før du gør den sikkert synlig for dine brugere.

en: Set up
da: Opsætning

en: Too many rows for a detail view
da: For mange rækker til en detaljeret visning

en: Delete?
da: Vil du slette?

en: This can't be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Nothing to order
da: Intet at bestille

en: New Action
da: Ny handling

en: New action
da: Ny handling

en: Save action
da: Gem handling

en: Click me
da: Klik på mig

en: Action
da: Handling

en: Action Form Display
da: Visning af handlingsformular

en: Button
da: Knap

en: Primary
da: Primær

en: Danger
da: Fare

en: Borderless
da: Grænseløs

en: New App
da: Ny App

en: Result: {0}
da: Resultat: {0}

en: Save and enable
da: Gem og aktiver

en: {0} rows
da: {0} rækker

en: This channel shouldn't really be used by anyone — we'll upload charts and tables here before sending out dashboard subscriptions (it's a Slack requirement).
da: Denne kanal bør egentlig ikke bruges af nogen – vi uploader diagrammer og tabeller her, før vi sender dashboard-abonnementer ud (det er et Slack-krav).

en: an action button
da: en handlingsknap

en: Execute an action
da: Udfør en handling

en: Pick a question…
da: Vælg et spørgsmål...

en: Pick a dashboard…
da: Vælg et betjeningspanel...

en: Pick a page to link to
da: Vælg en side at linke til

en: Pick a page…
da: Vælg en side...

en: This model does not have any actions yet.
da: Denne model har ingen handlinger endnu.

en: Enable implicit actions
da: Aktiver implicitte handlinger

en: Create a new action
da: Opret en ny handling

en: Contact
da: Kontakt

en: Backing table
da: Bagbord

en: Relationships
da: Relationer

en: This model is not used by any questions yet.
da: Denne model er ikke brugt af nogen spørgsmål endnu.

en: Create a new question
da: Opret et nyt spørgsmål

en: New page
da: Ny side

en: Edit options
da: Rediger muligheder

en: To start creating a form, write your query on the left with {{ parameter_names }}.
da: For at begynde at oprette en formular skal du skrive din forespørgsel til venstre med {{ parameter_names }}.

en: They'll show up as form fields here
da: De vises som formularfelter her

en: Enter one option per line
da: Indtast én mulighed pr. linje

en: Press enter to add another option
da: Tryk på Enter for at tilføje en anden mulighed

en: Placeholder text
da: Pladsholdertekst

en: Required
da: Påkrævet

en: Default Value
da: Standard værdi

en: Generate key
da: Generer nøgle

en: Takes a datetime and returns an integer with the number of the year.
da: Tager en dato og klokkeslæt og returnerer et heltal med årets nummer.

en: The datetime column.
da: Dato-tid-kolonnen.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-4) with the number of the quarter in the year.
da: Tager en dato og klokkeslæt og returnerer et heltal (1-4) med nummeret på kvartalet i året.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-12) with the number of the month in the year.
da: Tager et datetime og returnerer et heltal (1-12) med månedens nummer i året.

en: Extracts the week of the year as an integer..
da: Udtrækker ugen i året som et heltal..

en: The name of the column with your date or datetime value..
da: Navnet på kolonnen med din dato eller datetime-værdi.

en: Optional. The default is "ISO".
    - ISO: Week 1 starts on the Monday before the first Thursday of January.
    - US: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on Sunday.
    - Instance: Week 1 starts on Jan 1. All other weeks start on the day defined in your Metabase localization settings.
da: Valgfrit. Standard er "ISO".
    - ISO: Uge 1 starter mandagen før den første torsdag i januar.
    - USA: Uge 1 starter den 1. januar. Alle andre uger starter søndag.
    - Eksempel: Uge 1 starter den 1. januar. Alle andre uger starter på den dag, der er defineret i dine Metabase-lokaliseringsindstillinger.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-31) with the number of the day of the month.
da: Tager et datetime og returnerer et heltal (1-31) med nummeret på dagen i måneden.

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week.
da: Tager et datetime og returnerer et heltal (1-7) med nummeret på ugedagen.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-23) with the number of the hour. No AM/PM.
da: Tager et datetime og returnerer et heltal (0-23) med timetallet. Ingen AM/PM.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the minute in the hour.
da: Tager en dato og klokkeslæt og returnerer et heltal (0-59) med antallet af minutter i timen.

en: Takes a datetime and returns an integer (0-59) with the number of the seconds in the minute.
da: Tager en datetime og returnerer et heltal (0-59) med antallet af sekunder i minuttet.

en: amount
da: beløb

en: unit
da: enhed

en: Adds some units of time to a date or timestamp value.
da: Tilføjer nogle tidsenheder til en dato- eller tidsstempelværdi.

en: The column with your date or timestamp values.
da: Kolonnen med dine dato- eller tidsstempelværdier.

en: The number of units to be added.
da: Antallet af enheder, der skal tilføjes.

en: "year", "month", "quarter", "day", "hour", "minute", "second" or "millisecond".
da: år, "måned", "kvartal", "dag", "time", "minut", "sekund" eller "millisekund".

en: Subtracts some units of time to a date or timestamp value.
da: Trækker nogle tidsenheder fra til en dato- eller tidsstempelværdi.

en: The number of units to be subtracted.
da: Antallet af enheder, der skal trækkes fra.

en: Missing wiget label: {0}
da: Manglende widget-etiket: {0}

en: My new fantastic action
da: Min nye fantastiske handling

en: Model it's saved in
da: Model den er gemt i

en: Successfully created a new {0}
da: Der er oprettet en ny {0}

en: Something went wrong while deleting the row
da: Noget gik galt under sletning af rækken

en: Something went wrong while updating
da: Noget gik galt under opdateringen

en: Successfully updated {0} records
da: {0} poster blev opdateret

en: Something went wrong while deleting
da: Noget gik galt under sletningen

en: Successfully deleted {0} records
da: {0} poster blev slettet

en: Successfully executed the action
da: Handlingen blev udført

en: Successfully saved
da: Gemt

en: Successfully deleted
da: Slettet

en: Success! The action returned: {0}
da: Succes! Handlingen returnerede: {0}

en: Something went wrong while executing the action
da: Noget gik galt under udførelse af handlingen

en: This is an action now.
da: Dette er en handling nu.

en: Public channel to store image files
da: Offentlig kanal til at gemme billedfiler

en: All values ({0})
da: Alle værdier ({0})

en: Other ({0})
da: Andet ({0})

en: date
da: dato

en: category
da: kategori

en: long text
da: lang tekst

en: inline select
da: inline vælg

en: date + time
da: dato + tid

en: month + year
da: måned + år

en: quarter + year
da: kvartal + år

en: Option One
da: Mulighed 1

en: Option Two
da: Mulighed to

en: Option Three
da: Mulighed tre

en: New Model
da: Ny model

en: question
da: spørgsmål

en: table
da: bord

en: page
da: side

en: Archive this page?
da: Vil du arkivere denne side?

en: First, save your model
da: Gem først din model

en: Save model
da: Gem model

en: What is the name of your question?
da: Hvad er navnet på dit spørgsmål?

en: What is the name of your model?
da: Hvad hedder din model?

en: Add a date variable to this question to connect it to a dashboard filter.
da: Tilføj en datovariabel til dette spørgsmål for at forbinde det til et dashboard-filter.

en: Add a number variable to this question to connect it to a dashboard filter.
da: Tilføj en talvariabel til dette spørgsmål for at forbinde det til et dashboard-filter.

en: Add a string variable to this question to connect it to a dashboard filter.
da: Tilføj en strengvariabel til dette spørgsmål for at forbinde det til et dashboardfilter.

en: Add a variable to this question to connect it to a dashboard filter.
da: Tilføj en variabel til dette spørgsmål for at forbinde det til et dashboard-filter.

en: What is the name of your page?
da: Hvad er navnet på din side?

en: Is Write
da: Er Skriv

en: Write questions can be used for experimental actions.
da: Skrivespørgsmål kan bruges til eksperimentelle handlinger.

en: created a subscription
da: oprettet et abonnement

en: deleted a subscription
da: slettet et abonnement

en: Use the notebook editor
da: Brug notesbogseditoren

en: This automatically inherits metadata from your source tables, and gives your models drill-through.
da: Dette arver automatisk metadata fra dine kildetabeller og giver dine modeller drill-through.

en: Use a native query
da: Brug en indbygget forespørgsel

en: You can always fall back to a SQL or native query, which is a bit more manual.
da: Du kan altid falde tilbage til en SQL eller native forespørgsel, som er lidt mere manuel.

en: What's a model?
da: Hvad er en model?

en: Your page is ready
da: Din side er klar

en: Action button
da: Handlingsknap

en: Move dashboard to…
da: Flyt betjeningspanelet til...

en: Remove this card?
da: Vil du fjerne dette kort?

en: Would you like to be notified when this page is done loading?
da: Vil du gerne have besked, når denne side er færdig med at blive indlæst?

en: Pages
da: sider

en: Users can pick
da: Brugere kan vælge

en: Multiple values
da: Flere værdier

en: A single value
da: En enkelt værdi

en: Your model won't be created.
da: Din model bliver ikke oprettet.

en: Discard
da: Kassér

en: Question in {0}
da: Spørgsmål i {0}

en: Abbreviate days and months
da: Forkort dage og måneder

en: "{0}" is an unaggregated field: if it has more than one value at a point on the {1}-axis, the values will be summed.
da: {0} er et ikke-aggregeret felt: Hvis det har mere end én værdi på et punkt på {1}-aksen, summeres værdierne.

en: Column with steps
da: Kolonne med trin

en: Select a region
da: Vælg en region

en: Custom map
da: Brugerdefineret kort

en: Rows
da: Rækker

en: Measures
da: Foranstaltninger

en: Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Pivot table
da: Pivottabel

en: This has been set by the {0} environment variable.
da: Dette er blevet indstillet af miljøvariablen {0}.

en: This page is looking empty.
da: Denne side ser tom ud.

en: location
da: Beliggenhed

en: time
da: tid

en: Sum over time
da: Sum over tid

en: Display type
da: Displaytype

en: Y-axis position
da: Y-akse position

en: No breakouts are enabled
da: Ingen breakouts er aktiveret

en: It is not possible to use the Log scale for a stacked percentage chart
da: Det er ikke muligt at bruge log-skalaen til et stablet procentdiagram

en: Column value
da: Kolonneværdi

en: Add series breakout
da: Tilføj serieopdeling

en: Add another series
da: Tilføj endnu en serie

en: Auto formatting
da: Automatisk formatering

en: Scale
da: vægt

en: Show lines and marks
da: Vis linjer og mærker

en: Split y-axis when necessary
da: Opdel y-aksen efter behov

en: Show label
da: Vis etiket

en: Show data labels
da: Vis dataetiketter

en: Auto x-axis range
da: Automatisk x-akseområde

en: Value labels formatting
da: Formatering af værdietiketter

en: Action {0} is not supported for {1} Databases.
da: Handling {0} understøttes ikke for {1}-databaser.

en: {0} Database {1} does not support actions.
da: {0} Database {1} understøtter ikke handlinger.

en: Unknown Action {0}. Valid Actions are: {1}
da: Ukendt handling {0}. Gyldige handlinger er: {1}

en: Whether to enable using the new experimental Actions for a specific Database.
da: Om det skal aktiveres at bruge de nye eksperimentelle handlinger til en specifik database.

en: Actions are not enabled for Database {0}.
da: Handlinger er ikke aktiveret for databasen {0}.

en: Missing primary key parameter: {0}
da: Manglende primær nøgleparameter: {0}

en: Error executing Action: {0}
da: Fejl ved udførelse af handling: {0}

en: Must execute implicit action on a table with a single primary key.
da: Skal udføre implicit handling på en tabel med en enkelt primær nøgle.

en: No Card found for Action {0}.
da: Intet kort fundet for handling {0}.

en: No destination parameter found for id {0}. Found: {1}
da: Der blev ikke fundet nogen destinationsparameter for id {0}. Fundet: {1}

en: Unknown action type {0}.
da: Ukendt handlingstype {0}.

en: Cannot execute Action {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
da: Kan ikke udføre handling {0}: Kort {1} er ikke markeret som "er_skriver".

en: Cannot execute implicit action on a table with ambiguous column names.
da: Kan ikke udføre implicit handling på en tabel med tvetydige kolonnenavne.

en: No destination parameter found for {0}. Found: {1}
da: Der blev ikke fundet nogen destinationsparameter for {0}. Fundet: {1}

en: Implicit parameters must be provided.
da: Implicitte parametre skal angives.

en: Cannot call the service: missing required parameters: {0}
da: Kan ikke ringe til tjenesten: mangler påkrævede parametre: {0}

en: Too many results returned: {0}
da: For mange resultater returneret: {0}

en: You cannot create an Alert for an is_write Card.
da: Du kan ikke oprette en underretning for et is_write-kort.

en: Detail
da: Detalje

en: ← Back to list
da: ← Tilbage til listen

en: Table must have a single primary key: {0}
da: Tabellen skal have en enkelt primær nøgle: {0}

en: A scaffold-target was not provided for Page: {0}
da: Der blev ikke angivet et stillads-mål for side: {0}

en: Some tables could not be found. Given: {0} Found: {1}
da: Nogle tabeller kunne ikke findes. Givet: {0} Fundet: {1}

en: A scaffold-target was not provided for Card: {0}
da: Et stillads-mål blev ikke angivet for kortet: {0}

en: You cannot enable embedding for an is_write Card.
da: Du kan ikke aktivere indlejring for et is_write-kort.

en: Saved Question is a Dataset.
da: Gemt spørgsmål er et datasæt.

en: Cannot mark Saved Question as ''is_write'': {0}
da: Kan ikke markere Gemt spørgsmål som ''er_skriver'': {0}

en: Query must be a native query.
da: Forespørgsel skal være en indbygget forespørgsel.

en: You cannot share an is_write Card.
da: Du kan ikke dele et is_write-kort.

en: Write queries are only executable via the Actions API.
da: Skriveforespørgsler kan kun eksekveres via Actions API.

en: Unable to connect to LDAP server with current settings
da: Kan ikke oprette forbindelse til LDAP-server med aktuelle indstillinger

en: Is LDAP currently enabled?
da: Er LDAP aktiveret i øjeblikket?

en: Cannot run query: MongoDB doesn''t support saved questions reference: {0}
da: Kan ikke køre forespørgsel: MongoDB understøtter ikke gemte spørgsmål reference: {0}

en: violates foreign key constraint {0}
da: overtræder fremmednøglebegrænsning {0}

en: violates unique constraint {0}
da: overtræder unik begrænsning {0}

en: {0} violates not-null constraint
da: {0} overtræder ikke-nul-begrænsningen

en: Error fetching field metadata for table {0}
da: Fejl ved hentning af feltmetadata for tabel {0}

en: sqlite doesn't support extract us week
da: sqlite understøtter ikke extract us week

en: Rows have the wrong columns: expected {0}, but got {1}
da: Rækker har de forkerte kolonner: forventet {0}, men fik {1}

en: Error(s) deleting rows.
da: Fejl/fejl ved sletning af rækker.

en: Error(s) inserting rows.
da: Fejl(er) ved indsættelse af rækker.

en: Error parsing SQL error message {0}: {1}
da: Fejl ved parsing af SQL-fejlmeddelelse {0}: {1}

en: Rows need to be unique: repeated rows {0}
da: Rækker skal være unikke: gentagne rækker {0}

en: Sorry, this would update {0} rows, but you can only act on 1
da: Beklager, dette ville opdatere {0} rækker, men du kan kun handle på 1

en: Error(s) updating rows.
da: Fejl(er) ved opdatering af rækker.

en: Some rows have different sets of columns: {0}
da: Nogle rækker har forskellige sæt kolonner: {0}

en: Cannot build filter clause: row cannot be empty.
da: Kan ikke bygge filtersætning: Rækken må ikke være tom.

en: Invalid update row map: no non-PK columns. Got {0}, all of which are PKs.
da: Ugyldigt opdateret rækkekort: ingen ikke-PK-kolonner. Har {0}, som alle er PK'er.

en: Row is missing required primary key column. Required {0}; got {1}
da: Rækken mangler den påkrævede primærnøglekolonne. Påkrævet {0}; fik {1}

en: Sorry, this would delete {0} rows, but you can only act on 1
da: Beklager, dette ville slette {0} rækker, men du kan kun handle på 1

en: Error executing write query: {0}
da: Fejl ved udførelse af skriveforespørgsel: {0}

en: Sqlite doesn't support extract isoweek
da: Sqlite understøtter ikke ekstrakt isoweek

en: Client ID for Google Sign-In.
da: Klient-id til Google-login.

en: Is Google Sign-In configured?
da: Er Google-login konfigureret?

en: Google Sign-In is not configured. Please set the Client ID first.
da: Google Login er ikke konfigureret. Indstil venligst klient-id'et først.

en: Is Google Sign-in currently enabled?
da: Er Google-login aktiveret i øjeblikket?

en: Have the mandatory LDAP settings (host and user search base) been validated and saved?
da: Er de obligatoriske LDAP-indstillinger (værts- og brugersøgebase) blevet valideret og gemt?

en: Data apps are not enabled.
da: Dataapps er ikke aktiveret.

en: A model made from a native SQL question cannot have a variable or field filter.
da: En model lavet ud fra et indbygget SQL-spørgsmål kan ikke have et variabel- eller feltfilter.

en: You cannot add an is_write Card to a Dashboard.
da: Du kan ikke tilføje et is_write-kort til et Dashboard.

en: Error calculating raw hash: {0}
da: Fejl ved beregning af rå hash: {0}

en: Error calculating hydrated hash: {0} is nil after hydrating {1}
da: Fejl ved beregning af hydratiseret hash: {0} er nul efter hydrering {1}

en: Error calculating identity hash: {0}
da: Fejl ved beregning af identitetshash: {0}

en: Week
da: Uge

en: No parameter mapping found for parameter {0}. Found: {1}
da: Der blev ikke fundet nogen parametertilknytning for parameter {0}. Fundet: {1}

en: Only native queries can be executed as write queries.
da: Kun indbyggede forespørgsler kan udføres som skriveforespørgsler.

en: No Query Action found for Emitter {0}. Only Query Actions are supported at this point in time.
da: Ingen forespørgselshandling fundet for udsender {0}. Kun forespørgselshandlinger understøttes på dette tidspunkt.

en: Cannot execute emitter {0}: Card {1} is not marked as `is_write`
da: Kan ikke udføre sender {0}: Kort {1} er ikke markeret som 'er_skriver'

en: Error executing QueryEmitter: {0}
da: Fejl ved udførelse af QueryEmitter: {0}

en: Invalid session-type.
da: Ugyldig sessionstype.

en: This Quarter
da: Dette Kvartal

en: Database required of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Databasen påkrævet for {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Metabase task scheduler disabled. Scheduled tasks will not be ran.
da: Metabase opgaveplanlægning deaktiveret. Planlagte opgaver vil ikke blive kørt.

en: value must be a map with schema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}
da: værdi skal være et kort med skema: (
    {0}{1}{2}{3}{4}{5}

en: {0} (optional)
da: {0} (valgfrit)

en: Found config file at path {0}; Metabase will be initialized with values from this file
da: Fundet konfigurationsfil på stien {0}; Metabasen vil blive initialiseret med værdier fra denne fil

en: Done initializing from file.
da: Færdig initialisering fra fil.

en: No config file found at path {0}
da: Ingen konfigurationsfil fundet på stien {0}

en: Don''t know how to expand template form: {0}
da: Ved ikke, hvordan man udvider skabelonformularen: {0}

en: Initializing {0} from config file...
da: Initialiserer {0} fra konfigurationsfil...

en: Error parsing template string {0}: {1}
da: Fejl ved parsing af skabelonstreng {0}: {1}

en: Creating new {0} Database {1}
da: Oprettelse af ny {0}-database {1}

en: Updating Database {0} {1}
da: Opdaterer database {0} {1}

en: Sync on database creation when initializing from file is disabled. Skipping sync.
da: Synkronisering ved oprettelse af database, når initialisering fra fil er deaktiveret. Springer synkronisering over.

en: Ignoring unknown config section {0}.
da: Ignorerer ukendt konfigurationssektion {0}.

en: Setting value for Setting {0}
da: Indstillingsværdi for indstilling {0}

en: Setting setting values from config file
da: Indstilling af indstillingsværdier fra konfigurationsfil

en: Updating User with email {0}
da: Opdaterer bruger med e-mail {0}

en: Creating the first User for this instance. The first user is always created as an admin.
da: Oprettelse af den første bruger for denne instans. Den første bruger oprettes altid som admin.

en: Creating new User {0} with email {1}
da: Oprettelse af ny bruger {0} med e-mail {1}

en: Invalid Collection ID(s). These Collections do not exist: {0}
da: Ugyldigt samlings-id(er). Disse samlinger findes ikke: {0}

en: Loading serialized Metabase files from {0}
da: Indlæser serialiserede metabasefiler fra {0}

en: {0} tables have entity_id; expected to resolve the same number of models, but only got {1}
da: {0} tabeller har entity_id; forventede at løse det samme antal modeller, men fik kun {1}

en: Can't create new SAML user when SAML is not enabled
da: Kan ikke oprette ny SAML-bruger, når SAML ikke er aktiveret

en: Are the mandatory JWT settings configured?
da: Er de obligatoriske JWT-indstillinger konfigureret?

en: Is SAML authentication configured and enabled?
da: Er SAML-godkendelse konfigureret og aktiveret?

en: Is JWT authentication configured and enabled?
da: Er JWT-godkendelse konfigureret og aktiveret?

en: Are the mandatory SAML settings configured?
da: Er de obligatoriske SAML-indstillinger konfigureret?

en: Google Sign-in
da: Google-login

en: Only duplicate the dashboard
da: Dupliker kun dashboardet

en: If you check this, the cards in the duplicated dashboard will reference the original questions.
da: Hvis du markerer dette, vil kortene i det duplikerede dashboard referere til de originale spørgsmål.

en: Drill-through doesn’t work on SQL questions.
da: Drill-through virker ikke på SQL-spørgsmål.

en: Drill-through doesn’t work on native questions.
da: Drill-through virker ikke på indfødte spørgsmål.

en: Paused
da: Pause

en: Resume
da: Genoptag

en: This will clear all your settings.
da: Dette vil rydde alle dine indstillinger.

en: Allow users to sign up on their own if their Google account email address is from one of the domains you specify here:
da: Tillad brugere at tilmelde sig på egen hånd, hvis deres Google-konto-e-mailadresse er fra et af de domæner, du angiver her:

en: datetime1
da: dato klokkeslæt 1

en: datetime2
da: dato klokkeslæt 2

en: Get the difference between two datetime values (datetime2 minus datetime1) using the specified unit of time.
da: Få forskellen mellem to datetime-værdier (datetime2 minus datetime1) ved hjælp af den angivne tidsenhed.

en: created_at
da: oprettet_at

en: shipped_at
da: afsendt_kl

en: The columns or expressions with your datetime values.
da: Kolonnerne eller udtrykkene med dine datetime-værdier.

en: Choose from: "year", "month", "week", "day", "hour", "minute", or "second".
da: Vælg mellem: "år", "måned", "uge", "dag", "time", "minut" eller "sekund".

en: Extracts the week of the year as an integer.
da: Udtrækker ugen i året som et heltal.

en: The name of the column with your date or datetime value.
da: Navnet på kolonnen med din dato eller datetime-værdi.

en: target
da: mål

en: source
da: kilde

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
da: Konverter tidszone for en dato- eller tidsstempelkolonne.

en: The timezone you want to assign to your column.
da: Den tidszone, du vil tildele til din kolonne.

en: (Optional) The current timezone of your column. The default timezone is your report timezone.
da: (Valgfrit) Den aktuelle tidszone for din kolonne. Standardtidszonen er din rapporttidszone.

en: Missing widget label: {0}
da: Manglende widgetetiket: {0}

en: Save new question
da: Gem nyt spørgsmål

en: Duplicate "{0}" and its questions
da: Dupliker "{0}" og dets spørgsmål

en: Duplicated {0}, but couldn't duplicate some questions
da: Duplikeret {0}, men nogle spørgsmål kunne ikke duplikeres

en: No query provided so not querying for metadata
da: Ingen forespørgsel angivet, så der forespørges ikke efter metadata

en: Reusing provided metadata
da: Genbrug af leverede metadata

en: Querying for metadata and blending model metadata
da: Forespørgsel efter metadata og blanding af modelmetadata

en: Querying for metadata
da: Forespørger efter metadata

en: No copied card information found
da: Ingen kopierede kortoplysninger fundet

en: Only datetime, timestamp, or date types allowed. Found {0}
da: Kun dato-, tids- eller datotyper er tilladt. Fandt {0}

en: MongoDB does not support parsing strings as dates. Try parsing to a datetime instead
da: MongoDB understøtter ikke parsing af strenge som datoer. Prøv i stedet at parse til en dato og klokkeslæt

en: MongoDB does not support parsing strings as times. Try parsing to a datetime instead
da: MongoDB understøtter ikke parsing af strenge som gange. Prøv i stedet at parse til en dato og klokkeslæt

en: `timestamp with time zone` columns shouldn''t have a `source timezone`
da: Kolonnen "tidsstempel med tidszone" bør ikke have en "kildetidszone".

en: Error running step ''{0}'' for {1}
da: Fejl ved kørsel af trin ''{0}'' for {1}

en: Backfilling entity_id for {0} rows of {1}
da: Tilbagefyldningsentity_id for {0} rækker af {1}

en: Convert timezone of a date or timestamp column.
    We support tz database time zone names.
    See the full list here: https://w.wiki/4Jx
da: Konverter tidszone for en dato- eller tidsstempelkolonne.
    Vi understøtter tz database tidszonenavne.
    Se hele listen her: https://w.wiki/4Jx

en: The current time zone. Only required for timestamps with no time zone.
da: Den aktuelle tidszone. Kun påkrævet for tidsstempler uden tidszone.

en: Show percentages
da: Vis procenter

en: In legend
da: I legenden

en: On the chart
da: På diagrammet

en: Error compiling HoneySQL form: {0}
da: Fejl ved kompilering af HoneySQL-formular: {0}

en: Invalid HoneySQL form: {0}
da: Ugyldig HoneySQL-formular: {0}

en: input column already has a set timezone. Please remove the source parameter in convertTimezone.
da: inputkolonnen har allerede en indstillet tidszone. Fjern venligst kildeparameteren i convertTimezone.

en: input column doesn't have a set timezone. Please set the source parameter in convertTimezone to convert it.
da: inputkolonnen har ikke en indstillet tidszone. Indstil venligst kildeparameteren i convertTimezone for at konvertere den.

en: Error reducing result rows: {0}
da: Fejl ved reduktion af resultatrækker: {0}

en: Sample database could not be extracted to the plugins directory,which may result in slow startup times. Please set MB_PLUGINS_DIR to a writable directory and restart Metabase.
da: Eksempeldatabasen kunne ikke udpakkes til plugins-biblioteket, hvilket kan resultere i langsomme opstartstider. Indstil MB_PLUGINS_DIR til en skrivbar mappe og genstart Metabase.

en: Metabase config files require a Premium token with the :advanced-config feature.
da: Metabase-konfigurationsfiler kræver et Premium-token med :advanced-config-funktionen.

[ctx: This is in the sidebar when creating or editing a dashboard subscription.]
en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
da: Diagrammer i abonnementer kan se lidt anderledes ud end diagrammer i dashboards.

[ctx: Seen when creating a new dashboard subscription.]
en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
da: Modtagere vil se disse data, ligesom du ser dem, uanset deres tilladelser.

en: Model actions
da: Modelhandlinger

en: Allow actions from models created from this data to be run. Actions are able to read, write, and possibly delete data.
da: Tillad, at handlinger fra modeller, der er oprettet ud fra disse data, køres. Handlinger er i stand til at læse, skrive og muligvis slette data.

en: Note: Your database user will need write permissions.
da: Bemærk: Din databasebruger skal have skrivetilladelser.

en: Auto tracking schema
da: Automatisk sporingsskema

en: Remove mapping
da: Fjern kortlægning

en: Remove mapping and members
da: Fjern kortlægning og medlemmer

en: Remove mapping and delete groups
da: Fjern kortlægning og slet grupper

en: Remove mapping and delete group
da: Fjern kortlægning og slet gruppe

en: These groups' user memberships will no longer be synced with the directory server.
da: Disse gruppers brugermedlemskaber vil ikke længere blive synkroniseret med biblioteksserveren.

en: This group's user membership will no longer be synced with the directory server.
da: Denne gruppes brugermedlemskab vil ikke længere blive synkroniseret med biblioteksserveren.

en: What should happen with the groups themselves in Metabase?
da: Hvad skal der ske med selve grupperne i Metabase?

en: What should happen with the group itself in Metabase?
da: Hvad skal der ske med selve gruppen i Metabase?

en: Remove this group mapping?
da: Vil du fjerne denne gruppetilknytning?

en: Nothing, just remove the mapping
da: Intet, bare fjern kortlægningen

en: Also remove all group members (except from Admin)
da: Fjern også alle gruppemedlemmer (undtagen fra Admin)

en: Also delete the groups (except Admin)
da: Slet også grupperne (undtagen Admin)

en: Also delete the group
da: Slet også gruppen

en: Delete this mapping?
da: Vil du slette denne kortlægning?

en: Synchronize Group Memberships
da: Synkroniser gruppemedlemskaber

en: Mappings allow Metabase to automatically add and remove users from groups based on the membership information provided by the directory server. If a group isn‘t mapped, its membership won‘t be synced.
da: Kortlægninger gør det muligt for Metabase automatisk at tilføje og fjerne brugere fra grupper baseret på medlemsoplysningerne fra biblioteksserveren. Hvis en gruppe ikke er kortlagt, synkroniseres dens medlemskab ikke.

en: About mappings
da: Om kortlægninger

en: New mapping
da: Ny kortlægning

en: No mappings yet
da: Ingen kortlægninger endnu

en: An error occurred.
da: En fejl opstod.

en: Unknown target
da: Ukendt mål

en: This field is required
da: dette felt er påkrævet

en: Action Library
da: Handlingsbibliotek

en: Where should the values for '{0}' come from?
da: Hvor skal værdierne for '{0}' komme fra?

en: You can either ask users to enter values, or use the value of a dashboard filter.
da: Du kan enten bede brugere om at indtaste værdier eller bruge værdien af et dashboard-filter.

en: Select an action to get started
da: Vælg en handling for at komme i gang

en: Outline
da: Omrids

en: Ask the user
da: Spørg brugeren

en: This action has no parameters to map
da: Denne handling har ingen parametre at kortlægge

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Action settings
da: Handlingsindstillinger

en: Make public
da: Gør offentlig

en: Creates a publicly shareable link to this action form.
da: Opretter et offentligt delbart link til denne handlingsformular.

en: Public action form URL
da: Offentlig handlingsformular URL

en: Success message
da: Besked om succes

en: Action ran successfully
da: Handlingen kørte med succes

en: Build custom forms and business logic.
da: Byg brugerdefinerede formularer og forretningslogik.

en: Actions let you write parameterized SQL that writes back to your database. Actions can be attached to buttons on dashboards to create custom workflows. You can even publicly share the parameterized forms they generate to collect data.
da: Handlinger lader dig skrive parameteriseret SQL, der skriver tilbage til din database. Handlinger kan knyttes til knapper på dashboards for at skabe brugerdefinerede arbejdsgange. Du kan endda offentligt dele de parametriserede formularer, de genererer for at indsamle data.

en: Here are a few ideas for what you can do with actions
da: Her er et par ideer til, hvad du kan gøre med handlinger

en: Create a customer feedback form and embed it on your website.
da: Opret en kundefeedbackformular og indlejr den på din hjemmeside.

en: Mark the customer you’re viewing in a dashboard as a VIP.
da: Marker den kunde, du ser, i et dashboard som en VIP.

en: Let team members remove redundant data.
da: Lad teammedlemmer fjerne overflødige data.

en: See an example
da: Se et eksempel

en: Select a collection
da: Vælg en samling

en: (optional)
da: (valgfri)

en: must be a positive integer value
da: skal være en positiv heltalsværdi

en: Button properties
da: Knap egenskaber

en: Button text
da: Knap tekst

en: Button variant
da: Knap variant

en: Pick an action
da: Vælg en handling

en: Change action
da: Skift handling

en: Action Settings
da: Handlingsindstillinger

en: Action Button
da: Handlingsknap

en: Text Card
da: Tekstkort

en: This card does not support click mappings
da: Dette kort understøtter ikke kliktilknytninger

en: When a user adds a new filter to a dashboard or a SQL question, Metabase will scan the field(s) mapped to that filter in order to show the list of selectable values.
da: Når en bruger tilføjer et nyt filter til et dashboard eller et SQL-spørgsmål, scanner Metabase det eller de felter, der er knyttet til dette filter, for at vise listen over valgbare værdier.

en: Select a model
da: Vælg en model

en: Toggle sidebar
da: Skift sidebjælke

en: How should users filter on this column?
da: Hvordan skal brugere filtrere på denne kolonne?

en: Selectable values for {0}
da: Valgbare værdier for {0}

en: Search for a question or model
da: Søg efter et spørgsmål eller en model

en: Where values should come from
da: Hvor værdier skal komme fra

en: You haven’t connected a field to this filter yet, so there aren’t any values.
da: Du har ikke knyttet et felt til dette filter endnu, så der er ingen værdier.

en: We don’t have any cached values for the connected fields. Try one of the other options, or change this widget to a search box.
da: Vi har ingen cacheværdier for de forbundne felter. Prøv en af de andre muligheder, eller skift denne widget til et søgefelt.

en: Model or question to supply the values
da: Model eller spørgsmål til at levere værdierne

en: Pick a model or question…
da: Vælg en model eller et spørgsmål...

en: Column to supply the values
da: Kolonne for at angive værdierne

en: Pick a column…
da: Vælg en kolonne...

en: This model doesn’t have any text columns.
da: Denne model har ingen tekstkolonner.

en: This question doesn’t have any text columns.
da: Dette spørgsmål har ingen tekstkolonner.

en: Please pick a different model or question.
da: Vælg venligst en anden model eller et andet spørgsmål.

en: Pick a model or question
da: Vælg en model eller et spørgsmål

en: An error occurred in your query
da: Der opstod en fejl i din forespørgsel

en: Enter one value per line.
da: Indtast én værdi pr. linje.

en: From connected fields
da: Fra forbundne felter

en: From another model or question
da: Fra en anden model eller et andet spørgsmål

en: Custom list
da: Brugerdefineret liste

en: Dropdown list
da: Dropdown liste

en: Input box
da: Indtastningsboks

en: Select at least one column
da: Vælg mindst én kolonne

en: Item {0} of first {1}
da: Vare {0} af første {1}

en: Item {0} of {1}
da: Vare {0} af {1}

en: Deselect All
da: Fravælg alle

en: Choose a link
da: Vælg et link

en: Sorry, you don't have permission to see this link.
da: Beklager, du har ikke tilladelse til at se dette link.

en: Show row totals
da: Vis rækketotaler

en: Show column totals
da: Vis kolonnetotaler

en: Link card
da: Link kort

en: Revoke link
da: Tilbagekald link

en: Public Action Form Listing
da: Offentlig handlingsformularliste

en: No actions have been publicly shared yet.
da: Ingen handlinger er blevet delt offentligt endnu.

en: Run {0}?
da: Vil du køre {0}?

en: Choose a record to update
da: Vælg en post, der skal opdateres

en: No action assigned
da: Ingen handling tildelt

en: Actions are not enabled for this database
da: Handlinger er ikke aktiveret for denne database

en: You cannot connect variables to link cards.
da: Du kan ikke forbinde variabler til linkkort.

en: Open this card's action settings to connect variables
da: Åbn dette korts handlingsindstillinger for at forbinde variabler

en: Add a saved question
da: Tilføj et gemt spørgsmål

en: , or
da: , eller

en: ask a new one
da: spørg en ny

en: How should users filter on this variable?
da: Hvordan skal brugere filtrere på denne variabel?

en: Recipients will see this data just as you see it, regardless of their permissions.
da: Modtagere vil se disse data, ligesom du ser dem, uanset deres tilladelser.

en: Charts in subscriptions may look slightly different from charts in dashboards.
da: Diagrammer i abonnementer kan se lidt anderledes ud end diagrammer i dashboards.

en: Model details
da: Model detaljer

en: action
da: handling

en: {0} ran successfully
da: {0} kørte med succes

en: Action form
da: Handlingsskema

en: Successfully updated
da: Opdateret

en: Successfully ran the action
da: Handlingen blev kørt

en: Shared Action Forms
da: Delte handlingsformularer

en: Click Me
da: Klik på Mig

en: Add link card
da: Tilføj linkkort

en: Add action button
da: Tilføj handlingsknap

en: Add or remove columns
da: Tilføj eller fjern kolonner

en: Show Header
da: Vis overskrift

en: It will also be removed from the filter that uses it to populate values. | It will also be removed from the {0} filters that use it to populate values.
da[0]: Det vil også blive fjernet fra filteret, der bruger det til at udfylde værdier.
da[1]: Det vil også blive fjernet fra filteret, der bruger det til at udfylde værdier.

en: Timeout must be less than 100 years
da: Timeout skal være mindre end 100 år

en: Change field settings
da: Skift feltindstillinger

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Change options
da: Skift muligheder

en: Action parameters
da: Handlingsparametre

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter. {0}
da: Konfigurer dine parametres typer og egenskaber her. Værdierne for disse parametre kan komme fra brugerinput eller fra et dashboard-filter. {0}

en: Long text
da: Lang tekst

en: Inline select
da: Inline vælg

en: Date + time
da: Dato + tid

en: Run
da: Løb

en: Delete this content and the DB connection
da: Slet dette indhold og DB-forbindelsen

en: If you’re trying to migrate from a development DB to a production one, you don’t need to do this. You can just {0}
da: Hvis du forsøger at migrere fra en udviklings-DB til en produktions-database, behøver du ikke at gøre dette. Du kan bare {0}

en: edit your connection details.
da: redigere dine forbindelsesoplysninger.

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check each of these boxes:
da: Sletning af denne database vil også slette alt baseret på den. Hvis du virkelig prøver at gøre dette, skal du markere hver af disse felter:

en: Deleting this database will also delete everything based on it. If you’re really trying to do this, please check the box below:
da: Sletning af denne database vil også slette alt baseret på den. Hvis du virkelig prøver at gøre dette, bedes du markere afkrydsningsfeltet nedenfor:

en: This will delete every saved question, model, metric, and segment you’ve made that uses this data, and can’t be undone!
da: Dette sletter alle gemte spørgsmål, modeller, metrics og segmenter, du har lavet, der bruger disse data, og som ikke kan fortrydes!

en: If you’re sure, please type {0} in this box:
da: Hvis du er sikker, skal du indtaste {0} i dette felt:

en: Are you completely sure?
da: Er du helt sikker?

en: Delete {0} saved question | Delete {0} saved questions
da[0]: Slet {0} gemt spørgsmål
da[1]: Slet {0} gemte spørgsmål

en: Delete {0} model | Delete {0} models
da[0]: Slet {0} model
da[1]: Slet {0} modeller

en: Delete {0} metric | Delete {0} metrics
da[0]: Slet metric {0}
da[1]: Slet {0} metrics

en: Delete {0} segment | Delete {0} segments
da[0]: Slet {0} segment
da[1]: Slet {0} segmenter

en: Edit Link
da: Rediger link

en: Edit definition
da: Rediger definition

en: Archive {0}?
da: Vil du arkivere {0}?

en: Public action form
da: Form for offentlig handling

en: Disable basic actions?
da: Deaktiver grundlæggende handlinger?

en: Disabling basic actions will also remove any buttons that use these actions. Are you sure you want to continue?
da: Deaktivering af grundlæggende handlinger vil også fjerne alle knapper, der bruger disse handlinger. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Disable
da: Deaktiver

en: Disable basic actions
da: Deaktiver grundlæggende handlinger

en: Create basic actions
da: Opret grundlæggende handlinger

en: Actions menu
da: Handlingsmenu

en: Running Actions is not enabled for database {0}
da: Kørende handlinger er ikke aktiveret for databasen {0}

en: Action list
da: Handlingsliste

en: No actions have been created yet.
da: Der er ikke oprettet nogen handlinger endnu.

en: Get started quickly with some basic actions to create, edit and delete, or create your own from scratch.
da: Kom hurtigt i gang med nogle grundlæggende handlinger til at oprette, redigere og slette, eller oprette din egen fra bunden.

en: Preview the query
da: Se forhåndsvisning af forespørgslen

en: Query preview
da: Forhåndsvisning af forespørgsel

en: Returns the current timestamp (in milliseconds).
da: Returnerer det aktuelle tidsstempel (i millisekunder).

en: Returns the current timestamp (in milliseconds). Currently {0} in {1}.
da: Returnerer det aktuelle tidsstempel (i millisekunder). I øjeblikket {0} i {1}.

en: "month"
da: måned

en: Other charts
da: Andre diagrammer

en: Timeline event card
da: Tidslinje begivenhedskort

en: Timeline card header
da: Tidslinjekortoverskrift

en: body row {0}
da: kropsrække {0}

en: Still Waiting…
da: Venter stadig…

en: Whether to enable Actions for a specific Database.
da: Om handlinger skal aktiveres for en specifik database.

en: Values can only be fetched for actions that require a Primary Key.
da: Værdier kan kun hentes for handlinger, der kræver en primær nøgle.

en: Error executing action.
da: Fejl ved udførelse af handling.

en: C3P0 Number of threads awaiting checkout
da: C3P0 Antal tråde, der afventer betaling

en: Unsupported implicit action kind
da: Ikke-understøttet implicit handlingstype

en: must be a valid json-query, something like ''.item.title''
da: skal være en gyldig json-forespørgsel, noget som ''.item.title''

en: Unsupported action type
da: Ikke-understøttet handlingstype

en: Must provide a database_id for query actions
da: Skal angive et database_id for forespørgselshandlinger

en: Card does not have a parameter with the ID {0}
da: Kortet har ikke en parameter med id'et {0}

en: Invalid m field: {0}
da: Ugyldigt m-felt: {0}

en: Must include prefix or search
da: Skal indeholde præfiks eller søgning

en: Error with autocomplete: {0}
da: Fejl med autofuldførelse: {0}

en: Missing field-ids for parameter
da: Manglende felt-id'er for parameter

en: Table ''{0}.{1}'' already exists
da: Tabel ''{0}.{1}'' findes allerede

en: Unable to identify table ''{0}.{1}''
da: Kan ikke identificere tabellen ''{0}.{1}''

en: Invalid DB permissions: If you have write access for native queries, you must have data access to all schemas.
da: Ugyldige DB-tilladelser: Hvis du har skriveadgang til indbyggede forespørgsler, skal du have dataadgang til alle skemaer.

en: Sandboxes are an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
da: Sandkasser er en Enterprise-funktion. Opgrader til et betalt abonnement for at bruge denne funktion.

en: Invalid execution permission graph: {0}
da: Ugyldig graf for udførelsestilladelse: {0}

en: ''load'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''import''.
da: 'indlæs'' er forældet og vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse. Migrér venligst til ''import''.

en: ''dump'' is deprecated and will be removed in a future release. Please migrate to ''export''.
da: 'dump'' er forældet og vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse. Migrér venligst til ''eksport''.

en: Setting H2 sequence ids to proper values...
da: Indstiller H2-sekvens-id'er til korrekte værdier...

en: Can''t decrypt secret value with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
da: Kan ikke dekryptere hemmelig værdi med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Can''t decrypt app db with MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY
da: Kan ikke dekryptere app-db med MB_ENCRYPTION_SECRET_KEY

en: Query cancelled
da: Forespørgsel annulleret

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results of type {0}.
da: Advarsel: manglende typetilknytning til parsing af BigQuery-resultater af typen {0}.

en: datetimeDiff only allows datetime, timestamp, or date types. Found {0}
da: datetimeDiff tillader kun datetime, timestamp eller datotyper. Fandt {0}

en: now is not supported for MongoDB versions before 4.2
da: nu understøttes ikke for MongoDB-versioner før 4.2

en: incorrect value: {0}
da: forkert værdi: {0}

en: violates not-null constraint
da: overtræder ikke-nul begrænsning

en: Error preparing statement: {0}
da: Fejl ved forberedelse af erklæring: {0}

en: Comma separated names of {0} that should NOT appear in Metabase
da: Kommaseparerede navne på {0}, der IKKE skal vises i Metabase

en: Comma separated names of {0} that should appear in Metabase
da: Kommaseparerede navne på {0}, der skal vises i Metabase

en: You can use patterns like "auth*" to match multiple {0}
da: Du kan bruge mønstre som "auth*" til at matche flere {0}

en: Would you mind taking a quick 5 minute survey to tell us how it’s going?
da: Kunne du tænke dig at tage en hurtig 5 minutters undersøgelse for at fortælle os, hvordan det går?

en: Actions must be made with models, not cards.
da: Handlinger skal udføres med modeller, ikke kort.

en: Cannot make a question from a model with actions
da: Kan ikke lave et spørgsmål fra en model med handlinger

en: invalid parameterized_object_type
da: ugyldig parameteriseret_objekttype

en: Invalid parameter source {0}
da: Ugyldig parameterkilde {0}

en: Error updating Settings last updated value: {0}
da: Fejl ved opdatering af indstillinger senest opdaterede værdi: {0}

en: Invalid locale: {0}
da: Ugyldig lokalitet: {0}

en: Invalid day of week: {0}
da: Ugyldig ugedag: {0}

en: Error fetching token status from {0}:
da: Fejl ved hentning af tokenstatus fra {0}:

en: MB_API_KEY is not set. See {0} for details
da: MB_API_KEY er ikke indstillet. Se {0} for detaljer

en: Session timeout must be less than 100 years.
da: Sessionstimeout skal være mindre end 100 år.

en: Session timeout amount must be positive.
da: Session timeout beløb skal være positivt.

en: {0}, {1}, and {2}
da: {0}, {1} og {2}

en: Field {0} has not been used since {1}. Skipping...
da: Feltet {0} er ikke blevet brugt siden {1}. Springer over...

en: Found DBMS version {0}
da: Fundet DBMS-version {0}

en: Could not determine DBMS version
da: Kunne ikke bestemme DBMS-versionen

en: received
da: modtaget

en: value must an array with :field id-or-name and an options map
da: værdi skal et array med :felt id-eller-navn og et valgkort

en: value must be a valid UUID.
da: værdi skal være et gyldigt UUID.

en: value must be an instance of {0}
da: værdi skal være en forekomst af {0}

en: Value must be a map.
da: Værdien skal være et kort.

en: No current user found
da: Ingen nuværende bruger fundet

en: Open the Metabase drill-through menu
da: Åbn Metabase-drill-through-menuen

en: Expression
da: Udtryk

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]). Click for documentation.
da: Du kan referere til kolonner her i funktioner eller ligninger, såsom: floor([Price] - [Rabat]). Klik for dokumentation.

en: Open expressions documentation
da: Åbne udtryksdokumentation

en: Open the drill-through menu
da: Åbn drill-through-menuen

en: Native Query
da: Native forespørgsel

en: Error calculating column name for {0}: {1}
da: Fejl ved beregning af kolonnenavn for {0}: {1}

en: Standard deviation of {0}
da: Standardafvigelse på {0}

en: Error calculating display name for {0}: {1}
da: Fejl ved beregning af visningsnavn for {0}: {1}

en: Cumulative sum of {0}
da: Akkumuleret sum af {0}

en: Saved Question #{0}
da: Gemt spørgsmål #{0}

en: Cumulative count of {0}
da: Samlet antal af {0}

en: No join named {0}
da: Ingen deltagelse med navnet {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist
da: Ugyldig :field-sætning: kolonne {0} findes ikke

en: Cannot find Table {0}
da: Kan ikke finde tabel {0}

en: Don''t know how to set options for {0}
da: Ved ikke, hvordan man indstiller indstillinger for {0}

en: type-of {0} returned an invalid type {1}
da: type af {0} returnerede en ugyldig type {1}

en: Don''t know how to determine the base type of {0}
da: Ved ikke, hvordan man bestemmer basistypen for {0}

en: Join aliases must be unique at a given stage of a query
da: Join-aliasser skal være unikke på et givet trin af en forespørgsel

en: Stage {0} does not exist
da: Fase {0} eksisterer ikke

en: Extracting {0} {1}
da: Udpakker {0} {1}

en: query_execution cleanup successful, no rows were deleted
da: query_execution-oprydning lykkedes, ingen rækker blev slettet

en: Cleaning up query_execution table
da: Rydder op i query_execution-tabel

en: query_execution cleanup successful, {0} rows were deleted
da: query_execution-oprydning lykkedes, {0} rækker blev slettet

en: query_execution cleanup failed
da: query_execution oprydning mislykkedes

en: Retention policy for the `query_execution` table.
da: Opbevaringspolitik for tabellen "query_execution".

en: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS is set to {0}; using the minimum value of {1} instead.
da: MB_AUDIT_MAX_RETENTION_DAYS er indstillet til {0}; ved at bruge minimumsværdien på {1} i stedet for.

en: Must be a string like 2020-04 or 2222-11.
da: Skal være en streng som 2020-04 eller 2222-11.

en: Remove dimension
da: Fjern dimension

en: Add dimension
da: Tilføj dimension

en: Show field
da: Vis felt

en: Unfold JSON
da: Udfold JSON

en: Unfold JSON into component fields, where each JSON key becomes a column. You can turn this off if performance is slow.
da: Fold JSON ud i komponentfelter, hvor hver JSON-nøgle bliver en kolonne. Du kan slå dette fra, hvis ydeevnen er langsom.

en: Change direction
da: Skift retning

en: Filter by a column in the table
da: Filtrer efter en kolonne i tabellen

en: Use a saved question to create a custom view for this table
da: Brug et gemt spørgsmål til at oprette en brugerdefineret visning for denne tabel

en: : required
da: : påkrævet

en: Select a value
da: Vælg en værdi

en: Edit this action
da: Rediger denne handling

en: Tired of manually managing people and groups?
da: Træt af manuelt at administrere mennesker og grupper?

en: Get single-sign on (SSO) via SAML, JWT, or LDAP with Metabase Pro
da: Få single-log on (SSO) via SAML, JWT eller LDAP med Metabase Pro

en: People can be members of multiple groups, and Metabase grants them the most permissive level of access across all of a person's groups.
da: Folk kan være medlemmer af flere grupper, og Metabase giver dem det mest tilladelige adgangsniveau på tværs af alle en persons grupper.

en: The group can use the query builder to ask questions of any table in the database.
da: Gruppen kan bruge forespørgselsbyggeren til at stille spørgsmål til enhver tabel i databasen.

en: The group can only use the query builder to ask questions of specific tables.
da: Gruppen kan kun bruge forespørgselsbyggeren til at stille spørgsmål til specifikke tabeller.

en: Impersonated (Pro)
da: Efterlignet (Pro)

en: Impersonation associates a Metabase group with database-defined roles and their privileges. Metabase queries made by this group will respect the grants given to the database roles. You can use impersonation to give a group access to the native/SQL editor, while restricting the group's access to data based on a specific database role.
da: Efterligning knytter en Metabase-gruppe til databasedefinerede roller og deres privilegier. Metabaseforespørgsler foretaget af denne gruppe vil respektere de tilskud, der gives til databaserollerne. Du kan bruge personefterligning til at give en gruppe adgang til den oprindelige/SQL-editor, mens du begrænser gruppens adgang til data baseret på en specifik databaserolle.

en: The group can't use the query builder or drill through existing questions. They also can't see the data in the Browse data section. They can still view questions based on this data, if they have permissions to the relevant collection.
da: Gruppen kan ikke bruge forespørgselsbyggeren eller bore gennem eksisterende spørgsmål. De kan heller ikke se dataene i sektionen Gennemse data. De kan stadig se spørgsmål baseret på disse data, hvis de har tilladelser til den relevante samling.

en: Block (Pro)
da: Bloker (Pro)

en: The group can't see questions based on this the data, even if they have collection permissions to view the questions. People in a blocked group would need to be in another group with both collection permissions and data permissions in order to view the item.
da: Gruppen kan ikke se spørgsmål baseret på disse data, selvom de har indsamlingstilladelser til at se spørgsmålene. Personer i en blokeret gruppe skal være i en anden gruppe med både indsamlingstilladelser og datatilladelser for at kunne se elementet.

en: "Unrestricted" and "No self-service permissions" work like they do for databases, except here they're scoped to individual schemas or tables.
da: Ubegrænset og "Ingen selvbetjeningstilladelser" fungerer som de gør for databaser, undtagen her er de omfattet af individuelle skemaer eller tabeller.

en: Let's you specify row and column-level permissions. Can be set up via user attributes and SSO.
da: Lad os angive tilladelser på række- og kolonneniveau. Kan opsættes via brugerattributter og SSO.

en: {0} Extends the "Unrestricted" data permissions level to include access to the native/SQL editor.
da: {0} Udvider datatilladelsesniveauet "Ubegrænset" til at omfatte adgang til den oprindelige/SQL-editor.

en: Native query editing:
da: Indbygget forespørgselsredigering:

en: {0} Allows the group to download results, and sets the maximum number of rows they can export.
da: {0} Giver gruppen mulighed for at downloade resultater og angiver det maksimale antal rækker, de kan eksportere.

en: Download results (Pro):
da: Download resultater (Pro):

en: {0} The group can edit table metadata in the Admin panel.
da: {0} Gruppen kan redigere tabelmetadata i administratorpanelet.

en: Manage Data Model (Pro):
da: Administrer datamodel (Pro):

en: {0} Grants a group access to the Admin settings page for a given database (i.e., the page at Admin settings > Databases > your database).
da: {0} Giver en gruppe adgang til siden med administratorindstillinger for en given database (dvs. siden under Administratorindstillinger > Databaser > din database).

en: Manage Database (Pro):
da: Administrer database (Pro):

en: {0} about data permissions
da: {0} om datatilladelser

en: Collections Permission Levels
da: Samlingers tilladelsesniveauer

en: The group can view, save, edit, pin, and archive items in the collection.
da: Gruppen kan se, gemme, redigere, fastgøre og arkivere elementer i samlingen.

en: The group can view items in a collection.
da: Gruppen kan se elementer i en samling.

en: The group won't even see the collection listed.
da: Gruppen vil ikke engang se samlingen på listen.

en: {0} about collection permissions
da: {0} om indsamlingstilladelser

en: Uploads CSVs to Metabase
da: Uploader CSV'er til Metabase

en: Team members will be able to upload CSV files and work with them just like any other data source
da: Teammedlemmer vil være i stand til at uploade CSV-filer og arbejde med dem ligesom enhver anden datakilde

en: You'll be able to pick the default database where the data should be stored when enabling the feature.
da: Du vil være i stand til at vælge den standarddatabase, hvor dataene skal gemmes, når du aktiverer funktionen.

en: Enable in settings
da: Aktiver i indstillinger

en: You'll need to ask your admin to enable this feature to get started. Then, you'll be able to upload CSV files and work with them just like any other data source.
da: Du skal bede din administrator om at aktivere denne funktion for at komme i gang. Derefter vil du være i stand til at uploade CSV-filer og arbejde med dem ligesom enhver anden datakilde.

en: Upload data to {0}
da: Upload data til {0}

en: {0} ({1} max)
da: {0} (maks. {1})

en: Drop here to upload to {0}
da: Slip her for at uploade til {0}

en: edited this.
da: redigerede dette.

en: revert to {0}
da: gå tilbage til {0}

en: Rename
da: Omdøb

en: Tab 1
da: Fane 1

en: Create new tab
da: Opret ny fane

en: Deleted "{0}"
da: Slettede "{0}"

en: Heading
da: Overskrift

en: Add a heading or text box
da: Tilføj en overskrift eller tekstboks

en: A wise, insightful question, indeed.
da: Et klogt, indsigtsfuldt spørgsmål, faktisk.

en: Here you go!
da: Vær så god!

en: You can ask me things about your data.
da: Du kan spørge mig om dine data.

en: What do you want to know about {0}, {1}?
da: Hvad vil du vide om {0}, {1}?

en: What do you want to know about {0}?
da: Hvad vil du vide om {0}?

en: Ask something like, how many {0} have we had over time?
da: Spørg noget som, hvor mange {0} har vi haft gennem tiden?

en: Ask something…
da: Spørg om noget...

en: Glad to hear it!
da: Glad for at høre det!

en: Sorry, I don't always get things right the first time. I can try again, or you can rephrase your question.
da: Beklager, jeg får ikke altid tingene rigtigt første gang. Jeg kan prøve igen, eller du kan omformulere dit spørgsmål.

en: Try again
da: Prøv igen

en: How did I do?
da: Hvordan gjorde jeg det?

en: This is great!
da: Dette er godt!

en: This used the wrong data.
da: Dette brugte de forkerte data.

en: This result isn’t correct.
da: Dette resultat er ikke korrekt.

en: This isn’t valid SQL.
da: Dette er ikke gyldig SQL.

en: I’m thinking about the {0} database right now.
da: Jeg tænker på {0}-databasen lige nu.

en: Hey there, {0}!
da: Hej med dig, {0}!

en: Hey there!
da: Hej med dig!

en: Break out by…
da: Bryd ud af…

en: Navigation bar
da: Navigations bar

en: Connect to your database to get the most from Metabase.
da: Opret forbindelse til din database for at få mest muligt ud af Metabase.

en: Get help connecting
da: Få hjælp til at oprette forbindelse

en: How should people filter on this column?
da: Hvordan skal folk filtrere på denne kolonne?

en: People can pick
da: Folk kan vælge

en: Ask anything...
da: Spørg hvad som helst...

en: Could not generate a query
da: Kunne ikke generere en forespørgsel

en: Rephrase
da: Omformuler

en: Example
da: Eksempel

en: Data added to {0}
da: Data tilføjet til {0}

en: Error uploading your File
da: Fejl under upload af din fil

en: Uploading data to {0} …
da: Uploader data til {0} …

en: Getting our ducks in a row
da: At få vores ænder på række

en: Still working
da: Arbejder stadig

en: Arranging bits and bytes
da: Arrangering af bits og bytes

en: Doing the heavy lifting
da: Gør de tunge løft

en: Pushing some pixels
da: Skub nogle pixels

en: CSV Upload in progress. Are you sure you want to leave?
da: CSV-upload i gang. Er du sikker på, at du vil tage afsted?

en: Filter by this date
da: Filtrer efter denne dato

en: this text
da: denne tekst

en: Automatic insights…
da: Automatisk indsigt...

en: We couldn't find that record
da: Vi kunne ikke finde den post

en: Previous page
da: Forrige side

en: Next page
da: Næste side

en: Heading card
da: Overskriftskort

en: Add aggregation
da: Tilføj aggregering

en: Manage table metadata
da: Administrer tabelmetadata

en: Table Metadata
da: Tabel metadata

en: Applications permissions
da: Applikationstilladelser

en: Application settings are useful for granting groups access to some, but not all, of Metabase’s administrative features.
da: Applikationsindstillinger er nyttige til at give grupper adgang til nogle, men ikke alle, af Metabases administrative funktioner.

en: {0} the group can access the Settings tab in the Admin panel.
da: {0} gruppen kan få adgang til fanen Indstillinger i administratorpanelet.

en: Settings:
da: Indstillinger:

en: {0} monitoring access grants permissions to the Tools, Auditing, and Troubleshooting tabs in the Admin panel.
da: {0} overvågningsadgang giver tilladelser til fanerne Værktøjer, Revision og Fejlfinding i administratorpanelet.

en: Monitoring:
da: Overvågning:

en: {0} the group can create dashboard subscriptions and alerts.
da: {0} gruppen kan oprette dashboard-abonnementer og underretninger.

en: Subscriptions and alerts:
da: Abonnementer og advarsler:

en: {0} about application permissions
da: {0} om applikationstilladelser

en: Select a dashboard
da: Vælg et dashboard

en: Tab {0}
da: Fane {0}

en: Tab 2
da: Fane 2

en: Auto-apply filters
da: Anvend filtre automatisk

en: Sync
da: Synkronisere

en: Your admin has set this dashboard as your homepage
da: Din administrator har indstillet dette dashboard som din startside

en: You have unsaved changes.
da: Du har ikke-gemte ændringer.

en: Ask Metabot
da: Spørg Metabot

en: See this {0} by {1}
da: Se denne {0} af {1}

en: Surface individual records in search by matching against this column
da: Vis individuelle poster i søgning ved at matche mod denne kolonne

en: Back to {0}
da: Tilbage til {0}

en: Hide this card if there are no results
da: Skjul dette kort, hvis der ikke er nogen resultater

en: Pick one of your dashboards to serve as homepage. Users without dashboard access will be directed to the default homepage. You can update or reset this anytime in Admin Settings > Settings > General
da: Vælg et af dine dashboards til at fungere som startside. Brugere uden dashboard-adgang vil blive dirigeret til standardhjemmesiden. Du kan til enhver tid opdatere eller nulstille dette i Admin Indstillinger > Indstillinger > Generelt

en: Pick a database
da: Vælg en database

en: You cannot upload files larger than {0}
da: Du kan ikke uploade filer, der er større end {0}

en: There was an error uploading the file
da: Der opstod en fejl under upload af filen

en: Returns the median of all the values of a column.
da: Returnerer medianen af alle værdierne i en kolonne.

en: The position to start copying characters. Index starts at position 1.
da: Positionen for at begynde at kopiere tegn. Indeks starter ved position 1.

en: This will be added to the end of value2, and so on.
da: Dette vil blive tilføjet til slutningen af værdi2, og så videre.

en: The column or expression with your datetime value.
da: Kolonnen eller udtrykket med din datetime-værdi.

en: Shipped At
da: Sendes kl

en: Choose from: {0}, {1}, {2}, {3}, {4}, {5}, {6}, ${ 7 }, or {8}.
da: Vælg mellem: {0}, {1}, {2}, {3}, {4}, {5}, {6}, ${ 7 } eller {8}.

en: Checks to see if string1 does not contain string2 within it.
da: Kontrollerer, om streng1 ikke indeholder streng2 i sig.

en: Type of interval like {0}, {1}, {2}.
da: Type interval som {0}, {1}, {2}.

en: Checks if a column is not null
da: Kontrollerer, om en kolonne ikke er nul

en: Checks if a column is not empty
da: Kontrollerer, om en kolonne ikke er tom

en: If value1 is empty, value2 gets returned if its not empty.
da: Hvis værdi1 er tom, returneres værdi2, hvis den ikke er tom.

en: If value1 is empty, and value2 is empty, the next non-empty one will be returned.
da: Hvis værdi1 er tom, og værdi2 er tom, returneres den næste ikke-tomme.

en: The value that will be returned if the preceding condition is true.
da: Værdien, der returneres, hvis den foregående betingelse er sand.

en: You can add more conditions to test.
da: Du kan tilføje flere betingelser for at teste.

en: Impersonated
da: Efterlignet

en: Edit Impersonated
da: Rediger efterlignet

en: Metabot greeting
da: Metabot hilsen

en: Custom Homepage
da: Brugerdefineret hjemmeside

en: Data Uploads
da: Datauploads

en: Enable admins to upload data to new database tables from CSV files.
da: Giv administratorer mulighed for at uploade data til nye databasetabeller fra CSV-filer.

en: Identify a database where upload tables will be created.
da: Identificer en database, hvor uploadtabeller vil blive oprettet.

en: Identify a database schema where data upload tables will be created.
da: Identificer et databaseskema, hvor dataoverførselstabeller vil blive oprettet.

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Identify a table prefix for tables created by data uploads.
da: Identificer et tabelpræfiks for tabeller oprettet af datauploads.

en: OpenAI API Key
da: OpenAI API nøgle

en: OpenAI Organization ID
da: OpenAI organisations-id

en: OpenAI Model
da: OpenAI model

en: Select all items
da: Vælg alle elementer

en: You can make this dashboard snappier by turning off auto-applying filters.
da: Du kan gøre dette dashboard hurtigere ved at deaktivere automatisk anvendelse af filtre.

en: Turn off
da: Sluk

en: Removed card
da: Fjernet kort

en: Add a heading or text
da: Tilføj en overskrift eller tekst

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Export tab as PDF
da: Eksporter fanen som PDF

en: Export as PDF
da: Eksporter som PDF

en:  Remember that this dashboard is set as homepage.
da: Husk at dette dashboard er indstillet som startside.

en: null
da: nul

en: Percent
da: Procent

en: Scientific
da: Videnskabelig

en: X-ray this
da: Røntgen det her

en: Expected positive integer but found {0}
da: Forventede positivt heltal, men fandt {0}

en: Median of ...
da: Medianen af...

en: Median of all the values of a column
da: Medianen af alle værdierne i en kolonne

en: Map a user attribute to database roles
da: Tilknyt en brugerattribut til databaseroller

en: When the person runs a query (including native queries), Metabase will impersonate the privileges of the database role you associate with the user attribute.
da: Når personen kører en forespørgsel (inklusive indbyggede forespørgsler), vil Metabase efterligne rettighederne for den databaserolle, du knytter til brugerattributten.

en: Learn More
da: Lær mere

en: To associate a user with a database role, you'll need to give that user at least one user attribute.
da: For at knytte en bruger til en databaserolle skal du give denne bruger mindst én brugerattribut.

en: Edit user settings
da: Rediger brugerindstillinger

en: Make sure the main database credential has access to everything different user groups may need access to. It's what Metabase uses to sync table information.
da: Sørg for, at hoveddatabasen har adgang til alt, hvad forskellige brugergrupper kan have brug for adgang til. Det er, hvad Metabase bruger til at synkronisere tabeloplysninger.

en: {0} is the database user Metabase is using to connect to {1}. Make sure that {2} has access to everything in {3} that all Metabase groups may need access to, as that database user account is what Metabase uses to sync table information.
da: {0} er den databasebruger Metabase bruger til at oprette forbindelse til {1}. Sørg for, at {2} har adgang til alt i {3}, som alle Metabase-grupper muligvis har brug for adgang til, da den databasebrugerkonto er det, Metabase bruger til at synkronisere tabeloplysninger.

en: Edit settings
da: Rediger indstillinger

en: Display welcome message on the homepage
da: Vis velkomstbesked på hjemmesiden

en: Your action has a hidden required field with no default value. There's a good chance this will cause the action to fail.
da: Din handling har et skjult obligatorisk felt uden standardværdi. Der er en god chance for, at dette vil få handlingen til at mislykkes.

en: 0 Tables
da: 0 tabeller

en: Upgrade to Pro
da: Opgrader til Pro

en: Permissions help reference
da: Tilladelser hjælpe reference

en: There was a problem enabling uploads. Please try again shortly.
da: Der opstod et problem med at aktivere uploads. Prøv igen snart.

en: There was a problem disabling uploads. Please try again shortly.
da: Der opstod et problem med at deaktivere uploads. Prøv igen snart.

en: Allow people to upload data to Collections
da: Tillad folk at uploade data til samlinger

en: People will be able to upload CSV files that will be stored in the {0} you choose and turned into models.
da: Folk vil være i stand til at uploade CSV-filer, der vil blive gemt i den {0}, du vælger, og omdannet til modeller.

en: Upload Settings Form
da: Formular til uploadindstillinger

en: Database to use for uploads
da: Database til brug for uploads

en: Select a schema
da: Vælg et skema

en: We couldn't find any schema.
da: Vi kunne ikke finde noget skema.

en: Upload Table Prefix (optional)
da: Upload tabelpræfiks (valgfrit)

en: Update settings
da: Opdater indstillinger

en: Settings updated
da: Indstillinger opdateret

en: Failed to save upload settings
da: Kunne ikke gemme uploadindstillinger

en: Disable uploads
da: Deaktiver uploads

en: Uploads enabled
da: Uploads aktiveret

en: Failed to disable uploads
da: Kunne ikke deaktivere uploads

en: Enable uploads
da: Aktiver uploads

en: Uploads disabled
da: Uploads deaktiveret

en: Failed to enable uploads
da: Kunne ikke aktivere uploads

en: None of your databases are compatible with this version of the uploads feature.
da: Ingen af dine databaser er kompatible med denne version af upload-funktionen.

en: Metabase currently supports {0} for uploads and needs a connection with write privileges.
da: Metabase understøtter i øjeblikket {0} til uploads og har brug for en forbindelse med skriverettigheder.

en: Postgres, MySQL, and H2
da: Postgres, MySQL og H2

en: Temporal bucket
da: Temporal spand

en: Binning strategy
da: Binning strategi

en: Show visualization options
da: Vis visualiseringsmuligheder

en: Edit card
da: Rediger kort

en: Preview card
da: Eksempelkort

en: There's nothing here, yet.
da: Der er intet her endnu.

en: No query found
da: Ingen forespørgsel fundet

en: Basic action
da: Grundlæggende handling

en: Not on
da: Ikke på

en: Is {0}
da: Er {0}

en: Is not {0}
da: Er ikke {0}

en: Contains…
da: Indeholder…

en: Does not contain…
da: Indeholder ikke…

en: Empty expression
da: Tomt udtryk

en: Remove step
da: Fjern trin

en: Row count
da: Antal rækker

en: Implicit actions are not supported for models with clauses.
da: Implicitte handlinger understøttes ikke for modeller med klausuler.

en: The uploads database does not exist.
da: Uploaddatabasen eksisterer ikke.

en: The schema {0} is not syncable.
da: Skemaet {0} kan ikke synkroniseres.

en: Uploads are not supported on {0} databases.
da: Uploads understøttes ikke på {0} databaser.

en: Card with type {0} is not compatible to have series
da: Kort med typen {0} er ikke kompatibelt med serier

en: A schema has not been set.
da: Der er ikke angivet et skema.

en: value must be a sequence of positive integers
da: værdi skal være en sekvens af positive heltal

en: This dashboard has tab, makes sure every card has a tab
da: Dette dashboard har fane, sørger for, at hvert kort har en fane

en: The cache TTL database setting is only enabled if you have a premium token with the advanced-config feature.
da: Cache-TTL-databaseindstillingen er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med den avancerede konfigurationsfunktion.

en: Could not identify field by ref {0}
da: Kunne ikke identificere feltet ved ref {0}

en: Question {0} is not a model
da: Spørgsmål {0} er ikke en model

en: Model has no metadata. Cannot index
da: Modellen har ingen metadata. Kan ikke indeksere

en: Field is not of {0} `{1}`
da: Feltet er ikke af {0} `{1}`

en: Connection impersonation is an Enterprise feature. Please upgrade to a paid plan to use this feature.
da: Forbindelsesefterligning er en Enterprise-funktion. Opgrader til et betalt abonnement for at bruge denne funktion.

en: Invalid hash.
da: Ugyldig hash.

en: Email for pulse-id doesn't exist.
da: E-mail til puls-id findes ikke.

en: Email for pulse-id already exists.
da: E-mail til puls-id findes allerede.

en: Migrate off of the default H2 application database to PostgreSQL or MySQL
da: Migrer fra standard H2-applikationsdatabasen til PostgreSQL eller MySQL

en: Switch to a production-ready app database
da: Skift til en produktionsklar app-database

en: Create a model
da: Lav en model

en: Set up friendly starting points for your team to explore data
da: Opret venlige udgangspunkter for dit team for at udforske data

en: Productionize
da: Produktionisere

en: Determines what other users non-admin users are able to see. Possible values are :all , :group, or :none.
da: Bestemmer, hvad andre brugere, der ikke er administratorer, kan se. Mulige værdier er :all , :group eller :none.

en: "{0}"
da: {0}

en: Metabase Initialization COMPLETE in {0}
da: Metabaseinitialisering Fuldført i {0}

en: Warning: missing type mapping for parsing BigQuery results column {0} of type {1}.
da: Advarsel: manglende typetilknytning til parsing af BigQuery-resultatkolonne {0} af typen {1}.

en: This enables unfolding JSON columns into their component fields. Disable unfolding if performance is slow. If enabled, you can still disable unfolding for individual fields in their settings.
da: Dette gør det muligt at udfolde JSON kollonner

en: Allow unfolding of JSON columns
da: Tillad udfoldning af JSON-kolonner

en: Error setting connection read-only to {0}
da: Fejl ved indstilling af skrivebeskyttet forbindelse til {0}

en: Sorry, the row you''re trying to delete doesn''t exist
da: Beklager, den række, du forsøger at slette, eksisterer ikke

en: Sorry, the row you''re trying to update doesn''t exist
da: Beklager, den række, du forsøger at opdatere, eksisterer ikke

en: {0} is deprecated in Metabase 0.47.0. Implement {1} instead.
da: {0} er forældet i Metabase 0.47.0. Implementer {1} i stedet.

en: List of the 10 most recently viewed items for the user.
da: Liste over de 10 senest sete elementer for brugeren.

en: The Dashboard that the user has most recently viewed within the last 24 hours.
da: Dashboardet, som brugeren senest har set inden for de sidste 24 timer.

en: Toggle which is true after a user has dismissed the custom dashboard toast.
da: Skift, hvilket er sandt, efter at en bruger har afvist den brugerdefinerede dashboard-toast.

en: No aggregation with uuid {0}
da: Ingen aggregering med uuid {0}

en: Grouped by {0}
da: Grupperet efter {0}

en: Saved Question {0}
da: Gemt spørgsmål {0}

en: Invalid :field clause: column {0} does not exist. Found: {1}
da: Ugyldig :field-sætning: kolonne {0} findes ikke. Fundet: {1}

en: [Unknown Field]
da: [Ukendt felt]

en: Cannot resolve column {0}: stage has no metadata
da: Kan ikke løse kolonne {0}: Stadiet har ingen metadata

en: {0} ends with {1}
da: {0} slutter med {1}

en: {0} does not contain {1}
da: {0} indeholder ikke {1}

en: {0} is within {1}
da: {0} er inden for {1}

en: {0} is empty
da: {0} er tom

en: {0} contains {1}
da: {0} indeholder {1}

en: {0} does not equal {1}
da: {0} er ikke lig med {1}

en: {0} is greater than or equal to {1}
da: {0} er større end eller lig med {1}

en: {0} equals any of {1}
da: {0} er lig med en hvilken som helst af {1}

en: {0} equals {1}
da: {0} er lig med {1}

en: {0} does not equal any of {1}
da: {0} er ikke lig med nogen af {1}

en: {0} starts with {1}
da: {0} starter med {1}

en: {0} is less than {1}
da: {0} er mindre end {1}

en: not {0}
da: ikke {0}

en: Filtered by {0}
da: Filtreret efter {0}

en: {0} is greater than {1}
da: {0} er større end {1}

en: {0} is less than or equal to {1}
da: {0} er mindre end eller lig med {1}

en: {0} is not empty
da: {0} er ikke tom

en: No join named {0}, found: {1}
da: Ingen deltagelse med navnet {0}, fundet: {1}

en: Question {0}
da: Spørgsmål {0}

en: Error calculating metadata {0}
da: Fejl ved beregning af metadata {0}

en: Error calculating display info for {0}: {1}
da: Fejl ved beregning af visningsoplysninger for {0}: {1}

en: Error calculating display name for query: {0}
da: Fejl ved beregning af visningsnavn for forespørgsel: {0}

en: Can''t order by nil
da: Kan ikke bestille inden nul

en: {0} ascending
da: {0} stigende

en: {0} descending
da: {0} faldende

en: Sorted by {0}
da: Sorteret efter {0}

en: Saved Question is missing query
da: Gemt spørgsmål mangler forespørgsel

en: Saved Question {0} {1} is missing result metadata
da: Gemt spørgsmål {0} {1} mangler resultatmetadata

en: {0}: Don''t know how to determine the type of {1}
da: {0}: Ved ikke, hvordan man bestemmer typen af {1}

en: Cannot drop the only stage
da: Kan ikke slippe den eneste fase

en: Table {0}
da: Tabel {0}

en: Unexpected source table ID {0}
da: Uventet kildetabel-id {0}

en: Cannot remove the final join condition
da: Kan ikke fjerne den endelige sammenføjningsbetingelse

en: Enumerated field values with cardinality at or below this point are treated as enums in the pseudo-ddl used in some model prompts.
da: Opregnede feltværdier med kardinalitet ved eller under dette punkt behandles som enums i den pseudo-ddl, der bruges i nogle modelprompter.

en: The OpenAI Model (e.g. 'gpt-4', 'gpt-3.5-turbo')
da: OpenAI-modellen (f.eks. 'gpt-4', 'gpt-3.5-turbo')

en: The OpenAI Organization ID.
da: OpenAI-organisations-id'et.

en: The URL to which metabot feedback is posted.
da: Den URL, som metabot-feedback sendes til.

en: Number of potential responses metabot will request. The first valid response is selected.
da: Antal potentielle svar metabot vil anmode om. Det første gyldige svar er valgt.

en: The OpenAI API Key.
da: OpenAI API-nøglen.

en: List available openai models.
da: Liste over tilgængelige openai-modeller.

en: The default embeddings model to be used for metabot.
da: Standardindlejringsmodellen, der skal bruges til metabot.

en: Is Metabot enabled?
da: Er Metabot aktiveret?

en: When attempting to assemble prompts, the threshold at which prompt will no longer be appended to.
da: Når du forsøger at samle prompter, vil den tærskel, hvor prompten ikke længere skal være tilføjet.

en: The URL in which metabot versioned prompt templates are stored.
da: URL'en, hvor metabot-versionerede promptskabeloner er gemt.

en: set auto apply filters to {0}
da: indstil automatisk anvendelse af filtre til {0}

en: added a tab | added {0} tabs
da[0]: tilføjet en fane
da[1]: tilføjet {0} faner

en: modified the cards
da: ændrede kortene

en: added a cache ttl
da: tilføjet en cache ttl

en: added some series to card {0}
da: føjede nogle serier til kortet {0}

en: removed a tab | removed {0} tabs
da[0]: fjernet en fane
da[1]: fjernet {0} faner

en: removed the cache ttl
da: fjernede cachen ttl

en: removed some series from card {0}
da: fjernede nogle serier fra kortet {0}

en: modified the tabs
da: ændrede fanerne

en: changed the cache ttl from "{0}" to "{1}"
da: ændrede cache ttl fra "{0}" til "{1}"

en: modified the series on card {0}
da: ændrede serien på kortet {0}

en: rearranged the tabs
da: omarrangerede fanerne

en: The database does not support actions.
da: Databasen understøtter ikke handlinger.

en: Error calculating Metric description: {0}
da: Fejl ved beregning af metrikbeskrivelse: {0}

en: Error fetching indexed values for model {0}
da: Fejl ved hentning af indekserede værdier for model {0}

en: reverted to an earlier version
da: vendt tilbage til en tidligere version

en: created a revision with no change.
da: oprettet en revision uden ændringer.

en: modified this
da: ændret dette

en: moved {0} to {1}
da: flyttede {0} til {1}

en: disabled collection preview
da: deaktiveret forhåndsvisning af samling

en: this {0}
da: denne {0}

en: modified the query
da: ændrede forespørgslen

en: enabled collection review
da: aktiveret samlingsgennemgang

en: made {0} public
da: gjort {0} offentlig

en: unarchived {0}
da: fjernet fra arkivet {0}

en: changed pin position
da: ændret pin position

en: changed the embedding parameters
da: ændrede indlejringsparametrene

en: it
da: det

en: made {0} private
da: gjort {0} privat

en: enabled embedding
da: aktiveret indlejring

en: renamed {0} from "{1}" to "{2}"
da: omdøbt {0} fra "{1}" til "{2}"

en: Card
da: Kort

en: moved {0} from {1} to {2}
da: flyttede {0} fra {1} til {2}

en: archived {0}
da: arkiveret {0}

en: changed the filters
da: skiftet filtre

en: disabled embedding
da: deaktiveret indlejring

en: changed the filter mapping
da: ændret filterkortlægningen

en: Error calculating Segment description: {0}
da: Fejl ved beregning af segmentbeskrivelse: {0}

en: Setting {0} can only be set in a user-local way, but there are no *user-local-values*.
da: Indstillingen {0} kan kun indstilles på en brugerlokal måde, men der er ingen *bruger-lokale-værdier*.

en: Prefix for upload table names
da: Præfiks for uploadtabelnavne

en: ID of dashboard to use as a homepage
da: ID for dashboard til brug som hjemmeside

en: Whether or not uploads are enabled
da: Hvorvidt uploads er aktiveret eller ej

en: Schema name for uploads
da: Skemanavn til uploads

en: Pick one of your dashboards to serve as a homepage. Users without dashboard access will be directed to the default homepage
da: Vælg et af dine dashboards til at fungere som en startside. Brugere uden dashboardadgang vil blive dirigeret til standardhjemmesiden

en: Database ID for uploads
da: Database-id til uploads

en: Cached number of active users. Refresh every 5 minutes.
da: Cachelagret antal aktive brugere. Opdater hvert 5. minut.

en: Error converting query to pMBQL: {0}
da: Fejl ved konvertering af forespørgsel til pMBQL: {0}

en: Database auto incremented of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Automatisk stigning i databasen på {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Position of {0} has changed from ''{1}'' to ''{2}''.
da: Positionen for {0} er ændret fra ''{1}'' til ''{2}''.

en: Scheduling indexing for model: {0}
da: Planlægning af indeksering for model: {0}

en: Error scheduling indexing for model: {0}
da: Fejl ved planlægning af indeksering for model: {0}

en: Index already present for model: {0}
da: Indeks allerede til stede for model: {0}

en: Could not find a common type for {0} and {1}
da: Kunne ikke finde en almindelig type for {0} og {1}

en: {0} is not a recognizable datetime
da: {0} er ikke et genkendeligt datotidspunkt

en: {0} is not a recognizable number
da: {0} er ikke et genkendeligt nummer

en: {0} is not a recognizable boolean
da: {0} er ikke en genkendelig boolean

en: value must be a negative integer
da: værdi skal være et negativt heltal

en: value must be seq of maps in which {0}s are unique
da: værdien skal være sek. af kort, hvor {0}s er unikke

en: Multiple conflicting connection impersonation policies found for current user
da: Der blev fundet flere modstridende forbindelsesefterligningspolitikker for den aktuelle bruger

en: Error setting role on connection
da: Fejl ved indstilling af rolle ved forbindelse

en: value must be a valid user attributes map (name -> value)
da: værdi skal være et gyldigt brugerattributkort (navn -> værdi)

en: Export to {0} complete!
da: Eksporten til {0} er fuldført!

en: Exporting Metabase to {0}
da: Eksporterer metabase til {0}

en: Error importing {0}. Continuing...
da: Fejl ved import af {0}. Fortsætter...

en: Loading {0}
da: Indlæser {0}

en: Errors were encountered during import.
da: Der opstod fejl under importen.

en: Model not found for table {0}
da: Model ikke fundet for tabel {0}

en: Storing {0}
da: Gemmer {0}

en: How different products are performing.
da: Hvordan forskellige produkter præsterer.

en: Where most traffic is coming from.
da: Hvor mest trafik kommer fra.

en: It looks like [[this]] has transactions, so here's a look at them
da: Det ser ud til, at [[this]] har transaktioner, så her er et kig på dem

en: Here's a quick look at [[this]]
da: Her er et hurtigt kig på [[this]]

en: Here's an overview of the people in [[this]]
da: Her er en oversigt over personerne i [[this]]

en: Here's a closer look at [[this]]
da: Her er et nærmere kig på [[this]]

en: A look at [[GenericTable]] across [[this]], and how it changes over time.
da: Et kig på [[GenericTable]] på tværs af [[this]], og hvordan det ændrer sig over tid.

en: Here's a closer look at [[this]] over time
da: Her er et nærmere kig på [[this]] over tid

en: Some metrics we found about transactions.
da: Nogle målinger, vi fandt om transaktioner.

en: A look at events over time and by several categories.
da: Et kig på begivenheder over tid og efter flere kategorier.

en: These are the same for all [[this.short-name]]
da: Disse er de samme for alle [[this.short-name]]

en: A look at the [[this]] table
da: Et kig på [[this]] tabellen

en: Here's a closer look at [[this]] by products
da: Her er et nærmere kig på [[this]] efter produkter

en: Here's a closer look at [[this]] per source
da: Her er et nærmere kig på [[this]] pr. kilde

en: A closer look at [[this]]
da: Et nærmere kig på [[this]]

en: Here's an overview of [[this]]
da: Her er en oversigt over [[this]]

en: An overview of [[this]] and how it's distributed across time, place, and categories.
da: En oversigt over [[this]] og hvordan det er fordelt på tværs af tid, sted og kategorier.

en: Here's a closer look at [[this]] per state
da: Her er et nærmere kig på [[this]] pr. stat

en: A look at [[this]]
da: Et kig på [[this]]

en: Here's a closer look at [[this]] per country
da: Her er et nærmere kig på [[this]] pr. land

en: A breakdown of [[this]] over time, and its min, max, average and more.
da: En opdeling af [[this]] over tid og dets min., maks., gennemsnit og mere.

en: A summary of events in [[this]]
da: En oversigt over begivenheder i [[this]]

en: We crunched the numbers for [[this]]
da: Vi knuste tallene for [[this]]

en: Upload error details
da: Upload fejloplysninger

en: Pick a dashboard to serve as the homepage. If people lack permissions to view the selected dashboard, Metabase will redirect them to the default homepage. You can update or reset the homepage at any time in Admin Settings > Settings > General.
da: Vælg et dashboard, der skal fungere som startside. Hvis folk mangler tilladelser til at se det valgte dashboard, omdirigerer Metabase dem til standardhjemmesiden. Du kan til enhver tid opdatere eller nulstille startsiden i Admin Indstillinger > Indstillinger > Generelt.

en: You cannot upload files larger than {0}mb
da: Du kan ikke uploade filer, der er større end {0}mb

en: Pick a dashboard to serve as the homepage. If people lack permissions to view the selected dashboard, Metabase will redirect them to the default homepage.
da: Vælg et dashboard, der skal fungere som startside. Hvis folk mangler tilladelser til at se det valgte dashboard, omdirigerer Metabase dem til standardhjemmesiden.

en: {0} will cache all saved questions with an average query execution time longer than this many seconds:
da: {0} vil cache alle gemte spørgsmål med en gennemsnitlig udførelsestid for forespørgsler, der er længere end så mange sekunder:

en: These are the primary colors used in charts and throughout {0}. You might need to refresh your browser to see your changes take effect.
da: Disse er de primære farver, der bruges i diagrammer og i hele {0}. Du skal muligvis opdatere din browser for at se dine ændringer træde i kraft.

en: The name used for this instance of {0}.
da: Navnet, der bruges til denne forekomst af {0}.

en: The default language for all users across the {0} UI, system emails, pulses, and alerts. Users can individually override this default language from their own account settings.
da: Standardsproget for alle brugere på tværs af {0}-brugergrænsefladen, system-e-mails, impulser og advarsler. Brugere kan individuelt tilsidesætte dette standardsprog fra deres egne kontoindstillinger.

en: Enable the collection of anonymous usage data in order to help {0} improve.
da: Aktiver indsamling af anonyme brugsdata for at hjælpe med at forbedre {0}.

en: Allow this origin to embed the full {0} application
da: Tillad denne oprindelse at integrere hele {0}-applikationen

en: Enable typeahead search in the {0} navbar?
da: Vil du aktivere type-ahead-søgning i {0}-navigationslinjen?

en: JSON containing SAML to {0} group mappings.
da: JSON, der indeholder SAML til {0} gruppetilknytninger.

en: Alias for the key that {0} should use for signing SAML requests
da: Alias for nøglen, som {0} skal bruge til at signere SAML-anmodninger

en: JSON containing JWT to {0} group mappings.
da: JSON, der indeholder JWT til {0} gruppetilknytninger.

en: {0} ({1} MB max)
da: {0} (maks. {1} MB)

en: You must first fix the required fields above.
da: Du skal først rette de obligatoriske felter ovenfor.

en: Heading Card
da: Overskriftskort

en: Pick data…
da: Vælg data...

en: You can connect widgets to {{variables}} in heading cards.
da: Du kan forbinde widgets til {{variabler}} i overskriftskort.

en: This dashboard has been set as your homepage.
da: Dette dashboard er blevet indstillet som din startside.

en: You can change this in Admin > Settings > General.
da: Du kan ændre dette i Admin > Indstillinger > Generelt.

en: Suggest recipients on dashboard subscriptions and alerts
da: Foreslå modtagere på dashboard-abonnementer og advarsler

en: Suggest all users
da: Foreslå alle brugere

en: Only suggest users in the same groups
da: Foreslå kun brugere i de samme grupper

en: Don't show suggestions
da: Vis ikke forslag

en: You've unsubscribed {0} from the "{1}" alert.
da: Du har afmeldt {0} underretningen "{1}".

en: Okay, {0} is subscribed to the "{1}" alert again.
da: Okay, {0} abonnerer på "{1}"-underretningen igen.

en: Whoops, something went wrong.
da: Hov, noget gik galt.

en: Please give it a minute and try again
da: Giv det et øjeblik og prøv igen

en: You cannot upload files larger than {0} MB
da: Du kan ikke uploade filer, der er større end {0} MB

en: Static embedding
da: Statisk indlejring

en: Embed dashboards, charts, and questions on your app or website with basic filters for insights with limited discovery.
da: Integrer dashboards, diagrammer og spørgsmål på din app eller hjemmeside med grundlæggende filtre til indsigt med begrænset opdagelse.

en: Interactive embedding
da: Interaktiv indlejring

en: With this Pro/Enterprise feature, you can let your customers query, visualize, and drill-down on their data with the full functionality of Metabase in your app or website, complete with your branding. Set permissions with SSO, down to the row- or column-level, so people only see what they need to.
da: Med denne Pro/Enterprise-funktion kan du lade dine kunder forespørge, visualisere og gå i detaljer med deres data med den fulde funktionalitet af Metabase i din app eller hjemmeside, komplet med din branding. Indstil tilladelser med SSO, ned til række- eller kolonneniveau, så folk kun kan se, hvad de skal.

en: With {0} you can embed the full Metabase app to allow people to drill-through to charts, browse collections, and use the graphical query builder. You can also get priority support, more tools to help you share your insights with your teams and powerful options to help you create seamless, interactive data experiences for your customers.
da: Med {0} kan du indlejre hele Metabase-appen for at give folk mulighed for at gå igennem diagrammer, gennemse samlinger og bruge den grafiske forespørgselsbygger. Du kan også få prioriteret support, flere værktøjer til at hjælpe dig med at dele din indsigt med dine teams og effektive muligheder for at hjælpe dig med at skabe sømløse, interaktive dataoplevelser for dine kunder.

en: Number of emails sent.
da: Antal sendt e-mails.

en: Number of errors when sending emails.
da: Antal fejl ved afsendelse af e-mails.

en: Uploads are not enabled.
da: Uploads er ikke aktiveret.

en: Granular cache controls
da: Granulære cache-kontroller

en: Uploads are not permitted for sandboxed users.
da: Uploads er ikke tilladt for sandboxed-brugere.

en: Official Collections
da: Officielle Samlinger

en: The cache TTL database setting is only enabled if you have a premium token with the cache granular controls feature.
da: Cache-TTL-databaseindstillingen er kun aktiveret, hvis du har et premium-token med den granulære cache-kontrolfunktion.

en: Connection impersonation
da: Forbindelsesefterligning

en: Sandboxes
da: Sandkasser

en: Instance already initialized
da: Forekomsten er allerede initialiseret

en: Note: Sandboxed users will never see suggestions.
da: Bemærk: Sandboxed-brugere vil aldrig se forslag.

en: H2 is not supported as a data warehouse
da: H2 er ikke understøttet som datavarehus

en: Setting {0} uses both :enabled? and :feature options, which are mutually exclusive
da: Indstilling af {0} bruger både :enabled? og :funktionsmuligheder, som gensidigt udelukker

en: Setting {0} is not enabled because feature {1} is not available
da: Indstillingen {0} er ikke aktiveret, fordi funktionen {1} ikke er tilgængelig

en: Setting {0} is not enabled
da: Indstillingen {0} er ikke aktiveret

en: {0} is a paid feature not currently available to your instance. Please upgrade to use it. Learn more at metabase.com/upgrade/
da: {0} er en betalingsfunktion, der ikke i øjeblikket er tilgængelig for din instans. Opgrader venligst for at bruge det. Få mere at vide på metabase.com/upgrade/

en: Cannot set `has-user-setup`.
da: Kan ikke indstille 'har-bruger-opsætning'.

en: A value that is true iff the metabase instance has one or more users registered.
da: En værdi, der er sand, hvis metabaseforekomsten har en eller flere brugere registreret.

en: Metabase config files require a Premium token with the :config-text-file feature.
da: Metabase-konfigurationsfiler kræver et Premium-token med :config-text-file-funktionen.

en: Allowed email address domain(s) for new Dashboard Subscriptions and Alerts. To specify multiple domains, separate each domain with a comma, with no space in between. To allow all domains, leave the field empty. This setting doesn’t affect existing subscriptions.
da: Tilladte e-mail-adressedomæner for nye Dashboard-abonnementer og -advarsler. For at angive flere domæner skal du adskille hvert domæne med et komma uden mellemrum. For at tillade alle domæner skal du lade feltet stå tomt. Denne indstilling påvirker ikke eksisterende abonnementer.

en: Advanced Permissions
da: Avancerede tilladelser

en: Serialization
da: Serialisering

en: Audit app
da: Revision app

en: Content verification
da: Indholdsverifikation

en: SAML-based authentication
da: SAML-baseret godkendelse

en: JWT-based authentication
da: JWT-baseret godkendelse

en: Invalid redirect URL
da: Ugyldig omdirigerings-URL

en: Overview of [[this]] data from Google Analytics
da: Oversigt over [[this]] data fra Google Analytics

en: Where most sessions originate
da: Hvor de fleste sessioner stammer fra

en: Here's an overview of [[this]] data from Google Analytics
da: Her er en oversigt over [[this]] data fra Google Analytics

en: Database levels
da: Database niveauer

en: Schema and table levels
da: Skema og tabelniveauer

en: Other data permissions
da: Andre datatilladelser

en: Pick a dashboard to serve as the homepage
da: Vælg et dashboard, der skal fungere som startside

en: Customize
da: Tilpas

en: Connect your database
da: Tilslut din database

en: Apply all filters
da: Anvend alle filtre

en: To manage your billing preferences, please email
da: Send en e-mail for at administrere dine faktureringspræferencer

en: Monitoring access
da: Overvågning af adgang

en: Are you sure you want to delete this row?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne række?

en: Delete forever
da: Slet for altid

en: This will permanently delete the row. There’s no undoing this, so please be sure.
da: Dette sletter rækken permanent. Der er ingen mulighed for at fortryde dette, så vær sikker på.

en: Add an attribute
da: Tilføj en attribut

en: Customize Homepage
da: Tilpas hjemmeside

en: Like January 2016
da: Ligesom januar 2016

en: Like Q1 2016
da: Ligesom Q1 2016

en: Regenerate JWT signing key?
da: Genskabe JWT-signeringsnøgle?

en: This will cause existing tokens to stop working until the identity provider is updated with the new key.
da: Dette vil få eksisterende tokens til at holde op med at fungere, indtil identitetsudbyderen er opdateret med den nye nøgle.

en: Foreign key target
da: Udenlandske nøglemål

en: Invalid query: {0}
da: Ugyldig forespørgsel: {0}

en: {0} does not exist
da: {0} findes ikke

en: Dynamic patterns are not supported.
da: Dynamiske mønstre understøttes ikke.

en: Custom expressions cannot be de-selected. Delete the expression instead.
da: Brugerdefinerede udtryk kan ikke fravælges. Slet udtrykket i stedet.

en: Fields cannot be adjusted on native queries. Either edit the native query, or save this question and edit the fields in a GUI question based on this one.
da: Felter kan ikke justeres på indbyggede forespørgsler. Rediger enten den oprindelige forespørgsel, eller gem dette spørgsmål og rediger felterne i et GUI-spørgsmål baseret på dette.

en: Non-standard join condition. {0}
da: Ikke-standard sammenføjningstilstand. {0}

en: Error calculating metadata for {0}: {1}
da: Fejl ved beregning af metadata for {0}: {1}

en: Missing extra, required keys for native query: {0}
da: Mangler ekstra, nødvendige nøgler til indbygget forespørgsel: {0}

en: Must be a native query
da: Skal være en indbygget forespørgsel

en: Whether to enable models persistence for a specific Database.
da: Om modellernes vedholdenhed skal aktiveres for en specifik database.

en: Invalid Metric or Segment: {0}
da: Ugyldig metric eller segment: {0}

en: Invalid query execution context: {0}
da: Ugyldig kontekst for udførelse af forespørgsel: {0}

en: Invalid output: {0}
da: Ugyldigt output: {0}

en: Invalid input: {0}
da: Ugyldigt input: {0}

en: See this {0}{1} | See these {0}
da[0]: Se denne {0}{1}
da[1]: Se disse {0}

en: This is a read-only Instance Analytics {0}.
da: Dette er en skrivebeskyttet instansanalyse {0}.

en: Attribute keys can't have the same name
da: Attributnøgler kan ikke have samme navn

en: Duplicate login attribute keys
da: Dublerede login-attributnøgler

en: This filter has been auto-connected with questions with the same field.
da: Dette filter er blevet automatisk forbundet med spørgsmål med det samme felt.

en: Undo auto-connection
da: Fortryd automatisk forbindelse

en: {0} has been auto-connected with filters with the same field.
da: {0} er blevet automatisk forbundet med filtre med det samme felt.

en: Metabase has been updated
da: Metabasen er blevet opdateret

en: See what's new
da: Se, hvad der er nyt

en: This filter can't be limited by another dashboard filter because its widget type is an input box.
da: Dette filter kan ikke begrænses af et andet dashboardfilter, fordi dets widgettype er en inputboks.

en: If the filter has values that are from another question or model, or a custom list, then this filter can't be limited by another dashboard filter.
da: Hvis filteret har værdier, der er fra et andet spørgsmål eller en anden model, eller en tilpasset liste, kan dette filter ikke begrænses af et andet dashboard-filter.

en: This label is already in use
da: Denne etiket er allerede i brug

en: You can’t customize selectable values for this filter because it is linked to another one.
da: Du kan ikke tilpasse valgbare værdier for dette filter, fordi det er knyttet til et andet.

en: Search for someone…
da: Søg efter nogen...

en: Last edit date
da: Sidste redigeringsdato

en: Last editor
da: Sidste redaktør

en: Content type
da: Indholdstype

en: Hide column
da: Skjul kolonne

en: Remove all
da: Fjern alt

en: Add all
da: Tilføj alle

en: Change operator
da: Skift operatør

en: Right table
da: Højre bord

en: Views per day
da: Visninger pr. dag

en: Dashboard views and saves per day
da: Dashboard viser og sparer pr. dag

en: Most popular dashboards and their avg loading times
da: Mest populære dashboards og deres gennemsnitlige indlæsningstider

en: Questions included the most in dashboards
da: Spørgsmål inkluderet mest i dashboards

en: Total queries and their average speed
da: Samlet antal forespørgsler og deres gennemsnitlige hastighed

en: Queries per database each day
da: Forespørgsler pr. database hver dag

en: Largest downloads in the last 30 days
da: Største downloads i de sidste 30 dage

en: Total downloads per user
da: Samlede downloads pr. bruger

en: All downloads by size
da: Alle downloads efter størrelse

en: Query views and speed per day
da: Forespørg visninger og hastighed pr. dag

en: Most popular queries
da: Mest populære forespørgsler

en: Slowest queries
da: Langsommeste forespørgsler

en: Views last 45 days
da: Visninger sidste 45 dage

en: Average execution time last 45 days
da: Gennemsnitlig udførelsestid sidste 45 dage

en: Most-queried schemas
da: Mest efterspurgte skemaer

en: Slowest schemas
da: Langsommeste skemaer

en: Most-viewed Dashboards
da: Mest sete Dashboards

en: Most-viewed Queries
da: Mest viste forespørgsler

en: Query views
da: Forespørgselsvisninger

en: Dashboard views
da: Dashboard visninger

en: Active members and new members per day
da: Aktive medlemmer og nye medlemmer pr. dag

en: Active members and queries per day
da: Aktive medlemmer og forespørgsler pr. dag

en: Members who are looking at the most things
da: Medlemmer, der kigger på de fleste ting

en: Members who are creating the most things
da: Medlemmer, der skaber de fleste ting

en: Most-queried tables
da: Mest efterspurgte tabeller

en: Least-queried tables
da: Mindst forespurgte tabeller

en: Move to tab
da: Flyt til fanen

en: Left table
da: Venstre bord

en: Add condition
da: Tilføj betingelse

en: Left column
da: Venstre kolonne

en: Right column
da: Højre kolonne

en: Remove condition
da: Fjern tilstand

en: Lax (default)
da: Lax (standard)

en: Allows cookies to be sent when a user is navigating to the origin site from an external site (like when following a link).
da: Tillader, at der sendes cookies, når en bruger navigerer til det oprindelige websted fra et eksternt websted (f.eks. når du følger et link).

en: Strict (not recommended)
da: Streng (anbefales ikke)

en: Never allows cookies to be sent on a cross-site request. Warning: this will prevent users from following external links to Metabase.
da: Tillad aldrig, at cookies sendes på en anmodning på tværs af websteder. Advarsel: dette vil forhindre brugere i at følge eksterne links til Metabase.

en: Allows all cross-site requests. Incompatible with most Safari and iOS-based browsers.
da: Tillader alle anmodninger på tværs af websteder. Inkompatibel med de fleste Safari- og iOS-baserede browsere.

en: Add Recipients as CC or BCC
da: Tilføj modtagere som CC eller BCC

en: Control the visibility of recipients.
da: Styr modtagernes synlighed.

en: BCC - Hide recipients
da: BCC - Skjul modtagere

en: CC - Disclose recipients
da: CC - Oplys modtagere

en: Make a copy
da: Lav en kopi

en: Enter Fullscreen
da: Gå ind i fuldskærm

en: previous {0}
da: forrige {0}

en: Edited
da: Redigeret

en: This instance analytics collection is read-only for admin users
da: Denne instansanalysesamling er skrivebeskyttet for administratorbrugere

en: Indexed record
da: Indekseret post

en: Your changes haven't been saved, so you'll lose them if you navigate away.
da: Dine ændringer er ikke blevet gemt, så du mister dem, hvis du navigerer væk.

en: Discard your changes?
da: Vil du kassere dine ændringer?

en: Unable to combine these questions
da: Kan ikke kombinere disse spørgsmål

en: Card moved: {0}
da: Kort flyttet: {0}

en: Action card moved
da: Handlingskortet flyttet

en: Text card moved
da: Tekstkortet er flyttet

en: Heading card moved
da: Kurskortet er flyttet

en: Link card moved
da: Linkkort flyttet

en: Card moved
da: Kort flyttet

en: Must be a valid email address
da: Skal være en gyldig e-mail-adresse

en: Must be {0} characters or less
da: Skal være {0} tegn eller færre

en: ⚠️ Pro features error.
da: ⚠️ Pro funktioner fejl.

en: 1 user selected
da: 1 bruger valgt

en: {0} users selected
da: {0} brugere er valgt

en: {0} result | {0} results
da[0]: {0} resultat
da[1]: {0} resultater

en: Verified items only
da: Kun verificerede varer

en: Cake
da: Kage

en: Open in Metabase
da: Åbn i Metabase

en: This Audit section has been upgraded to the
    {0}
     and will be removed in a future release.
da: Denne revisionssektion er blevet opgraderet til
    {0}
      og vil blive fjernet i en fremtidig udgivelse.

en: Metabase Analytics Collection
da: Metabase Analytics-samling

en: It's now easier to explore and to give others
      {0}
    to these insights.
da: Det er nu nemmere at udforske og give andre
       {0}
    til disse indsigter.

en: access
da: adgang

en: All downloads
da: Alle downloads

en: All questions
da: Alle spørgsmål

en: This is called the Single Sign On URL in Okta, the Application Callback URL in Auth0, and the ACS (Consumer) URL in OneLogin.
da: Dette kaldes Single Sign On URL i Okta, Application Callback URL i Auth0 og ACS (Consumer) URL i OneLogin.

en: Native question variables do not support dropdown lists or search box filters, and can't limit values for linked filters.
da: Indbyggede spørgsmålsvariabler understøtter ikke rullelister eller søgefeltfiltre og kan ikke begrænse værdier for linkede filtre.

en: Native question variables only accept a single value. They do not support dropdown lists or search box filters, and can't limit values for linked filters.
da: Native spørgsmålsvariabler accepterer kun en enkelt værdi. De understøtter ikke dropdown-lister eller søgefeltfiltre og kan ikke begrænse værdier for linkede filtre.

en: is true
da: er sandt

en: is false
da: er falsk

en: Choose a column
da: Vælg en kolonne

en: Connection impersonation requires specifying a user role on the database connection.
da: Forbindelsesefterligning kræver specificering af en brugerrolle på databaseforbindelsen.

en: Edit connection
da: Rediger forbindelse

en: SameSite cookie setting
da: SameSite-cookieindstilling

en: Determines whether or not cookies are allowed to be sent on cross-site requests. You’ll likely need to change this to None if your embedding application is hosted under a different domain than Metabase. Otherwise, leave it set to Lax, as it's more secure.
da: Bestemmer, om cookies må sendes på anmodninger på tværs af websteder. Du bliver sandsynligvis nødt til at ændre dette til Ingen, hvis din indlejringsapplikation er hostet under et andet domæne end Metabase. Ellers skal du lade den stå på Lax, da den er mere sikker.

en: If you set this to None, you'll have to use HTTPS (unless you're just embedding locally), or browsers will reject the request. {0}
da: Hvis du indstiller dette til Ingen, bliver du nødt til at bruge HTTPS (medmindre du blot indlejrer lokalt), ellers vil browsere afvise anmodningen. {0}

en: You should probably change this setting to {0}.
da: Du bør sandsynligvis ændre denne indstilling til {0}.

en: Edit Configuration
da: Rediger konfiguration

en: Warning: uploads to the Sample Database are for testing only and may disappear. If you want your data to stick around, you should upload to a PostgreSQL or MySQL database.
da: Advarsel: uploads til prøvedatabasen er kun til test og kan forsvinde. Hvis du vil have dine data til at blive ved, bør du uploade til en PostgreSQL- eller MySQL-database.

en: More…
da: Mere…

en: The selected tab is no longer available
da: Den valgte fane er ikke længere tilgængelig

en: Select a dashboard tab
da: Vælg en dashboard-fane

en: View and filter all {0} results
da: Se og filtrer alle {0} resultater

en: View and filter results
da: Se og filtrer resultater

en: native
da: hjemmehørende

en: 1 type selected
da: 1 type valgt

en:  types selected
da: valgte typer

en: Done picking columns
da: Færdig med at vælge kolonner

en: invalid value for dashboard template name
da: ugyldig værdi for dashboardskabelonnavn

en: value must be a parameter map with an 'id' key
da: værdi skal være et parameterkort med en 'id'-nøgle

en: Content Management or Official Collections
da: Content Management eller officielle samlinger

en: Number of hours a password reset is considered valid.
da: Antal timer en nulstilling af adgangskode betragtes som gyldig.

en: Token does not match the setup token.
da: Token matcher ikke opsætningstokenet.

en: Not able to modify the internal user
da: Ikke i stand til at ændre den interne bruger

en: {0} is not after {1}
da: {0} er ikke efter {1}

en: {0} is not before {1}
da: {0} er ikke før {1}

en: {0} relates to {1}
da: {0} vedrører {1}

en: {0} is no more than {1}
da: {0} er ikke mere end {1}

en: {0} is before {1}
da: {0} er før {1}

en: year
da: år

en: {0} is after {1}
da: {0} er efter {1}

en: {0} is at least {1}
da: {0} er mindst {1}

en: Migration complete in {0}
da: Migrering fuldført i {0}

en: No unrun migrations found.
da: Ingen ikke-kørte migreringer fundet.

en: Migration lock is cleared. Running {0} migrations ...
da: Migreringslås er ryddet. Kører {0} migreringer...

en: You must provide a value.
da: Du skal angive en værdi.

en: Other tables rely on this row so it cannot be deleted.
da: Andre tabeller er afhængige af denne række, så den kan ikke slettes.

en: This {0} does not exist.
da: Denne {0} findes ikke.

en: {0} already {1}.
da: {0} allerede {1}.

en: Unable to update the record.
da: Registreringen kunne ikke opdateres.

en: This {0} value already exists.
da: Denne {0}-værdi findes allerede.

en: Some of your values aren’t of the correct type for the database.
da: Nogle af dine værdier er ikke af den korrekte type for databasen.

en: Unable to create a new record.
da: Kan ikke oprette en ny registrering.

en: exists | exist
da[0]: eksisterer
da[1]: eksisterer

en: {0} must have values.
da: {0} skal have værdier.

en: This value should be of type {0}.
da: Denne værdi skal være af typen {0}.

en: All but first argument to subtraction must be an interval.
da: Alle undtagen første argument til subtraktion skal være et interval.

en: Interval as first argrument to subtraction is not allowed.
da: Interval som første argument til subtraktion er ikke tilladt.

en: It looks like we got more parameters than we can handle, remember that parameters cannot be used in comments or as identifiers.
da: Det ser ud til, at vi har flere parametre end vi kan håndtere, husk at parametre ikke kan bruges i kommentarer eller som identifikatorer.

en: Unable to determine sqlserver's dbms major version. Fallback to 0.
da: Kan ikke bestemme sqlservers dbms-hovedversion. Fallback til 0.

en: Whether or not bcc emails are enabled, default behavior is that it is
da: Uanset om bcc-e-mails er aktiveret eller ej, er standardadfærd, at den er det

en: User {0} does not exist
da: Brugeren {0} eksisterer ikke

en: Loading events namespace:
da: Indlæser hændelsers navneområde:

en: Error publishing {0} event: {1}
da: Fejl ved udgivelse af {0} hændelse: {1}

en: See this day by hour
da: Se dette dag for time

en: See this month by week
da: Se dette måned for uge

en: See this hour by minute
da: Se dette time for minut

en: See this year by quarter
da: Se dette år for kvartal

en: See this quarter by month
da: Se dette kvartal for måned

en: See this week by day
da: Se denne uge for dag

en: Is Not Empty
da: Er ikke tom

en: Cannot add-field with unknown source {0}
da: Kan ikke tilføje felt med ukendt kilde {0}

en: Cannot remove-field with unknown source {0}
da: Kan ikke fjerne felt med ukendt kilde {0}

en: {0} is in the {1}, starting {2} ago
da: {0} er i {1}, starter for {2} siden

en: {0} excludes {1} {2} selections
da: {0} ekskluderer {1} {2} valg

en: {0} is in the {1}, starting {2} from now
da: {0} er i {1}, fra nu af {2}

en: {0} is equal to {1}
da: {0} er lig med {1}

en: {0} is not {1} selections
da: {0} er ikke {1} valg

en: {0} excludes each {1}
da: {0} ekskluderer hver {1}

en: {0} is equal to {1} selections
da: {0} er lig med {1} valg

en: {0} excludes {1} each year
da: {0} ekskluderer {1} hvert år

en: {0} is not equal to {1}
da: {0} er ikke lig med {1}

en: {0} is in the {1}
da: {0} er i {1}

en: {0} is on {1}
da: {0} er den {1}

en: {0} is not {1}
da: {0} er ikke {1}

en: {0} excludes the hour of {1}
da: {0} ekskluderer timen {1}

en: {0} excludes {1}
da: {0} ekskluderer {1}

en: {0} is not equal to {1} selections
da: {0} er ikke lig med {1} valg

en: {0} is {1} selections
da: {0} er {1} valg

en: You cannot archive the Custom Reports Collection.
da: Du kan ikke arkivere den tilpassede rapportsamling.

en: Invalid field ref for indexing: {0}
da: Ugyldig feltreference til indeksering: {0}

en: Audit database permissions can only be changed by updating audit collection permissions.
da: Revisionsdatabasetilladelser kan kun ændres ved at opdatere tilladelser til revisionsindsamling.

en: Setting User {0}''s last_acknowledged_version to {1}, the current version
da: Indstiller brugeren {0}'s last_acknowledged_version til {1}, den aktuelle version

en: The last version for which a user dismissed the 'What's new?' modal.
da: Den sidste version, for hvilken en bruger afviste "Hvad er nyt?" modal.

en: Token should be 64 hexadecimal characters.
da: Token skal være på 64 hexadecimale tegn.

en: Unable to bin Field without a min/max value (missing or incomplete fingerprint)
da: Kan ikke bakke felt uden en min/maks værdi (manglende eller ufuldstændige fingeraftryk)

en: Cannot update binned field: could not find matching source metadata for Field {0}
da: Kan ikke opdatere indlagt felt: kunne ikke finde matchende kildemetadata for felt {0}

en: Maximum number of rows to return for aggregated queries via the API.
da: Maksimalt antal rækker, der skal returneres for aggregerede forespørgsler via API'en.

en: Segment expansion failed. Check mutually recursive segment definitions.
da: Segmentudvidelse mislykkedes. Tjek gensidigt rekursive segmentdefinitioner.

en: Querying this database requires the audit-app feature flag
da: Forespørgsel i denne database kræver revision-app-funktionsflaget

en: Failed to fetch {0} {1}
da: Kunne ikke hente {0} {1}

en: Attempting to initialize metadata provider with new Database {0}. Queries can only reference one Database. Already referencing: {1}
da: Forsøg på at initialisere metadataudbyder med ny database {0}. Forespørgsler kan kun referere til én database. Refererer allerede: {1}

en: Failed to parse datetime value: {0}
da: Kunne ikke parse datetime-værdi: {0}

en: Invalid value for session cookie samesite
da: Ugyldig værdi for sessionscookie samme websted

en: Value for the session cookie's `SameSite` directive.
da: Værdi for sessionscookiens "SameSite"-direktiv.

en: value must be an array of valid results column metadata maps.
da: værdi skal være en matrix af gyldige resultater kolonne metadata maps.

en: value must be a valid map of schedule maps for a DB.
da: værdi skal være et gyldigt kort over tidsplanskort for en DB.

en: Found multiple matching field metadata for:
da: Fandt flere matchende feltmetadata for:

en: Invalid timezone {0}: {1}
da: Ugyldig tidszone {0}: {1}

en: {0} database {1} default timezone is {2}
da: {0} database {1} standardtidszone er {2}

en: Error fetching details for Quartz Job: {0}
da: Fejl ved hentning af detaljer for Quartz Job: {0}

en: Class not found for Quartz Job {0}. This probably means that this job was removed or renamed.
da: Klasse blev ikke fundet for Quartz Job {0}. Dette betyder sandsynligvis, at dette job blev fjernet eller omdøbt.

en: Cannot sync Database: It is the audit db.
da: Kan ikke synkronisere database: Det er revisions-db.

en: Number of days to retain data in audit-related tables. Minimum value is 30; set to 0 to retain data indefinitely.
da: Antal dage til at opbevare data i revisionsrelaterede tabeller. Minimumsværdi er 30; sat til 0 for at bevare data på ubestemt tid.

en: {0} is not a recognizable zoned datetime
da: {0} er ikke et genkendeligt zoneinddelt datotidspunkt

en: value must be a valid Quartz cron schedule string.
da: værdi skal være en gyldig Quartz cron-skemastreng.

en: value must be a valid schedule map. See schema in metabase.util.cron for details.
da: værdi skal være et gyldigt skemakort. Se skema i metabase.util.cron for detaljer.

en: Connection impersonation is enabled for this database, but no default role is found
da: Forbindelsesefterligning er aktiveret for denne database, men der blev ikke fundet nogen standardrolle

en: User does not have attribute required for connection impersonation.
da: Brugeren har ikke en attribut påkrævet til forbindelsesefterligning.

en: Native queries are not allowed on the audit database
da: Indbyggede forespørgsler er ikke tilladt i revisionsdatabasen

en: Audit queries are only allowed on audit views
da: Revisionsforespørgsler er kun tilladt på revisionsvisninger

en: Unable to make audit collections writable.
da: Kan ikke gøre revisionssamlinger skrivbare.

en: Error creating new SSO user
da: Fejl ved oprettelse af ny SSO-bruger

en: Usage insights
da: Brugsindsigt

en: This is a read-only Metabase Analytics {0}.
da: Dette er en skrivebeskyttet Metabase Analytics {0}.

en: This field can't be left empty.
da: Dette felt må ikke stå tomt.

en: This needs to be an "http://", "https://" or "mailto:" URL.
da: Dette skal være en "http://", "https://" eller "mailto:" URL.

en: Link to Metabase help
da: Link til Metabase-hjælp

en: Hide it
da: Gem det

en: Go to a custom destination...
da: Gå til en tilpasset destination...

en: Help link custom destination
da: Hjælp til at linke tilpasset destination

en: Enter a URL it should go to
da: Indtast en URL, den skal gå til

en: Control the visibility of links to Metabase documentation and Metabase references in your instance. {0}
da: Styr synligheden af links til Metabase-dokumentation og Metabase-referencer i din instans. {0}

en: This affects all links in the product experience (outside of the admin panel) that point to Metabase.com URLs.
da: Dette påvirker alle links i produktoplevelsen (uden for administrationspanelet), der peger på Metabase.com URL'er.

en: When hidden, your users will lose the ability to troubleshoot and learn how to use features such as the Query and SQL Editors, among others.
da: Når de er skjult, vil dine brugere miste muligheden for at fejlfinde og lære at bruge funktioner såsom Query og SQL Editors, blandt andre.

en: You might also want to customize the Application Name setting.
da: Du vil måske også tilpasse indstillingen af programnavn.

en: API Key
da: API nøgle

en: Manage API keys
da: Administrer API-nøgler

en: tables
da: tabeller

en: schema
da: skema

en: schemas
da: skemaer

en: entity
da: enhed

en: entities
da: enheder

en: Change access to this database to granular?
da: Vil du ændre adgangen til denne database til granuleret?

en: Just letting you know that changing the permission setting on this {0} will also update the database permission setting to “Granular” to reflect that some of the database’s {1} have different permission settings.
da: Bare for at fortælle dig, at ændring af tilladelsesindstillingen på denne {0} også vil opdatere databasetilladelsesindstillingen til "Granular" for at afspejle, at nogle af databasens {1} har forskellige tilladelsesindstillinger.

en: The email you use for your {0} account
da: Den e-mail, du bruger til din {0} konto

en: Uploads CSVs to {0}
da: Uploader CSV'er til {0}

en: Open the {0} drill-through menu
da: Åbn {0}-drill-through-menuen

en: Placeholder Card
da: Pladsholderkort

en: Add section
da: Tilføj sektion

en: The {0} parameter requires a default value but none was provided. | The {0} parameters require default values but none were provided.
da[0]: Parameteren {0} kræver en standardværdi, men ingen blev angivet.
da[1]: Parameteren {0} kræver en standardværdier, men ingen blev angivet.

en: Ask your admin to create a public link
da: Bed din administrator om at oprette et offentligt link

en: Public links are disabled
da: Offentlige links er deaktiveret

en: Create a public link
da: Opret et offentligt link

en: Public links are off
da: Offentlige links er slået fra

en: Enable them in settings
da: Aktiver dem i indstillinger

en: Embed
da: Indlejre

en: Embedding is off
da: Indlejring er slået fra

en: Enable it in settings
da: Aktiver det i indstillinger

en: Anyone can view this if you give them the link.
da: Alle kan se dette, hvis du giver dem linket.

en: Remove public link
da: Fjern offentligt link

en: Affects both public link and embed URL for this dashboard
da: Påvirker både offentligt link og indlejrings-URL for dette dashboard

en: Replace with…
da: Erstat med…

en: Get started with Embedding Metabase in your app
da: Kom godt i gang med at integrere Metabase i din app

en: As you expressed interest in Embedding, follow these steps to start
da: Når du har udtrykt interesse for indlejring, skal du følge disse trin for at starte

en: Enable and configure embedding in settings
da: Aktiver og konfigurer indlejring i indstillinger

en: Select or create a dashboard or question to do a static embed
da: Vælg eller opret et dashboard eller spørgsmål for at udføre en statisk indlejring

en: Follow the quickstart to do an interactive embed
da: Følg hurtigstarten for at lave en interaktiv indlejring

en: {0} about embedding
da: {0} om indlejring

en: {0} tips
da: {0} tip

en: Try out these sample x-rays to see what {0} can do.
da: Prøv disse røntgenbilleder for at se, hvad {0} kan.

en: This filter is set to disabled in an embedded dashboard.
da: Dette filter er indstillet til deaktiveret i et integreret dashboard.

en: To always require a value, first visit embedding settings,
    make this filter editable or locked, re-publish the
    dashboard, then return to this page.
da: For altid at kræve en værdi skal du først besøge indlejringsindstillinger,
    gør dette filter redigerbart eller låst, genudgiv
    dashboard, og vend derefter tilbage til denne side.

en: making it locked, will require updating the
    embedding code before proceeding, otherwise the embed will
    break.
da: at gøre det låst, vil kræve opdatering af
    indlejringskode, før du fortsætter, ellers vil indlejringen
    pause.

en: This label is already in use.
da: Denne etiket er allerede i brug.

en: This label is reserved for dashboard tabs.
da: Denne etiket er reserveret til dashboard-faner.

en: Always require a value
da: Kræver altid en værdi

en: When enabled, people can change the value or reset it, but can't clear it entirely.
da: Når det er aktiveret, kan folk ændre værdien eller nulstille den, men kan ikke slette den helt.

en: Embed {0}
da: Integrer {0}

en: Customizing your embed’s appearance
da: Tilpasning af din embeds udseende

en: These cosmetic options requiring changing the server code. You can play around with and preview the options here, and check out the {0} for more.
da: Disse kosmetiske muligheder kræver ændring af serverkoden. Du kan lege med og forhåndsvise mulighederne her, og se {0} for mere.

en: Playing with appearance options
da: Leger med udseende muligheder

en: Background
da: Baggrund

en: You can change the font with {0}.
da: Du kan ændre skrifttypen med {0}.

en: a paid plan
da: en betalt plan

en: Enable users to download data from this embed
da: Giv brugere mulighed for at downloade data fra denne indlejring

en: Removing the “Powered by Metabase” banner
da: Fjernelse af "Powered by Metabase"-banneret

en: This banner appears on all static embeds created with the Metabase open source version. You’ll need to upgrade to {0} to remove the banner.
da: Dette banner vises på alle statiske indlejringer, der er oprettet med Metabase open source-versionen. Du skal opgradere til {0} for at fjerne banneret.

en: Dashboard title
da: Dashboard titel

en: Question title
da: Spørgsmålets titel

en: You can reference columns here in functions or equations, like: floor([Price] - [Discount]).
da: Du kan referere til kolonner her i funktioner eller ligninger, såsom: floor([Price] - [Rabat]).

en: This filter is set to disabled in an embedded question.
da: Dette filter er sat til deaktiveret i et indlejret spørgsmål.

en: To always require a value, first visit embedding settings,
    make this filter editable or locked, re-publish the
    question, then return to this page.
da: For altid at kræve en værdi skal du først besøge indlejringsindstillinger,
    gør dette filter redigerbart eller låst, genudgiv
    spørgsmål, så vend tilbage til denne side.

en: Exclude…
da: Udelukke…

en: Select none…
da: Vælg ingen...

en: Select all…
da: Vælg alle…

en: Filter value
da: Filterværdi

en: Lower latitude
da: Lavere breddegrad

en: Upper latitude
da: Øvre breddegrad

en: Left longitude
da: Venstre længde

en: Right longitude
da: Højre længdegrad

en: Apply filters
da: Anvend filtre

en: operator
da: operatør

en: Filter operator
da: Filteroperatør

en: No matching segment found.
da: Der blev ikke fundet noget matchende segment.

en: Enter a time
da: Indtast et tidspunkt

en: All time
da: Hele tiden

en: Error uploading your file
da: Fejl under upload af din fil

en: Value from another column…
da: Værdi fra en anden kolonne...

en: Previous value
da: Tidligere værdi

en: Custom value…
da: Tilpasset værdi...

en: Previous minute
da: Forrige minut

en: Previous hour
da: Forrige time

en: Previous day
da: Forrige dag

en: Previous week
da: Forrige uge

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Previous quarter
da: Forrige kvartal

en: Previous year
da: Foregående år

en: minutes ago
da: minutter siden

en: hours ago
da: timer siden

en: days ago
da: dage siden

en: weeks ago
da: uger siden

en: months ago
da: måneder siden

en: quarters ago
da: kvartaler siden

en: years ago
da: år siden

en: Unit
da: Enhed

en: Starting from interval
da: Starter fra interval

en: Starting from unit
da: Starter fra enhed

en: Remove offset
da: Fjern offset

en: Upload data to this model
da: Upload data til denne model

en: Start date
da: Start dato

en: End date
da: Slutdato

en: Start time
da: Starttidspunkt

en: End time
da: Sluttidspunkt

en: Configure your parameters' types and properties here. The values for these parameters can come from user input, or from a dashboard filter.
da: Konfigurer dine parametres typer og egenskaber her. Værdierne for disse parametre kan komme fra brugerinput eller fra et dashboard-filter.

en: A "powered by Metabase" banner appears on static embeds. You can {0} to remove it.
da: Et "powered by Metabase" banner vises på statiske indlejringer. Du kan {0} fjerne det.

en: upgrade to a paid plan
da: opgradere til en betalt plan

en: Use static embedding when you don’t want to give people ad hoc query access to their data for whatever reason, or you want to present data that applies to all of your tenants at once.{0}
da: Brug statisk indlejring, når du ikke vil give folk ad hoc-forespørgselsadgang til deres data uanset årsagen, eller du vil præsentere data, der gælder for alle dine lejere på én gang.{0}

en: Manage
da: Styre

en: Use interactive embedding when you want to {0} and people want to create their own questions, dashboards, models, and more, all in their own data sandbox.
da: Brug interaktiv indlejring, når du vil {0}, og folk vil oprette deres egne spørgsmål, dashboards, modeller og mere, alt sammen i deres egen datasandbox.

en: offer multi-tenant, self-service analytics
da: tilbyde multi-lejer, selvbetjeningsanalyse

en: Check out our Quick Start
da: Tjek vores hurtige start

en: Your plan allows you to use Interactive Embedding create interactive embedding experiences with drill-through and more.
da: Din plan giver dig mulighed for at bruge Interactive Embedding til at skabe interaktive indlejringsoplevelser med drill-through og mere.

en: Set it up
da: Sæt det op

en: Give your customers the full power of Metabase in your own app, with SSO, advanced permissions, customization, and more.
da: Giv dine kunder den fulde kraft af Metabase i din egen app med SSO, avancerede tilladelser, tilpasning og mere.

en: Interactive Embedding
da: Interaktiv indlejring

en: {0} ago
da: for {0} siden

en: {0} from now
da: {0} fra nu af

en: Select longitude column
da: Vælg længdegradskolonne

en: Select latitude column
da: Vælg breddegradskolonne

en: Help Link in the Settings menu
da: Hjælpelink i menuen Indstillinger

en: The Settings menu includes a Help link that goes to
da: Menuen Indstillinger indeholder et Hjælp-link, der går til

en: this page
da: denne side

en:  by default.
da: som standard.

en: Documentation and references
da: Dokumentation og referencer

en: Manage embeds
da: Administrer indlejringer

en: About {0}
da: Om {0}

en: Thanks for using {0}!
da: Tak, fordi du bruger {0}!

en: {0} is no fun without any data
da: {0} er ikke sjovt uden nogen data

en: Legend
da: Legende

en: Pick a dashboard to serve as the homepage. If people lack permissions to view the selected dashboard, {0} will redirect them to the default homepage. You can update or reset the homepage at any time in Admin Settings > Settings > General.
da: Vælg et dashboard, der skal fungere som startside. Hvis folk mangler tilladelser til at se det valgte kontrolpanel, omdirigerer {0} dem til standardstartsiden. Du kan til enhver tid opdatere eller nulstille startsiden i Admin Indstillinger > Indstillinger > Generelt.

en: Create a new API Key
da: Opret en ny API-nøgle

en: Key name
da: Nøglenavn

en: Which group should this key belong to? The key will have the same permissions granted to that group.
da: Hvilken gruppe skal denne nøgle tilhøre? Nøglen vil have de samme tilladelser givet til den gruppe.

en: We don't version the Metabase API. We rarely change API endpoints, and almost never remove them, but if you write code that relies on the API, there's a chance you might have to update your code in the future.
da: Vi versionerer ikke Metabase API. Vi ændrer sjældent API-endepunkter og fjerner dem næsten aldrig, men hvis du skriver kode, der er afhængig af API'et, er der en chance for, at du måske bliver nødt til at opdatere din kode i fremtiden.

en: API Keys
da: API nøgler

en: Create keys to authenticate API calls.
da: Opret nøgler til at godkende API-kald.

en: 1 API Key
da: 1 API nøgle

en: {0} API Keys
da: {0} API-nøgler

en: Sign in to {0}
da: Log ind på {0}

en: No models here yet
da: Ingen modeller her endnu

en: Models help curate data to make it easier to find answers to questions all in one place.
da: Modeller hjælper med at samle data for at gøre det nemmere at finde svar på spørgsmål på ét sted.

en: No databases here yet
da: Ingen databaser her endnu

en: {0}h
da: {0}t

en: {0}mo
da: {0}måned

en: {0}yr
da: {0}år

en: (invalid date)
da: (ugyldig dato)

en: Select upload destination
da: Vælg uploaddestination

en: If your CSV has the same columns as a model from a previously uploaded file, you can append data to that model. Otherwise, you can create a new model.
da: Hvis din CSV har de samme kolonner som en model fra en tidligere uploadet fil, kan du tilføje data til denne model. Ellers kan du oprette en ny model.

en: Create a new model
da: Opret en ny model

en: Append to a model
da: Tilføj til en model

en: Append
da: Tilføj

en: your {0} timezone
da: din {0} tidszone

en: Copy of {0}
da: Kopi af {0}

en: Copy of Tab 1
da: Kopi af fane 1

en: Model replaced
da: Model udskiftet

en: Question replaced
da: Spørgsmål erstattet

en: Toggle width
da: Skift bredde

en: Full width
da: Fuld bredde

en: Select a group
da: Vælg en gruppe

en: To solve this, just remove the variables in this question and try again. (It's okay to use SQL snippets or reference the results of another saved question in your query.)
da: For at løse dette skal du blot fjerne variablerne i dette spørgsmål og prøve igen. (Det er okay at bruge SQL-uddrag eller henvise til resultaterne af et andet gemt spørgsmål i din forespørgsel.)

en: I’ll do self-service analytics for my own company
da: Jeg laver selvbetjeningsanalyse for min egen virksomhed

en: I’ll embed analytics into my application
da: Jeg indlejrer analyser i min ansøgning

en: I’ll do a bit of both self-service and embedding
da: Jeg vil lave lidt af både selvbetjening og indlejring

en: I’m not sure yet
da: Jeg er ikke sikker endu

en: What will you use Metabase for?
da: Hvad vil du bruge Metabase til?

en: Let us know your plans with Metabase so that we can best guide you
da: Fortæl os dine planer med Metabase, så vi bedst muligt kan vejlede dig

en: Self-service analytics for my own company
da: Selvbetjeningsanalyse for min egen virksomhed

en: Embedding analytics into my application
da: Indlejring af analyser i min applikation

en: A bit of both
da: Lidt af begge dele

en: Not sure yet
da: Ikke sikker endnu

en: Pick a channel and a schedule, and {0} will do the rest.
da: Vælg en kanal og en tidsplan, så klarer {0} resten.

en: In order to send subscriptions and alerts to private Slack channels, you must first add the {0} bot to them.
da: For at sende abonnementer og advarsler til private Slack-kanaler skal du først tilføje {0}-botten til dem.

en: There were some errors while uploading {0}:
da: Der var nogle fejl under upload af {0}:

en: Select question
da: Vælg spørgsmål

en: Empty card
da: Tomt kort

en: Value from another column
da: Værdi fra en anden kolonne

en: Untitled collection
da: Unavngivet samling

en: Edited {0}
da: Redigeret {0}

en: KPI grid
da: KPI gitter

en: Large chart w/ KPIs to the right
da: Stort diagram med KPI'er til højre

en: KPIs w/ large chart below
da: KPI'er m/ stort diagram nedenfor

en: This can be useful for auditing and debugging, but prevents  databases from caching results and may increase your costs.
da: Dette kan være nyttigt til revision og fejlretning, men forhindrer databaser i at cache resultater og kan øge dine omkostninger.

en: Missing default value for a required template tag: {0}
da: Manglende standardværdi for et påkrævet skabelontag: {0}

en: It’s possible you may also receive emails from {0} if you’re a member of an email distribution list, like “team@mycompany.com” and that list is used as the recipient for an alert or dashboard subscription instead of your individual email.
da: Det er muligt, at du muligvis også modtager e-mails fra {0}, hvis du er medlem af en e-mail-distributionsliste, f.eks. "team@mycompany.com", og den liste bruges som modtager af en advarsel eller et dashboard-abonnement i stedet for din individuelle e-mail .

en: {0} doesn’t manage those lists, so we’d recommend contacting {1}.
da: {0} administrerer ikke disse lister, så vi anbefaler, at du kontakter {1}.

en: Are you sure you want remove this group and its API key?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne denne gruppe og dens API-nøgle?

en: Are you sure you want remove this group and its API keys?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne denne gruppe og dens API-nøgler?

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: Remove group and API key
da: Fjern gruppe og API-nøgle

en: Remove group and API keys
da: Fjern gruppe- og API-nøgler

en: All members of this group will lose any permissions settings they have based on this group, and its related API keys will be deleted. You can ${ 0 }.
da: Alle medlemmer af denne gruppe mister alle tilladelsesindstillinger, de har baseret på denne gruppe, og dens relaterede API-nøgler vil blive slettet. Du kan ${0}.

en: move the API keys to another group
da: flytte API-nøglerne til en anden gruppe

en:  (includes 1 API key)
da: (inkluderer 1 API-nøgle)

en:  (includes {0} API keys)
da: (inkluderer {0} API-nøgler)

en: The {0} variable requires a default value but none was provided. | The {0} variables require default values but none were provided.
da[0]: Variablen {0} kræver en standardværdi, men ingen blev angivet.
da[1]: Variablen {0} kræver en standardværdier, men ingen blev angivet.

en: Primary number
da: Primært nummer

en: Comparisons
da: Sammenligninger

en: Compact number
da: Kompakt nummer

en: You’re connecting Metabase to the {0} database using the credentials for the Redshift user {1}. For impersonation to work,  {2} must be a superuser in Redshift.
da: Du forbinder Metabase til {0}-databasen ved hjælp af legitimationsoplysningerne for Redshift-brugeren {1}. For at personefterligning skal virke, skal {2} være en superbruger i Redshift.

en: {0} is the database user Metabase is using to connect to your  {1} database. Make sure that {2} has access to everything in {3} that all Metabase groups may need access to, as that database user account is what Metabase uses to sync table information.
da: {0} er den databasebruger Metabase bruger til at oprette forbindelse til din {1}-database. Sørg for, at {2} har adgang til alt i {3}, som alle Metabase-grupper muligvis har brug for adgang til, da den databasebrugerkonto er det, Metabase bruger til at synkronisere tabeloplysninger.

en: Map a Metabase user attribute to database users
da: Tilknyt en Metabase-brugerattribut til databasebrugere

en: When the person runs a query (including native queries), Metabase will impersonate the privileges of the database user you associate with the user attribute.
da: Når personen kører en forespørgsel (herunder native forespørgsler), vil Metabase efterligne rettighederne for den databasebruger, du knytter til brugerattributten.

en: (No data)
da: (Ingen data)

en: vs. previous {0}
da: i forhold til forrige {0}

en: No change
da: Ingen ændring

en: This field must be a relative URL.
da: Dette felt skal være en relativ URL.

en: Landing page custom destination
da: Tilpasset destinationsside

en: Show links and references
da: Vis links og referencer

en: No API keys here yet
da: Ingen API-nøgler her endnu

en: You can create an API key to make API calls programatically.
da: Du kan oprette en API-nøgle til at foretage API-kald programmatisk.

en: You can {0} to make API calls programatically.
da: Du kan {0} foretage API-kald programmatisk.

en: create an api key
da: oprette en api-nøgle

en: Group
da: Gruppe

en: Last modified by
da: Sidst ændret af

en: Last modified on
da: Sidst ændret den

en: Manage API Keys
da: Administrer API-nøgler

en: Allow users to use the API keys to authenticate their API calls.
da: Tillad brugere at bruge API-nøglerne til at godkende deres API-kald.

en: Create API Key
da: Opret API-nøgle

en: Copy and save the API key
da: Kopier og gem API-nøglen

en: The API key
da: API-nøglen

en: Please copy this key and save it somewhere safe. For security reasons, we can't show it to you again.
da: Kopier venligst denne nøgle og gem den et sikkert sted. Af sikkerhedsmæssige årsager kan vi ikke vise det til dig igen.

en: Regenerate API key
da: Gendan API-nøgle

en: Metabase will replace the existing API key with a new key. You won't be able to recover the old key.
da: Metabase vil erstatte den eksisterende API-nøgle med en ny nøgle. Du vil ikke være i stand til at gendanne den gamle nøgle.

en: No, don't regenerate
da: Nej, regenerér ikke

en: Regenerate
da: Regenerer

en: Edit API Key
da: Rediger API-nøgle

en: Regenerate API Key
da: Gendan API-nøgle

en: Delete API Key
da: Slet API-nøgle

en: You won't be able to recover a deleted API key. You'll have to create a new key.
da: Du vil ikke være i stand til at gendanne en slettet API-nøgle. Du bliver nødt til at oprette en ny nøgle.

en: No, don't delete
da: Nej, slet ikke

en: Enable Embedding
da: Aktiver indlejring

en: Replace
da: Erstatte

en: Disconnect
da: Koble fra

en: Just copy this snippet to add a publicly-visible iframe embed to your web page or blog post.
da: Bare kopier dette uddrag for at tilføje en offentligt synlig iframe-indlejring til din webside eller blogindlæg.

en: Use this to add a publicly-visible iframe embed to your web page or blog post.
da: Brug dette til at tilføje en offentligt synlig iframe-indlejring til din webside eller blogindlæg.

en: Remove public URL
da: Fjern offentlig URL

en: Affects both embed URL and public link for this dashboard
da: Påvirker både indlejret URL og offentligt link til dette dashboard

en: Get an embed link
da: Få et indlejringslink

en: Static embed
da: Statisk indlejring

en: Securely embed this dashboard in your own application’s server code.
da: Integrer dette dashboard sikkert i din egen applikations serverkode.

en: Set this up
da: Indstil dette

en: Public embeds and links are disabled.
da: Offentlige indlejringer og links er deaktiveret.

en: Setting up a static embed
da: Opsætning af en statisk indlejring

en: To embed this {0} in your application you’ll just need to publish it, and paste these code snippets in the proper places in your app.
da: For at integrere denne {0} i din applikation skal du blot udgive den og indsætte disse kodestykker de rigtige steder i din app.

en: You can also hide or lock any of the dashboard’s parameters.
da: Du kan også skjule eller låse en hvilken som helst af dashboardets parametre.

en: Check out the {0} for more.
da: Tjek {0} for mere.

en: Configuring parameters
da: Konfiguration af parametre

en: Parameters are disabled by default, which also makes them hidden from end-users. Make them editable so that end-users can see and modify them. Make them locked so that they are hidden from end-users but you can set their values from your app.
da: Parametre er deaktiveret som standard, hvilket også gør dem skjulte for slutbrugere. Gør dem redigerbare, så slutbrugere kan se og ændre dem. Gør dem låst, så de er skjult for slutbrugere, men du kan indstille deres værdier fra din app.

en: Parameters marked with a red asterisk are required and can't be disabled.
da: Parametre markeret med en rød stjerne er påkrævet og kan ikke deaktiveres.

en: Previewing locked parameters
da: Forhåndsvisning af låste parametre

en: Try passing some sample values to your locked parameters here. Your server will have to provide the actual values in the signed token when doing this for real.
da: Prøv at overføre nogle eksempelværdier til dine låste parametre her. Din server skal angive de faktiske værdier i det signerede token, når du gør dette for alvor.

en: This {0} is published and ready to be embedded.
da: Denne {0} er udgivet og klar til at blive integreret.

en: Publish changes
da: Udgiv ændringer

en: Insert this code snippet in your server code to generate the signed embedding URL
da: Indsæt dette kodestykke i din serverkode for at generere den signerede indlejrings-URL

en: In addition to publishing changes, update the params in the payload, like this:
da: Ud over at publicere ændringer skal du opdatere parametrene i nyttelasten på denne måde:

en: Here’s the code you’ll need to alter:
da: Her er koden, du skal ændre:

en: First, some legalese
da: Først nogle juridiske

en: By clicking "Agree and continue" you're agreeing to {0}
da: Ved at klikke på "Acceptér og fortsæt" accepterer du {0}

en: When you embed charts or dashboards from Metabase in your own application that application isn't subject to the Affero General Public License that covers the rest of Metabase, provided you keep the Metabase logo and the "Powered by Metabase" visible on those embeds.
da: Når du indlejrer diagrammer eller dashboards fra Metabase i din egen applikation, er denne applikation ikke underlagt Affero General Public License, der dækker resten af Metabase, forudsat at du holder Metabase-logoet og "Powered by Metabase" synlige på disse indlejringer.

en: You should, however, read the license text linked above as that is the actual license that you will be agreeing to by enabling this feature.
da: Du bør dog læse licensteksten, der er linket ovenfor, da det er den faktiske licens, som du vil acceptere ved at aktivere denne funktion.

en: Agree and continue
da: Enig og fortsæt

en: Format query
da: Formater forespørgsel

en: Last 7 days
da: Sidste 7 dage

en: Last 30 days
da: Sidste 30 dage

en: Last 3 months
da: Sidste 3 måneder

en: Last 12 months
da: Sidste 12 måneder

en: Specific dates…
da: Konkrete datoer…

en: Relative dates…
da: Relative datoer...

en: Days of the week…
da: Ugens dage…

en: Months of the year…
da: Måneder af året…

en: Quarters of the year…
da: Kvarter af året…

en: Hours of the day…
da: Timer på dagen…

en: 1st
da: 1

en: 2nd
da: 2

en: 3rd
da: 3

en: 4th
da: 4

en: Starting from…
da: Startende fra…

en: Search for a column…
da: Søg efter en kolonne...

en: segments
da: segmenter

en: Add events to {0} to show important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
da: Føj begivenheder til {0} for at vise vigtige milepæle, lanceringer eller andet lige ved siden af dine data.

en: Events in {0} let you see important milestones, launches, or anything else, right alongside your data.
da: Begivenheder i {0} giver dig mulighed for at se vigtige milepæle, lanceringer eller andet lige ved siden af dine data.

en: Add events to {0} to show helpful context alongside your data.
da: Føj begivenheder til {0} for at vise nyttig kontekst sammen med dine data.

en: Events in {0} let you see helpful context alongside your data.
da: Begivenheder i {0} giver dig mulighed for at se nyttig kontekst sammen med dine data.

en: Column {0}
da: Kolonne {0}

en: Custom value {0}
da: Tilpasset værdi {0}

en: {0} is beyond the date range. Auto-adjusted to the max.
da: {0} er uden for datointervallet. Automatisk justeret til max.

en: Add comparison
da: Tilføj sammenligning

[ctx: {0} is the full name (or if this is unavailable, the email address) of the last person who edited a model. {1} is a date]
en: Last edited by {0}{1}{2}
da: Sidst redigeret af {0}{1}{2}

en: could not generate key with unique prefix
da: kunne ikke generere nøgle med unikt præfiks

en: The uploads database is not configured.
da: Uploaddatabasen er ikke konfigureret.

en: {0} id should be a positive integer.
da: {0} id skal være et positivt heltal.

en: Running {0} migrations ...
da: Kører {0} migreringer...

en: Database has unrun migrations. Checking if migraton lock is taken...
da: Databasen har ikke-kørte migreringer. Tjekker om migraton lock er taget...

en: See: https://www.metabase.com/docs/latest/installation-and-operation/upgrading-metabase#rolling-back-an-upgrade
da: Se: https://www.metabase.com/docs/latest/installation-and-operation/upgrading-metabase#rolling-back-an-upgrade

en: Once your database has been downgraded, try running the application again.
da: Når din database er blevet nedgraderet, kan du prøve at køre programmet igen.

en: Your metabase instance appears to have been downgraded without a corresponding database downgrade.
da: Din metabaseforekomst ser ud til at være blevet nedgraderet uden en tilsvarende databasenedgradering.

en: Downgrade detected. Please run `migrate down` from version {0}.
da: Nedgradering registreret. Kør venligst "migrer ned" fra version {0}.

en: ERROR: Downgrade detected.
da: FEJL: Nedgradering fundet.

en: Checking if a database downgrade is required...
da: Kontrollerer, om en databasenedgradering er påkrævet...

en: You must run `java -jar metabase.jar migrate down` from version {0}.
da: Du skal køre `java -jar metabase.jar migrate down` fra version {0}.

en: No database name specified in URI.
da: Intet databasenavn angivet i URI.

en: Unable to to get database details.
da: Kan ikke få databasedetaljer.

en: Excludes {0}
da: Ekskluderer {0}

en: The OpenAI Model (e.g. 'gpt-4-turbo-preview', 'gpt-4', 'gpt-3.5-turbo')
da: OpenAI-modellen (f.eks. 'gpt-4-turbo-preview', 'gpt-4', 'gpt-3.5-turbo')

en: :dataset is inconsistent with :type
da: :datasæt er inkonsistent med :type

en: changed the width setting from {0} to {1}
da: ændrede breddeindstillingen fra {0} til {1}

en: type changed from {0} to {1}
da: type ændret fra {0} til {1}

en: turned this to a model
da: gjorde dette til en model

en: Invalid {0} configuration for setting: {1}
da: Ugyldig {0}-konfiguration for indstilling: {1}

en: Setting {0} uses both :default and :init options, which are mutually exclusive
da: Indstilling af {0} bruger både :default og :init muligheder, som er gensidigt udelukkende

en: Error of type {0} thrown while parsing a setting
da: Fejl af typen {0} opstod under parsing af en indstilling

en: Maximum number of rows to render in an alert or subscription image.
da: Maksimalt antal rækker, der skal gengives i et advarsels- eller abonnementsbillede.

en: Keyword setting to control whitelabeling of the help link. Valid values are `:metabase`, `:hidden`, and `:custom`. If `:custom` is set, the help link will use the URL specified in the `help-link-custom-destination`, or be hidden if it is not set.
da: Søgeordsindstilling til at kontrollere hvidmærkning af hjælpelinket. Gyldige værdier er `:metabase`, `:hidden` og `:custom`. Hvis `:custom` er indstillet, vil hjælpelinket bruge den URL, der er angivet i `help-link-custom-destination`, eller være skjult, hvis det ikke er angivet.

en: Custom URL for the help link.
da: Tilpasset URL til hjælpelinket.

en: Whether or not to display Metabase links outside admin settings.
da: Hvorvidt der skal vises Metabase-links uden for administratorindstillinger.

en: Invalid help link option
da: Ugyldig mulighed for hjælpelink

en: Please make sure this is a valid URL
da: Sørg for, at dette er en gyldig URL

en: Toggle which is true after a user has dismissed the banner on Browse Data about models
da: Skift, hvilket er sandt, efter at en bruger har afvist banneret på Gennemse data om modeller

en: Pick a dashboard to serve as the homepage. If people lack permissions to view the selected dashboard, Metabase will redirect them to the default homepage. To revert to the default Metabase homepage, simply turn off the toggle.
da: Vælg et dashboard, der skal fungere som startside. Hvis folk mangler tilladelser til at se det valgte dashboard, omdirigerer Metabase dem til standardhjemmesiden. For at vende tilbage til standard Metabase-hjemmesiden skal du blot slå kontakten fra.

en: Results have been included as a file attachment
da: Resultaterne er inkluderet som en vedhæftet fil

en: The CSV file contains duplicate column names.
da: CSV-filen indeholder dublerede kolonnenavne.

en: The CSV file contains extra columns that are not in the table: {0}. The CSV file is missing columns that are in the table: {1}.
da: CSV-filen indeholder ekstra kolonner, der ikke er i tabellen: {0}. CSV-filen mangler kolonner, der er i tabellen: {1}.

en: The table must be an uploaded table.
da: Tabellen skal være en uploadet tabel.

en: The CSV file is missing columns that are in the table: {0}.
da: CSV-filen mangler kolonner, der er i tabellen: {0}.

en: The CSV file contains extra columns that are not in the table: {0}.
da: CSV-filen indeholder ekstra kolonner, der ikke er i tabellen: {0}.

en: ''{0}'' is not a recognizable datetime
da: '{0}'' er ikke et genkendeligt datotidspunkt

en: ''{0}'' is not a recognizable zoned datetime
da: '{0}'' er ikke et genkendeligt zoneinddelt datotidspunkt

en: ''{0}'' is not a recognizable boolean
da: '{0}'' er ikke en genkendelig boolean

en: ''{0}'' is not a recognizable date
da: '{0}'' er ikke en genkendelig dato

en: ''{0}'' is not an integer
da: '{0}'' er ikke et heltal

en: ''{0}'' is not a recognizable number
da: '{0}'' er ikke et genkendeligt nummer

en: Check if the static embedding licensing should be hidden in the static embedding flow
da: Tjek, om den statiske indlejringslicens skal være skjult i det statiske indlejringsflow

en: Invalid output - Please report this as an issue on Github: {0}
da: Ugyldigt output - Rapporter dette som et problem på Github: {0}

en: Invalid input - Please report this as an issue on Github: {0}
da: Ugyldigt input - Rapporter dette som et problem på Github: {0}

en: The initial retry delay in milliseconds.
da: Den indledende forsinkelse af genforsøg i millisekunder.

en: The maximum number of attempts for an event.
da: Det maksimale antal forsøg for en begivenhed.

en: The delay multiplier between attempts.
da: Forsinkelsesmultiplikatoren mellem forsøg.

en: The randomization factor of the retry delay.
da: Randomiseringsfaktoren for genforsøgsforsinkelsen.

en: The maximum delay between attempts.
da: Den maksimale forsinkelse mellem forsøgene.

en: You do not have access to the audit database
da: Du har ikke adgang til revisionsdatabasen

en: When we enable SAML user provisioning, we automatically create a Metabase account on SAML signin for users who
    don''t have one.
da: Når vi aktiverer SAML-brugerklargøring, opretter vi automatisk en Metabase-konto på SAML-login for brugere, der
    har ikke en.

en: When we enable JWT user provisioning, we automatically create a Metabase account on JWT signin for users who
    don''t have one.
da: Når vi aktiverer JWT-brugerklargøring, opretter vi automatisk en Metabase-konto på JWT-login for brugere, der
    har ikke en.

en: When we enable LDAP user provisioning, we automatically create a Metabase account on LDAP signin for users who
    don''t have one.
da: Når vi aktiverer LDAP-brugerklargøring, opretter vi automatisk en Metabase-konto på LDAP-login for brugere, som
    har ikke en.

en: Sorry, but you''ll need a {0} account to view this page. Please contact your administrator.
da: Beklager, men du skal bruge en {0}-konto for at se denne side. Kontakt venligst din administrator.

en: Still need help?
da: Brug for mere hjælp?

en: You can ask for billing help at
da: Du kan få betalingshjælp på

en: The parameter requires a default value but none was provided.
da: Parameteren kræver en standardværdi, men ingen blev angivet.

en: Set to default
da: Indstil til standard

en: Query execution time
da: Forespørgsels eksekveringstid

en: Your license is activated
da: Din licens er aktiveret

en: Activate your commercial license
da: Aktiver din kommercielle licens

en: Unlock access to your paid features before starting
da: Lås op for adgangen til dine betalte funktioner, før du starter

en: Commercial license active
da: Kommerciel licens aktiv

en: I'll activate my commercial license later
da: Jeg aktiverer min kommercielle licens senere

en: Select a part to extract
da: Vælg det der skal eksporteres

en: Add metric
da: Tilføj metric

en: Create a new collection
da: Opret en ny samling

en: My new collection
da: Min nye kollektion

en: Choose a collection
da: Vælg en samling

en: Choose an item
da: Vælg en

en: loading
da: Indlæser

en: User Provisioning
da: Brugerprovisionering

en: When a user logs in via SAML, create a Metabase account for them automatically if they don't have one.
da: Når en bruger logger på via SAML, oprettes en Metabase-konto automatisk, hvis de ikke har en konto.

en: When a user logs in via JWT, create a Metabase account for them automatically if they don't have one.
da: Når en bruger logger ind via JWT, oprettes en Metabase-konto automatisk, hvis de ikke har en konto.

en: Conceal Metabase
da: Skjul Metabase

en: Configure your instance to match your brand visuals and voice
da: Konfigurer din installation, så den matcher dit brand

en: For best results, use an SVG file with a transparent
    background.
da: For de bedste resultater skal du bruge en SVG-fil med en gennemsigtig baggrund.

en: Hide or customize pieces of the Metabase product to tailor the experience to your brand and needs
da: Skjul eller tilpas dele af Metabase-produktet for at skræddersy oplevelsen til dit brand og dine behov

en: Homepage, Documentation and References
da: Hjemmeside, dokumentation og referencer

en: Control the display of homepage visuals and greeting message plus other Metabase elements such as links to Metabase documentation and Metabase references in your instance.
da: Styr visningen af ​​hjemmesidens udsenende, hilsen og andre Metabase-elementer såsom links til Metabase-dokumentation og Metabase-referencer i din installation.

en: Show lighthouse illustration on the home and login pages
da: Vis fyrtårnsillustration på hjemme- og login-siderne

en: Show links and references to Metabase {0}
da: Vis links og referencer til Metabase {0}

en: Show metabot and greeting on the homepage
da: Vis metabot og hilsen på hjemmesiden

en: Choose a target to the Help link in the Settings menu. It links to {0} by default.
da: Vælg link til hjælp i indstillingsmenuen. Den linker til {0} som standard.

en: Changes saved. Please refresh the page to see them
da: Ændringer gemt. Opdater siden for at se dem

en: AI Features
da: AI funktioner

en: AI features enabled
da: AI-funktioner aktiveret

en: You must supply an API key before AI features can be enabled.
da: Du skal angive en API-nøgle, før AI-funktioner kan aktiveres.

en: EE OpenAI API Key
da: EE OpenAI API nøgle

en: API key used for Enterprise AI features
da: API-nøgle brugt til Enterprise AI-funktioner

en: Unsupported function {0}
da: Ikke-understøttet funktion {0}

en: Changes saved
da: Ændringer gemt

en: Only show verified models
da: Vis kun verificerede modeller

en: Waiting for results...
da: Venter på resultater...

en: collapse {0}
da: skjul {0}

en: expand {0}
da: udvid {0}

en: Paste your token here
da: Indsæt dit token her

en: This token doesn’t seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working
da: Dette token ser ikke ud til at være gyldig. Dobbelttjek det, og kontakt derefter support, hvis du mener, det burde virke

en: Generating descriptions
da: Generer beskrivelser

en: Description generated. Click to auto-fill.
da: Beskrivelse genereret. Klik for at udfylde automatisk.

en: Download diagnostic information
da: Download diagnostiske oplysninger

en: Select the info you want to include in the diagnostic JSON file.
da: Vælg de oplysninger, du vil inkludere i den diagnostiske JSON-fil.

en: Query results
da: Forespørgselsresultater

en: Browser error messages
da: Browser fejlmeddelelser

en: All server error messages
da: Alle serverfejlmeddelelser

en: All server logs
da: Alle serverlogfiler

en: Server logs from the current user only
da: Serverlogfiler fra aktuel bruger

en: Metabase instance version and settings
da: Metabase-instansversion og -indstillinger

en: Review the downloaded file before sharing it, as the diagnostic info may contain sensitive data.
da: Gennemgå den downloadede fil for følsomme data, inden du deler diagnosticeringsoplysningerne.

en: Download
da: Hent

en: Retire {0}
da: Arkiver {0}

en: When a user logs in via LDAP, create a Metabase account for them automatically if they don't have one.
da: Når en bruger logger på via LDAP, oprettes en Metabase-konto automatisk, hvis de ikke har en konto.

en: An error occurred while fetching information about your billing.
da: Der opstod en fejl under hentning af dine faktuireringsoplysninger.

en: The main color used throughout the app for buttons and links.
da: Primær farve brugt i hele appen til knapper og links.

en: Note: deleting each of the values will revert them back to default.
da: Bemærk: Ved sletning af værdierne indsættes standardværdierne.

en: Choose up to 24 hex values. We’ll auto-generate what you leave blank.
da: Vælg op til 24 hex-værdier. Vi auto generere det, du lader stå tomt.

en: Select
da: Vælg

en: This usually takes an average of {0}, but is currently taking longer.
da: Normalt tager et gennemsnit på {0}, men i øjeblikket tager det længere tid.

en: This usually loads immediately, but is currently taking longer.
da: Normalt indlæses dette med det samme, men i øjeblikket tager det længere tid.

[ctx: {0} is the number of models in a collection]
en: {0} model | {0} models
da[0]: {0} model
da[1]: {0} modeller

[ctx: For a button that collapses a list of models]
en: Show less
da: Skjul

[ctx: For a button that expands a list of models]
en: Show all
da: Vis alt

[ctx: indicates an email address to which to send diagnostic information]
en: Click the button below to download diagnostic information to send
    to
    {0}
da: Klik på knappen nedenfor for at downloade diagnostiske oplysninger der sendes til {0}

[ctx: loading message indicating that we are gathering debugging information to aid in providing technical support]
en: Gathering diagnostic information...
da: Indsamler diagnostiske oplysninger...

en: Whether or not the default GeoJSON maps are enabled.
da: Hvorvidt standard GeoJSON-kortene er aktiveret eller ej.

en: This endpoint can only be used before the initial setup.
da: Dette endpoint kan kun bruges før den indledende opsætning.

en: Database has unrun migrations. Checking if migration lock is taken...
da: Databasen har ikke-gennemførte migreringer. Kontrollerer, om migreringslås er på...

en: Enable or disable surveys
da: Aktiver eller deaktiver spørgeskema

en: Subscription to {0} removed
da: Abonnementet på {0} blev fjernet

en: Extract day, month…
da: Opdel dag, måned...

en: Type error: {0}
da: Typefejl: {0}

en: Cycle detected: {0}
da: Cyklus registreret: {0}

en: Only source columns (those from a table, model, or saved question) can be adjusted on a query. Aggregations, breakouts and expressions are always returned, and must be removed from the query or hidden in the UI.
da: Kun kildekolonner (dem fra en tabel, model eller gemt spørgsmål) kan justeres på en forespørgsel. Aggregeringer, breakouts og udtryk returneres altid og skal fjernes fra forespørgslen eller skjules i brugergrænsefladen.

en: Failed to fetch {0} {1}: either it does not exist, or it belongs to a different Database
da: Kunne ikke hente {0} {1}: enten findes den ikke, eller også hører den til en anden database

en: Block permissions must be set at the database-level only.
da: Bloktilladelser skal kun indstilles på databaseniveau.

en: Permission type {0} cannot be set on tables.
da: Tilladelsestypen {0} kan ikke indstilles på tabeller.

en: Permission type {0} is not a table-level permission.
da: Tilladelsestypen {0} er ikke en tilladelse på tabelniveau.

en: Permission type {0} is a database-level permission.
da: Tilladelsestype {0} er en tilladelse på databaseniveau.

en: Permission type {0} cannot be set to {1}
da: Tilladelsestypen {0} kan ikke indstilles til {1}

en: All tables must belong to the same database.
da: Alle tabeller skal tilhøre den samme database.

en: Permission type {0} is a table-level permission.
da: Tilladelsestypen {0} er en tilladelse på tabelniveau.

en: Can't update field_id, type, or hash_key for a FieldValues.
da: Kan ikke opdatere field_id, type eller hash_key for en FieldValues.

en: Advanced FieldValues require a hash_key.
da: Avancerede feltværdier kræver en hash_key.

en: changed the width setting
da: breddeindstilling ændret

en: The last database a user has selected for a native query or a native model.
da: Den sidste database, en bruger har brugt til en direkte forespørgsel eller en direkte model.

en: Instance has not been initialized
da: Installationen er ikke blevet initialiseret

en: Whether the user has dismissed the explanatory banner about models that appears on the Browse Data page
da: Om brugeren har afvist det forklarende banner om modeller, der vises på siden Gennemse data

en: Choose the message to show while a query is running.
da: Vælg den besked, der skal vises, mens en forespørgsel kører.

en: Replace the word “Metabase” wherever it appears.
da: Erstat ordet "Metabase", hvor som helst det vises.

en: Upload a file to use as the favicon.
da: Upload favicon fil.

en: Replace “Lato” as the font family.
da: Erstat "Lato" som skrifttypefamilie.

en: Pick one of your dashboards to serve as homepage. Users without dashboard access will be directed to the default homepage.
da: Vælg et af dine dashboards til at fungere som startside. Brugere uden dashboard-adgang vil blive dirigeret til standardhjemmesiden.

en: Enter a URL of the landing page to show the user. This overrides the custom homepage setting above.
da: Indtast en URL på landingssiden der skal vises brugeren. Dette tilsidesætter den tilpassede startsideindstilling ovenfor.

en: Choose the colors used in the user interface throughout Metabase and others specifically for the charts. You need to refresh your browser to see your changes take effect.
da: Vælg de farver, der bruges i brugergrænsefladen i hele Metabase og andre specifikt til diagrammerne. Du skal opdatere din browser for at se dine ændringer træde i kraft.

en: Upload a file to replace the Metabase logo on the top bar.
da: Upload en fil for at erstatte Metabase-logoet øverst.

en: Error compiling query: {0}
da: Fejl ved kompilering af forespørgsel: {0}

en: Legacy Metric/Segment {0} does not exist, belongs to a different Database, or is invalid.
da: Gammel metrik/segment {0} eksisterer ikke, tilhører en anden database eller er ugyldig.

en: Metric/Segment expansion failed. Check mutually recursive segment definitions.
da: Metric/Segmentudvidelse mislykkedes. Tjek gensidigt rekursive segmentdefinitioner.

en: Invalid legacy Metric: missing aggregation
da: Ugyldig gammel metric: manglende aggregering

en: Card {0}
da: Kort {0}

en: Card {0} is from a different Database.
da: Kort {0} er fra en anden database.

en: Invalid query, missing query :type or :lib/type
da: Ugyldig forespørgsel, manglende forespørgsel :type eller :lib/type

en: Card {0} does not exist, or is from a different Database.
da: Kortet {0} findes ikke eller er fra en anden database.

en: Error building query results reducing function: {0}
da: Fejl ved oprettelse af forespørgselsresultatreducerende funktion: {0}

en: Error preprocessing query in {0}: {1}
da: Fejl ved forbehandling af forespørgsel i {0}: {1}

en: Invalid query: missing or invalid query type (:lib/type or :type)
da: Ugyldig forespørgsel: manglende eller ugyldig forespørgselstype (:lib/type eller :type)

en: Invalid query: cannot use the Saved Questions Virtual Database ID unless query has a source Card
da: Ugyldig forespørgsel: kan ikke bruge Saved Questions Virtual Database ID, medmindre forespørgslen har et kildekort

en: Invalid query: missing or invalid Database ID (:database)
da: Ugyldig forespørgsel: manglende eller ugyldigt database-id (:database)

en: The CSV file contains extra columns that are not in the table:
da: CSV-filen indeholder ekstra kolonner, der ikke er i tabellen:

en: The CSV file is missing columns that are in the table:
da: CSV-filen mangler kolonner, der er i tabellen:

en: LLM Auto-description
da: LLM Auto-beskrivelse

en: Enable AI features.
da: Aktiver AI-funktioner.

en: The OpenAI API Key used in Metabase Enterprise.
da: OpenAI API-nøglen brugt i Metabase Enterprise.

en: Error handling SLO
da: Fejl ved håndtering af SLO

en: Use hostname
da: Brug hostname

en: Use  account name
da: Brug kontonavn

en: Embed Metabase in your app
da: Integrer Metabase i din app

en: Go to embedding settings
da: Gå til indlejringsindstillinger

en: Start typing to filter…
da: Skriv for at filtrere...

en: Loading values failed. Please try again shortly.
da: Indlæsning mislykkedes. Prøv igen snart.

en: Option click to download without formatting applied
da: 'Option' klik for at downloade uden anvendt formatering

en: Alt click to download without formatting applied
da: 'Alt' klik for at downloade uden anvendt formatering

en: (Unformatted)
da: (Uformateret)

en: Error generating the query.
da: Fejl under generering af forespørgslen.

en: This token doesn’t seem to be valid. Double-check it, then contact support if you think it should be working.
da: Dette token ser ikke ud til at være gyldig. Dobbelttjek det, og kontakt derefter support, hvis du mener, det burde virke.

en: Saving
da: Gemmer

en: Data replaced in {0}
da: Data erstattet i {0}

en: Append data to this model
da: Tilføj data til denne model

en: Replace all data in this model
da: Udskift alle data i denne model

en: Hide the SQL
da: Skjul SQL

en: Hide the native query
da: Skjul den oprindelige forespørgsel

en: You must run the query before you can save this model
da: Du skal køre forespørgslen, før du kan gemme denne model

en: Use unformatted values in attachments
da: Brug uformaterede værdier i vedhæftede filer

en: No description.
da: Ingen beskrivelse.

en: Create model
da: Opret model

en: Append to model
da: Tilføj til model

en: Replace model data
da: Erstat modeldata

en: Replace data in a model
da: Erstat data i model

en: Something's gone wrong, click for more information
da: Noget er gået galt, klik for flere oplysninger

en: must be exactly {0} characters
da: skal være nøjagtigt {0} tegn

en: Open
da: Åben

en: New SQL query
da: Ny SQL-forespørgsel

en: New model
da: Ny model

en: Activating
da: Aktiverer

en: Oops, something went wrong
da: Ups! Noget gik galt

en: We've run into an error, try to refresh the page or go back.
da: Vi er stødt på en fejl, prøv at opdatere siden eller gå tilbage.

en: Download diagnostic info
da: Download diagnostiske oplysninger

en: View documentation
da: Se dokumentation

en: Could not load search results
da: Søgeresultaterne kunne ikke indlæses

en: No results for “{0}”
da: Ingen resultater for "{0}"

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Recent items
da: Seneste

en: Invalid file type
da: Ugyldig filtype

[ctx: This text appears on a button that collapses a list of models]
en: Show less
da: Vis mindre

[ctx: This text appears on a button that expands a list of models]
en: Show all
da: Vis alt

[ctx: indicates an email address to which to send diagnostic information]
en: If the error persists, you can download diagnostic information to send to
    {0}
da: Hvis fejlen fortsætter, kan du downloade diagnostiske oplysninger til at sende til {0}

en: Root configuration is only valid with model_id = 0
da: Root konfiguration er kun gyldig med model_id = 0

en: Granular Caching
da: Granulær Caching

en: DELETE /api/legacy-metric/:id is deprecated. Instead, change its `archived` value via PUT /api/legacy-metric/:id.
da: DELETE /api/legacy-metric/:id er forældet. I stedet skal du ændre dens '
    archived' værdi via PUT /api/legacy-metric/:id.

en: Killed MySQL process id {0} due to timeout.
da: Fjernet MySQL-proces-id {0} på grund af timeout.

en: Extract domain
da: Hent domæne

en: Subdomain
da: Underdomæne

en: Extract domain, subdomain…
da: Hent domæne, underdomæne...

en: Card {0} does not exist, or belongs to a different Database.
da: Kortet {0} eksisterer ikke eller tilhører en anden database.

en: Normalization error
da: Normaliseringsfejl

en: Error creating query from legacy query: {0}
da: Fejl ved oprettelse af forespørgsel fra ældre forespørgsel: {0}

en: Airgapped token is no longer valid. Please contact Metabase support.
da: Airgapped token er ikke længere gyldig. Kontakt venligst Metabase support.

en: You have reached the maximum number of users ({0}) for your plan. Please upgrade to add more users.
da: Du har nået det maksimale antal brugere ({0}) for din plan. Opgrader venligst for at tilføje flere brugere.

en: Token should be a valid 64 hexadecimal character token or an airgap token.
da: Token skal være et gyldigt token med 64 hexadecimale tegn eller et luftgap-token.

en: Invalid datetime literal: expected a date or datetime, got a time
da: Ugyldig datetime literal: forventet en dato eller datetime, fik et klokkeslæt

en: Invalid time literal: expected a time, got a date
da: Ugyldig tid literal: ​​forventede et tidspunkt, fik en dato

en: Invalid date literal: expected a date, got a time
da: Ugyldig dato literal: forventede en dato, fik et tidspunkt

en: There are new columns in the CSV file that are not in the table:
da: Der er nye kolonner i CSV-filen, som ikke er i tabellen:

en: Unable to recognise file separator
da: Kan ikke genkende filseparator

en: Token validation failed.
da: Tokenvalidering mislykkedes.

en: Hold the Option key to download unformatted results
da: Hold Option-tasten nede for at downloade uformaterede resultater

en: Hold the Alt key to download unformatted results
da: Hold Alt-tasten nede for at downloade uformaterede resultater

en: Initializing…
da: Initialisering...

en: JWT is valid.
da: JWT er gyldig.

en: Reset view
da: Nulstil visning

en: Invalid question ID
da: Ugyldigt spørgsmåls-ID

en: Invalid JWT URI provided.
da: Ugyldig JWT URI leveret.

en: Could not authenticate: invalid JWT URI or JWT provider did not return a valid JWT token
da: Kunne ikke godkende: ugyldig JWT URI eller JWT-udbyder returnerede ikke et gyldigt JWT-token

en: You can set up one caching policy for all your databases, or set up caching policies specific to each database.
da: Du kan opsætte én caching-politik for alle dine databaser eller opsætte caching-politikker, der er specifikke for hver database.

en: Enable model persistence to make your models (and the queries that use them) load faster.
da: Aktivér modelpersistens for at få dine modeller (og de forespørgsler, der bruger dem) til at loade hurtigere.

en: Clear all cached results for {0}?
da: Ryd alle cachelagrede resultater for {0}?

en: this object
da: dette objekt

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Cache cleared
da: Cache ryddet

en: Error
da: Fejl

en: Reset all database caching policies to the default?
da: Nulstille alle database-caching-politikker til standard?

en: Reset all to default
da: Nulstil alt til standard

en: Model persistence
da: Modellens vedholdenhed

en: Caching policy
da: Politik for caching

en: Edit default policy (currently: {0})
da: Rediger standardpolitik (i øjeblikket: {0})

en: Edit policy for database '{0}' (currently inheriting the default policy, {1})
da: Rediger politik for database '{0}' (arver i øjeblikket standardpolitikken, {1})

en: Edit policy for database '{0}' (currently: {1})
da: Rediger politik for database '{0}' (i øjeblikket: {1})

en: Using default policy
da: Brug af standardpolitik

en: Untitled question
da: Spørgsmål uden titel

en: Default policy
da: Standardpolitik

en: metric
da: metrisk

en: Select a question
da: Vælg et spørgsmål

en: For best results, choose an image that is horizontally oriented and upload it as an SVG file. Other accepted formats are JPG and PNG.
da: For at få det bedste resultat skal du vælge et billede, der er horisontalt orienteret, og uploade det som en SVG-fil. Andre accepterede formater er JPG og PNG.

en: Your file should not be larger than 2MB.
da: Din fil bør ikke være større end 2 MB.

en: For best results, upload an SVG file. Other accepted formats are JPG and PNG.
da: Du får det bedste resultat, hvis du uploader en SVG-fil. Andre accepterede formater er JPG og PNG.

en: Data caching settings
da: Indstillinger for data-caching

en: Speed up queries by caching their results.
da: Gør forespørgsler hurtigere ved at cachelagre deres resultater.

en: Untitled database
da: Database uden titel

en: Minimum query duration
da: Minimum varighed af forespørgsel

en: Metabase will cache all saved questions with an average query execution time greater than this many seconds.
da: Metabase cacher alle gemte spørgsmål med en gennemsnitlig forespørgselsudførelsestid på mere end dette antal sekunder.

en: Multiplier
da: Multiplikator

en: Cache results for this many hours
da: Cache-resultater i så mange timer

en: Error: Cannot interpret schedule: {0}
da: Fejl: Kan ikke fortolke tidsplan: {0}

en: Invalidate
da: Ugyldiggør

en: Select the cache invalidation policy
da: Vælg politik for ugyldiggørelse af cache

en: This determines how long cached results will be stored.
da: Dette bestemmer, hvor længe cachelagrede resultater skal gemmes.

en: To determine how long each cached result should stick around, we take that query's average execution time and multiply that by what you input here. The result is how many seconds the cache should remain valid for.
da: For at afgøre, hvor længe hvert cachelagret resultat skal blive liggende, tager vi den pågældende forespørgsels gennemsnitlige udførelsestid og ganger den med det, du indtaster her. Resultatet er, hvor mange sekunder cachen skal være gyldig.

en: If a query takes on average 120 seconds (2 minutes) to run, and you input 10 for your multiplier, its cache entry will persist for 1,200 seconds (20 minutes).
da: Hvis en forespørgsel i gennemsnit tager 120 sekunder (2 minutter) at køre, og du indtaster 10 som din multiplikator, vil dens cache-post blive ved med at eksistere i 1.200 sekunder (20 minutter).

en: Your changes haven’t been saved, so you’ll lose them if you navigate away.
da: Dine ændringer er ikke blevet gemt, så du mister dem, hvis du navigerer væk.

en: Database ‘View data’ levels
da: Databasens 'Vis data'-niveauer

en: Can view
da: Kan se

en: The group can view all data for that database.
da: Gruppen kan se alle data for den pågældende database.

en: The group can view select schemas and tables. Can be combined with SSO user attributes to create Sandboxes that define what data each person can view.
da: Gruppen kan se udvalgte skemaer og tabeller. Kan kombineres med SSO-brugerattributter for at skabe sandkasser, der definerer, hvilke data hver person kan se.

en: The group can view data based on the database role you specify with a user attribute (manually or via SSO).
da: Gruppen kan se data baseret på den databaserolle, du angiver med en brugerattribut (manuelt eller via SSO).

en: No self-service (Deprecated)
da: Ingen selvbetjening (Forældet)

en: The group can't use the query builder or drill through existing questions. They also can't see the data in the Browse data section. They can still view questions based on this data, if they have permissions to the relevant collection. ‘Blocked’, ‘Impersonated’ and ‘Sandboxed’ in another group will override ‘No self-service’.
da: Gruppen kan ikke bruge forespørgselsbyggeren eller bore sig igennem eksisterende spørgsmål. De kan heller ikke se data i sektionen Gennemse data. De kan stadig se spørgsmål baseret på disse data, hvis de har tilladelse til den relevante samling. "Blokeret", "Impersonated" og "Sandboxed" i en anden gruppe vil tilsidesætte "Ingen selvbetjening".

en: Blocked (Pro)
da: Blokeret (Pro)

en: The group cannot view any data from the data source, even if they have collection access to view questions or dashboards that draw from that data.
da: Gruppen kan ikke se data fra datakilden, selv om de har adgang til at se spørgsmål eller dashboards, der trækker på disse data.

en: Schema or table ‘View data’ levels
da: Skema eller tabel 'Vis data'-niveauer

en: The group can view all data for that schema or table.
da: Gruppen kan se alle data for det pågældende skema eller den pågældende tabel.

en: "No self-service" works like it does for databases, except here it is scoped to individual schemas or tables.
da: "Ingen selvbetjening" fungerer som for databaser, bortset fra at det her er begrænset til individuelle skemaer eller tabeller.

en: ‘Create queries’ levels
da: 'Opret forespørgsler'-niveauer

en: Query builder and native
da: Forespørgselsbygger og indfødt

en: The group can use both the query builder and the native code editor to create questions and models.
da: Gruppen kan bruge både forespørgselsbyggeren og den oprindelige kodeeditor til at oprette spørgsmål og modeller.

en: Query builder only
da: Kun forespørgselsbygger

en: The group can use the query builder to create questions and models.
da: Gruppen kan bruge forespørgselsbyggeren til at oprette spørgsmål og modeller.

en: The group can use the query builder to create questions and models for select schemas and tables.
da: Gruppen kan bruge forespørgselsbyggeren til at oprette spørgsmål og modeller til udvalgte skemaer og tabeller.

en: The group cannot create or edit questions, including drill-through.
da: Gruppen kan ikke oprette eller redigere spørgsmål, heller ikke drill-through.

en: {0} The group can download results, up to a maximum number of rows that you set.
da: {0} Gruppen kan downloade resultater op til et maksimalt antal rækker, som du har angivet.

en: {0} The group can edit metadata via the “Table metadata” tab in the Admin settings.
da: {0} Gruppen kan redigere metadata via fanen "Tabelmetadata" i administratorindstillingerne.

en: {0} The group can edit database settings for a given database in the “Database” tab of the Admin settings.
da: {0} Gruppen kan redigere databaseindstillinger for en given database på fanen "Database" i administratorindstillingerne.

en: Groups with View data access set to "Blocked" can't create queries.
da: Grupper med View data access sat til "Blocked" kan ikke oprette forespørgsler.

en: Change "No self-service (Deprecated)" View data access to enable custom Create queries permissions.
da: Ændre "Ingen selvbetjening (forældet)" Vis dataadgang for at aktivere brugerdefinerede tilladelser til at oprette forespørgsler.

en: In a future release, if a group's View data access for a database (or any of its schemas or tables) is still set to No self-service (Deprecated), Metabase will automatically change that group's View data access for the entire database to Blocked. We'll be defaulting to Blocked, the least permissive View data access, to prevent any unintended access to data.
da: Hvis en gruppes View data access for en database (eller et af dens skemaer eller tabeller) i en fremtidig version stadig er sat til No self-service (Deprecated), vil Metabase automatisk ændre den pågældende gruppes View data access for hele databasen til Blocked. Vi vælger som standard Blokeret, som er den mindst tilladte View-dataadgang, for at forhindre utilsigtet adgang til data.

en: Change access to this database to “Granular”?
da: Ændre adgang til denne database til "Granular"?

en: As part of providing granular permissions for this one {0}, this group's native querying permissions will also be removed from all tables and schemas in this database.
da: Som en del af at give granulære tilladelser til denne ene {0} vil denne gruppes oprindelige forespørgselstilladelser også blive fjernet fra alle tabeller og skemaer i denne database.

en: {0} has been restored.
da: {0} er blevet gendannet.

en: View in collection
da: Se i samlingen

en: This item has been permanently deleted.
da: Denne artikel er blevet slettet permanent.

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurven

en: Deleted items will appear here.
da: Slettede elementer vises her.

en: Pinned questions
da: Fastgjorte spørgsmål

en: Move, trash, and more...
da: Flytning, affald og meget mere...

en: Your feedback was submitted, thank you.
da: Din feedback blev sendt, tak.

en: Use interactive embedding to offer multi-tenant, self-service analytics and dashboard creation in their own data sandbox. Pro and Enterprise plans only.
da: Brug interaktiv indlejring til at tilbyde multi-tenant, selvbetjeningsanalyser og oprettelse af dashboards i deres egen datasandkasse. Kun Pro- og Enterprise-planer.

en: The TL;DR:
da: TL;DR:

en: Enable embedding in the settings
da: Aktivér indlejring i indstillingerne

en: Create a dashboard to be embedded
da: Opret et dashboard, der skal indlejres

en: Implement SSO to sign app users into Metabase
da: Implementer SSO for at logge app-brugere ind i Metabase

en: Configure collection permissions
da: Konfigurer tilladelser til samlinger

en: Setup data sandboxing to automatically scope data access based on user attributes
da: Opsæt data-sandboxing for automatisk at begrænse dataadgang baseret på brugerattributter

en: Hide any features you don't want to expose to your app’s users
da: Skjul de funktioner, du ikke vil eksponere for brugerne af din app

en: Customize the look and feel of your application to match your brand.
da: Tilpas udseendet og følelsen af din applikation, så den matcher dit brand.

en: Build it with the quick start
da: Byg det med den hurtige start

en: {0} about interactive embedding
da: {0} om interaktiv indlejring

en: Hide these
da: Skjul disse

en: Embedding done, all good
da: Indlejring udført, alt er godt

en: I ran into issues
da: Jeg løb ind i problemer

en: I'm not interested right now
da: Jeg er ikke interesseret lige nu

en: Embedding Metabase
da: Indlejring af metabase

en: Interactive
da: Interaktiv

en: Static
da: Statisk

en: Embedding has been automatically enabled for you
da: Indlejring er automatisk blevet aktiveret for dig

en: Because you expressed interest in embedding Metabase, we took this step for you so that you can more easily try it out. You can turn it off anytime in {0}.
da: Fordi du har udtrykt interesse for at integrere Metabase, har vi taget dette skridt for dig, så du lettere kan prøve det. Du kan slå det fra når som helst i {0}.

en: Need more information?
da: Har du brug for mere information?

en: Explore the {0} and {1} to learn more about what Metabase offers.
da: Udforsk {0} og {1} for at få mere at vide om, hvad Metabase tilbyder.

en: embedding documentation
da: indlejring af dokumentation

en: customer-facing analytics articles
da: artikler om kundevendte analyser

en: How can we improve embedding?
da: Hvordan kan vi forbedre indlejringen?

en: Please let us know what happened. We’re always looking for ways to improve Metabase.
da: Fortæl os, hvad der er sket. Vi er altid på udkig efter måder at forbedre Metabase på.

en: Tell us what happened
da: Fortæl os, hvad der skete

en: Leave your email if you want us to follow up with you
da: Efterlad din e-mail, hvis du vil have, at vi følger op med dig

en: Use static embedding to present data that applies to all of your tenants at once without ad hoc query access to their data. Available in all plans.
da: Brug statisk indlejring til at præsentere data, der gælder for alle dine lejere på én gang uden ad hoc-forespørgselsadgang til deres data. Tilgængelig i alle planer.

en: {0} a question or dashboard to embed. Then click {1}
da: {0} et spørgsmål eller et dashboard, der skal indlejres. Klik derefter på {1}

en: share
da: andel

en: Configure the parameters availability (editable, disabled or locked) in your app's code.
da: Konfigurer parametrenes tilgængelighed (redigerbar, deaktiveret eller låst) i din apps kode.

en: Publish the dashboard or question
da: Udgiv dashboardet eller spørgsmålet

en: Add code to your app to sign a token for the embed request. Include values for locked parameters if you have any
da: Tilføj kode til din app for at underskrive et token til indlejringsanmodningen. Inkluder værdier for låste parametre, hvis du har nogen

en: Embed the dashboard into your app using an iframe, the URL and the signed token.
da: Integrer dashboardet i din app ved hjælp af en iframe, URL'en og det signerede token.

en: Embed this example dashboard
da: Integrer dette eksempel på et dashboard

en: {0} about static embedding
da: {0} om statisk indlejring

en: Here are some popular metrics
da: Her er nogle populære målinger

en: Search and quickly jump to things
da: Søg og spring hurtigt til ting

en: Search...
da: Søg...

en: Filter type
da: Filtertype

en: Disconnect from cards
da: Afbryd forbindelsen til kortene

en: Select columns to combine
da: Vælg kolonner, der skal kombineres

en: Combine columns
da: Kombiner kolonner

en: Extract columns
da: Udtræk af kolonner

en: Select column to extract from
da: Vælg kolonne at udtrække fra

en: Select part of '{0}' to extract
da: Vælg den del af '{0}', der skal trækkes ud

en: Metric moved to {0}
da: Metrisk flyttet til {0}.

en: Search items in trash
da: Søg efter ting i papirkurven

en: Separate values with commas, tabs or newlines.
da: Adskil værdier med komma, tabulator eller ny linje.

en:  Use double quotes for values containing commas.
da:  Brug dobbelte anførselstegn til værdier, der indeholder kommaer.

en: Extract part of column
da: Uddrag af del af kolonne

en: New column
da: Ny klumme

en: Compared to previous year
da: Sammenlignet med året før

en: Compared to previous quarter
da: Sammenlignet med forrige kvartal

en: Compared to previous month
da: Sammenlignet med forrige måned

en: Compared to previous week
da: Sammenlignet med forrige uge

en: Compared to previous day
da: Sammenlignet med dagen før

en: Compared to previous hour
da: Sammenlignet med forrige time

en: Compared to previous minute
da: Sammenlignet med forrige minut

en: Compared to previous second
da: Sammenlignet med forrige sekund

en: Compared to previous millisecond
da: Sammenlignet med tidligere millisekunder

en: Pick data to join
da: Vælg data til at deltage

en: Edit metric definition
da: Rediger metrisk definition

en: Recents
da: Nyere tid

en: There weren't any recent items.
da: Der var ikke nogen nye ting.

en: Earlier
da: Tidligere

en: Select a column...
da: Vælg en kolonne...

en: Combine “{0}” with other columns
da: Kombiner "{0}" med andre kolonner

en: Separated by {0}
da: Adskilt af {0}

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Blocked
da: Blokeret

en: Control the display of Metabase documentation and Metabase references in your instance.
da: Styr visningen af Metabase-dokumentation og Metabase-referencer i din instans.

en: Metabase illustrations
da: Metabase-illustrationer

en: Customize each of the illustrations in Metabase
da: Tilpas hver af illustrationerne i Metabase

en: Login and unsubscribe pages
da: Login- og afmeldingssider

en: Landing page
da: Landingsside

en: When calculations return no results
da: Når beregninger ikke giver noget resultat

en: When no objects can be found
da: Når ingen objekter kan findes

en: You must define how the measure is calculated to save this metric
da: Du skal definere, hvordan målet beregnes for at gemme denne metrik.

en: How often should we check for results?
da: Hvor ofte skal vi tjekke for resultater?

en: Check
da: Tjek

en: Retained
da: Bevares

en: Compared to previous
da: Sammenlignet med tidligere

en: Performance
da: Præstation

en: Move this collection to trash?
da: Flytte denne samling til papirkurven?

en: The dashboards, collections, and alerts in this collection will also be moved to the trash.
da: Dashboards, samlinger og advarsler i denne samling vil også blive flyttet til papirkurven.

en: Trash this?
da: Smide det ud?

en: Move this page to trash?
da: Flytte denne side til papirkurven?

en: Move this dashboard to trash?
da: Flytte dette dashboard til papirkurven?

en: trashed
da: smadret

en: Move this question to trash?
da: Flyt dette spørgsmål til papirkurven?

en: This question will be removed from any dashboards or alerts using it.
da: Dette spørgsmål vil blive fjernet fra alle dashboards eller advarsler, der bruger det.

en: Move this model to trash?
da: Flytte denne model til papirkurven?

en: This model will be removed from any dashboards or alerts using it.
da: Denne model vil blive fjernet fra alle dashboards eller advarsler, der bruger den.

en: Archive this metric?
da: Arkivere denne metrik?

en: This metric will be removed from any dashboards or pulses using it.
da: Denne metrik vil blive fjernet fra alle dashboards eller pulse, der bruger den.

en: Question not found
da: Spørgsmål ikke fundet

en: A cron expression is required
da: Et cron-udtryk er påkrævet

en: Schedule: pick when to regularly invalidate the cache
da: Tidsplan: vælg, hvornår cachen skal ugyldiggøres regelmæssigt

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Duration: keep the cache for a number of hours
da: Varighed: behold cachen i et antal timer

en: Duration
da: Varighed

en: Instance Analytics
da: Instansanalyse

en: Change access to this database to “Sandboxed”?
da: Ændre adgangen til denne database til "Sandboxed"?

en: This group's native querying permissions will be removed from all tables and schemas in this database.
da: Denne gruppes oprindelige forespørgselstilladelser vil blive fjernet fra alle tabeller og skemaer i denne database.

en: Verify this metric
da: Bekræft denne metrik

en: Created at
da: Oprettet på

en: Error deleting table | Error deleting tables
da[0]: Fejl ved sletning af tabel

en: 1 table deleted | {0} tables deleted
da[0]: 1 tabel slettet

en: Selected {0} table | Selected {0} tables
da[0]: Valgt {0} tabel

en: Manage Uploads
da: Administrer uploads

en: Uploaded Tables
da: Uploadede tabeller

en: Enter a positive number.
da: Indtast et positivt tal.

en: Enter an integer.
da: Indtast et heltal.

en: Use default: each question will use its own policy or the database policy
da: Brug standard: hvert spørgsmål bruger sin egen politik eller databasens politik

en: Use default: use the database or dashboard policy
da: Brug standard: Brug database- eller dashboardpolitikken

en: Adaptive: use a query’s average execution time to determine how long to cache its results
da: Adaptiv: Brug en forespørgsels gennemsnitlige udførelsestid til at afgøre, hvor længe resultaterne skal caches.

en: Adaptive
da: Adaptiv

en: Don’t cache results
da: Lad være med at cache resultater

en: No caching
da: Ingen caching

en: Delete permanently
da: Slet permanent

en: Delete item permanently? | Delete {0} items permanently?
da[0]: Slet elementet permanent?

en: {0} item has been permanently deleted. | {0} items have been permanently deleted.
da[0]: {0} element er blevet slettet permanent.

en: Restore
da: Gendan

en: Choose a dashboard
da: Vælg et dashboard

en: Something's gone wrong.
da: Noget er gået galt.

en:  Click for more information
da:  Klik for mere information

en: Your {0} timezone
da: Din {0} tidszone

en: calendar day
da: Kalenderdag

en: Trustworthy definitions to start from.
da: Troværdige definitioner at tage udgangspunkt i.

en: Pick what you want to replace this with
da: Vælg, hvad du vil erstatte dette med

en: Metric replaced
da: Metrisk erstattet

en: Metabase is under maintenance and is operating in read-only mode. Please contact your administrator for details.
da: Metabase er under vedligeholdelse og kører i skrivebeskyttet tilstand. Kontakt venligst din administrator for detaljer.

en: Search for anything or jump somewhere…
da: Søg efter noget eller hop et sted hen...

en: Browse models
da: Gennemse modeller

en: Browse databases
da: Gennemse databaser

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: It's okay to play around with metrics
da: Det er okay at lege med metrikker

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Row offset cannot be zero
da: Rækkeforskydning kan ikke være nul

en: Returns the value of an expression in a different row
da: Returnerer værdien af et udtryk i en anden række

en: expression
da: udtryk

en: The value to get from a different row.
da: Den værdi, der skal hentes fra en anden række.

en: rowOffset
da: rækkeOffset

en: Row number relative to the current row, for example -1 for the previous row or 1 for the next row.
da: Rækkenummer i forhold til den aktuelle række, f.eks. -1 for den forrige række eller 1 for den næste række.

en: Extracts the host (domain name and TLD, eg. "metabase.com" from "status.metabase.com") from a URL or email
da: Udtrækker værten (domænenavn og TLD, f.eks. "metabase.com" fra "status.metabase.com") fra en URL eller e-mail

en: The URL or Email column to extract the host from.
da: Den URL- eller e-mail-kolonne, som værten skal hentes fra.

en: Extracts the domain name (eg. "metabase") from a URL or email
da: Udtrækker domænenavnet (f.eks. "metabase") fra en URL eller e-mail

en: The URL or Email column to extract domain names from.
da: Den URL- eller e-mail-kolonne, der skal udtrækkes domænenavne fra.

en: Extracts the first subdomain (eg. "status" from "status.metabase.com", "" from "bbc.co.uk") from a URL. Ignores "www".
da: Udtrækker det første underdomæne (f.eks. "status" fra "status.metabase.com", "" fra "bbc.co.uk") fra en URL. Ignorerer "www".

en: The URL column to extract the subdomain from.
da: URL-kolonnen, som underdomænet skal hentes fra.

en: ProfileImage
da: ProfilBillede

en: Returns the localized short name ("Apr") for the given month number (4)
da: Returnerer det lokaliserede korte navn ("Apr") for det givne månedsnummer (4)

en: monthNumber
da: månedNummer

en: Column or expression giving the number of a month in the year, 1 to 12.
da: Kolonne eller udtryk, der angiver nummeret på en måned i året, 1 til 12.

en: Birthday Month
da: Fødselsdagsmåned

en: Returns a string like "Q1", given the quarter number
da: Returnerer en streng som "Q1", givet kvartalsnummeret

en: quarterNumber
da: kvartalNummer

en: Column or expression giving the number of a quarter of the year, 1 to 4.
da: Kolonne eller udtryk, der angiver nummeret på et kvartal i året, 1 til 4.

en: Fiscal Quarter
da: Finanspolitisk kvartal

en: Returns the localized name of a day of the week, given the day's number.
da: Returnerer det lokaliserede navn på en ugedag, givet dagens nummer.

en: dayNumber
da: dagNummer

en: Column or expression giving the number of a day of the week, 1 to 7. Which day is 1 is defined in your localization setting; default Sunday.
da: Kolonne eller udtryk, der angiver nummeret på en ugedag, 1 til 7. Hvilken dag, der er 1, er defineret i din lokaliseringsindstilling; standard er søndag.

en: Weekday
da: Ugedag

en: Takes a datetime and returns an integer (1-7) with the number of the day of the week. Which day is 1 is defined in your localization settings.
da: Tager en datetime og returnerer et heltal (1-7) med nummeret på ugedagen. Hvilken dag, der er 1, er defineret i dine lokaliseringsindstillinger.

en: Common functions
da: Fælles funktioner

en: Common aggregations
da: Almindelige sammenlægninger

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Trash
da: Affald

en: This may impact the models and questions that use the table(s) as their data source. This can't be undone.
da: Det kan påvirke de modeller og spørgsmål, der bruger tabellen/tabellerne som datakilde. Dette kan ikke fortrydes.

en: Also send all models and questions based on this table to the trash | Also send all models and questions based on these tables to the trash
da[0]: Send også alle modeller og spørgsmål baseret på denne tabel til papirkurven

en: Minimize maintenance
da: Minimer vedligeholdelsen

en: {0} for fast, reliable, and secure deployment.
da: {0} for hurtig, pålidelig og sikker udrulning.

en: Migrate to Metabase Cloud
da: Migrer til Metabase Cloud

en: Get automatic updates
da: Få automatiske opdateringer

en: Delete {0} permanently?
da: Slet {0} permanent?

en: Add this metric to a dashboard
da: Føj denne metrik til et dashboard

en: Save metric
da: Gem metrisk værdi

en: First, save your metric
da: Først skal du gemme din metrik

en: What is the name of your metric?
da: Hvad er navnet på din metrik?

en: {0} - Modified
da: {0} - Ændret

en: A date variable in this card can only be connected to a time type with the single date option.
da: En datovariabel i dette kort kan kun forbindes med en tidstype med indstillingen enkelt dato.

en: A number variable in this card can only be connected to a number filter with Equal to operator.
da: En talvariabel på dette kort kan kun forbindes med et talfilter med Equal to operator.

en: A text variable in this card can only be connected to a text filter with Is operator.
da: En tekstvariabel på dette kort kan kun forbindes til et tekstfilter med Is-operatoren.

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Search documentation for "{0}"
da: Søg efter dokumentation for "{0}"

en: View search results for "{0}"
da: Se søgeresultater for "{0}"

en: Your database was added! Want to configure permissions?
da: Din database blev tilføjet! Vil du konfigurere tilladelser?

en: You can change these settings later in the Permissions tab. Do you want to configure it?
da: Du kan ændre disse indstillinger senere under fanen Tilladelser. Vil du konfigurere det?

en: Maybe later
da: Måske senere

en: Configure permissions
da: Konfigurer tilladelser

en: {0} will only be able to use the query
    builder for {1}.
da: {0} vil kun være i stand til at bruge query
    builder til {1}.

en: {0} will be able to use the query builder and write native queries for {1}.
da: {0} vil være i stand til at bruge forespørgselsbyggeren og skrive oprindelige forespørgsler til {1}.

en: {0} will not be able to use the query builder or write native queries for {1}.
da: {0} vil ikke være i stand til at bruge forespørgselsbyggeren eller skrive oprindelige forespørgsler til {1}.

en: {0} will have granular query creation permissions for {1}.
da: {0} vil have detaljerede tilladelser til at oprette forespørgsler for {1}.

en: Didn't find any results
da: Fandt ikke nogen resultater

en: Could not fetch preview
da: Kunne ikke hente forhåndsvisning

en: Unpin from zero
da: Afmonter fra nul

en: Line shape
da: Linjeform

en: Line size
da: Linjestørrelse

en: Lighthouse
da: Fyrtårn

en: No illustration
da: Ingen illustration

en: Sailboat
da: Sejlbåd

en: The image you chose is larger than 2MB. Please choose another one.
da: Det billede, du har valgt, er større end 2 MB. Vælg venligst et andet.

en: The image you chose is corrupted. Please choose another one.
da: Det billede, du valgte, er beskadiget. Vælg venligst et andet.

en: Choose File
da: Vælg fil

en: No file chosen
da: Ingen fil valgt

en: Remove uploaded image
da: Fjern uploadet billede

en: Remove custom illustration
da: Fjern brugerdefineret illustration

en: The “No self-service” access level for View data is going away.
da: Adgangsniveauet "Ingen selvbetjening" for View-data forsvinder.

en: Read more
da: Læs mere om det

en: In a future release, if a group’s View data access for a database (or any of its schemas or tables) is still set to “No self-service (deprecated)”, Metabase will automatically change that group’s View data access for the entire database to “Blocked”. We’ll be defaulting to “Blocked”, the least permissive View data access, to prevent any unintended access to data.
da: Hvis en gruppes adgang til visningsdata for en database (eller et af dens skemaer eller tabeller) i en fremtidig version stadig er indstillet til "Ingen selvbetjening (forældet)", vil Metabase automatisk ændre gruppens adgang til visningsdata for hele databasen til "Blokeret". Vi vælger som standard "Blokeret", som er den mindst tilladte View-dataadgang, for at forhindre utilsigtet adgang til data.

en: Need help? See our docs.
da: Har du brug for hjælp? Se vores dokumenter.

en: Permissions help
da: Hjælp til tilladelser

en: View data
da: Vis data

en: Create queries
da: Opret forespørgsler

en: Migrate to Cloud
da: Migrer til skyen

en: Migration to Metabase Cloud failed
da: Migrering til Metabase Cloud mislykkedes

en: Migration to Metabase Cloud failed on {0}.
da: Migrering til Metabase Cloud mislykkedes på {0}.

en: Talking to Metabase Cloud...
da: At tale med Metabase Cloud...

en: Taking a snapshot of this instance...
da: At tage et snapshot af denne instans...

en: Uploading the snapshot to the cloud...
da: Upload af snapshot til skyen...

en: Migration to Metabase Cloud has been canceled.
da: Migrering til Metabase Cloud er blevet aflyst.

en: You are now migrating to Metabase Cloud
da: Du migrerer nu til Metabase Cloud

en: This instance will be in read-only mode when taking a snapshot. It could take up to 30 minutes.
da: Denne instans vil være i skrivebeskyttet tilstand, når der tages et snapshot. Det kan tage op til 30 minutter.

en: This instance is no longer read-only.
da: Denne instans er ikke længere skrivebeskyttet.

en: In the meantime, you can go to the {0} to finish account creation and configuring your new Cloud instance.
da: I mellemtiden kan du gå til {0} for at afslutte kontooprettelsen og konfigurere din nye Cloud-instans.

en: Cancel migration
da: Annuller migration

en: Cancel migration?
da: Annullere migration?

en: We will cancel the migration process. After that, this instance will no longer be read-only.
da: Vi annullerer migreringsprocessen. Derefter vil denne instans ikke længere være skrivebeskyttet.

en: It only takes a few clicks to migrate this instance to Metabase Cloud.
da: Det tager kun et par klik at migrere denne instans til Metabase Cloud.

en: There is no additional cost for your Pro account.
da: Der er ingen ekstra omkostninger for din Pro-konto.

en: You will get:
da: Det vil du få:

en: Automatic upgrades
da: Automatiske opgraderinger

en: Freedom from having to manage your own server
da: Frihed fra at skulle administrere din egen server

en: A preconfigured SMTP server
da: En forudkonfigureret SMTP-server

en: Migrate this instance to Metabase Cloud now?
da: Migrere denne instans til Metabase Cloud nu?

en: Once you start this process, we’ll take a snapshot of this instance, then upload it to a new Cloud instance.
da: Når du starter denne proces, tager vi et øjebliksbillede af denne instans og uploader det derefter til en ny Cloud-instans.

en: You will be directed to Metabase Store to create an account and configure the instance details.
da: Du vil blive sendt til Metabase Store for at oprette en konto og konfigurere instansoplysningerne.

en: During the snapshot step, this instance will be in a read-only mode. This should take 5-30 minutes depending on your instance’s size.
da: Under snapshot-trinnet vil denne instans være i skrivebeskyttet tilstand. Det bør tage 5-30 minutter afhængigt af instansens størrelse.

en: Migrate now
da: Migrer nu

en: The snapshot has been uploaded to the Cloud
da: Snapshotet er blevet uploadet til skyen

en: Please complete the migration process on the Metabase Store.
da: Gennemfør venligst migreringsprocessen på Metabase Store.

en: This instance is no longer in read-only mode.
da: Denne instans er ikke længere i skrivebeskyttet tilstand.

en: Go to Metabase Store
da: Gå til Metabase Store

en: Restart the process
da: Genstart processen

en: My new dashboard
da: Mit nye dashboard

en: Choose a question or model
da: Vælg et spørgsmål eller en model

en: First column
da: Første kolonne

en: Second column
da: Anden kolonne

en: Third column
da: Tredje kolonne

en: Fourth column
da: Fjerde kolonne

en: Fifth column
da: Femte kolonne

en: Sixth column
da: Sjette kolonne

en: Seventh column
da: Syvende kolonne

en: Eighth column
da: Ottende kolonne

en: Ninth column
da: Niende kolonne

en: space
da: plads

en: Combined {0}
da: Kombineret {0}

en: Y-axis must not cross 0 when using log scale.
da: Y-aksen må ikke krydse 0, når man bruger logaritmisk skala.

[ctx: {0} is either "Metabase" or the customized name of the application.]
en: This will create a table for each of your models in a dedicated schema. ${ 0 } will refresh them on a schedule. Questions and queries that use your models will query these tables.
da: Dette vil oprette en tabel for hver af dine modeller i et dedikeret skema. ${ 0 } opdaterer dem efter en tidsplan. Spørgsmål og forespørgsler, der bruger dine modeller, vil søge i disse tabeller.

[ctx: Shown when a cache is being cleared]
en: Clearing cache…
da: Tømning af cache...

[ctx: This is a verb, for a confirmation button]
en: Change
da: Forandring

[ctx: {0} is the name of a user]
en: {0} verified this
da: {0} bekræftede dette

[ctx: {0} is the name of a user]
en: {0} removed verification
da: {0} fjernet bekræftelse

[ctx: {0} is the name of a user, {1} is the status of a review]
en: {0} changed status to {1}
da: {0} ændrede status til {1}.

[ctx: Verb]
en: Bookmark
da: Bogmærke

[ctx: Verb]
en: Duplicate
da: Duplikat

[ctx: Precedes the name of a user]
en: Deleted by
da: Slettet af

[ctx: Time which the item was deleted]
en: Deleted at
da: Slettet på

[ctx: {0} is a verb like 'Send', {1} is an adverb like 'hourly', {2} is a number of minutes]
en: {0} {1} at {2} minutes past the hour
da: {0} {1} klokken {2} minutter over timen

[ctx: {0} is a verb like 'Send', {1} is an adverb like 'hourly', {2} is a time like '12:00pm']
en: {0} {1} at {2}
da: {0} {1} ved {2}

[ctx: {0} is a verb like 'Send', {1} is an adverb like 'hourly', {2} is a day like 'Tuesday', {3} is a time like '12:00pm']
en: {0} {1} on {2} at {3}
da: {0} {1} på {2} ved {3}

[ctx: {0} is a verb like 'Send', {1} is an adverb like 'hourly', {2} is the noun '15th' (as in 'the 15th of the month'), {3} is a time like '12:00pm']
en: {0} {1} on the {2} at {3}
da: {0} {1} på {2} ved {3}

[ctx: {0} is a verb like 'Send', {1} is an adverb like 'hourly', {2} is an adjective like 'first', {3} is a day like 'Tuesday', {4} is a time like '12:00pm']
en: {0} {1} on the {2} {3} at {4}
da: {0} {1} på {2} {3} på {4}

[ctx: adverb]
en: hourly
da: hver time

[ctx: adverb]
en: daily
da: dagligt

[ctx: adverb]
en: weekly
da: ugentligt

[ctx: adverb]
en: monthly
da: månedligt

[ctx: Appears in contexts like 'Monthly on the first Monday']
en: first
da: først

[ctx: Appears in contexts like 'Monthly on the last Monday']
en: last
da: sidste

[ctx: This is a noun meaning 'the fifteenth of the month', not an adjective. It appears in the phrase 'Monthly on the 15th']
en: 15th
da: Den 15.

[ctx: {0} is the name of a database table to be deleted]
en: Delete {0}?
da: Slet {0}?

[ctx: {0} is the number of database tables to be deleted]
en: Delete {0} tables?
da: Slet {0} tabeller?

[ctx: {0} is the name of the entity being trashed, e.g. My Awesome Dashboard]
en: {0} has been moved to the trash.
da: {0} er blevet flyttet til papirkurven.

[ctx: {0} is the name of the entity being restored from the trash, e.g. My Awesome Dashboard]
en: {0} has been restored.
da: {0} er blevet gendannet.

[ctx: {0} is the entity in the trash, e.g. collection, dashboard, etc.]
en: This {0} is in the trash.
da: Denne {0} er i skraldespanden.

[ctx: {0} is an email address]
en: Please try again later, and reach out to us at {0} if you need help.
da: Prøv igen senere, og kontakt os på {0}, hvis du har brug for hjælp.

[ctx: {0} is the date and time the snapshot was uploaded]
en: Snapshot uploaded on {0}.
da: Snapshot uploadet på {0}.

[ctx: A verb, shown in the sidebar]
en: Browse
da: Gennemse

en: Could not find any questions for the criteria you specified.
da: Jeg kunne ikke finde nogen spørgsmål til de kriterier, du angav.

en: No cache configuration to invalidate.
da: Ingen cache-konfiguration at ugyldiggøre.

en: Cleared a cached result. | Cleared {0} cached results.
da[0]: Ryddet et cachelagret resultat.

en: Invalidated cache configuration. | Invalidated {0} cache configurations.
da[0]: Ugyldig cache-konfiguration.

en: No cached results to clear.
da: Ingen cachelagrede resultater at rydde.

en: Nothing to invalidate.
da: Der er ikke noget, der gør den ugyldig.

en: Card of type {0} is invalid, cannot be saved.
da: Kort af typen {0} er ugyldigt og kan ikke gemmes.

en: Get customizable, flexible, and scalable customer-facing analytics in no time
da: Få brugertilpassede, fleksible og skalerbare kundevendte analyser på ingen tid

en: Setup embedding
da: Opsætning af indlejring

en: Snowflake doesn''t support extract us week
da: Snowflake støtter ikke udtræk af os uge

en: Window function requires either breakouts or order by in the query
da: Vinduesfunktionen kræver enten breakouts eller order by i forespørgslen

en: Indicates if at the end of the setup a valid license was active
da: Angiver, om en gyldig licens var aktiv ved afslutningen af opsætningen

en: Embedding homepage status, indicating if it's visible, hidden or has been dismissed
da: Indlejring af hjemmesidestatus, der angiver, om den er synlig, skjult eller er blevet afvist

en: Indicates if embedding has enabled automatically during the setup because the user was interested in embedding
da: Angiver, om indlejring er blevet aktiveret automatisk under opsætningen, fordi brugeren var interesseret i indlejring

en: Extract domain, host…
da: Udtræk domæne, vært...

en: OFFSET is not supported in custom expressions
da: OFFSET understøttes ikke i brugerdefinerede udtryk

en: OFFSET is not supported in custom filters
da: OFFSET understøttes ikke i brugerdefinerede filtre

en: OFFSET in a custom expression requires a sort order
da: OFFSET i et brugerdefineret udtryk kræver en sorteringsrækkefølge

en: {0} contains {1} selections
da: {0} indeholder {1} valg

en: {0} starts with {1} selections
da: {0} starter med {1} valg

en: {0} ends with {1} selections
da: {0} ender med {1} valg

en: {0} does not contain {1} selections
da: {0} indeholder ikke {1} valg

en: Dump file for migrations. Internal test use only.
da: Dump-fil til migreringer. Kun til intern testbrug.

en: Custom dump version for migrations. Internal test use only.
da: Brugerdefineret dump-version til migreringer. Kun til intern testbrug.

en: Store URL for migrations. Internal test use only.
da: Gemme URL til migreringer. Kun til intern testbrug.

en: Boolean indicating whether a Metabase's is in read-only mode with regards to its app db. Will take up to 1m to propagate to other Metabase instances in a cluster.Audit tables are excluded from read-only-mode mode.
da: Boolean, der angiver, om en Metabase er i skrivebeskyttet tilstand med hensyn til dens app db. Det tager op til 1 m at sprede sig til andre Metabase-instanser i en klynge. Revisionstabeller er udelukket fra skrivebeskyttet tilstand.

en: Metabase is in read-only-mode mode!
da: Metabase er i skrivebeskyttet tilstand!

en: You must specify a new `parent_id` to un-trash to.
da: Du skal angive et nyt `parent_id` at fjerne papirkurven til.

en: Permission type {0} is not a database-level permission.
da: Tilladelsestype {0} er ikke en tilladelse på databaseniveau.

en: You cannot edit permissions for the Trash collection or its descendants.
da: Du kan ikke redigere tilladelser for papirkurven eller dens efterkommere.

en: trashed {0}
da: smidt i skraldespanden {0}

en: untrashed {0}
da: ubeskadiget {0}

en: User preference for whether the 'Browse models' page should be filtered to show only verified models.
da: Brugerens præference for, om siden "Gennemse modeller" skal filtreres til kun at vise verificerede modeller.

en: User preference for the state of the native query preview in the notebook.
da: Brugerens præference for tilstanden af den oprindelige forhåndsvisning af forespørgsler i notesbogen.

en: User preference for whether the 'Browse' section of the nav is expanded.
da: Brugerens præference for, om sektionen "Gennemse" i navet skal udvides.

en: User preference for whether the 'Bookmarks' section of the nav is expanded.
da: Brugerens præference for, om sektionen 'Bogmærker' i navet skal udvides.

en: Last user set sidebar width for the native query preview in the notebook.
da: Sidste brugerindstillede sidebjælkebredde for den oprindelige forhåndsvisning af forespørgsler i notesbogen.

en: Options for displaying the illustration on the landing page.
da: Indstillinger for visning af illustrationen på landingssiden.

en: The custom illustration for when there are no results after searching.
da: Den brugerdefinerede illustration til, når der ikke er nogen resultater efter søgning.

en: Options for displaying the illustration when there are no results after running a question.
da: Indstillinger for visning af illustrationen, når der ikke er nogen resultater efter at have kørt et spørgsmål.

en: Options for displaying the illustration when there are no results after searching.
da: Indstillinger for visning af illustrationen, når der ikke er nogen resultater efter søgning.

en: The ID of the example dashboard.
da: ID'et for eksemplets dashboard.

en: Options for displaying the illustration on the login page.
da: Indstillinger for visning af illustrationen på login-siden.

en: Upload settings
da: Upload indstillinger

en: The custom illustration for when there are no results after running a question.
da: Den brugerdefinerede illustration til, når der ikke er nogen resultater efter at have kørt et spørgsmål.

en: The custom illustration for the landing page.
da: Den tilpassede illustration til landingssiden.

en: SQL Parsing is disabled
da: SQL-parsing er deaktiveret

en: The custom illustration for the login page.
da: Den tilpassede illustration til login-siden.

en: {0} is not supported by {1} driver.
da: {0} understøttes ikke af {1} driver.

en: Segment {0} does not exist, belongs to a different Database, or is invalid.
da: Segment {0} findes ikke, tilhører en anden database eller er ugyldig.

en: Whether to log health check requests from session middleware.
da: Om anmodninger om sundhedstjek fra session middleware skal logges.

en: SCIM configuration
da: SCIM-konfiguration

en: Upload Management
da: Håndtering af upload

en: This is the URL where your users go to log in to your identity provider. Depending on which IdP you''re
    using, this usually looks like `https://your-org-name.example.com` or `https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml`
da: Dette er den URL, hvor dine brugere logger ind på din identitetsudbyder. Afhængigt af hvilken IdP du
    bruger, ser det normalt ud som `https://your-org-name.example.com` eller `https://example.com/app/my_saml_app/abc123/sso/saml`.

en: This is a unique identifier for the IdP. Often referred to as Entity ID or simply 'Issuer'. Depending
    on your IdP, this usually looks something like `http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v`
da: Dette er en unik identifikator for IdP'en. Omtales ofte som Entity ID eller blot 'Issuer'. Afhængigt af
    din IdP ser det normalt ud som noget i retning af `http://www.example.com/141xkex604w0Q5PN724v`.

en: There was an error deleting the table
da: Der opstod en fejl ved sletning af tabellen
